Mięta – 11 powodów, dla których warto ją polubić.
Mięta pieprzowa, polna, marokańska, czekoladowa, cytrynowa, korsykańska… Jest ponad 20 gatunków mięty i dziesiątki pochodnych mięty. Orzeźwia, odświeża (nie tylko oddech), energetyzuje. W moim ogródku mam jej kilka odmian. Czasami zbieram też miętę polną, dziko rosnącą (można ją znaleźć na podmokłych terenach np. nad jeziorami).
Świeża mięta smakuje najlepiej
Czy próbowałeś herbaty ze świeżej mięty? Jeśli nie, będziesz zdziwiony jak naprawdę smakuje herbata miętowa. Ma bardzo intensywny aromat, zupełnie inny niż herbata z suszonej mięty. Po zaparzeniu świeżych liści mięty aromat roznosi się po całym domu. Świeża mięta smakuje też inaczej niż mięta w saszetkach. Warto spróbować.
Liście mięty to niesamowity aromat i smak. Nic więc dziwnego, że mięta jest składnikiem wieku produktów i potraw. Przykładów jest wiele, zaczynając od popularnej miętowej gumy do żucia i cukierków miętowych kończąc na paście do zębów :)
Mięta wykorzystywana jest w deserach, często w towarzystwie czekolady (lody czekoladowo-miętowe, czekolada z dodatkiem mięty). Liście świeżej mięty dodawane są również do wielu sałatek i oczywiście do mojito. Lista jest długa.
Od dawna używam mięty do zielonych koktajli i świeżo wyciskanych soków. Idealnie łączy się z cytryną i zielonymi liśćmi. Sprawdza się niemal w każdym połączeniu i skutecznie maskuje inne, intensywne w smaku zielone liście. Smakuje naprawdę rewelacyjnie.
Poza niesamowitym aromatem, smakiem i kolorem, mięta posiada wiele właściwości zdrowotnych. Dlatego powinieneś po nią sięgać nie tylko przy problemach z trawieniem :)
Mięta jest bogatym źródłem antyoksydantów, garbników i fitozwiązków. Stymuluje funkcje mózgu. Posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Używana jest jako środek na złagodzenie wymiotów i nudności – skutków ubocznych związanych z podaniem narkozy. Od stuleci stosowana na zaburzenia trawienne. Lista jest imponująca.
Mięta nie tylko na problemy z trawieniem…
1. Zespół jelita drażliwego (IBS)
Stres, szybkie tempo, zła dieta, częste zażywanie leków. To tylko kilka przyczyn powstawania zespołu jelita drażliwego, które dotyka już około 20% ludzi. To jedna z najczęściej występujących chorób układu pokarmowego. Zanim sięgniesz po kolejny reklamowany lek, spróbuj mięty. Badanie przeprowadzone przez australijskich naukowców z Uniwersytetu Adelaide wykazało, że olejek z mięty działa przeciwbólowo na jelita i łagodzi ból związany ze stanem zapalnym w przewodzie pokarmowym. Potwierdza to również badanie z 2014 roku opublikowane w magazynie Clinical Gastroenterology.
W badaniu opublikowanym w magazynie British Medical, naukowcy z Uniwersytetu McMaster w Kanadzie stwierdzili, że lekarze powinni przepisywać pacjentom cierpiącym na IBS olejek z mięty, rozpuszczalny błonnik i środki przeciwskurczowe jako pierwsza linia łagodzenia IBS, przy czym najskuteczniejszy okazał się olejek z mięty.
2. Skurczowe bóle brzucha
Olejki zawarte w mięcie to efektywna alternatywa do leków takich jak Buscopan, które redukują stany skurcze niwelując ból – jak donosi magazyn Clinical Gastroenterology.
3. Mięta na niestrawność
Zbyt obfity posiłek? Problemy z trawieniem? Rynek suplementów na niestrawność stale rośnie co oznacza coraz częstsze problemy z przewodem pokarmowym. Mięta od dawna stosowana jest na niestrawność. Po obfitym posiłku zaparz herbatę ze świeżych liści mięty.
