liście mniszka lekarskiego to źródło wielu witamin i minerałów, naturalne wsparcie dla wątroby i nerek

Mniszek lekarski chroni wątrobę i zabija komórki rakowe w 48h

Mniszek lekarski to chwast o wyjątkowej mocy. Ziele mniszka to niskokaloryczna, ale bogata w błonnik, wiele witamin, minerałów i fitoskładników dziko rosnąca roślina. 

Jadalna w całości, od korzenia po same kwiaty! 

Mniszek pospolity ma wiele właściwości leczniczych. Wspiera kondycję wątroby, a nawet może pomóc w zahamowaniu rozwoju raka

Mniszek jest dostępny zupełnie za darmo. I mimo gorzkiego smaku łatwo przemycić go do diety. Zanim więc go podepczesz lub przejdziesz obok niego obojętnie koniecznie przeczytaj ten post na temat właściwości mniszka.

SPIS TREŚCI:

  1. Mniszek lekarski właściwości potwierdzone badaniami
  2. Mniszek lekarski – przeciwskazania i efekty uboczne
  3. Mniszek lekarski – jak wygląda?
  4. Mlecz a mniszek lekarski – czym się różnią?
  5. Gdzie rośnie mniszek lekarski?
  6. Kiedy zbierać mniszek?
  7. Jak przechowywać ziele mniszka?
  8. Jak przechowywać ziele mniszka?
  9. Gdzie kupić mniszek – suplementy i herbaty
  10. Jak wykorzystać kwiaty, liście i korzeń mniszka?
  11. Przepisy na mniszek lekarski
    • Sok z mniszka lekarskiego
    • Nalewka z mniszka dr Różańskiego
    • Wywar z korzenia mniszka
    • Zielony koktajl z mniszkiem i ostropestem

Mniszek lekarski właściwości potwierdzone badaniami

Ten wyjątkowo zdrowy chwast znany jest od lat w medycynie holistycznej jako środek detoksykujący, przeciwzapalny i przeciwcukrzycowy. Skutecznie oczyszcza krew i wątrobę z toksyn. 

“Mniszek działa jak profesjonalna ekipa sprzątająca w ekskluzywnym hotelu, która po uprzątnięciu pokoju zostawia na poduszce miętówkę. Tą miętówką jest mnóstwo składników odżywczych, które dodają energii i chronią organizm przed wieloma chorobami”

Dr A. William, autor książki Boski lekarz

Nic dziwnego więc, że mniszek lekarski tak często pojawia się w wynikach wyszukiwarki badań PubMed. To łącznie ponad 1400 rekordów! 

Jak widać na wykresie z roku na rok zainteresowanie mniszkiem lekarskim bardzo mocno rośnie! 

Właściwości lecznicze posiada cała roślina. Zarówno liście mniszka jak i jego korzeń, łodygi czy kwiaty są bogate w składniki odżywcze i stosowane jako naturalne środki wspomagające leczenie wiele dolegliwości. 

najnowszy ranking przetestowanych i sprawdzonych wyciskarek wolnoobrotowych stworzony przez Surojadka

Oto 9 najważniejszych właściwości zdrowotnych mniszka lekarskiego, potwierdzonych badaniami.

1. MNISZEK LEKARSKI NA WĄTROBĘ

Gorzkie substancje występujące w mniszku (m.in. taraksacyna i inulina) stymulują układ trawienny, pracę wątroby i pobudzają przepływ żółci.

Zdaniem dr Sandry Cabot, specjalizującej się w tematyce oczyszczania wątroby, mniszek dzięki właściwościom żółciopędnym działa korzystnie w zapaleniu wątroby i pęcherzyka żółciowego, żółtaczce a także jest skuteczny we wczesnej fazie marskości wątroby

Zarówno korzeń mniszka jak też liście zapobiegają uszkodzeniu wątroby. Oto kilka przykładów badań, które to potwierdzają:

  • Badanie z 2010r wykazało, że wyciąg z korzenia mniszka lekarskiego zapobiega uszkodzeniu wątroby wywołanemu przez alkohol.

W badaniu in vitro zaobserwowano, że komórki wątrobowe do których dodano wyciąg z mniszka były bardziej odporne na działanie alkoholu. Podobne efekty zaobserwowano w badaniu in vivo na myszach. Tu również okazało się, że myszy którym podawano alkohol oraz wyciąg z mniszka miały zdrowszą wątrobę w porównaniu do myszy, którym podawano alkohol bez wyciągu z mniszka. 

  • Badanie przeprowadzone w 2021r wykazało, że mniszek lekarski może chronić wątrobę przed uszkodzeniem spowodowanym przedawkowaniem paracetamolu (APAP). 

Badanie przeprowadzono na myszach, którym najpierw podawano przez 7 dni mniszek lekarski. Następnie zwierzętom wstrzykiwano paracetamol, który miał powodować uszkodzenie wątroby. Okazało się że sok z mniszka znacząco obniżył poziomy enzymów wątrobowych (ALT, AST, AKP) oraz cytokin prozapalnych (TNF-α i IL-1β) w porównaniu z grupą kontrolną, która nie otrzymywała wyciągu z mniszka.

Wyniki tego badania pokazały, że wcześniejsze podawanie świeżego soku z mniszka znacząco obniżało poziomy enzymów wątrobowych oraz zmniejszało stany zapalne w wątrobie.

Gorzkie substancje występujące w mniszku (m.in. taraksacyna i inulina) stymulują układ trawienny, pracę wątroby i pobudzają przepływ żółci.
  • Inne badanie z 2010r przeprowadzone na szczurach wykazało, że ekstrakt z liści mniszka lekarskiego może chronić wątrobę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez tetrachlorek węgla (substancję chemiczną, która może powodować uszkodzenie wątroby). Zwierzęta podzielono na kilka grup otrzymujące różne dawki ekstraktu z mniszka oraz grupę kontrolną. Po tygodniu podawania ekstraktu z mniszka, szczurom podano tetrachlorek węgla, aby wywołać uszkodzenie wątroby. Szczury, które otrzymywały ekstrakt z mniszka miały znacznie mniej uszkodzeń wątroby. 

