Dla większości osób mniszek lekarski to uciążliwy chwast i wróg nr 1 wszystkich trawników. Mało kto zdaje sobie sprawę z ogromnej mocy leczniczej tego chwastu. Zanim więc go podepczesz lub przejdziesz obok niego obojętnie przeczytaj ten post.
1. Mniszek lekarski a mlecz. Jak odróżnić te dwie rośliny?
2. Mniszek lekarski – korzeń vs. zielone liście. Co wybrać?
3. Właściwości korzenia mniszka lekarskiego
-
- Ochrona wątroby i wsparcie pęcherzyka żółciowego
- Mniszek lekarski na raka
- Niższy poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów
- Sposób na egzemę i zaburzenia hormonalne
4. Właściwości liści mniszka lekarskiego
- Naturalny „lek” odchudzający
- W trosce o zdrowe nerki. Idealne na detoks
- Skuteczna ochrona oczu i mocne kości
- Naturalne wsparcie wątroby
5. Przewaga mniszka nad zieleniną z warzywniaka
6. Mniszek lekarski – przeciwskazania i efekty uboczne
7. Kiedy i gdzie zbierać liście mniszka ?
- Jak przechowywać liście mniszka?
- Gotowe herbaty ziołowe i suplementy z mniszkiem
8. Jak pić i jeść mniszek lekarski ?
9. Przepis na zielony koktajl z mniszkiem lekarskim i ostropestem
Ziele mniszka znane jest prawie na całym świecie, doceniane od setek lat i stosowane w leczeniu wielu problemów zdrowotnych jak zaburzenia trawienia, nerek, wątroby, woreczka żółciowego, a nawet w przypadku chorób nowotworowych. Polecany jest przy anemii (zawiera dużo żelaza). To bogate źródło witamin i minerałów. Ten chwast znany jest w medycynie holistycznej jako środek detoksykujący, przeciwzapalny i przeciwutleniający. Skutecznie oczyszcza krew i wątrobę z toksyn.
Mniszek to dużo więcej niż zioło oczyszczające. Zdaniem dr A. Williama (autora książki Boski lekarz)
„Mniszek działa jak profesjonalna ekipa sprzątająca w ekskluzywnym hotelu, która po uprzątnięciu pokoju zostawia na poduszce miętówkę. Tą miętówką jest mnóstwo składników odżywczych, które dodają energii i chronią organizm przed wieloma chorobami”
Mniszek lekarski to również doskonały składnik zielony koktajli i soków, który wzmocnia organizm i pomoże go oczyścić. Rośnie niemal wszędzie.
Wystarczy, że wybierzesz się na spacer!
Mniszek lekarski a mlecz. Jak odróżnić te dwie rośliny?
Na świecie istnieje ponad 250 gatunków mniszka lekarskiego. Wszystkie są jadalne i nie mają trujących sobowtórów. Często na mniszek mówimy mlecz, a to błąd. Mlecz to zupełnie inna roślina.
Wpisując do wyszukiwarki hasło mlecz można natknąć się na wiele miejsc zawierających informacje, że mlecz jest trujący. Nic podobnego, to jeden z powielanych mitów. Zdaniem Siergieja Boutenko (autora książki Dzika spiżarnia, czyli zbieractwo dla początkujących) mlecz ma podobne właściwości zdrowotne jak mniszek lekarski i jest w całości rośliną jadalną. Inne nazwy mniszka to żabi kwiat czy wilczy ząb (swoją drogą ciekawe skąd taka nazwa? :)).
Jak odróżnić mniszek od mleczu ?
Są na to 3 proste sposoby:
- Po pierwsze liście mniszka wyrastają bezpośrednio z ziemi (w przypadku mleczu liście wyrastają z łodygi rośliny).
- Po drugie prawdziwy mniszek można poznać po tym, że spodnia część liścia jest gładka (rośliny podobne do mniszka mają włochatą spodnią powierzchnię liści, a niektóre odmiany są nawet kolczaste).