4. Herbata miętowa na złagodzenie bólu
Jeśli dopadnie Cię ból głowy zaparz herbatę z mięty, zanim odwiedzisz aptekę. Naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle zbadali miętę pod kątem właściwości uśmierzających ból. Okazało się, że herbata z mięty brazylijskiej (hyptis crenata) jest równie skuteczna w uśmierzaniu bólu co syntetyczny lek o nazwie indomentacyna.
5. Mięta na podrażnioną skórę
Olejek z mięty łagodzi stany zapalne skóry. Działa łagodząco na podrażnienia skóry spowodowane ukąszeniami insektów, jak też poparzeniem słonecznym. Olejek z mięty pieprzowej posiada również właściwości przeciwbakteryjne, dlatego stosowany jest w leczeniu trądziku.
6. Mięta na zatoki
Inhalacje olejku z mięty pieprzowej udrażnia nos i zatoki, dzięki czemu łatwiej złapiesz głęboki oddech. Możesz dodać kilka kropel olejku z mięty do dyfuzora lub naczynia z gorącą wodą. Mięta pieprzowa działa jak środek wykrztuśny i może łagodzić takie dolegliwości jak kaszel czy katar.
7. Mięta energetyzuje
Kilka głębokich wdechów mięty pieprzowej momentalnie stawia na nogi. Często używam kryształków mięty w długiej podróży. Kiedy jestem zmęczona, nie sięgam po kolejną kawę tylko wdycham miętę. Naprawdę działa. Delikatnie pobudza i odświeża.
8. Wspomaga pracę wątroby
Mięta pieprzowa wspomaga pracę wątroby poprzez zwiększenie przepływu żółci z wątroby do woreczka żółciowego. Dzięki temu mięta poprawia trawienie, wspomaga rozkładanie tłuszczu i obniża zły cholesterol. Niższy poziom cholesterolu oznacza mniejsze obciążenie wątroby.
9. Łagodzi stres
Mięta jest składnikiem wielu preparatów i herbat na złagodzenie stresu. Zawarty w mięcie mentol delikatnie rozluźnia mięśnie. Filiżanka herbaty z liści mięty z pewnością złagodzi stany napięcia i stres, a wypita przed pójściem do łóżka sprawi, że Twój sen będzie jeszcze spokojniejszy.
10. Na problemy z koncentracją
Kolejna kawa z pewnością Ci nie pomoże skupić się bardziej. Filiżanka herbaty z mięty tak. Badanie opublikowane w magazynie Neuroscience wykazało, że zapach mięty wzmacnia pamięć oraz podwyższa koncentrację.
11. Mięta chroni przed skutkami radioterapii
Promieniowanie towarzyszące radioterapii niesie za sobą skutki uboczne. Radioterapia niszczy komórki nowotworowe, jednocześnie uszkadzając zdrowe tkanki. Jak donosi magazyn Cancer Journal mięta pieprzowa posiada właściwości chroniące przed promieniowaniem stosowanym przy leczeniu nowotworów. Składniki mięty chronią przed niszczącym DNA promieniowaniem. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały również przeciwnowotworowe właściwości mięty.
Mięta w ciąży
Czy powinno się spożywać miętę będąc w ciąży? Mięta to skuteczny sposób na złagodzenie problemów z trawieniem, jak też naturalny środek przeciw nudnościom, które towarzyszą kobietom w ciąży. Zdaniem Dr. Tieraona Low Dog, eksperta medycyny integracyjnej, kobiety we wczesnej fazie ciąży mogą spożywać miętę w formie herbaty miętowej w umiarkowanych ilościach. Wypicie 2-3 filiżanek herbaty miętowej nie niesie za sobą ryzyka. W późniejszych fazach ciąży spożywanie mięty (nawet w postaci herbaty) może powodować uczucie zgagi.
Jak wybierać i przechowywać miętę?
