Blender próżniowy. Rewolucja w blendowaniu czy chwyt marketingowy?
Co wspólnego ma blender z utlenianiem?
Jeśli obierzesz jabłko lub przetniesz je na pół i pozostawisz je na jakiś czas, tlen w powietrzu spowoduje brązowienie uszkodzonej powierzchni jabłka. Podobnie jest z bananem czy ziemniakami. Jeśli nie zalejesz obranych ziemniaków wodą (a więc nie ograniczysz dostępu tlenu) ściemnieją.
Podobny proces może zachodzić po zblendowaniu koktajlu…
Reakcja brązowienia to nic innego jak utlenianie, czyli reakcja tlenu z innymi substancjami. Rdzewienie metalu jest również przykładem utleniania. Podobnie więc jak metal również żywność może “rdzewieć” czyli utleniać się. A to nic dobrego dla cennych składników, które kryją się w owocach, warzywach, a tym samym w koktajlach.
Magia próżni…
Skoro proces utleniania zachodzi przy udziale tlenu, to jego usunięcie powinno spowolnić lub zatrzymać utlenianie. A gdyby tak umieścić kawałek jabłka czy banana w pojemniku i odessać z niego tlen? Proces utleniania będzie wówczas zdecydowanie utrudniony, a produkty pozostaną na dłużej świeże i pełnowartościowe. To właśnie jest magia próżni.
Sama technologia próżniowa (vacuum) to oczywiście nic nowego. Najbardziej popularny sposób na jej wykorzystanie to próżniowe pakowanie żywności, które przedłuża żywotność produktów nawet kilkukrotnie. Przykładem mogą być owoce takie jak wiśnie czy śliwki, które w lodówce przechowywane są 3-6 dni, a w opakowaniu próżniowym zachowują świeżość nawet 2 tygodnie. Nic więc dziwnego, że niektórzy producenci urządzeń blendujących postanowili tę technologię również wykorzystać.
Technologia próżni została zastosowana w blenderach kielichowych po to, by przed zblendowaniem składników usunąć jak najwięcej tlenu z kielicha blendera. Dzięki temu zachowywana jest większa ilość witamin czy enzymów, a proces utleniania mocno utrudniony.
W tradycyjnym blenderze kielichowym wysokoobrotowym podczas blendowania pęcherzyki powietrza pod wpływem wysokich obrotów dostają się do miksowanego płynu (napowietrzają go). Zwiększona ilość tlenu powoduje szybszy proces utleniania.
Blendery kielichowe próżniowe to nowość na rynku, podobnie jak jeszcze kilka lat temu wolnoobrotowe wyciskarki do soków.
Czy to chwilowa moda czy rewolucja w blendowaniu? O tym przekonasz się w tym poście, który zacznę od recenzji mojego pierwszego blendera próżniowego.
Ten post jest dosyć obszerny, przygotowałam więc dla ułatwienia mały spis treści:
- Rewolucyjna technologia próżniowa i dziecinnie prosta obsługa
- Wygląd, który przyciąga uwagę
- Najcichszy wysokoobrotowy blender kielichowy na rynku?
- Bezpieczny i bardzo mocny 3.5KM silnik
- Konsystencja koktajli
- Jakość materiałów i wyposażenie
- Gwarancja
- Czy Kuvings SV 500 ma jakieś wady?
- Technologia próżniowa – jak działa w praktyce?
- Wydajność blendera – Kuvings Vacuum vs Vitamix 5200
- Poziom hałasu – Kuvings Vacuum vs Vitamix 5200
- Jakość wykonania – Kuvings Vacuum vs Vitamix 5200
- Dodatkowe akcesoria
- Kraj pochodzenia, cena i gwarancja
- Podsumowanie blendera Kuvings Vacuum oraz Vitamix 5200
- Hanssem Ozen, Giraffe, Vidia i Kuvings SV-500 – na co zwracać uwagę przy wyborze blendera próżniowego?
- Jak blendować koktajle? Kilka bardzo ważnych wskazówek
- Na koniec to co najlepsze, czyli niespodzianka
1. Wysokoobrotowy blender kielichowy z funkcją próżni czyli Kuvings Vacuum SV 500
Wysokoobrotowe blendery kielichowe takie jak legendarny Vitamix czy Blendtec cieszą się ogromną popularnością. Są szybkie i bardzo wydajne. Przygotowanie w nich koktajlu zajmuje nie więcej niż 60 sekund. Niezależnie od tego jakich składników użyjesz koktajl będzie posiadał idealnie kremową konsystencję. Nawet łykowate łodygi jarmużu czy parząca w ręce pokrzywa połączone z owocami zamienią się niezwykle aksamitny mus. Firma Kuvings stworzyła wysokoobrotowy blender z dodatkową funkcję blendowania w próżni. Korzystam z tego urządzenia już kilka miesięcy i chciałam podzielić się dzisiaj swoimi spostrzeżeniami.
Rewolucyjna technologia próżniowa i dziecinnie prosta obsługa
Dzięki zastosowaniu próżni koktajle mogą być jeszcze bardziej odżywcze, ponieważ składniki nie zostaną zmieszane z powietrzem podczas procesu mieszania. Mniej napowietrzony koktajl, pozbawiony piany zachowuje świeżość i swoje wartości na dłużej. To zdecydowana przewaga tego blendera nad większością blenderów dostępnych na rynku.
Mimo, że posiada tak innowacyjne rozwiązanie jego obsługa jest dziecinnie prosta. Do wyboru w Kuvings SV 500 masz 3 programy:
- blendowanie w próżni (za pomocą jednego przycisku blender najpierw odsysa tlen z kielicha, a następnie blenduje koktajl dostosowując ilość obrotów i długość blendowania)
Nagrałam film, żeby każdy mógł przekonać się sam, że to proste:
- tradycyjne blendowanie (bez wykorzystania próżni)
- sama próżnia (czyli tylko odpowietrzanie, to funkcja dzięki której pozbędziesz się tlenu z pojemnika do przechowywania koktajlu)
Wystarczy przelać gotowy koktajl do pojemnika próżniowego i włączyć przycisk “próżni”. Po wyłączeniu się pompy próżniowej koktajl możesz zabrać ze sobą lub przechowywać w chłodnym miejscu.