- Po trzecie kwiaty mniszka rosną pojedynczo, a na łodygach mleczu może być nawet kilka kwiatów.
Na zdjęciu (źródło) poniżej widać, że to zupełnie inaczej wyglądające rośliny i trudno je pomylić. Po lewej stronie znajduje się mlecz a po prawej mniszek.
Mniszek lekarski – korzeń vs. zielone liście. Co wybrać?
Właściwości lecznicze posiada cała roślina. Zarówno liście mniszka jak i jego korzeń są bogate w składniki odżywcze i powszechnie stosowane jako naturalne środki wspomagające leczenie wielu dolegliwości, chociaż trochę innych.
Korzenie mniszka stosowane są najczęściej przy odtruwaniu wątroby i pęcherzyka żółciowego, natomiast liście mniszka działają jak środki moczopędne wspomagając głównie funkcję nerek.
Różni je też forma wykorzystania. Liście mogą być parzone, smażone czy spożywane na surowo. Korzeń mniszka można kupić najczęściej w formie suszonej/ prażonej, czasami sproszkowanej jako alternatywa do klasycznej kawy.
Właściwości korzenia mniszka lekarskiego
-
Ochrona wątroby i wsparcie pęcherzyka żółciowego
Wątroba to największy nasz filtr, niezwykle ważny dla zdrowia i szczupłej sylwetki, a jednocześnie najbardziej przepracowany. Dieta bogata w przetworzone produkty, nadużywanie lekarstw czy alkoholu …z tym wszystkim musi się uporać nasza wątroba. Nadmiernie obciążona nie jest w stanie przetwarzać toksyn oraz tłuszczy, co jest szybką i prostą drogą do pojawiania się nie tylko chorób, ale też otyłości. Dbając o wątrobę dbasz jednocześnie o szczupłą sylwetkę i mocniejszy organizm. Jednym ze sposobów na wsparcie wątroby jest sięganie po produkty naturalnie wspomagające jej pracę takie jak np. ostropest plamisty, kurkuma czy mniszek lekarski.
Unikasz gorzkiego smaku? To błąd. Zioła o gorzkim smaku pobudzają funkcjonowanie i wydzielanie substancji przez żołądek, wątrobę, pęcherzyk żółciowy i trzustkę. Gorzkie substancje występujące w mniszku (taraksacyna i inulina) stymulują układ trawienny, pracę wątroby i pobudzają przepływ żółci. Zdaniem dr Sandry Cabot (autorki bestsellerowych książek o tematyce zdrowotnej, specjalizująca się w tematyce oczyszczania wątroby) dzięki właściwościom żółciopędnym mniszek działa korzystnie w zapaleniu wątroby i pęcherzyka żółciowego, żółtaczce a także jest skuteczny we wczesnej fazie marskości wątroby.
Jedno z przeprowadzonych badań na myszach wykazało, że wyciąg z korzenia mniszka lekarskiego zapobiega uszkodzeniu wątroby wywołanemu przez alkohol. Ten efekt ochronny wynika prawdopodobnie z dużej ilości przeciwutleniaczy kryjących się w korzeniu mniszka lekarskiego, które zapobiegają uszkodzeniom powodowanym przez wolne rodniki.
Mniszek to doskonały środek wspomagający pracę wątrobę, stosowany w leczeniu jej zaburzeń i pęcherzyka żółciowego. Wiele suplementów i lekarstw na problemy wątrobowe i trawienne zawiera w swoim składzie wyciąg z mniszka.
2. Mniszek lekarski na raka
Korzeń mniszka lekarskiego może być pomocny w profilaktyce, a nawet leczeniu raka białaczki, trzustki, piersi i prostaty i czerniaka, co potwierdzają badania. Jedno z badań przeprowadzone w 2011 r w Kanadzie pokazało, że ekstrakt z korzenia mniszka lekarskiego był skuteczny w zabijaniu komórek rakowych czerniaka chemoopornego, a jego lecznicze działanie zaobserwowano w już po 48 godzinach. Inne badanie z 2016 r potwierdziło skuteczność wyciągu z mniszka w przypadku raka okrężnicy.
