Długo wyczekiwany Kuvings Revo830 pojawił się po 4 latach od wprowadzenia ostatniej wyciskarki wolnoobrotowej Kuvings EVO820 Plus.
Wyciskarki wolnoobrotowe nie są już taką nowością jak kilka lat temu. Dzisiaj mało kto zastanawia się nad tym, czym różni się wyciskarka wolnoobrotowa od sokowirówki. Chociaż nadal można się spotkać z określeniem takim jak sokowirówka wolnoobrotowa :)
Modeli i marek wyciskarek do soku ciągle przybywa. Tanią wyciskarkę wolnoobrotową można kupić w dyskoncie spożywczym za 200-300 zł. Natomiast profesjonalna wyciskarka to wydatek nawet kilku tysięcy złotych. Wybór jest duży, chociaż nadal najbardziej liczący się gracze na rynku wyciskarek to marki koreańskie takie jak Kuvings, Hurom czy Sana.
Czym wyróżnia się najnowszy model wyciskarki Kuvings – Revo830?
Czy to rzeczywiście rewolucja na rynku wyciskarek jak wskazuje sama nazwa REVO?
Czym różni się Kuvings REVO830 od Kuvings EVO820?
Czy warto kupić wyciskarkę do soku REVO830 za 2750zł?
Na te pytania odpowiem w tym artykule. Moje wieloletnie doświadczenie z różnymi wyciskarkami wolnoobrotowymi, różnych marek, za różne pieniądze sprawiają, że wystarczy mi niewiele czasu, aby poznać czy dane urządzenie jest warte swojej ceny czy też nie.
W najnowszym modelu wyciskarki Kuvings REVO wycisnęłam kilkanaście litrów różnego rodzaju soków, aby wyrobić sobie zdanie i porównać ją do poprzednich modeli Kuvings, ale też do konkurencji.
Podzielę się z Wami mocnymi i słabymi stronami tego urządzenia, bo idealnej wyciskarki podobnie jak idealnego człowieka nie ma :)
Oto moja recenzja wyciskarki Kuvings REVO830. Bez słodzenia i zbędnych sloganów reklamowych.
Kuvings REVO 830 – nowy kształt i akcesoria
To co widać już na pierwszy rzut oka to nieco inny kształt wyciskarki.
Kuvings REVO830 jest bardziej kanciasty w porównaniu do owalnego EVO820. Jest też nieco wyższy (48 cm vs 45 cm), wyposażony w nowy, dodatkowy wlot na długie i włókniste składniki.
Co jeszcze się zmieniło?
Producent dodał do najnowszego modelu wyciskarki nowe pojemniki na sok i pulpę. Tym razem są bardziej smukłe, minimalistyczne i bez uchwytów (co pewnie nie każdemu się spodoba). Można je za to sprytnie schować jeden w drugi, żeby nie zajmowały dużo miejsca i to jest na plus. Wielka szkoda jednak, że producent nie postawił na tym razem na pojemniki szklane…
Zmieniła się też kolorystyka.
Kuvings REVO830 dostępny jest w 4 matowo-perłowych kolorach (czarny, biały, czerwony i srebrny). Mój wybór padł na kolor czarny. Wybierając ciemny kolor nie kierowałam się obawą o zabrudzenia na obudowie. Jeśli wyciskaliście kiedyś soków z buraków, granatów czy kurkumy to dobrze wiecie jak bardzo może być to „brudna robota”…. Tak intensywne kolory nie tylko brudzą ręce ale też chętnie „przyklejają się” do innych powierzchni …
Ale bez obaw.
Obudowa w REVO830 wykonana jest z gładkiego tworzywa, odpornego na zabrudzenia. Jest też łatwa w myciu, wystarczy przetarcie ściereczką. Bez plam i śladów palców na obudowie. Podobnie było zresztą w poprzednim modelu EVO820, tylko obudowa nie była tak gładka (przypominała strukturę skóry).
I jeszcze jeden mały, ale warty wspomnienia detal.
Przycisk włącz-wyłącz tym razem znajduje się z boku obudowy, co jest bardziej wygodne niż z tyłu obudowy (jak miało to miejsce w EVO820 czy Motiv1).