Wygląd, który przyciąga uwagę
Elegancki, ale nieco futurystyczny. Kuvings SV 500 mógłby spokojnie pojawić się na planie zdjęciowym Star Treka :) Wygląda trochę kosmicznie. Kilka lat temu urzekła mnie retro stylistyka Vitamix-a, potem zakochałam się kwadratowym kielichu Blendtec’a. Kuvings ma bardzo nowoczesny design, mimo to przypadł do gustu.
Ocena wyglądu to oczywiście kwestia gustu. Mimo, że bardzo ważna, to w przypadku blendera próżniowego nie najważniejsza. Przejdę zatem do zdecydowanie ważniejszych zalet.
Najcichszy wysokoobrotowy blender kielichowy na rynku?
Blendery w przeciwieństwie do wyciskarek wolnoobrotowych są zdecydowanie bardziej hałaśliwe. Mimo, że blendowanie koktajlu zajmuje nie więcej niż 60 sekund warto zwrócić na ten parametr uwagę. Kuvings zadbał o wyposażenie blendera w dodatkową obudowę wyciszającą, która pomaga redukować poziom hałasu.
Takie komory wyciszające są zazwyczaj zarezerwowane jedynie dla blenderów wykorzystywanych w gastronomii. Jeśli będziesz przypadkiem w kawiarni np. Green Caffè Nero zwróć uwagę na to jak wyglądają blendery. Kuvings jako pierwszy zaoferował takie rozwiązanie do wykorzystania w domu. Osłona redukująca hałas pełni podwójną funkcję, bo jest również niezbędna podczas odsysania powietrza przez pompę próżniową umieszczoną w podstawie silnika. Muszę przyznać, że blendowanie z pokrywą wyciszającą znacząco redukuje hałas. Czy jest to najcichszy wysokoobrotowy blender na rynku? Tego nie wiem, bo informację o ilości decybeli znalazłam tylko w specyfikacji Kuvings’a, więc trudno było mi to porównać. Inni producenci nie chwalą się tym parametrem…
Bezpieczny i bardzo mocny 3.5KM silnik
Kuvings Vacuum wyposażony jest w bardzo mocny silnik o mocy 3,5 KM, tak naprawdę oprócz blendera Blentec nie znam żadnego innego, który mógłby poszczycić się tak ogromną mocą. To ważne nie tylko ze względu na to by dał sobie radę nawet z super wymagającymi, włóknistymi i twardymi składnikami.
Dzięki dużej mocy (i szybkim obrotom, bo aż 32 000) czas blendowania skrócony jest do minimum, co wpływa pozytywnie na wartość odżywczą koktajli.
Najczęstszym problemem blenderów jest przegrzanie silnika. Blender próżniowy Kuvingsa posiada specjalny system chłodzenia powietrza w silniku, który zapobiega przegrzaniu, nawet gdy blender jest używany przez dłuższy czas (posiada czujnik ochrony silnika przed przegrzaniem). Zadaniem tego czujnika jest również automatyczne zablokowanie obwodu w przypadku jeśli kielich blendera zostanie przepełniony zbyt dużą ilością składników.
Konsystencja koktajli
Włókniste liście czy owoce ze skórką to wyzwanie dla niejednego blendera. Jednak nawet tak wymagające składniki mogą zmienić się idealnie gładki krem, pod warunkiem, że użyjesz blendera wyposażonego w wysokie obroty tak jak Kuvings, który miksuje z prędkością do 32 000 obrotów na minutę.
Swoją przygodę z blenderami zaczynałam od najzwyklejszego blendera kielichowego firmy Philips. To solidny sprzęt, którego do tej pory używa moja mama. Jednak konsystencja koktajli przygotowanych w zwykłym blenderze i blenderze wysokoobrotowym różni się diametralnie. Tylko wysokie obroty są w stanie zagwarantować, że w koktajlu nie będą wyczuwalne żadne kawałki liści, łodyg czy skórek owoców, a koktajl będzie miał idealną konsystencję.
Jakość materiałów i wyposażenie
Blender próżniowy Kuvingsa wyposażony jest w kielich o pojemności 1,9l oraz dodatkowy mniejszy pojemnik do przechowywania koktajlu (również w próżni) lub do zabrania koktajlu ze sobą.
Wiele osób pyta mnie jak przechowywać koktajle i czy można je zrobić wcześniej by nie budzić rano całej rodziny. Myślę, że rozwiązanie jakie oferuje Kuvings jest odpowiedzią na te potrzeby. Oczywiście oba pojemniki wykonane są z Tritanu™ wolnego od szkodliwego BPA.
Kolejnym plusem jest wyposażenie blendera w tamper, czyli popychacz, który ułatwia pracę w przypadku gęstych musów czy lodów. To dokładnie takie samo rozwiązanie jak w przypadku blendera firmy Vitamix.
Gwarancja
To jeden z najważniejszych kryteriów jakie warto brać pod uwagę przy zakupie sprzętu takiego jak blender czy wyciskarka. Dystrybutor blendera Kuvings na Polskę oferuje 2 lata i to na wszystkie części, nie tylko na silnik (sprzęt zakupiony poza oficjalną polską dystrybucją lub za granicą nie podlega pod serwis Kuvings Polska). Moim zdaniem dobry serwis w przypadku takich urządzeń jest kluczowy.
Czy Kuvings SV 500 ma jakieś wady ?
Minusem tego wysokoobrotowego blendera próżniowego może być jego cena… To niemały wydatek, jednak nie większy niż w przypadku zakupu wysokoobrotowego blendera Vitamix 5200 czy Blendtec Designer 725.