Mimo, że większość badań była przeprowadzona na zwierzętach to ich wyniki są bardzo obiecujące! Mniszek lekarski może być skuteczną alternatywą przeciwnowotworową, szczególnie jest to ważne w przypadku nowotworów odpornych na działanie standardowych terapii leczniczych. A co najważniejsze mniszek w przeciwieństwie do standardowych kuracji leczniczych jak np. chemioterapia nie działa toksycznie na zdrowe komówki. Więcej na temat innych naturalnych substancji skutecznych w walce z rakiem możesz przeczytać w moim wcześniejszym poście.
3. Niższy poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów
Wysoki poziom cholesterolu to jedna z przyczyn choroby niedokrwiennej serca. Ta woskowata substancja może gromadzić się w naczyniach krwionośnych, a tym samym powodując stwardnienie i zwężenie naczyń krwionośnych, utrudniając przepływ krwi. Co zrobić by do tego nie dopuścić? Najskuteczniejszym sposobem jest zmiana diety bogatą w świeże warzywa i owoce i aktywność fizyczna. Pomocny w walce ze zbyt wysokim cholesterolem może okazać się również korzeń mniszka. Jedno z badań przeprowadzone na zwierzętach potwierdziło pozytywne działanie korzenia mniszka na poziom cholesterolu (zmniejszenie poziomu cholesterolu całkowitego, LDL oraz trójglicerydów).
4. Sposób na egzemę i zaburzenia hormonalne
Korzeń mniszka usprawnia metabolizm wątroby i proces detoksykacji, a ponadto posiada działanie przeczyszczające co ułatwia pozbywanie się zbędnych produktów przemiany materii. Mniszek polecany jest w przypadku trądziku, egzemy a także przy dolegliwościach związanych z zaburzeniami hormonalnymi jak endometrioza czy mięśniaki macicy (mniszek wspomaga oczyszczanie wątroby i wydalanie nadmiaru estrogenów).
Właściwości liści mniszka lekarskiego
-
Naturalny „lek” odchudzający
Jeśli chcesz zgubić kilka nadprogramowych kilogramów włącz do codziennej diety jak największą ilość zieleniny. To najmniej kaloryczne a zarazem najbardziej odżywcze pokarmy na naszej planecie. Co ważne, są doskonałym źródłem błonnika, który odpowiada za przyjemne uczucie sytości oraz sprawny metabolizm. Warto więc przemycać zielone liście mniszka do zupy, sałatki, zapiekanki czy koktajlu. Ale to nie wszystkie korzyści z jedzenia liści mniszka. Jak pokazuje jedno z badań z 2008 r liście mniszka wykazują również działanie podobne do leków odchudzających, polegające na hamowaniu wchłaniania tłuszczu (mniszek blokuje aktywność enzymu, odpowiedzialnego za rozkładanie cząsteczek tłuszczu).
2. W trosce o zdrowe nerki. Idealne na detoks
Te dziko rosnące liście działają jak diuretyk, który pomaga organizmowi pozbyć się nadmiaru płynu. Ze względu na swoje działanie moczopędne, liście mniszka pomagają szybciej usuwać z organizmu zbędne produkty przemiany materii. Mniszek wspierając pracę wątroby i nerek może być doskonałym środkiem odtruwającym w przypadku takich dolegliwości jak dna moczanowa czy reumatyzm. Wielu zielarzy poleca mniszek lekarski przy problemach z zatrzymywaniem wody i do oczyszczania organizmu. Dodanie kilka liści do sałatki, koktajlu czy soku z pewnością pomoże w wiosennym detoksie.