To oczywiście detale, jednak dla niektórych osób kształt obudowy, rozmiar, waga czy pojemność samych pojemników na sok/ pulpę ma duże znaczenie. Często takie detale decydują o tym, czy wyciskarka skradnie serce czy też nie.
Podwójny, a nawet potrójny wlot
No właśnie. Jak tylko rozpakowałam wyciskarkę zaczęłam się zastanawiać po co tyle tych wlotów? Czy producent nie rozpędził się zbytnio i nie skomplikował sprawy?
Wyciskarka Kuvings REVO830 posiada:
- jeden szeroki 88 mm wlot z uchylną klapką (dokładnie jak w Kuvings EVO820 Plus). Szeroki wlot dedykowany jest do okrągłych składników. Spokojnie zmieszczą się w nim całe jabłka, cytrusy czy mały burak. Jeśli w szerokim otworze zamkniemy klapkę pozostaje nam nadal wąski otwór (w klapce) o średnicy 43 mm np. na marchew czy seler naciowy.
- nowy, dodatkowy wlot 43 mm z funkcją automatycznego cięcia (tzw. smart cut). Ten otwór jest tak usytuowany, by tnąca końcówka ślimaka mogła ciąć każdy wrzucony do tego wlotu składnik na drobne kawałki. To jedno z najważniejszych nowości w REVO830, określanych jako REVOlucyjne :)
W zupełności wystarczyłby jeden szeroki wlot i jeden wąski. Ale dobra wiadomość jest taka, że można korzystać z wszystkich wlotów na raz wrzucając np. marchew do jednego otworu i cytrynę do drugiego :)
Nowy ślimak, który miażdży i tnie długie składniki
Może nie jest to nowy ślimak, ale napewno nieco zmodyfikowany. A dokładnie uzupełniony o tnącą końcówkę, o której przed chwilą wspominałam.
Ślimak obracając się tnie za pomocą wystającej końcówki składniki wrzucane do nowego, wąskiego wlotu dedykowanego do selera naciowego, marchewki czy jarmużu. To rozwiązanie to tzw. smart cut.
Jak smart cut sprawdza się w praktyce?
Byłam trochę sceptyczna na początku. Ale muszę przyznać, że tnący ślimak naprawdę dobrze wypadł w przypadku marchewki czy wąskiej łodygi selera.
Jest jednak małe ale.
Nowy wlot na składniki jest dosyć wąski, jeśli więc końcówka łodygi selera jest szeroka to trzeba solidnie popychać selera, by zechciał wpaść do środka. Z marchewką nie miałam żadnego problemu. Natomiast nowy wlot kompletnie nie sprawdza się w przypadku jarmużu, pokrzyw, natki pietruszki czy innych zielonych liści.
Trzeba się nagimnastykować, by wrzucić jarmuż czy natkę pietruszki. I za każdym razem używać popychacza.
Czy to REVOlucyjne rozwiązanie jest nowością? Nie do końca. Podobny pomysł zastosowany został w przystawce KitchenAid 5KSM1JA, które posiada ostrze w górnej części ślimaka.
Mocniejszy silnik o mniejszej mocy?
To była dla mnie zagadka.
Producent chwali się mocniejszym silnikiem, tymczasem moc silnika w wyciskarce REVO830 to 200 Watt. Dla porównania moc silnika w poprzednim modelu Kuvings EVO820 to 240 Watt. Jeśli nie chodzi o samą moc, to co?
Nie jestem ekspertem od silników, ale producent deklaruje, że silnik REVO830 jest klasy gastronomicznej, wzorowany na wyciskarce Kuvings Chef CS600 (wyciskarka profesjonalna do kawiarni czy restauracji).
Na stronie dystrybutora można znaleźć informację, że wyciskarka dzięki nowemu silnikowi powinna być nie tylko mocniejsza, ale też pracować ciszej i dłużej, bo max. 40 minut pracy ciągłej (chociaż dodam, że już w instrukcji obsługi jest informacja o max. 30 min….). Nie sprawdzę jaki silnik znajduje się pod obudową, ale zgadzam się z tym że wyciskarka pracuje nieco ciszej niż Kuvings EVO. Niezmiennie na niskich obrotach, bo z prędkością prawie 50 obrotów na minutę (policzyłam i wyszło około 46 obr/min).