To oczywiście tylko przykłady pojedynczych badań, przeprowadzonych na zwierzętach. Jednak pokazują, że ten zwykły chwast ma ogromny potencjał i może skutecznie chronić wątrobę. Nic więc dziwnego, że wiele suplementów i lekarstw na problemy wątrobowe czy trawienne zawiera w swoim składzie mniszek lekarski czy wyciąg z mniszka.

Wątroba to największy filtr i najbardziej obciążany organ w naszym organizmie. Warto wesprzeć jej pracę i włączyć do diety mniszek lekarski, ostropest plamisty czy kurkumę.

2. KORZEŃ MNISZKA LEKARSKIEGO NA RAKA 

Korzeń mniszka lekarskiego może być pomocny w profilaktyce, a nawet leczeniu raka 

Mniszek lekarski kontra rak trzustki 

  • W badaniu z 2012r sprawdzono wpływ wodnego ekstraktu z korzenia mniszka lekarskiego na raka trzustki.

Okazało się, że ekstrakt z korzenia mniszka nie tylko hamuje wzrost komórek rakowych, ale także zapobiega ich rozprzestrzenianiu się i może pomóc w zmniejszeniu guzów. W badaniu in vitro, gdy komórki rakowe były wystawione na działanie ekstraktu, ich zdolność do “inwazji” była zmniejszona o 80%. To dobra wiadomość, ponieważ oznacza to, że ekstrakt może pomóc w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się raka. 

Aby się przekonać, czy efekty zaobserwowane w badaniu in vitro będą miały miejsce również w żywych organizmach. wprowadzono komórki raka trzustki do organizmu myszy, co spowodowało powstanie guzów. Następnie podawano myszom ekstrakt z mniszka lekarskiego. Okazało się, że ekstrakt z mniszka spowalniał wzrost guzów raka trzustki. Doustne podawanie ekstraktu myszom codziennie przez 35 dni zmniejszało objętość guza o 40% w porównaniu z grupą kontrolną.

Podsumowując korzeń mniszka lekarskiego może mieć potencjał w leczeniu raka trzustki. Oczywiście konieczne są dalsze badania, by potwierdzić skuteczność mniszka w przypadku raka trzustki.

Korzeń mniszka lekarskiego może być pomocny w profilaktyce, a nawet leczeniu raka 

Ziele mniszka a czerniak 

Czerniak jest jednym z najbardziej opornych na leczenie rodzajów nowotworów. Jedno z badań przeprowadzone w 2011 r w Kanadzie pokazało, że ekstrakt z korzenia mniszka lekarskiego może być skuteczny w walce z tym rodzajem raka. 

W przeprowadzonym badaniu in vitro zaobserwowano, że leczenie 2,5 mg/mL wyciągu z korzenia mniszka spowodowało zmniejszenie żywotności komórek o 50% w stosunku do grupy kontrolnej. Ekstrakt z korzenia mniszka okazał się w tym badaniu skuteczny w pobudzaniu procesu tzw. apoptozy (programowanej śmierci) w komórkach czerniaka, nie wpływając jednocześnie toksycznie na zdrowe komórki. Skuteczność mniszka zaobserwowano już po 48h.

Mimo, że badania in vitro nie zawsze przekładają się bezpośrednio na skuteczność w organizmie to badanie podkreśla jaki potencjał kryje się w naturalnych związkach w leczeniu trudnych do leczenia nowotworów, takich jak czerniak. 

Mniszek pospolity a rak piersi i prostaty

  • W badaniu z 2022 r naukowcy sprawdzili czy wyciąg z mniszka może hamować rozwój raka piersi. I to bardzo agresywny rodzaj raka piersi nazywany potrójnie ujemnym TNBC. 

Najpierw zbadano wpływ ekstraktu mniszka na komórki raka piersi (badanie in vitro). Okazało się, że ekstrakt z mniszka lekarskiego skutecznie hamował wzrost i przerzuty komórek rakowych. Następnie naukowcy wszczepili komórki raka piersi myszom i podzielono je na dwie grupy. U zwierząt, które dostawały wyciąg z mniszka, guzy rozwijały się wolniej i były mniejsze.

To ważne odkrycie, które może pomóc w tworzeniu nowych leków na raka piersi.

mniszek pospolity może pomóc w tworzeniu nowych leków na raka piersi.
  • Celem innego badania, przeprowadzonego w 2008r było sprawdzenie jak wyciągi z liści, kwiatów i korzenia mniszka działają komórki raka piersi i prostaty. Wyniki tego badania można podzielić na 3 części:
  1. Toksyczność ekstraktów mniszka na komórki rakowe

Poniższa tabela pokazuje wyniki tego badania i siłę z jaką różne ekstrakty mniszka zmniejszały żywotność komórek rakowych.

Jak czytać te dane? Wartości w tabeli reprezentują stężenie ekstraktu (w μg/ml), przy którym przeżywa około 80% komórek (O.D.80). Niższa wartość oznacza, że mniej ekstraktu jest potrzeba, aby skutecznie rozprawić się z komórkami rakowymi.

Ekstrakt mniszkaMCF-7/AZ (rak piersi)LNCaP C4-2B (rak prostaty)
Kwiaty>500 μg/ml30 μg/ml
Liście60 μg/ml60 μg/ml
Korzenie20 μg/ml10 μg/ml

Podsumowując najbardziej toksyczny dla raka piersi i prostaty okazał się więc wyciąg z korzenia mniszka, ponieważ przy znacznie mniejszej jego ilości zauważono pożądany efekt działania na komórki rakowe.

  1. Wpływ na namnażanie się komórek raka piersi i prostaty

Pod kątem skuteczności hamowania namnażania się komórek rakowych okazał się wyciąg z liści mniszka. Pozostałe ekstrakty nie miały takiego działania.

  1. Wpływ na inwazyjność komórek rakowych (zdolność do niszczenia zdrowych tkanek oraz przerzutowania do innych narządów)

W przypadku raka piersi skuteczniejszy okazał się wyciąg z korzenia, natomiast wyciąg z liści mniszka skuteczniej zadziałał w przypadku raka prostaty.

Chociaż badanie to nie zostało przeprowadzone na ludziach to pokazuje, że w zwykłym mniszku tkwi duża moc!

I jeszcze jeden wniosek nasuwa mi się z tego badania. Mimo, że najczęściej to korzeń mniszka kojarzony jest z właściwościami antynowotworowymi to badanie pokazało, że warto pamiętać również o innych częściach cennego chwastu.