Tak jak już wspominałam blenduję w Kuvingsie SV 500 już od kilku miesięcy i to czego mi w nim brakuje to większy kielich do blendowania. Może dlatego, że piję wyjątkowo duże porcje koktajli. Kielich blendera ma pojemność 1,9l jednak jego maksymalna pojemność użytkowa dla koktajli to 1,3l (funkcja próżni sprawia że koktajl zwiększa swoją objętość). To porcja dla 2-3 osób.
Gdybym miała wpływ na projekt tego blendera jego kielich byłby z całą pewnością ze szkła. Oczywiście kielichy wykonane z tworzywa są zdecydowanie lżejsze, pewnie dlatego również najwięksi producenci blenderów jak Vitamix czy Blendtec zrezygnowali ze szklanych kielichów.
Na koniec jeszcze jeden drobiazg, do którego musiałam się przyzwyczaić. To sygnały dźwiękowe, które blender wydaje w momencie np. umieszczenia czy zdejmowania kielicha z podstawy blendera. Żaden z moich wcześniejszych blenderów do koktajli nie posiadał takich funkcji i nie wiem czy są potrzebne. To jednak kwestia gustu i przyzwyczajenia.
2. Kuvings SV 500 kontra legendarny Vitamix 5200 – starcie tytanów
Moim pierwszym wysokoobrotowym blenderem był Vitamix 5200, służył mi kilka lat i mam go do dzisiaj. Marka Vitamix i Blendtec to dwie najbardziej rozpoznawalne na świecie firmy specjalizujące się w produkcji wysokoobrotowych blenderów. Do tego porównania wykorzystam jednak tylko blender Vitamix, ponieważ jest najbardziej znany na naszym rynku (blendery Blendtec oferowane są w polskiej dystrybucji od lipca 2018r).
To co łączy oba urządzenia to z pewnością wysokie obroty. Najważniejszą różnicą między tymi wysokoobrotowymi blenderami jest to, że Kuvings SV-500 wykorzystuje technologię próżni podczas blendowania, ma więcej mocy niż Vitamix 5200 i wyposażony jest w wyciszającą obudowę, co czyni go przyjemniejszym dla ucha. Oba urządzenia blendujące różni też kraj pochodzenia.
Co je jeszcze różni? Przyjrzyjmy się obu blenderom nieco dokładniej.
Technologia próżniowa – jak działa w praktyce?
Firma Kuvings wyposażyła swój blender SV 500 w pompę próżniową o max. mocy 80 kPA, która usuwa powietrze z pojemnika mieszającego przed rozpoczęciem blendowania (a także z pojemnika do przechowywania koktajli). Dzięki pozbyciu się tlenu proces utleniania się koktajlu jest zminimalizowany. Co więcej, blendowanie w próżni pomaga nie tylko w ochronie składników odżywczych, ale pomaga także w zachowaniu świeżych kolorów i smaku (o czym będziesz się mógł przekonać sam trochę później). Koktajle przygotowane w blenderze próżniowym zawierają mniej piany (pozbawione są małych bąbelków zmieszanego powietrza).
Vitamix póki co nie wprowadził technologii próżniowej, chociaż natknęłam się w Internecie na próby stworzenia dodatkowej pompy próżniowej, której zadaniem jest odessanie tlenu z Vitamix-a. Ciekawe co na to firma Vitamix ?
Wydajność blendera – Kuvings Vacuum vs Vitamix 5200
Zarówno Vitamix 5200 jak też Kuvings Vacuum wyposażone są w starannie zaprojektowane ostrza ze stali nierdzewnej, które umożliwiają kruszenie lub upłynnianie nawet najtrudniejszych składników, takich jak lód, mrożone owoce i warzywa włókniste. Oba wyposażone są w potężne silniki, chociaż w tej kategorii lepszymi parametrami może pochwalić się Kuvings. W przypadku Vitamixa 5200 jest to solidny silnik o mocy 2 KM (koni mechanicznych). Kuvings Vacuum jest jeszcze mocniejszy – jego moc to aż 3,5 KM.
Poziom hałasu – Kuvings Vacuum vs Vitamix 5200
Wysokie obroty blendera to doskonała struktura koktajli, ale też dużo hałasu….Wyjątek stanowią blendery gastronomiczne wyposażone w dźwiękoszczelne obudowy (niestety gastronomiczne blenery są dużo droższe). Producent blendera Kuvings SV 500 również wykorzystał to rozwiązanie w postaci komory wyciszającej w swoim próżniowym blenderze. Dzięki temu blender Kuvingsa jest cichszy od większości blenderów dostępnych na rynku, w tym również od Vitamixa 5200.
Poziom głośności w przypadku Kuvingsa to 75 db (decybeli), w przypadku Vitamixa 95 dB. To duża różnica. Mniej więcej taka jak dźwięk przejeżdżającego pojedynczego samochodu osobowego w porównaniu do ruchliwej ulicy lub samochodu ciężarowego. Na szczęście to krótkotrwały hałas:)
Jakość wykonania – Kuvings Vacuum vs Vitamix 5200
Zacznę od kielicha. Niestety w obu przypadkach nie jest szklany. A szkoda. Mimo, że kielichy obu blenderów są wykonane z bardzo dobrej jakości tworzywa trzeba uważać, żeby ich nie porysować (do ich mycia można używać tylko miękkiego zmywaka). Zarówno Kuvings jak też Vitamix wyposażył swój blender w kielich wyprodukowany z nowoczesnego tworzywa (z Tritanu) produkowanego w technologii BPA free, a więc kielichy obu blenderów są wolne od bisfenolu. Warto zwracać na to uwagę. Bisfenol podejrzewany jest o powodowanie zaburzeń hormonalnych i związanych z nimi problemami zdrowotnymi jak zaburzenia płodności, choroby serca, krążenia, cukrzyca, otyłość.
Zarówno Vitamix jak też Kuvings są masywne i dosyć ciężkie (ok. 6 kg), co sprawia że podczas blendowania pozostają stabilne i nie trzęsą się na blacie kuchennym :)
Dodatkowe akcesoria
Tamper czyli tzw. popychacz to przydatny wynalazek, szczególnie w przypadku przygotowywania bardzo gęstych musów, lodów czy masła z orzechów. Oba blendery wyposażone są w taki tamper.