Maksymalnego czasu pracy wyciskarki nie testowałam, a poza tym przez 40 minut (czy nawet 30 minut) można wycisnąć naprawdę dużą ilość soku. Oczywiście każda wyciskarka Kuvings wyposażona są w zabezpieczenie przed ewentualnym przegrzaniem silnika, więc nie ma czym sobie zawracać głowy.
Klarowność soku w Kuvings REVO830
Tu nie było żadnego zaskoczenia.
Sok wyciśnięty w Kuvings REVO830 jest bardzo klarowny, niezależnie od tego czy wyciskamy sok z marchwi, buraka czy selera naciowego.
Podobnie zresztą jak w modelach Kuvings EVO820, Kuvings D9900 czy Motiv1 . Producent od kilku lat stosuje w swoich wyciskarkach tzw. System Max Filter Technology. Brzmi poważnie, ale to nic innego jak szczelne połączenie ślimaka i sita, co zapobiega przenikaniu mikrodrobinek do soku.
Śmiało więc Kuvings REVO830 można polecić osobom, które przygotowują soki dla dzieci. To podobo najbardziej wymagający degustatorzy soków.
Kuvings EVO820 czy REVO830?
Nowy model, nowa cena. Czy warto dopłacić i postawić na najnowszą wyciskarkę Kuvings REVO830? Poniżej krótkie podsumowanie różnic.
Przewaga REVO830 nad EVO820:
- zdecydowanie lepiej radzi sobie z wyciskaniem włóknistego selera naciowego
W poprzednim modelu Kuvings EVO820 wyciskarka szybko się zapychała przy wyciskaniu soku z tego składnika.Ten problem został całkowicie wyeliminowany w REVO.
- wyposażony jest w dodatkowy wlot na długie składniki oraz posiada ślimak z tnącą końcówką (automatycznie tnie składniki wrzucone do tego wlotu), co przyspiesza wyciskanie soku
- posiada nieco szerszy wlot (deklarowana przez producenta szerokość to 88mm w REVO830 vs 82mm EVO820) chociaż szczerze mówiąc moje pomiary nie do końca potwierdziły taką różnicę…
- pracuje nieco ciszej
- wyciska nieco więcej soku (szczególnie w przypadku selera)
- wyposażony jest w silnik wzorowany na modelu gastronomicznym i może pracować o 10 min dłużej (REVO830 max 40 min., EVO830 max 30 min.), chociaż tak jak wspominałam instrukcja obsługi REVO tego nie potwierdza.
Czy te zmiany będą odczuwalne dla posiadaczy Kuvings EVO820?
Jeśli wyciskasz głównie owoce większej różnicy raczej nie odczujesz. Jeśli jednak lubisz sok z selera naciowego, marchewki różnica będzie już odczuwalna. W REVO soku będzie nieco więcej, samo wyciskanie będzie też cichsze i szybsze dzięki smart cut.
Kuvings REVO830 vs Sana Supreme 727 – porównanie wyciskarek
Czyli wyciskarka pionowa kontra pozioma.
Obie wyciskarki – zarówno Sana Supreme jak też Kuvings REVO830 wyposażone są tylko w jeden ślimak. Oba modele wyciskarek to podobna półka cenowa, obie wyciskarki do soku pochodzą z Południowej Korei i mają 10 lat gwarancji na wszystkie elementy.
Postanowiłam skorzystać z okazji, zrobić test i porównać oba modele pod kątem wydajności.
Uwaga: z wyciskarki Sana Supreme 727 korzystam (praktycznie codziennie) już od ponad 2 lat, natomiast REVO830 otrzymałam do przetestowania nowe. Będę porównywała więc sprzęt mocno używany i zupełnie nowy. Oczywiście idealnie byłoby porównywać dwa zupełnie nowe urządzenia, żeby testy były bardziej uczciwe. Dlaczego?
Z biegiem czasu pewne części (jak np. uszczelki czy sito) w wyciskarce się zużywają i nie są już tak ostre/ skuteczne jak nowe, co ma niewątpliwie wpływ na wydajność, szybkość wyciskania.
Przejdźmy jednak do testów.