Rak okrężnicy a mniszek lekarski 

Badanie z 2016 r sprawdziło skuteczność wodnego wyciągu z korzenia mniszka na ludzkie komórki raka jelita grubego (w warunkach in vitro i in vivo).

W badaniu in vivo myszom podskórnie wszczepiono ludzkie komórki raka jelita grubego, aby zainicjować wzrost guzów. Następnie myszy podzielono na grupę kontrolną i leczoną ekstraktem z mniszka.

Podawanie myszom z wszczepionymi ludzkimi komórkami raka jelita grubego doustnie ekstraktu z korzenia mniszka zahamowało wzrost wywołanych nowotworów o ponad 90% w porównaniu do grupy kontrolnej. Ekstrakt z korzenia mniszka lekarskiego okazał się skuteczny nie wpływając przy tym negatywnie na normalne komórki jelitowe. 

Podobne wnioski może wysnuć z badania in vitro, w którym sprawdzono działanie wyciągu z korzenia mniszka lekarskiego na komórki raka żołądka. Podobnie jak w innych badaniach wyciąg z mniszka zatrzymywał namnażanie się komórek raka żołądka i nie szkodził zdrowym komórkom. 

Mniszek lekarski kontra rak – podsumowanie badań

To tylko kilka przykładów pojedynczych badań, które wykazały właściwości antynowotworowe mniszka. Mimo, że wymienione badania przeprowadzone zostały w warunkach laboratoryjnych (in vitro) oraz na zwierzętach (in vivo) to ich wyniki są bardzo obiecujące. Mniszek lekarski może być skuteczną alternatywą przeciwnowotworową. Szczególnie jest to ważne w przypadku nowotworów odpornych na działanie standardowych terapii leczniczych. 

Warto też raz jeszcze podkreślić, że ziele mniszka w przeciwieństwie do standardowych kuracji leczniczych jak np. chemioterapia nie działa toksycznie na zdrowe komórki. 

Więcej na temat innych naturalnych substancji skutecznych w walce z rakiem możesz przeczytać w moim wcześniejszym poście.

3. Mniszek lekarski na zdrowe serce

Wysoki poziom cholesterolu to jedna z przyczyn choroby niedokrwiennej serca. Ta woskowata substancja może gromadzić się w naczyniach krwionośnych, tym samym powodując stwardnienie i zwężenie naczyń krwionośnych.

Co zrobić by do tego nie dopuścić? Najskuteczniejszym sposobem jest zmiana diety na bogatą w świeże warzywa, owoce plus aktywność fizyczna. 

Pomocny w walce ze zbyt wysokim cholesterolem może okazać się również mniszek pospolity. 

Jedno z badań z 2010r wzięło pod lupę mniszek lekarski by się o tym przekonać. I tak 28 królików podzielono na 4 grupy, w tym dwie grupy kontrolne, jedna z dietą standardową, druga z dietą wysokocholesterolową (swoją drogą ciekawe jak taka dieta wyglądała w przypadku roślinożernych królików). Dwie pozostałe grupy były na diecie wysokocholesterolowej, ale dodatkowo otrzymywały albo wyciąg z liści mniszka albo z korzenia mniszka. 

wyciąg z liści mniszka okazał się skuteczniejszy w poprawie profilu lipidowego w osoczu, natomiast wyciąg z korzeni był skuteczniejszy w dbaniu o zdrową wątrobę. 

Jakie były wyniki badania? 

Po 4 tyg suplementacji okazało się, że wyciąg z liści mniszka był skuteczny w poprawie wyników cholesterolu, zwiększył HDL o 30%, zmniejszył trójglicerydy o 36% a LDL zmniejszył o 11%.

Za to wyciąg z korzenia mniszka okazał się skuteczny w zwiększaniu aktywności enzymów antyoksydacyjnych i zmniejszaniu procesu utleniania tłuszczów w wątrobie.

Podsumowując, wyciąg z liści mniszka okazał się skuteczniejszy w poprawie profilu lipidowego w osoczu, natomiast wyciąg z korzenia mniszka był skuteczniejszy w dbaniu o zdrową wątrobę. 

To kolejny powód by jeść i pić mniszek lekarski. Zarówno liście jak i korzeń.

4. Ziele mniszka na egzemę i zaburzenia hormonalne

Korzeń mniszka usprawnia metabolizm wątroby i proces detoksykacji. Ponadto posiada działanie przeczyszczające, co ułatwia pozbywanie się zbędnych produktów przemiany materii. 

Mniszek polecany jest w przypadku trądziku, egzemy a także przy dolegliwościach związanych z zaburzeniami hormonalnymi jak endometrioza czy mięśniaki macicy (mniszek wspomaga oczyszczanie wątroby i wydalanie nadmiaru estrogenów).

5. Mniszek lekarski na odchudzanie

Chcesz zgubić kilka nadprogramowych kilogramów? 

Włącz do diety jak największą ilość zieleniny. To najmniej kaloryczne, a zarazem najbardziej odżywcze pokarmy na naszej planecie.

Co ważne, są doskonałym źródłem błonnika, który odpowiada za przyjemne uczucie sytości oraz sprawny metabolizm. Warto więc przemycać zielone liście mniszka do zupy, sałatki, zapiekanki czy koktajlu. 

liście mniszka pomagają odchudzanie i wykazują działanie podobne do leków odchudzających, polegające na hamowaniu wchłaniania tłuszczu

Ale to nie wszystkie korzyści z jedzenia zielonych liści mniszka. 

Jak pokazuje jedno z badań (in vitro i in vivo na myszach) przeprowadzone w 2008 r liście mniszka wykazują również działanie podobne do leków odchudzających, polegające na hamowaniu wchłaniania tłuszczu

Badanie to wykazało, że mniszek blokuje aktywność enzymu, odpowiedzialnego za rozkładanie cząsteczek tłuszczu. U myszy wyciąg z mniszka zmniejszał ilość tłuszczów we krwi po zjedzeniu tłustego posiłku. Wyciąg z mniszka może być pomocny w walce z otyłością, blokując wchłanianie tłuszczów.