Dodatkowo Kuvings SV-500 posiada specjalny, dodatkowy pojemnik do przechowywania próżniowego (800 ml). Wystarczy napełnić go i „odessać powietrze” za pomocą podstawy blendera. Idealnie sprawdzi się w wersji na „wynos”.
Kraj pochodzenia i cena
Firma Vitamix to niewątpliwie symbol ogromnego doświadczenia na rynku blenderów. Ta amerykańska firma istnieje już od 1921r. Blendery Kuvings reprezentuje nieco młodsza, koreańska firma (założona w 1978r), która stawia przede wszystkim na innowacyjne rozwiązania.
Cena obu blenderów znajdują się na podobnym poziomie (uwaga niespodzianka na końcu posta!).
Podsumowując blender Kuvings SV 500 w porównaniu do Vitamix 5200
- wyróżnia innowacyjna technologia próżniowa,
- ma mocniejszy silnik (3.5 KM vs. 2.2KM),
- jest cichszy (posiada komorę wyciszającą)
- umożliwia dłuższe przechowywanie koktajli,
jednak
- ma mniejsze doświadczenie,
- kielich blendera posiada mniejszą pojemność.
Pora na ćwiczenia praktyczne czyli testy:)
3. Blender wysokoobrotowy vs blender wysokoobrotowy próżniowy – moje testy
Żeby przekonać się jak działa blender próżniowy i czy jest jakaś różnica w jakości koktajli postanowiłam wykonać 2 proste eksperymenty wykorzystując w nich swoje 3 wysokoobrotowe blendery kielichowe:
– Vitamix 5200 (blender kielichowy wysokoobrotowy, o prędkości do max. 30 000 obrotów)
– Blendtec Designer 750 (blender kielichowy wysokoobrotowy, o prędkości do max. 32 000 obrotów)
– Kuvings SV 500 (próżniowy blender kielichowy wysokoobrotowy, o prędkości do max. 32 000 obrotów)
Do pierwszego eksperymentu wybrałam jabłko (ze skórką), które zblendowałam ze szklanką wody. Efekt blendowania to koktajl o gęstości zbliżonej do soku, więc bardzo rzadki. Gotowe koktajle przelałam do szklanek.
Szklanki na wszystkich zdjęciach zostały ustawione dokładnie w takiej kolejności jak blendery – czyli od lewej koktajl z Blendtec-a, w środku z Vitamix-a, a po prawej stronie z Kuvings-a. Oto jak koktajle jabłkowe wyglądały tuż po zblendowaniu:
Po upływie 15 minut…
Po 15 godzinach przechowywania w szklankach, w temperaturze pokojowej…
W drugim eksperymencie wykorzystałam zielony koktajl, przygotowany z natki pietruszki, banana, jabłka i wody. To typowy koktajl o gęstej, kremowej konsystencji. Takie koktajle przygotowuje najczęściej, więc na wynikach tego doświadczenia zależało mi najbardziej.
W prawie każdym moim koktajlu znajduje się sok z cytryny, w tym przypadku celowo nie dodałam żadnego cytrusa, żeby nie zakłócić wyników eksperymentu (kwaśne owoce jak cytryna czy limonka spowalniają utlenianie).
Pora na zielony koktajl:)
Tak wyglądały zielone koktajle zaraz po przelaniu do słoików:
Tak zmieniły się już po 15 minutach…
A tak wyglądały po 15 godzinach…
Podsumowanie testów
-
Ilość piany w koktajlu
To pierwsza różnica, którą widać natychmiast, w obu eksperymentach. Tradycyjny blender wysokoobrotowy wiruje z ogromną prędkością, produkując dużą ilość piany. Nic dziwnego, to efekt niezwykle szybkich obrotów. Koktajle przygotowane blenderze kielichowym Vitamix i Blendtec miały więc bardzo dużą ilość pęcherzyków powietrza.
A co z koktajlem przygotowany w blenderze próżniowym? Poniżej umieściłam zdjęcie zielonego koktajlu, zaraz po wyłączeniu blenderów. Czy nie wygląda to tak jakby wszystkie koktajle były tak samo spienione…Czyżby?
Nic bardziej mylnego. Koktajl blendowany w próżni był prawie całkowicie pozbawiony piany. Piana, którą widzisz w blenderze Kuvingsa to efekt próżni, która zmienia objętość koktajlu. Zaraz po otwarciu pokrywy blendera próżniowego koktajl natychmiast wrócił do normalnej objętości, a piana szybko zniknęła. Zerknij na film i przekonaj się:
2. Rozwarstwianie się koktajlu
Jeśli kiedykolwiek przygotowywałeś koktajl “na zapas”, żeby nie budzić całej rodziny z samego rana lub zabrać koktajl ze sobą do pracy to z pewnością wiesz co to znaczy rozwarstwiający się koktajl…Czy blendowanie w próżni coś pod tym kątem zmieniło? Nie trzeba się mocno przyglądać zdjęciom (szczególnie zielonego koktajlu) żeby zauważyć, że konsystencja koktajlu przygotowanego z zastosowaniem próżni mocno się różni się koktajli z klasycznego wysokoobrotowego blendera. To widać od samego początku.
Struktura koktajlu z Vitamixa i Blendteca jest bardziej “piankowa”. Najlepiej to widać na przykładzie gęstego zielonego koktajlu. Górna część koktajlu to mix piany i koktajlu, która w miarę upływu czasu zaczyna jakby “wysychać” i opadać, a na dnie widoczna jest oddzielająca się od koktajlu woda.
Blender próżniowy Kuvings poradził sobie w tym zadaniem bezbłędnie, a przygotowany w nim zielony koktajl trzymał swoją formę przez 15 godzin. Nie sądziłam, że będzie to aż tak duża różnica!