Obie wyciskarki dostały takie same zadania, a składniki zawsze dzieliłam równo na pół. Czyli każdą marchewkę czy buraka kroiłam na pół, żeby nie było wątpliwości że jakiś egzemplarz był bardziej lub mniej soczysty, mniej lub bardziej jędrny etc. Podane poniżej ilości soku były mierzone po dodatkowym przelaniu soku przez gęste sito, żeby pozbyć się piany i pozostałości pulpy.
Podsumowanie wyników testów:
1. Sok z selera naciowego
Kuvings REVO wycisnął z 1230g selera naciowego (2 sztuki) 920 ml soku w 6:18 min, natomiast Sana Supreme 727 wycisnęła z tej samej ilości 930 ml w czasie 6:08.
Zmierzyłam też czas mycia obu wyciskarek.
I tak umycie wyciskarki Kuvings REVO830 zajęło mi 3:25 min, natomiast Sana Supreme umyłam w 2:08 minuty.
Sito w Kuvings jest większe i wymaga większej ilości czasu, by je umyć. Zauważyłam też, że wylot na pulpę w REVO, który wygląda na szerszy jest tak naprawdę w środku o połowę węższy i w tym zwężeniu gromadzą się włókniste odpady, które trudno wyjąć podczas mycia.
1230g selera to całkiem spora ilość i trzeba przyznać, że obie wyciskarki świetnie sobie z tym zadaniem poradziły.
W 6 minut można wycisnąć prawie litr soku z selera! I to bez zapychania się sita.
W obu wyciskarkach nie trzeba kroić selera na kawałki. Chociaż ślimak Sana Supreme lepiej „wciąga” pałki selera do środka, nie trzeba tu selera popychać. W Kuvings do selera naciowego trzeba używać popychacza (ze względu na wąski wlot seler utyka w środku).
Podsumowując ilość soku z selera była zbliżona, a wyciskanie zajęło podobą ilość czasu. Natomiast mycie wyciskarki szybsze jest w przypadku wyciskarki Sana.
2. Sok z buraka
Kuvings REVO830 wycisnął z 630g buraka 340 ml w 2:01 minuty, natomiast Sana Supreme wycisnęła 360 ml z buraka w ciągu 3:02 minuty.
W Sana trzeba buraki pokroić i używać popychacza. W Kuvings REVO830 mały burak wpadnie przez szeroki wlot do środka, bez krojenia. Producent zaleca jednak w instrukcji wrzucanie w REVO830 buraka do nowego wąskiego wlotu… A więc żeby z niego skorzystać trzeba by było jednak buraka pokroić na wąskie paski, czego ja nie zrobiłam.
Podsumowując obie wyciskarki poradziły sobie wzorowo z wyciskaniem buraka. Sok był klarowny, esencjonalny. Kuvings szybciej wycisnął sok, chociaż nieco mniej niż Sana Supreme.
3. Zielony sok
Pora na coś bardzo zielonego, wytrwanego i stanowiącego duże wyzwanie dla większości wyciskarek wolnoobrotowych. Składniki jakie wykorzystałam to 40g pokrzywy +61g mniszka +28g jarmużu + 50g cytryny.
Celowo wybrałam chwasty, bo to najmniej soczyste i bardzo włókniste składniki. Mają w sobie mnóstwo fitozwiązków.
Jak sobie poradziły z zieleniną obie wyciskarki?
Kuvings wycisnął 80 ml soku w 2:04 min, natomiast Sana Supreme 90 ml w 1:04 min (na najwolniejszym programie czyli 40 obr/min).
Na pierwszy rzut oka różnica 12,5% w wydajności możne wydawać się niewielka, ale przy tak małej ilości soku to wcale nie tak mało. Jeśli wyciskasz dużo zieleniny i chwastów, podobnie jak ja, to różnica w ilości soku i czasu przygotowania będzie duża.
A skąd taka różnica w czasie wyciskania?
Ślimak wyciskarki poziomej Sana Supreme szybko „łapie” i wciąga zieleninę do środka, natomiast w Kuvings zielenina szybka wpada do misy wyciskarki, ale tam potrafi utknąć na dobre obracając się w kółko.