3. Skuteczna ochrona oczu i mocne kości
Zaledwie jedna szklanka zielonych liści mniszka lekarskiego zapewnia ponad 100% dziennego zapotrzebowania na witaminę A. Witamina A odgrywa kluczową rolę jeśli chodzi o zdrowie oczu, a jej niedobór może nawet w niektórych przypadkach prowadzić do ślepoty. Jedno z badań, przeprowadzone na grupie 5836 starszych osób wykazało, że dieta bogata w beta-karoten, witaminę C i E oraz cynk związana jest ze znacznie niższym ryzykiem zwyrodnienia plamki żółtej (która jest często przyczyną utraty wzroku). Koktajl przygotowany z zielonych liści mniszka i owoców to prawdziwa bomba antyoksydantów i eliksir zdrowia nie tylko dla oczu.
Liście mniszka to jedno z najlepszych zielonych źródeł wapnia. W 100 g mniszka znajduje się 187 mg tego pierwiastka, co daje ok 19% d.z. Dla porównania taka sama ilość liści szpinaku dostarcza zaledwie 10% d.z., a jarmużu czy natki pietruszki 14% d.z. Również mleko, które reklamowane jest jako bogate źródło wapnia, wypada na tle mniszka blado. 100g mleka krowiego dostarcza ok. 120 mg wapnia.
4. Naturalne wsparcie wątroby
Podobnie jak korzeń mniszka lekarskiego również jego liście wykazują silne właściwości chroniące wątrobę. Badanie z 2010 r przeprowadzone na szczurach, którym podawano trujący czterochlorek węgla wykazało, że ekstrakt z liści mniszka lekarskiego skutecznie zapobiegał uszkodzeniom wątroby i zmniejszał stan zapalny. To kolejny dowód na to, jak ważna jest dieta bogata w przeciwutleniacze. To skuteczny sposób na stres oksydacyjny, zapobieganie wielu chorobom a także zachowanie na dłużej młodości: )
Przewaga mniszka nad zieleniną z warzywniaka
Jest dostępny całkowicie za darmo i w dodatku eko. Wystarczy się schylić:) Nie jest też niczym przez nikogo opryskiwany czy nawożony chemikaliami, przynajmniej nie celowo.
Tak jak inne dziko rosnące rośliny, mniszek nie jest przez nikogo pielęgnowany. Nikt nie podlewa chwastów, nie nawozi ich. Dziko rosnące rośliny muszą sobie same radzić, dlatego są bardziej zahartowane. Silniejsze i bardziej odporne. Często mają również więcej składników odżywczych w porównaniu z roślinami uprawianymi w ogródku, które są zdecydowanie mniej odporne na warunki atmosferyczne czy choroby.
A jak wypada mniszek na tle innej zieleniny?
Porównajmy mniszek z niezwykle popularnym szpinakiem (w 100g):
Mniszek lekarski Szpinak
Witamina A 10 160 IU (203%) 9 376 IU (188%)
Witamina C 35.0 mg (58%) 28.1 mg (47%)
Witamina E 3.4 mg (17%) 2.0 mg (10%)
Witamina K 778 mcg (973%) 483 mcg (604%)
Witamina B1 0.2 mg (13%) 0.1 mg (5%)
Witamina B2 0.3 mg (15%) 0.2 mg (11%)
Witamina B6 0.3 mg (13%) 0.2 mg (10%)
Kwas foliowy 27.0 mcg (7%) 194 mcg (49%)
Wapń 187 mg (19%) 99.0 mg (10%)
Żelazo 3.1 mg (17%) 2.7 mg (15%)
Magnez 36.0 mg (9%) 79.0 mg (20%)
Fosfor 66.0 mg (7%) 49.0 mg (5%)
Potas 397 mg (11%) 558 mg (16%)
Mangan 0.3 mg (17%) 0.9 mg (45%)
Błonnik 3.5 g (14%) 2.2 g (9%)
Energia 45 kcal 23 kcal
100g liści mniszka lekarskiego to 2 szklanki. To nie dużo. Mniej więcej tyle zieleniny trafia jednorazowo do mojego koktajlu. Jak wszystkie zielone liście zarówno szpinak jak i jarmuż są niezwykle odżywcze, a jednocześnie niezwykle ubogie w kalorie. Mimo, że mniszek ma dwa razy więcej kalorii to i tak jest to znikoma ilość:)
Podane powyżej wartości dotyczą jedynie kilku wybranych witamin i minerałów. Mimo, że w wielu pozycjach wygrywa mniszek to trudno mówić o wyższości mniszka nad szpinakiem czy innym rodzajem zielonych liści.