6. Liście mniszka lekarskiego na oczyszczenie i detoks

Dziko rosnące liście mniszka działają jak diuretyk, który pomaga organizmowi pozbyć się nadmiaru płynu. Jedno z badań przeprowadzone na 17 zdrowych ochotnikach potwierdziło to. Podczas tego badania podawano doustnie wyciąg z liści mniszka w dawce 8 ml 3 razy dziennie przez 1 dzień. Okazało się, że wyciąg zwiększył częstość oddawania moczu o ok. 12% w ciągu 5 h po podaniu pierwszej dawki i 15% po drugiej.

Ze względu na swoje działanie moczopędne, liście mniszka pomagają szybciej usuwać z organizmu zbędne produkty przemiany materii. Mniszek wspierając pracę wątroby i nerek może być doskonałym środkiem odtruwającym w przypadku takich dolegliwości jak dna moczanowa czy reumatyzm.

Wielu zielarzy poleca mniszek lekarski przy problemach z zatrzymywaniem wody i do oczyszczania organizmu. Dodanie kilka liści do sałatki, koktajlu czy soku z pewnością pomoże w wiosennym detoksie.

7. Mniszek lekarski a cukrzyca

Mniszek lekarski zawiera substancje, które mają przeciwdziałać tym skutkom przewlekłego stanu zapalnego w tym kwas cykoriowy, kwas chlorogenowy, laktony seskwiterpenowe, a zwłaszcza taraksasterol.

Badanie przeprowadzone na myszach wykazało, że taraksterol może zmniejszać stan zapalny i poprawiać funkcję wątroby – organu odpowiedzialnego za produkcję i uwalnianie glukozy, gdy organizm tego potrzebuje. W rezultacie poziom glukozy we krwi może być znacząco obniżony.

Mimo pozytywnych wyników tego badania, podobne efekty nie zostały jeszcze zaobserwowane u ludzi. 

8. Liście mniszka na dobry wzrok

Zaledwie 1 szklanka zielonych liści mniszka lekarskiego zapewnia ponad 100% dziennego zapotrzebowania na witaminę A.

Witamina A odgrywa kluczową rolę jeśli chodzi o zdrowie oczu, a jej niedobór może nawet w niektórych przypadkach prowadzić do ślepoty. 

Jedno z badań, przeprowadzone na grupie 5836 starszych osób wykazało, że dieta bogata w beta-karoten, witaminę C i E oraz cynk związana jest ze znacznie niższym ryzykiem zwyrodnienia plamki żółtej (która jest często przyczyną utraty wzroku). Koktajl lub sok przygotowany z zielonych liści mniszka i owoców to prawdziwa bomba antyoksydantów i eliksir zdrowia nie tylko dla oczu.

Liście tego jadalnego chwastu są również jednym z najbogatszych źródeł luteiny i zeaksantyny. To przeciwutleniacze, które odgrywają bardzo ważną rolę w ochronie wzroku i zdrowia oczu, w każdym wieku. Mniszek lekarski zawiera aż 13 610 µg luteiny i zeaxantyny w 100g liści, zostawiając w tyle szpinak 12 200 µg czy jarmuż 6 260 µg.

Liście tego jadalnego chwastu są również jednym z najbogatszych źródeł luteiny i zeaksantyny. To przeciwutleniacze, które odgrywają bardzo ważną rolę w ochronie wzroku i zdrowia oczu, w każdym wieku. Mniszek lekarski zawiera aż 13 610 µg luteiny i zeaxantyny w 100g liści, zostawiając w tyle szpinak 12 200 µg czy jarmuż 6 260 µg.

9. Mniszek lekarski – chwast pełen składników odżywczych

Ziele mniszka to bogate źródło witamin, minerałów i błonnika. Zielone liście mniszka są doskonałym źródłem witamin A, C i K, a także minerałów jak żelazo, wapń, magnez czy potas. 

Korzeń mniszka jest bogaty w inulinę, rodzaj rozpuszczalnego błonnika występującego w roślinach, który wspiera wzrost i utrzymanie zdrowych bakterii jelitowych w układzie trawiennym. 

czy dziko rosnące chwasty są zdrowsze od sklepowego szpinaku czy jarmużu?

Warto pokreślić, że to roślina dziko rosnącą.

Dziko rosnące rośliny są bardziej odżywcze i kiedyś były podstawą diety na całym świecie. Dan Buettner, autor książki “Niebieskie strefy” przypisuje długowieczność mieszkańcom Ikarii dziko rosnącym roślinom takim jak mniszek lekarski. Wystarczy się schylić by sięgnąć po solidną porcję zdrowia. 

Skąd takie właściwości dzikich roślin jadalnych? 

Nikt nie podlewa chwastów, nie nawozi ich. Dziko rosnące rośliny muszą sobie same radzić, są bardziej zahartowane. Dzięki temu silniejsze, bardziej odporne. Często mają więcej składników odżywczych w porównaniu z roślinami uprawianymi w ogródku, które są zdecydowanie mniej odporne na warunki atmosferyczne czy choroby. 

Porównajmy mniszek lekarski z niezwykle popularnym szpinakiem.

Wartości odżywcze liści mniszka lekarskiego i szpinaku

Liście mniszka lekarskiego 100gLiście szpinaku 100g
Witamina A10 160 IU (203%)9 376 IU (188%)
Witamina C35.0 mg (58%)28.1 mg (47%)
Witamina E3.4 mg (17%)2.0 mg (10%)
Witamina K778 mcg (973%)483 mcg (604%)
Witamina B10.2 mg (13%)0.1 mg (5%)
Witamina B20.3 mg (15%)0.2 mg (11%)
Witamina B60.3 mg (13%)0.2 mg (10%)
Kwas foliowy27.0 mcg (7%)194 mcg (49%)
Wapń187 mg (19%)99.0 mg (10%)
Żelazo3.1 mg (17%)2.7 mg (15%)
Magnez36.0 mg (9%)79.0 mg (20%)
Fosfor66.0 mg (7%)49.0 mg (5%)
Potas397 mg (11%)558 mg (16%)
Mangan0.3 mg (17%)0.9 mg (45%)
Błonnik3.5 g (14%)2.2 g (9%)
Energia45 kcal23 kcal

100g liści mniszka lekarskiego to 2 szklanki. To nie dużo. Mniej więcej tyle zielonych liści trafia jednorazowo do mojego koktajlu. Zarówno szpinak jak i mniszek są niezwykle odżywcze, a jednocześnie niezwykle ubogie w kalorie. Mimo, że mniszek ma dwa razy więcej kalorii to i tak jest to znikoma ilość :)

Podane powyżej wartości dotyczą jedynie kilku wybranych witamin i minerałów. Mimo, że w wielu pozycjach wygrywa mniszek to trudno oczywiście mówić o wyższości mniszka nad szpinakiem, jarmużem czy innym rodzajem zielonych liści.