3. Kolor koktajlu
Tu również różnicę widać niemal od razu. Koktajl jabłkowy przygotowany w Vitamix i Blendtec szybko zaczął ciemnieć. Zauważalną różnicę widać już po 15 minutach i to od góry do dołu. Natomiast ten sam koktajl z Kuvingsa zaczął ciemnieć dopiero po kilku godzinach i tylko od góry, tam gdzie była bezpośrednia styczność koktajlu z tlenem.
W przypadku koktajlu zielonego również widać bardzo wyraźną różnicę. Dzięki próżni koktajl zachował swój intensywny zielony kolor, nawet po upływie 15 godzin.
To naprawdę niesamowite!
4. Smak koktajlu
Tego kryterium niestety nie mogę przedstawić w formie zdjęcia:) Jak się jednak pewnie domyślasz zachowanie jednolitej struktury koktajlu, intensywnych kolorów przekłada się również na smak. Moim zdaniem koktajl z blendera próżniowego Kuvings zachował niemal niezmienny smak, nawet po upływie kilkunastu godzin.
5. Wartości odżywcze koktajlu
Koktajl to napój pełen świeżych składników bogatych w przeciwutleniacze i fitoskładniki. Jednak kiedy przeciwutleniacze są wystawione na działanie tlenu, reagują z nim i mogą tracić swoją moc przeciwutleniającą.
Blendowanie koktajli w próżni może pomóc w ochronie składników odżywczych, szczególnie witaminy C, A i E. Patrick Holford w swojej książce “The New Optimum Nutrition Bible” zwraca uwagę, że to właśnie witamina C i rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A i E są szczególnie podatne na utlenianie i dosłownie „ulatniają się” w miarę upływu czasu.
Na podstawie obserwacji struktury czy koloru koktajlu niestety nie jestem w stanie zmierzyć ilości składników odżywczych. Blendery próżniowe są nowością i trudno jest znaleźć badania na ten temat. Jeśli chodzi o witaminę C to producent Kuvingsa opublikował porównanie zawartości witaminy C w zblendowanych pomarańczach i pomidorach w blenderze próżniowym i tradycyjnym. Jest się czym pochwalić.
Podsumowując…
Zrobiłam te dwa proste eksperymenty z czystej ciekawości. Korzystam z wszystkich trzech blenderów od długiego czasu, ale do tej pory nie robiłam żadnego porównania koktajli między nimi. Wszystkie 3 blendery to bardzo solidne, mocne urządzenia blendujące, które sprawią że picie koktajli będzie jeszcze większą przyjemnością. Przyznaję, że jestem jednak zaskoczona wynikami.
Wyniki tych prostych doświadczeń to dla mnie potwierdzenie, że brak powietrza w pojemniku blendera czyli próżnia pomaga chronić kolor, smak i składniki odżywcze koktajli na dużo dłużej.
Oto jeszcze jedno porównanie tym razem przygotowane przez Food Matters. To test koktajli z blendera próżniowego Kuvings Vacuum oraz tradycyjnych blenderów kielichowych Vitamix i Nutribullet.
Również w tym teście zwycięzcą okazał się blender próżniowy zarówno pod kątem smaku jak i gładkości koktajlu.
4. Hanssem Ozen, Giraffe, Vidia i Kuvings SV-500 – na co zwracać uwagę przy wyborze blendera próżniowego?
No właśnie. Mimo, że blendery próżniowe są nowością na rynku to pojawiło się już kilka modeli takich blenderów kielichowych do wyboru. Bazując na informacjach, jakie udało mi się znaleźć w sieci, a także częściowo na podstawie otrzymanych informacji od producentów/ dystrybutorów przygotowałam małe porównanie, które mam nadzieję będzie przydatne.
Moim zdaniem Kuvings położył konkurencję na łopatki. Najmocniejszy silnik, największa ilość obrotów, a dodatkowo jest wyposażony w tamper i komorę wyciszającą.
Tylko u Kuvingsa znalazłam informację na temat poziomu hałasu czy ciśnienia w kielichu po odessaniu tlenu. Podstawą blendera próżniowego powinna być dobrej jakości pompa próżniowa, która będzie w stanie pozbyć się maksymalnej ilości tlenu z kielicha blendera. Im mniej tlenu podczas blendowania tym wolniejsze utlenianie.
5. Jak blendować koktajle? Kilka bardzo ważnych wskazówek
Tak jak wspominałam wcześniej im krótsze blendowanie, tym więcej wartości odżywczych zostanie w Twoim koktajlu. Najlepsze, szczególnie do zielonych koktajli są moim zdaniem blendery wysokoobrotowe takie jak Vitamix czy Blendtec, które poradzą sobie bez problemu z każdym składnikiem i to w bardzo krótkim czasie. Idealnie jeśli oprócz wysokich obrotów dodatkowo blendują z zastosowaniem próżni (jak Kuvings SV 500), by ograniczyć utlenianie koktajlu i przedłużyć świeżość koktajli.
Niezależnie jednak od tego z jakiego blendera do smoothie korzystasz istnieje kilka zasad, które warto przestrzegać, by koktajle były smaczne a przede wszystkim zdrowe.
5 prostych zasad blendowania koktajli:
- Zawsze używaj schłodzonego płynu jako bazy do Twojego koktajlu. Może to np. być zimna woda, świeży sok, herbata czy mleko roślinne.
- Warto zadbać o to by jeden ze składników był mrożony (wystarczy niewielka ilość np. garść jagód, mały banan czy pół awokado). To dodatkowy sposób na delikatne schłodzenie koktajlu, co wpływa nie tylko na lepszy smak, ale też na spowolnienie procesu utleniania koktajlu. Na początku mojej przygody z zielonymi koktajlami zdarzyło mi się kilka razy lekko podgrzać koktajl…Taka lekko ciepła wersja koktajlu podkreśla smak składników. Zielone liście stają się bardziej wyczuwalne, a banan nabiera jeszcze bardziej bananowego smaku, co nie każdemu może przypaść do gustu. Niska temperatura poprawia smak koktajli i hamuje proces utraty wartości koktajlu.