Porównując mniszka do innych zielonych liści nie chciałabym nikogo zniechęcać do jarmużu czy szpinaku. Wręcz przeciwnie. Każda roślina kryje w sobie tysiące związków, w większości pewnie jeszcze nie odkrytych przez naukowców. Każdy z zielonych liści ma swoje super mocne strony, dlatego tak ważna jest różnorodność w diecie.
Włączenie różnorodnych gatunków zielonych liści do codziennej diety to najlepsza rzecz jaką możesz zrobić dla swojego organizmu i zdrowia. Oprócz szpinaku jest wiele gatunków sałat, warzyw kapustnych, różnego rodzaju zioła, chwasty (jak mniszek, krwawnik czy pokrzywa).
Mniszek lekarski – przeciwskazania i efekty uboczne
Mniszek lekarski to zdrowy i bezpieczny dodatek do diety. To roślina lecznicza uznawana za jedną z najlepiej tolerowanych. Istnieje jednak możliwość reakcji alergicznej u szczególnie wrażliwych osób Jeśli masz nadwrażliwość na inne rośliny z rodziny astrowatych, do której należy mniszek ( do rodziny astrowatych należy również słonecznik, rumianek, ostropest plamisty czy karczoch) możesz również mieć wrażliwość na mniszek lekarski.
Liście mniszka lekarskiego zawierają dużą ilość witaminy K, co może wpływać na krzepnięcie krwi. Jeśli zażywasz warfarynę lub inne leki rozrzedzające krew warto zachować ostrożność.
Kiedy i gdzie zbierać liście mniszka?
Kiedy? Sezon na liście mniszka zaczyna się wiosną. Najlepiej zbierać świeże liście właśnie wiosną, jeśli to możliwe zanim pojawią się kwiaty (są wówczas mniej gorzkie). Wybieraj starannie te najładniejsze, ciemnozielone liście.
Gdzie? Oczywiście najlepiej z dala od tras szybkiego ruchu, gdzie są narażone najbardziej na wchłanianie metali ciężkich. Unikaj zbierania mniszka również w miejscach spryskiwanych środkami chwasto- czy owadobójczymi.
Ostatnio odkryłam piękną łąkę z dużą ilością mniszka. Gdy zabrałam się za zbieranie liści okazało się że dookoła leżały białe granulki…prawdopodobnie był to jakiś sztuczny nawóz. Zanim zaczniesz robić zapasy warto zrobić mały wywiad lub poszukać dzikiej łąki.
Mniszek szczególnie upodobał sobie trawniki, łąki, pastwiska, ogrody i pobocza dróg, również leśnych. To właśnie mało uczęszczane leśne drogi są moim ulubionych źródłem liści mniszka. Pamiętaj o bardzo starannym myciu liści.
Jak przechowywać liście mniszka?
Najlepiej konsumować je na świeżo, ale jeśli zbierasz je na zapas przechowuj je w lodówce skropione zimną wodą w pojemniku do żywności lub dziurkowanym woreczku do żywności.
Dobrym sposobem przechowywania liści mniszka jest ich mrożenie. Wystarczy je dokładnie umyć, wysuszyć i zapakować w woreczki na mrożone produkty. Takie zapasy przydadzą się w sezonie gdy zieleniny brak. Liście mniszka można też suszyć.
O ile liście najlepiej zbierać wiosną to zbieranie korzenia polecane jest późną jesienią. Korzeń wystarczy dokładnie wyszorować i wysuszyć.