Porównując mniszka do innych zielonych liści nie chciałabym nikogo zniechęcać do jarmużu czy szpinaku. Wręcz przeciwnie! 

Każda roślina kryje w sobie tysiące związków, w większości pewnie jeszcze nie odkrytych przez naukowców. Każdy z zielonych liści ma swoje mocne strony, dlatego tak ważna jest różnorodność w diecie.

Włączenie różnorodnych gatunków zielonych liści do codziennej diety to najlepsza rzecz jaką możesz zrobić dla swojego organizmu i zdrowia. Oprócz szpinaku jest wiele gatunków sałat, warzyw kapustnych, różnego rodzaju zioła, chwasty jak mniszek pospolity, krwawnik czy pokrzywa.

Mniszek lekarski przeciwskazania i efekty uboczne 

Mniszek lekarski to zdrowy i bezpieczny dodatek do diety.Przeciwwskazań o jego stosowania jest naprawdę niewiele.

  • Jeśli bierzesz środki rozrzedzające krew unikaj ziela mniszka lekarskiego w leczniczych dawkach. Liście mniszka lekarskiego zawierają dużą ilość witaminy K, co może wpływać na krzepnięcie krwi.
  • Jeśli masz nadwrażliwość na inne rośliny z rodziny astrowatych (słonecznik, rumianek, ostropest plamisty czy karczoch), możesz również mieć wrażliwość na mniszek lekarski. 
  • Nie zaleca się stosowania mniszka w przypadku niedrożności przewodów żółciowych i jelit, a także przy kamicy żółciowej (źródło: Ziołowa apteka domowa Linda B.White, S. Foster)

Mniszek lekarski – co to za roślina?

Mniszek lekarski (po angielsku Dandelion), znany również jako Taraxacum officinale, inaczej mniszek pospolity. To bliski kuzyn karczocha, słonecznika czy stokrotek. 

Polska nazwa ziela mniszka nawiązuje do wyglądu ogolonej głowy mnicha. W 1530 r nazwę nadano tej roślinie nazwę caput Monachium czyli głowa mnicha. 

Lwi ząb, dmuchawiec, wilczy ząb czy świni mlecz to inne ciekawe nazwy mniszka pospolitego.

Jak wygląda mniszek lekarski?

Oto opis jego charakterystycznych cech mniszka lekarskiego:

  • Liście mniszka są zielone i ząbkowane, a ich kształt przypomina zęby lwa, stąd w wielu językach nazwa tej rośliny odnosi się do lwa (np. “dandelion” w języku angielskim pochodzi od francuskiego “dent-de-lion”, co oznacza “zęby lwa”).
  • Kwiaty mniszka lekarskiego są jaskrawożółte pojawiają się na długich, bezlistnych łodygach. 
  • Owoc po przekwitnięciu żółte kwiaty zamieniają się w białe, puszyste kule, nazywane “dmuchawcami”.
  • Korzeń mniszka lekarskiego jest długi, mięsisty i ma ciemnobrązowy kolor na zewnątrz, ale biały w środku. Po uszkodzeniu korzenia wypływa białe mleczko.

Mniszek lekarski a mlecz. Jak odróżnić te dwie rośliny?

Na mniszek często mówimy mlecz, a to błąd. Mlecz to zupełnie inna roślina

Mlecz i mniszek to dwie zupełnie różne rośliny. Liście mniszka lekarskiego wyrastają bezpośrednio z ziemi. W przypadku mleczu liście wyrastają z łodygi rośliny.

Mlecz a mniszek lekarski – czym się różnią te dwie rośliny ?

Są 3 sposoby by rozpoznać mniszka:

  1. Liście mniszka lekarskiego wyrastają bezpośrednio z ziemi. W przypadku mleczu liście wyrastają z łodygi rośliny.
  2. Spodnia część liścia mniszka lekarskiego jest gładka. Mlecz polny może mieć wyczuwalną włochatą (łącz polny) lub nawet kolczastą (klacz kolczasty) spodnią powierzchnię liści.
  3. Kwiaty mniszka lekarskiego rosną pojedynczo, wyrastają z ziemi. Mlecz natomiast posiada długą łodygę, z której wyrasta wiele kwiatów.
Mlecz to jadały sobowtór mniszka lekarskiego. Kwiaty mniszka lekarskiego rosną pojedynczo, wyrastają z ziemi. Mlecz natomiast posiada długą łodygę, z której wyrasta wiele kwiatów.

Mniszek to niewielka roślina osiągająca zazwyczaj od 5-50cm , natomiast mlecz może osiągnąć wysokość nawet 1m. Na pierwszy rzut oka to podobne rośliny, ale w rzeczywistości trudno je pomylić. 

Mniszek lekarski oto jak wygląda – na rysunku poniżej po prawej stronie, a po lewej mlecz (źródło). 

mlecz to zupełnie inna roślina, jednak ma podobne działanie zdrowotne jak mniszek lekarski. Liście mniszka wyrastają bezpośrednio z ziemi, mleczu z łodygi rośliny; kwiaty mniszka rosną pojedynczo, a na łodygach mleczu może być nawet kilka kwiatów

Na świecie istnieje ponad 600 gatunków mniszka lekarskiego. Wszystkie są jadalne i nie mają trujących sobowtórów. 

Czy mlecz jest trujący?

Nie. Jeśli nawet pomylisz mlecz polny z mniszkiem to i tak wyjdzie Ci to na zdrowie. Mlecz jest w całości rośliną jadalną i ma podobne właściwości zdrowotne jak mniszek lekarski zdaniem Siergieja Boutenko (autora książki Dzika spiżarnia, czyli zbieractwo dla początkujących). 

Mlecz polny podobnie jak mniszek jest gorzki w smaku. A to właśnie zioła o gorzkim smaku pobudzają funkcjonowanie i wydzielanie substancji przez żołądek, wątrobę, pęcherzyk żółciowy i trzustkę. 

Warto polubić gorzki smak!

Gdzie rośnie mniszek lekarski? 