To potwierdzenie tego, że wyciskarki poziome zdecydowanie lepiej radzą sobie z zieleniną. Kuvings oczywiście też daje radę, ale wrzucanie zielonych liści do wyciskarki Kuvings nie jest tak wygodne, a dodatkowo pokrzywa potrafi się okręcić wokół ślimaka…
4. Sok z marchwi
Nie, nie jednej marchwi :-) A tak naprawdę z 0,5 kg marchwi + 65g cytryny + 1cm kłącza imbiru.
Z takiej porcji składników Kuvings REVO830 wycisnął 220 ml pysznego soku marchewkowego w 1:57 min. Natomiast Sana wycisnęła 250 ml soku w 3:25 min.
Wyciskanie soku z warzyw korzeniowych jest bardziej wygodne w wyciskarce pionowej niż poziomej. Dlatego też Kuvings szybciej poradził siebie z tym zadaniem. Tu świetnie sprawdził się nowy system smart cut.
Warto jednak zwrócić uwagę, że Sana Supreme wycisnęła sok dokładniej. Soku było nie tylko więcej ale też smak był bardziej esencjonalny (nuty imbiru i cytryny były bardziej wyczuwalne).
Podsumowanie testów.
Obie wyciskarki to bardzo dobre urządzenia.
Wydajne, szybkie, przyjemne w użytkowaniu. Różnią się wyglądem, funkcjami (w Sana można regulować ilość obrotów od 40-120 obr./min., w Kuvings – podobnie jak w innych wyciskarkach jest jedna prędkość) i akcesoriami (pojemniki z tworzywa vs szkło i stal w Sana). Sana Supreme jest cichsza.
Soki z obu wyciskarek są bardzo klarowne. Pod względem wydajności nieco lepiej wypadła Sana Supreme, która była też szybsza w myciu.
Kuvings za to był wygodniejszy i szybszy w wyciskaniu warzyw korzeniowych i owoców.
Jeśli wyciskasz sok głównie z warzyw korzeniowych czy owoców i cenisz sobie wygodę i szybkość wyciskania REVO830 będzie strzałem w dziesiątkę i chyba najlepszym możliwym wyborem wśród wyciskarek pionowych. Gładko pójdzie też z sokiem z selera. A szeroki wlot, system smart cut z całą pewnością ułatwia wyciskanie soku z większości składników.
Jeśli jednak lubisz zielone soki i często wyciskasz np. jarmuż, pokrzywę, mniszek, zioła etc. to warto rozważyć zakup wyciskarki poziomej jak Sana Supreme 727 czy Sana 606, które zrobią to dokładniej. A zieleninę wciągną do środka wyciskarki bez popychania.
Wyciskarki poziome nie mają szerokiego wlotu, więc wymagają pokrojenia takich składników jak burak, szeroka marchew czy owoce i korzystania przy tym z popychacza. Chociaż średniej wielkości marchew Sana potrafi wciągnąć bez używania popychacza lub z jego minimalną pomocą.
Wyciskanie owoców czy warzyw korzeniowych może zająć więcej czasu, ale za to mycie wyciskarki Sana zajmie mniej czasu (mniejsze sito, mniej części).
Coś za coś :
Plusy i minusy Kuvings REVO830
Pora na krótkie wypunktowanie wyciskarki najnowszego modelu Kuvings
Plusy:
- większa wydajność w porównaniu z poprzednim modelem EVO820
- szybkość i wygoda wyciskania warzyw korzeniowych, owoców i selera naciowego
- cichsza i dłuższa praca (w porównaniu w poprzednimi wyciskarkami Kuvings)
- solidna, odporna na zabrudzenia obudowa
- klarowny sok
Minusy:
- zapychający się wylot na pulpę przy wyciskaniu włóknistych produktów (trudny w myciu, szczególnie po wyciskaniu selera)
- słabiej radzi sobie z zieleniną vs wyciskarka pozioma (zielenina okręca się wokół ślimaka)
- trudniejsza do umycia dolna misa
- dwa wloty na składniki o szerokości 43 mm to o jeden wlot za dużo (w zupełności wystarczyłby jeden szeroki + jeden wąski wlot)
- dosyć ciężka (7,5kg) i wysoka (48cm)
Kuvings REVO830 – dla kogo będzie to dobra wyciskarka?