Gotowe herbaty ziołowe i suplementy z mniszkiem
Jeśli nie masz czasu na zbieranie mniszka i robienie zapasów na zimę polecam gotową herbatę z mniszka lekarskiego. Długo szukałam takiej która by mi smakowała, ale było warto. Moja ulubiona to mix organicznych liści i korzenia mniszka lekarskiego firmy Traditional Medicinals, do kupienia np. w iHerb (przesyłka DHL Express jest błyskawiczna i kosztuje niecałe 10 zł, jeśli łączna kwota zakupów nie przekroczy 150 EUR nie zapłacisz cła).
Jeśli potrzebujesz silniejszego wsparcia wątroby lub planujesz oczyszczenie organizmu warto sięgnąć po skoncentrowaną wersję mniszka w postaci suplementu. Podczas oczyszczania organizmu stosuję najchętniej połączenie mniszka i ostropestu plamistego firmy Oregon’s Wild Harvest (polecam również kurkumę tej samej firmy).
Jak pić i jeść mniszek lekarski?
Ten chwast można jeść w całości – pąki, kwiaty, łodygi i korzeń są jadalne. Gorzki smak mniszka ma różne natężenie w zależności od części rośliny.
Kwiaty mniszka są gorzkie, ale jednocześnie mają słodkawy smak. Z kwiatów mniszka można zrobić syrop, wino lub zasuszyć je i pić w postaci herbaty. Świeże kwiaty można wykorzystać do przygotowania herbat na zimno. Wystarczy namoczyć świeże kwiaty mniszka w zimnej wodzie na kilka godzin/na noc, dzięki temu uwolnią się witaminy, minerały i inne cenne związki. Dodaj trochę słodyczy dla smaku, a otrzymasz pyszny i silnie pobudzający napój.
Liście mniszka najlepiej smakują wczesną wiosną. Im młodsze liście tym bardziej odżywcze i łagodne w smaku. Młode listki mniszka prawie nie posiadają goryczy, a więc łatwiej je przemycić do codziennej diety. Części zielone mniszka możesz gotować (np. zupie), podsmażyć (podobnie jak szpinak np. z czosnkiem), zapiec (dodać do ulubionej zapiekanki), a najlepiej zjeść na surowo np. w soku lub koktajlu.
Łodyga jest bardziej gorzka niż kwiaty i liście. Łodygi możesz podobnie jak liście wykorzystać w soku lub koktajlu w połączeniu ze słodkimi owocami.
Korzeń to najbardziej gorzka część mniszka, odważnym polecam świeżo wyciśnięty sok z korzenia mniszka lekarskiego – warto jednak zaczynać od małych ilości np. 1 łyżeczki soku dziennie. Korzenie mniszka można również zasuszyć i pić w postaci wywaru lub uprażyć, po to by napić się np. kawy mniszkowej. Mimo gorzkiego smaku korzeń mniszka w odpowiednim towarzystwie może smakować naprawdę rewelacyjnie. Polecam mój przepis na waniliową kawę latte.
Doktor Sandra Cabot, poleca na wsparcie pracy wątroby picie wywaru z korzenia mniszka. Jak taki mniszkowy wywar przygotować?
Wystarczy dodać 1 łyżeczkę rozdrobnionego korzenia mniszka do ½ litra wody i gotować na wolnym ogniu ok. 30 minut, przecedzić i pić z dodatkiem odrobiny miodu. Gotowy wywar można pić od razu lub przechowywać w lodówce max. 1 dzień.
Zielone koktajle i soki z mniszkiem lekarskim
Liście mniszka lekarskiego można dodać do sałatki, można z nich zrobić pesto a ja uwielbiam je dodawać do zielonych koktajli i soków.
Słodkie owoce niwelują gorzkawy posmak liści mniszka. Dodanie łyżki masła orzechowego czy nasion dodatkowo pomaga dodatkowo maskować mniszka w koktajlu.
A teraz czas na przepis na koktajl z liśćmi mniszka lekarskiego.