Mniszek lekarski lubi trawniki, łąki, pastwiska, ogrody i pobocza dróg, również leśnych. Moim ulubionych źródłem mniszka lekarskiego są mało uczęszczane drogi leśne i dzikie łąki. 

Mniszek najlepiej zbierać z dala od ruchliwych dróg

Mniszki lekarskie oczywiście warto zbierać z dala od tras szybkiego ruchu, gdzie są narażone najbardziej na wchłanianie metali ciężkich. Unikaj zbierania mniszka w miejscach spryskiwanych środkami chwasto – czy owadobójczymi (np. sady).

Ostatnio odkryłam piękną łąkę z dużą ilością mniszka. Gdy zabrałam się za zbieranie liści okazało się że dookoła leżały białe granulki…prawdopodobnie był to jakiś sztuczny nawóz.

Zanim zaczniesz robić zapasy warto zrobić mały wywiad lub poszukaj dzikiej łąki.

Świeże pęczki mniszka pospolitego można też kupić na niektórych bazarkach. Suszony korzeń, liście czy kwiaty można bez problemu kupić w aptekach czy zielarniach. 

Jak myć mniszka lekarskiego?

Warto pamiętać o bardzo starannym myciu liści mniszka, które mogą być „obsikane” przez dzikie zwierzęta.

W 2023r naukowcy z Polski sprawdzili ilość zanieczyszczeń w mniszku lekarskim zebranym w 3 miejscach w Polsce: górskiej łące (Rudenka) oraz dwóch różnych miejscach w Warszawie.

Co pokazało badanie?

Mniszek okazał się wolny od zanieczyszczeń chemicznych. Nie znaleziono w próbkach dioksyn i pestycydów, a zawartość metali ciężkich była poniżej dopuszczalnych limitów.

Ale w mniszku wykryto zanieczyszczenia biologiczne. Aż 95 gatunków bakterii chorobotwórczych i 14 gatunków grzybów patogennych. Najmniej zanieczyszczone próbki pochodziły z górskiej łąki. Natomiast w próbkach z Warszawy znaleziono niebezpieczne bakterie (np. Vibrio vulnificus, Fusobacterium mortiferum) i DNA groźnego pasożyta (Giardia intestinalis)!

Niezależnie od miejsca zbioru, zawsze należy dokładnie myć mniszka lekarskiego i inne zielone liście, warzywa i owoce przed ich zjedzeniem.

Jak myć mniszka lekarskiego?

  • W przypadku korzeni, dodatkowo wyszczotkuj je miękką szczoteczką i dokładnie wypłucz każdą część rośliny pod bieżącą wodą.
  • Liście i kwiaty namocz w roztworze wody z octem lub solą na kilka minut, a następnie opłucz dokładnie czystą wodą.

W myciu dzikich roślin jadalnych, warzyw i owoców może też być specjalna myjka do warzyw i owoców. 

Kiedy zbierać mniszek lekarski?

To zależy jaka część mniszka lekarskiego. 

Część roślinyNajlepszy czas do zbioru mniszka lekarskiego
Liście mniszka lekarskiegoWiosna (marzec – maj), ale można zbierać przez cały okres wegetacyjny (marzec – październik)
Kwiaty mniszka lekarskiegoWiosna i wczesne lato (kwiecień – czerwiec)
Korzeń mniszka lekarskiegoJesień (wrzesień – listopad), ale można zbierać przez cały rok, o ile grunt nie jest zamarznięty

Sezon na liście mniszka zaczyna się wiosną. Najlepiej zbierać świeże liście właśnie wiosną, jeśli to możliwe zanim pojawią się kwiaty. Takie liście są mniej gorzkie i najbardziej delikatne. 

Korzeń mniszka lekarskiego najłatwiej wykopać po deszczu, wówczas ziemia jest mniej zbita.

JAK PRZECHOWYWAĆ LIŚCIE MNISZKA?

Najlepiej konsumować je na świeżo. Jeśli zbierasz je na zapas przechowuj je w lodówce zwilżone wcześniej zimną wodą w pojemniku do żywności lub dziurkowanym woreczku do żywności.

Dobrym sposobem przechowywania liści mniszka jest ich mrożenie. Wystarczy je dokładnie umyć, wysuszyć i zapakować w woreczki na mrożone produkty.

Można też wycisnąć sok z mniszka i zamrozić w postaci kostek lodu. Liście mniszka, kwiaty i korzeń można też suszyć.

JAK SUSZYĆ MNISZEK LEKARSKI PRAWIDŁOWO?

  • Przed suszeniem należy liście mniszka umyć, a korzeń mniszka najlepiej wyszorować szczoteczką i pozostawić do wyschnięcia np. na ręczniku papierowym. Kwiatów mniszka nie myjemy (zawierają cenny pyłek), pozostawiamy je na ściereczce, aby pozbyć się mieszkających w nich owadów.
  • Rozłóż cienką warstwą na papierze lub tkaninie mniszka w przewiewnym, ciepłym ale ciemnym miejscu np. na strychu. Nigdy nie susz ziół bezpośrednio na słońcu. Ostre światło niszczy substancje lecznicze.
  • Sprawdzaj co 1-2 dni czy wszystkie części suszą się równomiernie. 
  • Dokładnie wysuszone mniszki przechowuj np. w słoiku w ciemnym miejscu, np. szafce kuchennej.

GDZIE KUPIĆ MNISZEK LEKARSKI – HERBATY ZIOŁOWE I SUPLEMENTY

Nie masz czasu na zbieranie mniszka i robienie zapasów na zimę? Możesz kupić gotową herbatę z mniszka lekarskiego. Moja ulubiona gotowa herbata to mix organicznych liści i korzenia mniszka lekarskiego firmy Traditional Medicinals, do kupienia np. w iHerb.

Jeśli potrzebujesz silniejszego wsparcia wątroby lub planujesz oczyszczenie organizmu warto sięgnąć po skoncentrowaną wersję mniszka w postaci suplementu. Podczas oczyszczania organizmu stosuję najchętniej połączenie mniszka i ostropestu plamistego firmy Oregon’s Wild Harvest.

Jak wykorzystać mniszek lekarski?

Pąki, kwiaty, łodygi i korzeń mniszka są jadalne i można je wykorzystać na wiele sposobów. Od herbaty z mniszka lekarskiego po super odżywcze sałatki, sosy, koktajle, soki, nalewki a nawet wino. A nawet chipsy.