Najlepsza jest świeża. Możesz ją kupić w wielu sklepach spożywczych i supermarketach. Liście świeżej mięty powinny być jaskrawo zielone i wolne od ciemnych lub żółtawych plam. Najlepszym jednak sposobem na świeżą miętę jest jej wyhodowanie w doniczce w domu lub uprawa mięty ogródku. Rośnie bardzo szybko i nie jest wymagająca. Wręcz przeciwnie, posadzona w ogródku rozprzestrzenia się niczym chwast, dlatego tak łatwo ją wyhodować.
Liście świeżej mięty owiń delikatnie w zwilżony wodą papierowy ręcznik i włóż do plastikowej torebki. Tak opakowaną miętę możesz przechowywać w lodówce przez kilka dni.
Świeża mięta jest bogatym źródłem witaminy A, C, B1 i B9 (kwas foliowy), jak też minerałów takich jak magnez, mangan, miedź, żelazo, potas, cynk, fosfor czy selen. Mięta nie tylko sprawi, że Twój oddech będzie świeży. Mięta pieprzowa zawiera największą ilość przeciwutleniaczy spośród powszechnie dostępnych roślin zielnych.
Co powiesz na zielony koktajl z dodatkiem świeżej mięty? Wystarczy blender kielichowy, świeże owoce i garść zielonych liści.
To jest pyszne miętowa cherbaty i tak każdy ja uwielbia….
Nie na darmo Turkowie do prawie każdej potrawy dodają świeżą miętę, ułatwia trawienie ciężko strawnych kebabów, ale jeśli ktoś ma problem np z refluksem tzn nadkwasotą to mięta jeszcze bardziej pobudza wydzielanie kwasów więc należy ją stosować w aspekcie indywidualnym, ale ogólnie ma dużo zalet
To.wzzysto prawda. Uwielbiam.smak.i zapach miety. Mam ja w swoim ogtodku. Polecam
mięta mi weszła za mocno. jak złagodzić objawy?
Bardzo fajny post, wiele schorzeń na które mięta działa leczniczo. Super!
Mięta to zdecydowanie jedno z moich ulubionych ziół. Teraz, podczas upałów, nie wyobrażam sobie bez niej wody, czy lemoniady. Mam w planach zrobienie domowych lodów miętowych
działa tez doskonale jako ochładzacz w obolałych nogach przy ciąży, teraz kupuje gotowy żel maternea z tym olejkiem
Fajny wpis! Uwielbiam mięte, szczególnie latem. Pomaga w trawieniu, orzeźwia. Uwielbiam herbatki miętowe, ale nie zawsze dobrze radzą sobie z tym trawieniem. Ale to chyba już w ciężkich przypadkach, wtedy sięgam po lek np cholestil max. niby tak mieta jest dobra, ale nie zawsze dziala :(
Bardzo lubię miętę, ale dodam jedno “ale”: w sprawie jelita drażliwego. Też cierpiałam i doradzam, aby każdy wypróbował w takim przypadku picie mięty na sobie.
Dlaczego? U mnie, mojej mamy i koleżanki mięta pogarszała sprawę. Pbrzede wszystkim wywoływała bolesne wzdęcia i skurcze jelit. Prowadziłam dziennik żywienia/picia i metodą prób i błędów doszłam do tego, że to na 100% była wina mięty. A zwróciła mi na to uwagę mama, która odstawiła i się poprawiło.
Co prawda jeszcze nie ma upałów, a każdy już chyba czeka na wiosnę, to nie zaszkodzi prosty przepis na orzeźwiający napój.
Garść świeżych liści mięty zalać 1/2 litra wrzątku, ostudzić. Dodać 1/2 litra soku jabłkowego, najlepiej świeżo wyciśniętego z soczystych jabłek wczesnej odmiany. Można dosłodzić odrobiną miodu, ewentualnie doprawić sokiem z cytryny lub limonki. Całość dobrze schłodzić w lodówce i pić ze smakiem :)
Czy nie przypomina Wam przypadkiem jakiegoś komercyjnego napoju? Tyle, że jest o niebo smaczniejszy i bez żadnych niezdrowych dodatków.
Ponadto olejek z mięty pięknie wybiela zęby i warto go stosować w domowych pastach do zębów.
Pycha!