Przepis na zielony koktajl z mniszkiem lekarskim i ostropestem
– 2 porcje –
Składniki:
- 1 szklanka liści mniszka lekarskiego (1 garść)
- 1 szklanka liści szpinaku
- 1,5 dużej słodkiej pomarańczy
- 1 słodkie jabłko
- ½ cytryny
- 2 łyżeczki łuskanych nasion konopi
- 1 szklanka wody/lub wody kokosowej/lub świeżego soku
- 1 łyżeczka zmielonego ostropestu
- opcjonalnie: 3-4 gałązki natki pietruszki lub mięty
Jak przygotować koktajl z liśćmi mniszka?
Starannie umyj zielone liście i pokrój na mniejsze kawałki. Pozbądź się skórki i pestek z cytrusów, a także gniazda nasiennego z jabłka. Pokrój składniki na kawałki i przełóż do blendera kielichowego. Miksuj aż wszystkie składniki się ze sobą połączą w zielony mus:)
Ten zielony koktajl z mniszkiem lekarskim ma delikatnie wyczuwalny gorzki smak (jednak jest bardzo smaczny). To oczywiście zasługa mniszka i ostropestu.
Jeśli lubisz bardziej kremowe i słodkie koktajle możesz zastąpić jabłko owocem mango, gruszką, ananasem czy też bananem. Kilka gałązek natki pietruszki lub mięty nada koktajlowi odświeżający smak.
Co kryje w sobie ten mniszkowy zielony eliksir?
Analizując jego skład nie brałam pod uwagę ostropestu plamistego, niestety nie było go w bazie, z której korzystałam.
Co zawierają 2 szklanki zielonego koktajlu z mniszkiem lekarskim?
- 48% dziennego zapotrzebowania na błonnik (12g)
- 241% na witaminę C (145 mg)
- 178% na witaminę A (8918 IU)
- 721% na witaminę K (577 mcg)
- 34% na kwas foliowy (137 mcg)
- mnóstwo witamin z grupy B: B1 (22%), B2 (19%), B6 (20%)
- 42% na magnezu (168 mg)
- 27% na potas (943 mg)
- 24% na żelazo (4.4 mg )
- 22% na wapń (219 mg)
- 28% na mangan (0.6 mg)
Myślę, że te dane mówią same za siebie. A powodów, by pić koktajle z mniszkiem z pewnością dużo więcej. Mniszek rośnie prawie wszędzie. To jeden z najbardziej dostępnych produktów☺, wystarczy się rozejrzeć.
Masz swój ulubiony pomysł/przepis na ten niezwykle cenny chwast? Koniecznie podziel się z innymi.
Jeśli lubisz dziko rosnące rośliny zachęcam do lektury innych postów:
Waniliowa latte wspierająca pracę wątroby
Pokrzywa zwyczajna. Co o jej właściwościach mówią naukowcy?
Sok z pokrzywy. Czy warto pić sok z chwastu?
Kwiat czarnego bzu – lemoniada, Hyćka czy ice tea?
Dlaczego korzeń mniszka należy gotować, a kwiat czy liście zaparzać?
Szukam sposobu na suszenie kwiatów mniszkowych, również tak, żeby nie zrobić dmuchawca. Czy oddzielać płatki, czy suszyć całe główki? a może dmuchawce też maja jakieś właściwości?
Cześć Aga, ja suszę całe główki kwiatków mniszka. Nawet jeśli kwiatki podczas suszenia zrobią się „puchate” to w niczym to nie przeszkadza, to nadal ta sama roślina :) Warto tez pamiętać o ususzeniu liści. pozdrawiam
Dziękuję, idę zbierać. To ostatni moment na kwiatki, na liście chyba już nie :)
Pozdrawiam.
Dobre rady.dziekuje.
Wspaniale porady. Ja mam problem, słyszałam, że korzeń mniszka likwiduje raka. Może to tylko reklama? Radzę się zatem, bo mam raka płuca, nigdy nie paliła. Proszę o pomoc. Ile tabletek z korzenia zażywać i czy pomoże jak w reklamie. Dziękuję
Witam. Mimo, że działanie antynowotworowe mniszka lekarskiego zostało potwierdzone w kilku badaniach (linki do badań znajdują się w artykule), to warto jednak pamiętać o tym, że takie działanie ma wiele innych pokarmów jak np. kurkuma, ostropest plamisty czy czarnuszka. Oczywiście produkty naturalne nie są magiczną pigułką i aby skorzystać z ich dobroczynnego działania trzeba je stosować przez dłuższy czas.