- Dodaj sok z cytryny lub limonki do koktajlu. To kolejny i bardzo skuteczny sposób na to, by koktajl nie tracił tak szybko wartości odżywczych. Witamina C zawarta w owocach cytrusowych to silny przeciwutleniacz, który skutecznie spowalnia proces utleniania. Jeśli nie wierzysz przekonaj się sam. Zblenduj jabłko z wodą, a za drugim razem zrób to samo z dodatkiem połówki cytryny lub soku z cytryny. Odstaw oba koktajle na godzinę lub dłużej i zobacz jak zmienia się ich kolor obu koktajli.
- Nie blenduj koktajlu zbyt długo. Jeśli masz blender wysokoobrotowy staraj się nie przekraczać 60 sekund. Zbyt długie blendowanie podnosi temperaturę koktajlu, a jednocześnie może obniżać jego wartość odżywczą.
- Korzystaj z trybu samooczyszczania blendera. To ułatwia i przyspiesza solidne czyszczenie sprzętu, a co najważniejsze nie rysuje kielicha (co może się zdarzyć jeśli myjesz plastikowe elementy szorstkim zmywakiem). Najpierw krótko przepłucz kielich blendera, a następnie wlej trochę wody i kroplę płynu do mycia naczyń detergentu do dzbanka blendera. Włącz blender na wysokie obroty i po kilkudziesięciu sekundach kielich będzie lśnił:) Przepłucz wodą i gotowe.
6. Podsumowanie i niespodzianka
Tak jak wspominałam korzystam z 3 blenderów kielichowych – Kuvings, Vitamix i Blendtec. Gdybym musiała wybrać tylko jeden z nich byłby to Blendtec Designer 725. Dlaczego? Koktajle wypijam na bieżąco, rzadko przygotowuję je na zapas. A blender Blendtec to prawdziwa bestia o mocy aż 3.8 KM (nie znam mocniejszego blendera!). Przygotowanie w nim zielonego koktajlu zajmuje około 30 sekund. Blender Blendtec to również bardzo pojemny (ponad 2l) i bardzo łatwy w czyszczeniu kielich (posiada tępe ostrza i szeroki kwadratowy kielich), a także kilka automatycznych programów (oprócz koktajli można w nim zrobić np. gorące zupy, mąkę czy kruszony lód). Dodatkowym argumentem jest dla mnie wygląd blendera – minimalistyczny i nowoczesny. 8-letnia gwarancja to ostatni argument :)
Jeśli więc szukasz blendera kielichowego bardziej uniwersalnego (a więc nie tylko do koktajli, ale też gorących zup czy mielenia ziaren), przygotowujesz porcje większe niż dla 2 osób to polecam blender kielichowy Blendtec (szczególnie model Designer 725, z którego sama od dłuższego czasu korzystam).
Jeśli blendujesz głównie koktajle i lubisz je robić “na zapas” to blender próżniowy będzie doskonałym rozwiązaniem i gwarancją zachowania świeżości, wartości odżywczych i smaku na dłużej. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem Kuvings-a skorzystaj z niespodzianki, specjalnego kodu rabatowego. Wystarczy wejść na stronę sklepu Vimedlux.pl i wpisać w kod rabatowy o treści: Surojadek
Aktualizacja. W czerwcu 2021 pojawił się nowy model Kuvings SV-400 (mniejsze rozmiary i pojemność), na który obowiązuje kod rabatowy 100 zł (w tym przypadku kod rabatowy to: Surojadek100)
Jeśli masz już blender koniecznie zacznij z niego korzystać, bo najlepszy blender to taki, którego będziesz codziennie używać. Nie pozwól by przykrył go kurz w szafce kuchennej:)
Jeśli artykuł pomógł Ci w wyborze blendera, podziel się nim z innymi.
Bardzo wyczerpujące porównanie, sugerowałam się nim trochę szukając takiego blendera próżniowego dla siebie. Wybór padł na Lauben, bo jest mniejszy i po prostu wyglądowo mi bardziej podpasował.
Witam,
na wstępie wielkie podziękowanie za wspaniały blog. Piszę do Pani, gdyż mam wielki dylemat z zakupem bledera. Moje wahania oscylują pomiędzy Blendtec 725 a Kuvings SV-500. Najistotniejsze dla mnie różnice pomiędzy tymi blenderami to: Blendtec 725 ma bardzo długą 8 letnią gwarancję, lecz nie posiada możliwości blendowania w próżni w przeciwieństwie do Kuvings SV-500, który ten system posiada, lecz ma dużo krótszą gwarancję bo tylko 2 letnią, która wzięła się podobno z awaryjności tego systemu próżniowego. Ja nastawiam się głównie na koktaile, które chciałbym zabierać do pracy. Bardzo długa gwarancja oferowana przez firmę Blendtec oraz to, że firma ta opanowała rynek gastronomiczny, który wymaga sprzętu niezawodnego, skłaniałoby mnie w kierunku tej firmy. Jednak zakup od nich blendera, który nie ma systemu próżniowego sprawi, iż moje koktaile po paru godzinach będą rozwarstwione o pogorszonych właściwościach odżywczych.
Dlatego system próżni jest dla mnie kluczowy i gdyby Blendtec posiadał taki system, to nie miałbym żadnego problemu z wyborem tego urządzenia od tej firmy. Z drugiej strony w podjęciu decyzji zakupu Kuvingsa SV-500, który posiada system próżni, odstrasza mnie bardzo krótka 2 letnia gwarancja. I tutaj przedstawię swój dylemat w podjęciu właściwej decyzji: kupić Blendteca i czekać na system próżniowy, który ta firma pewnie w przyszłości wprowadzi i będzie on kompatybilny z istniejącymi blenderami czy jednak zaryzykować i zdecydować się na zakup Kuvingsa. Czy miałaby Pani jakąś radę na przedstawiony przeze mnie problem ?