Jak jeść kwiaty mniszka lekarskiego? 

Są gorzkie, ale jednocześnie mają słodkawy smak. Z kwiatów mniszka można zrobić miód, ocet czy wino. Można je też ususzyć i wykorzystać suszone kwiaty mniszka do przygotowania gorącej herbaty

Ze świeżych kwiatów mniszka można też zrobić herbatę na zimno. Wystarczy je namoczyć  w zimnej wodzie na kilka godzin/na noc, dzięki temu uwolnią się witaminy, minerały i inne cenne związki. Warto wzbogacić smak napoju odrobiną słodyczy. 

Liście mniszka lekarskiego – co zrobić by smakowały? 

Najlepiej smakują wczesną wiosną. Im młodsze liście tym bardziej odżywcze i łagodne w smakuMłode listki mniszka prawie nie posiadają goryczy, a więc łatwiej je przemycić do codziennej diety.

Najłatwiej jeść je na surowo np. w soku lub koktajlu, czy dodać do pesto. Zielone liście mniszka możesz dodać do zup czy zapiekanek, podsmażyć podobnie jak szpinak np. z czosnkiem. Można też przygotować danie w stylu greckiej horty czyli blanszowaną dziką zieleninę skropioną cytryną i oliwą.

Ze świeżych lub suszonych liści zrobisz herbatę. 

Łodygi mniszka lekarskiego – jak je wykorzystać?

Są bardziej gorzkie niż kwiaty i liście.  Można je podobnie jak liście wykorzystać w soku lub koktajlu w połączeniu ze słodkimi owocami

Korzeń mniszka lekarskiego – pomysły na wykorzystanie

To najbardziej gorzka część ziela mniszka. Odważnym polecam sok ze świeżego korzenia mniszka lekarskiego. Warto jednak zaczynać od małych ilości np. 1 łyżeczki soku dziennie lub dodać kawałek korzenia do wyciskarki wraz z innymi składnikami. 

Korzenie mniszka można również zasuszyć i pić w postaci wywaru. A z prażonego korzenia mniszka można zrobić kawę. 

Mimo gorzkiego smaku korzeń mniszka w odpowiednim towarzystwie może smakować naprawdę rewelacyjnie. Polecam mój przepis na waniliową kawę latte.

Mniszek lekarski przepisy 

1. SOK Z MNISZKA LEKARSKIEGO

To zdecydowanie mój ulubiony sposób na przemycanie mniszka.

Sok można wycisnąć zarówno z zielonych liści jak też z łodyg czy korzenia mniszka. Najlepiej więc wyrywać mniszka w całości, razem z korzeniem i wycisnąć sok. 

SOK Z MNISZKA LEKARSKIEGO to najlepszy sposób na przemycanie dużych ilości mniszka do diety
Sok można wycisnąć zarówno z zielonych liści jak też z łodyg czy korzenia mniszka. Najlepiej więc wyrywać mniszka w całości, razem z korzeniem i wycisnąć sok.

Ile soku z mniszka lekarskiego można pić? 

Dr. Różański zaleca zażywanie 3-4 razy dziennie po 1 łyżeczce soku wyciśniętego z mniszka (czyli sok w 100% z mniszka). 

Ja zdecydowanie sięgam po większe porcje i zawsze wyciskam sok z mniszka w towarzystwie innych składników. Lubię pić soki ze smakiem :)

Składniki na (ulubiony) sok z mniszka:

  • 1-2 garście liści mniszka
  • 4 jabłka
  • 1 limonka lub cytryna
  • świeże liście mięty lub natki pietruszki (opcjonalnie)

Jak zrobić sok z mniszka lekarskiego, żeby smakował?

Sok z dużą ilością mniszka lekarskiego (szczególnie korzenia) potrafi być dosyć gorzki! Ja akurat lubię gorzki smak, ale jeśli zaczynasz przygodę z tym niezwykle zdrowym chwastem:

  • zacznij od przemycania jego mniejszych jego ilości. I powoli przyzwyczajaj kubki smakowe do nowych smaków. A napewno się polubią z czasem :)
  • dodaj do mniszka słodki dodatek jak jabłko, składniki o intensywnym smaku jak imbir czy cytryna. Takie dodatki pomagają zrównoważyć gorzki smak mniszka;
  • dodaj również świeże zioła np. miętę, która skutecznie odwróci uwagę od gorzkiego smaku i doda orzeźwienia;
  • zacznij od liści mniszka (bez łodyg i korzenia), są najdelikatniejsze w smaku. Z czasem możesz spróbować dodać kawałek korzenia (to najbardziej gorzka część).
Jak zrobić sok z mniszka lekarskiego, żeby smakował? Zacznij od niewielkich ilości liści mniszka i dodaj do nich soczyste jabłka, cytrusy i świeżą miętę.

2. NALEWKA Z MNISZKA LEKARSKIEGO WG DR RÓŻAŃSKIEGO

Przepis na nalewkę z ziela mniszka jest banalnie prosty. Wystarczą dwa składniki:

  • 1/2 szklanki liści, korzenia mniszka lub 1 szklanka kwiatów 
  • 400 ml wódki

Jak przygotować nalewkę z ziela mniszka? 

Mniszka należy zalać alkoholem, a po 14 dniach przefiltrować nalewkę. Dawkowanie dla dorosłej osoby 3-4 razy dziennie po ok. 6-7 ml.

3. WYWAR Z KORZENIA MNISZKA WSPIERAJĄCY WĄTROBĘ 

Doktor Sandra Cabot, autorka książki „Dieta oczyszczająca wątrobę” poleca na wsparcie pracy wątroby picie wywaru z korzenia mniszka. 

Jak przygotować wywar z korzenia mniszka przygotować?

  • 1 łyżeczkę rozdrobnionego korzenia mniszka dodaj do 1/2 litra wody
  • gotuj na wolnym ogniu ok. 30 minut a następnie przecedź
  • gotowy wywar pij z dodatkiem np. odrobiny miodu.

4. ZIELONY KOKTAJL Z MNISZKIEM LEKARSKIM I OSTROPESTEM

To koktajl podwójnie dobry dla wątroby, bo z mniszkiem i ostropestem plamistym.