Polecam kilka innych artykułów na temat właściwości antynowotworowych roślin:
– https://surojadek.com/dieta-antyrakowa/
– https://surojadek.com/czarnuszka-i-jej-wlasciwosci-lecznicze/
– https://surojadek.com/ostropest-plamisty/
– https://surojadek.com/brukselka-warzywa-krzyzowe/
Pozdrawiam i dużo zdrowia życzę.
Witam ! Dziekuje za informacje zacznę od diety.
Pozdrawiam.
Super cenne wiadomosci.Najbardziej smakuje mi kawa z mniszka a takze miod.Teraz skusze sie na listki.Acha herbatka z suszonych kwiatow tez jest super.
Bardzo się cieszę Pani Iwono
Na opakowaniu suszonego korzenia mniszka firmy Natura Wita podają aby do 0,5 l wody dać 2 łyżki rozdrobnionych korzeni. Pani pisze o 1 łyżeczce korzeni na pół l;itry wody. Teraz nie wiem ile tak naprawdę należy wziąć, bo łyżka a łyżeczka to inna miarka.
Proponuję spróbować ;) korzeń mniszka jest gorzki ale każdy z nas ma trochę inne kubki smakowe. A podane przeze mnie ilości to zalecenia dr Cabot ;)
Ahh pięknie opisane , a najbardziej przemawia do mnie fragment o miętówce :) Będę robić koktajl jak tylko pojawią się pierwsze roślinki. W tej chwili włączyłam do diety nasionka konopne i migdały. Na konopiafarmacja widziałam też kołacz konopny i zastanawiam sie co z nim zrobić może macie jakiś pomysł?
Ten blog to bomba dobroci i tych na talerzu i tych z serca płynących. Dziękuję za zaangazowanie i czas nam dany.Los wprowadził mnię dzisiaj na właściwą ścieżkę.Cieszę się że wkrótce mniszki powitaja wiosnę.I uda mi się przetworzyć teorię na zielona radość. A z porad udzielanych emanuje dobroć ,spokój, cisza. Super. Wielkie dzięki.
Dziękuję za bardzo milę i motywujące słowa ;) pozdrawiam
My w Grecji jemy liście jako βραστά gotowane przez kilkanascie minutet we wrzatku z dużą iloscia oliwy z oliwek I skopione cytryna. Swietne jako dodatek do obiadu .
Super! Nigdy bym nie pomyślała, że można wykorzystać mniszek w codziennej zdrowej diecie. Muszę koniecznie sama spróbować. Sałatka też brzmi całkiem smacznie :)
Polecam Kasiu!
Magda Magda aleś mnie urzekła. Twój blog to istne cudo. Oderwać się nie mogę. Pięknie to ujmujesz nie mówiąc o grafice. Dzięki wielkie.
Ale mi miło:)
moja babcia robiła z mniszka sałatkę. Moczyła liście młodego mniszka w wodzie z solą, żeby zabrać trochę goryczy, potem dodawała jajko, ogórek, i to co jej pasowało i wychodziła mega dobra sałatka. Jadłam ją jako dziecko i myślałam że babcia jest czarodziejką
muszę koniecznie wypróbować ten sposób z moczeniem mniszka w słonej wodzie:)
Muszę kiedyś stworzyć taki soczek, od siebie polecam miód z mniszka lekarskiego, dostałam kilka słoiczków od babci i jestem zachwycona! :)
dużo slyszałam o takim miodku :) ale nie próbowałam jeszcze
A czy ugotowane liscie mniszka zachowuja choc czesc tych wszystkich witamin?
Z pewnością spora część z nich zostanie:) Najbardziej wrażliwa na wysoką temperaturę jest witamina C, podczas obróbki cieplnej może zniknąć nawet w 70%.