Dla każdego kto ceni sobie wygodę, komfort wyciskania.
Często pytacie mnie która wyciskarka jest najlepsza? Nie mam tutaj uniwersalnej odpowiedzi. Nie ma też jednej, idealnej dla każdego wyciskarki. Aby wybrać najlepszą dla siebie wyciskarkę, trzeba zastanowić się nad tym z jakich składników będzie wyciskany najczęściej sok?
Jak często będzie wyciskany sok (raz dziennie, a może 3 razy dziennie)? Czy ważniejsza jest wydajność wyciskarki, czy szybkość mycia. A może wygląd czy małe gabaryty?
Inne potrzeby mają osoby, które zaczynają przygodę z sokami, a zupełnie inne osoby które regularnie wyciskają soki czy przeprowadzają terapie sokowe.
Kuvings REVO830 to bardzo dobra, uniwersalna wyciskarka do większości składników, chociaż niekoniecznie do zieleniny (jak większość pionowych wyciskarek). Wygodna i szybka w użytkowaniu.
Na blacie zajmuje mało miejsca, chociaż jest dosyć wysoka (48 cm). Warto więc upewnić się czy zmieści się pod szafką kuchenną.
Kuvings REVO830 czy to rewolucja na rynku wyciskarek?
Polityka koreańskiego producenta wyciskarek do soku Kuvings jest niezmiennie taka sama. Co kilka lat pojawia się nowa, udoskonalona wyciskarka. I dokładnie tak jest w tym przypadku.
Moim zdaniem Kuvings REVO830 to nie rewolucja, ale bardzo dobry, znacznie ulepszony model Kuvings EVO820, który przypadł mi do gustu. Najnowsza wyciskarka Kuvings lepiej i szybciej radzi sobie z wyciskaniem soku z selera, jest wygodna do wyciskania soku z warzyw korzeniowych i owoców (szeroki wlot + system smart cut), może pracować dłużej, jest wydajniejsza i bardziej cicha.
Z całą pewnością warta uwagi.
Wielu sprzedawców nazywa ten model „hybrydą”, „połączeniem wyciskarki poziomej z pionową”… przyznam że nie do końca to rozumiem. Kuvings REVO830 to klasyczna wyciskarka pionowa jednoślimakowa, która nie ma nic wspólnego z wyciskarką poziomą. Wyciskarka REVO830 będzie dobrym wyborem do codziennego wyciskania soku i trudno być z niej niezadowolonym.
Więcej informacji na temat REVO830 znajdziesz na stronie oficjalnego dystrybutora Kuvings.
Super recenzja (zarówno ta o Revo830 jak i ta wcześniejsza o Evo820)- wielkie dzięki za obie !!!
W sklepach internetowych Revo830 ma sitko do soku klarownego w innym kolorze niż analogiczne sitko w Evo820 (ponoć sitko do soku klarownego w Revo830 jest udoskonalone względem takiego sitka w Evo820)
Czy wiesz może czy sitka z Evo820 pasują do Revo830? Oczywiście pytam zakładając, że możesz porównać po budowie sitka z Evo820 i Revo830
Planuję wyciskać dużo soków z pomarańczy, ale chcę uzyskać sok z miąższem. Poinformowano mnie, że sitko do soków klarownych zatrzymuje cały miąższ, a używając sitko do koktajli (smoothie) cała pulpa powędruje do soku i otrzymam bardzo gęsty koktajl (czysto teoretyczne informacje od jednego ze sprzedawców Kuvings, niestety nikt mi tego nie zademonstrował)
Zastanawiam się, czy stosując sitko przecierowe dostępne dla Evo820 otrzymam sok z pomarańczy z miąższem o taki o jaki mi chodzi (miąższ wyczuwalny podczas picia, ale sok ma konsystencję płynną, nie tak gęstą jak koktajl/smoothie).
Jeżeli tak to mój wybór zawęża się tylko do Evo820. Jeżeli natomiast sitko do Evo820 pasuje również do Revo830 to nadal mogę wybierać spośród obu urządzeń – stąd moje pytanie
Z góry dziękuję za odpowiedź
Dziękuję! :) A z tego mi wiadomo można dokupić sito do soków przecierowych dedykowane do modelu Kuvings Revo830 :)