Panie Marku, funkcja próżni w blenderze jest naprawdę fantastycznym wynalazkiem, ale trzeba dbać o takie urządzenie zdecydowanie bardziej niż o klasyczny blender. Chodzi o to, by przewody się nie zatykały i nie blokowały pompy próżniowej, bo właśnie wtedy pojawić się problem z prawidłowym działaniem urządzenia. Jeśli zależy Panu na długiej gwarancji i prostym myciu to polecam Blendtec, używam go prawie codziennie od kilku lat. Ma wygodny szeroki na dole kielich, łatwy w myciu. Zajmuje też mniej miejsca. A jeśli obawia się Pan szybkiego utleniania to proszę pamiętać, by do koktajli dodawać owoce cytrusowe (najlepiej kawałek cytryny), które przedłużają świeżość koktajlu :) pozdrawiam!
dzień dobry,
mam prośbę o rozwiniecie tej informacji:
“SV400 ma program „gorąca zupa” i czyszczenie, ale w SV500 można zrobić dokładnie to samo w trybie manualnym”. Kusi mnie w SV400 opcja podgrzania, ale ma b.maly kielich, czy faktycznie w SV 500 mozna rowniez podgrzac? Czy korzystala Pani z takiej opcji?
Pani Moniko, w modelu sv-500 nie ma programu o takiej nazwie ale podgrzewanie w blenderze polega na dłuższym blendowaniu na wysokich obrotach. To dlatego warto np do zielonych koktajli dodać mrożony składnik lub kostkę lodu żeby koktajl nie był ciepły i nie tracił swoich właściwości ;) ja akurat nie wykorzystuje blendera do podgrzewania zup ;) i jeśli szuka Pani uniwersalnego blendera polecam bardziej Blendtec – ma szeroki i wygodny w użytkowaniu i myciu kielich, automatyczne programy ( w tym gorąca zupa) i długą 8 letnią gwarancje.
Pięknie wszystko szczegółowo opisane czarno na białym i z dowodami w postaci filmików, ale pytanie model sv-400 czym się różni od sv-500 w tym 400 jest chyba funkcja zupy ?
Główne różnice pomiędzy modelem Kuvings Vacuum SV-500 i Kuvings SV-400:
– SV500 ma większy kielich (pojemność robocza 1.3l vs 1l)
– SV500 ma lepsze wyciszenie i lepiej chłodzi silnik (będzie pracować nieco efektywniej przy dużych ilościach koktajli)
– SV400 ma program “gorąca zupa” i czyszczenie, ale w SV500 można zrobić dokładnie to samo w trybie manualnym
– SV400 jest bardziej kompaktowy
– cena (SV500 2590zł (kod rabatowy Surojadek300) vs SV400 2190zł (Surojadek100), rabaty można wykorzystać na stronie https://vimedlux.pl/sklep/
Moc, obroty są takie same. Jedyna rzecz, którą moim zdaniem warto rozważyć to pojemność kielicha.
Dziękuję bardzo, a te rabaty to na jakiej stronie obowiązują
Proszę użyć kodu rabatowego na stronie https://vimedlux.pl/sklep/ pozdrawiam
Dzień dobry, i ja tu w końcu trafiłam, i to szukając blendera-malaksera (którego jeszcze nie ma na rynku, tzn. takiego jakiego ja bym potrzebowała ;) ) i mam wątpliwości co do jakiejkolwiek przydatności blenderów kielichowych. Mianowicie, ja wolę blendować po prostu w docelowym naczyniu – czy to sok, czy smoothie, a zwłaszcza zupy nie chciałoby mi się przelewać z garnka, tylko taką zupę blenduję żyrafą w garnku. Moim zdaniem to praktyczniejsze rozwiązanie, szybsze, mniej mycia. Czy ktoś ma argumenty żeby mnie przekonać? ;) Bo może o czymś nie wiem. A jeśli chodzi o świeżość, to soków bym nie przechowywała jednak, lepiej pić takie świeżo wyciskane.
Pozdrawiam wszystkich :)
Witam, ile do kielicha o pojemności 1,5l nalewać zwykle wody bądź mleka by wyszła dobra konsystencja przy robieniu truskawkowego bądź z innych owoców smoothie / koktajlu ?
Cześć Sebastian, wszystko zależy od tego jakiej ilości owoców używasz oraz od tego czy są to świeże czy mrożone składniki. Dla każdego z nas dobra konsystencja oznacza coś innego. Najlepiej spróbować pobawić się z ilością składników, by znaleźć swoją optymalną proporcję :)
Ja testowałem Philips HR3756 I wypadł świetnie. Jak najbardziej warto dołożyć do technologii próżniowej.
Bardzo przydatna i rzeczowa recenzja! :) Zastanawiam się nad dobrym, wysokoobrotowym blenderem kielichowym i poza oczywistymi wspaniałymi funkcjami nasuwa mi się pytanie: Czy w tym kielichowym blenderze zmiksuję (wymieszam) gęste ciasto? Chodzi mi o funkcję dobrego miksera z mieszaczami – czy ten kielichowy blender mi go zastąpi? Hmm i tu nieśmiało pojawia się moje drugie pytanie – czy ubiję nim pianę? Np. z aquafaby? Nie wiem czy lepiej zainwestować w robota kuchennego z kielichem, czy może w malakser, czy jednak w taki wysokoobrotowy blender kielichowy, ku któremu najbardziej się skłaniam… Zależy mi nie tylko na koktajlach, chciałabym przy jego pomocy robić zupy, masę na warzywne klopsiki czy mielić ciecierzycę na mąkę… A gdyby oprócz tych wszystkich wspaniałosci, można by jeszcze ukręcić przy jego pomocy ciasto (takie na słodko lub na chleb), to byłoby po prostu coś cudownego! :) Proszę o poradę :D
Blender to trochę inne urządzenie niż mikser czy malakser, chociaż zmiksujesz w nim mnóstwo dań. Zdecydowanie bardziej uniwersalnym blenderem będzie w tym przypadku jednak blender marki Blendtec . Na stronie Blendtec-a znajdziesz przepisy na chleb czy ciasto makaronowe i blender powinien dać sobie z nimi radę, chociaż nie będzie to napewno tak proste jak w typowym urządzeniu dedykowanym do wygniatania ciasta ( w blenderze trzeba pobawić się trybem pulsacyjnym). Blendery sprawdzają się zdecydowanie bardziej do dań bardziej płynnych jak koktajle, zupy, sosy, lody czy masła orzechowe. Blender spokojnie powinien dać radę również z ubiciem piany czy wymieszaniem składników na klopsiki warzywne (tu polecam kielich twister – dedykowany do gęstych konsystencji), jednak nie jest to uniwersalne urządzenie do wszystkiego:) Urządzenia Blendtec mają bardzo dużą moc, więc mielenie ziaren jak najbardziej jest możliwe (tu mała ściągawka ile czasu zajmuje blendowanie poszczególnych ziaren https://www.blendtec.com/blogs/news/grinding-grains-in-a-blendtec-blender). Pozdrawiam
Jak juz wspombiano fajnie byloby dodać do porównania nowego Philipsa HR3752.
Ale na wazne pytanie pozostalo bez odpowiedzi ~ Czy do Kuvingsa można dokupić dodatkowe pojemniki próżniowe ?
Witam, nie miałam okazji testować Philipsa, jeśli będę miała okazję chętnie porównam oba modele. Jeśli chodzi o dodatkowe pojemniki vacuum to nie widziałam ich w sklepie, ale zawsze warto o to zapytać bezpośrednio w sklepie. pozdrawiam
Dodatkowy pojemnik można zamówić u autoryzowanego przedstawiciela marki, koszt to około 150 zł
A czy w blenderze Kuvings mozna robic zupy i jak? Probowalas? Ja waham sie nad zakupem Blendtec Designer 725 a Kuvings SV500… Czy te wszystkie sorbety, lody i salsy mozna tez robic Kuvingsem? Podoba mi sie ogromnie system vacuum, zwlaszcza ze koktajle nosze do pracy i pije godzinami po sporzadzeniu… z 2giej str Blendtec ma tyle funkcji… nie wiem co wybrac!
Paula, Kuvings to zdecydowany mistrz jeśli chodzi o zielone koktajle – różnicę w smaku i świeżości czuć. Jednak jeśli zależy Ci na bardziej uniwersalnym urządzeniu i dodatkowych funkcjach to zdecydowanie moim zdaniem wygrywa Blendtec. Warto go kupić od razu z kielichem Twister, to mój ulubiony kielich do pesto i gęstych sosów. Blendtec jest mocny i oferuje znacznie więcej możliwości :) No i ten wygląd…
Cześć,
Dziękuję bardzo za artykuł. Czy można w próżniowym Kuvingsie mielić twarde rzeczy jak strączki/ryż/kasze na mąki czy orzechy na masła? Budżet nie pozwala na kilka blenderów, a wspomniane funkcje są dla mnie ważne :)
Pozdrawiam,
Ania
Witaj Aniu. Blender próżniowy polecam szczególnie w przypadku koktajli, tu czuć naprawdę ogromną różnicę i w smaku i w strukturze koktajli. Co do pozostałych funkcji jak najbardziej powinien sobie dać radę np. z masłem orzechowym. Świetnie sobie radzi z takimi ziarnami w koktajlach jak ostropest czy len, natomiast co do mąki czy kaszy to producent o tym nie wspomina (w instrukcji jest mowa tylko o ziarnach kawy). Jeśli zależy Ci na takiej funkcji polecam Blendtec-a, to blender który daje sobie radę z każdym składnikiem:) Moim zdaniem jest to bardziej uniwersalne urządzenie. Pisałam o nim tutaj: https://surojadek.com/blender-kielichowy-blendtec/ pozdrawiam
Bardzo fajny wpis. Gdyby był tworzony w trochę późniejszym terminie, to można by było jeszcze dodać do porównania nowego Philipsa HR3752/00.
Czy do Kuvingsa można dokupić dodatkowe pojemniki próżniowe ?
Pozdrawiam.
Cześć Michał, dziękuję za miłe słowa. Jeśli uda mi się przetestować sprzęt Philipsa chętnie dodam go do mojego porównania. Póki co nie mogę nigdzie znaleźć informacji producenta odnośnie mocy pompy próżniowej tego blendera (jak też jakie ciśnienie jest w samym kielichu). To kluczowe parametry jeśli chodzi o blender vacuum :) pozdrawiam
Właśnie przyszedł kurier. Mam nadzieję, że mnie zachwyci smak koktajli, biorąc pod uwagę cenę Kuvingsa.
Witam czy ten blender poradzi sobie z gęstymi papkami takimi jak budyń z kaszy jaglanej abo do zrobienia masła orzechowego ?
Witaj Ewo, blender spokojnie daje sobie radę z gęstymi koktajlami i deserami. Masła orzechowego jeszcze w nim nie robiłam,ale podsyłam film na którym widać jak w Kuvingsie powstaje masło orzechowe https://www.youtube.com/watch?v=AdG7mTIjCIA. pozdrawiam
Surojadku, ale sie napracowałaś. Ja mam prózniowy taki, którego tu niema, chciałbym porównać jego jakość z kuvingsem, żeby sie gdzieś cos wymienic słoiczkami kurcze Warszawa
Cześć Marcin, to byłoby trochę trudne:) Ale daj koniecznie znać jakie masz doświadczenia z blenderem próżniowym. Ja korzystałam do tej pory ze wszystkich 3 blenderów “na zmianę”, jednak po tym teście najchętniej blenduję w próżniowym.
Ojtam surojadku taaam, przecież w Wawie masz surojadków też, RawOla itppp, jak odwiedzisz Wawe to i nas odwiedź przy okazji, to Ty porównasz przede wszystkim mój blender, czy znaczaco odbiega od kuvingsa, bo zrobiłbym dla Ciebie na miejscu koktajla :)
Dziękuję za zaproszenie:)