Składniki na koktajl (2 porcje):

  • 1 garść liści mniszka lekarskiego
  • 1 garść liści szpinaku lub natki pietruszki
  • 1,5 dużej pomarańczy
  • 1 jabłko
  • 1/2 cytryny
  • 1-2 szklanki wody kokosowej/ lub wody filtrowanej
  • 1 łyżeczka zmielonego ostropestu
  • świeża mięta (opcjonalnie)
  • 2 łyżeczki łuskanych nasion konopi (opcjonalnie)

Jak przygotować zielony koktajl z mniszkiem?

  • Starannie umyj zielone liście i pokrój na mniejsze kawałki. 
  • Pozbądź się skórki i pestek z cytrusów, a także gniazda nasiennego z jabłka.
  • Pokrój składniki na kawałki i przełóż  do blendera kielichowego
  • Blenduj, aż wszystkie składniki się ze sobą połączą w zielony mus :)

Jak smakuje koktajl z mniszkiem lekarskim? 

Kremowy, z lekko wyczuwalną nutą gorzkiego smaku.

Jeśli lubisz bardziej kremowe i słodkie koktajle dodaj zamiast pomarańczy mango lub gruszkę. Mały dodatek natki pietruszki czy mięty nada koktajlowi odświeżający smak i ukryje smak mniszka.

pomarańcza, mlecz, jabłko i szpinak w zielonym koktajlu oczyszczającym

Zielony koktajl z mniszkiem – wartości odżywcze

Oto co dostarczają 2 szklanki koktajlu z mniszkiem lekarskim:

  • 241% dziennego zapotrzebowania na witaminę C (145 mg)
  •  178% na witaminę A (8918 IU)
  • 721% na witaminę K (577 mcg)
  • 34% na kwas foliowy (137 mcg)
  • mnóstwo witamin z grupy B: B1 (22%), B2 (19%), B6 (20%)
  • 42% na  magnezu (168 mg)
  • 27% na  potas (943 mg)
  • 24% na żelazo (4.4 mg )
  • 22% na wapń (219 mg)
  • 28% na  mangan (0.6 mg)
  • 48% dziennego zapotrzebowania na błonnik (12g)

Myślę, że te dane mówią same za siebie.

Masz swój ulubiony pomysł/przepis na ten niezwykle cenny chwast? Koniecznie podziel się z innymi.

Jeśli lubisz dziko rosnące rośliny zachęcam do lektury innych postów:

Waniliowa latte wspierająca pracę wątroby
Pokrzywa zwyczajna. Co o jej właściwościach mówią naukowcy?
Sok z pokrzywy. Czy warto pić sok z chwastu?
Kwiat czarnego bzu – lemoniada, Hyćka czy ice tea?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

27 komentarzy

  1. Krupeczka pisze:

    Dlaczego korzeń mniszka należy gotować, a kwiat czy liście zaparzać?

  2. aga pisze:

    Szukam sposobu na suszenie kwiatów mniszkowych, również tak, żeby nie zrobić dmuchawca. Czy oddzielać płatki, czy suszyć całe główki? a może dmuchawce też maja jakieś właściwości?

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      Cześć Aga, ja suszę całe główki kwiatków mniszka. Nawet jeśli kwiatki podczas suszenia zrobią się “puchate” to w niczym to nie przeszkadza, to nadal ta sama roślina :) Warto tez pamiętać o ususzeniu liści. pozdrawiam

      1. aga pisze:

        Dziękuję, idę zbierać. To ostatni moment na kwiatki, na liście chyba już nie :)
        Pozdrawiam.

  3. Wieslaw pisze:

    Dobre rady.dziekuje.

  4. Rąk pluca pisze:

    Wspaniale porady. Ja mam problem, słyszałam, że korzeń mniszka likwiduje raka. Może to tylko reklama? Radzę się zatem, bo mam raka płuca, nigdy nie paliła. Proszę o pomoc. Ile tabletek z korzenia zażywać i czy pomoże jak w reklamie. Dziękuję

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      Witam. Mimo, że działanie antynowotworowe mniszka lekarskiego zostało potwierdzone w kilku badaniach (linki do badań znajdują się w artykule), to warto jednak pamiętać o tym, że takie działanie ma wiele innych pokarmów jak np. kurkuma, ostropest plamisty czy czarnuszka. Oczywiście produkty naturalne nie są magiczną pigułką i aby skorzystać z ich dobroczynnego działania trzeba je stosować przez dłuższy czas.
      Polecam kilka innych artykułów na temat właściwości antynowotworowych roślin:
      https://surojadek.com/dieta-antyrakowa/
      https://surojadek.com/czarnuszka-i-jej-wlasciwosci-lecznicze/
      https://surojadek.com/ostropest-plamisty/
      https://surojadek.com/brukselka-warzywa-krzyzowe/
      Pozdrawiam i dużo zdrowia życzę.

      1. Leszek pisze:

        Witam ! Dziekuje za informacje zacznę od diety.
        Pozdrawiam.

        1. Bożena pisze:

          Zaczęłam pić wyciąg z korzenia mniszka gdy dowiedziałam się że mam raka piersi. Jadłam też czosnek codziennie na kolację i Wit c liposomslną. Po dwóch miesiącach miałam operację, guz był mniejszy o połowę od pierwszego badania USG. Przypadek? Chyba nie!

  5. Iwona pisze:

    Super cenne wiadomosci.Najbardziej smakuje mi kawa z mniszka a takze miod.Teraz skusze sie na listki.Acha herbatka z suszonych kwiatow tez jest super.

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      Bardzo się cieszę Pani Iwono

  6. Krupeczka pisze:

    Na opakowaniu suszonego korzenia mniszka firmy Natura Wita podają aby do 0,5 l wody dać 2 łyżki rozdrobnionych korzeni. Pani pisze o 1 łyżeczce korzeni na pół l;itry wody. Teraz nie wiem ile tak naprawdę należy wziąć, bo łyżka a łyżeczka to inna miarka.

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      Proponuję spróbować ;) korzeń mniszka jest gorzki ale każdy z nas ma trochę inne kubki smakowe. A podane przeze mnie ilości to zalecenia dr Cabot ;)

  7. Joasienka pisze:

    Ahh pięknie opisane , a najbardziej przemawia do mnie fragment o miętówce :) Będę robić koktajl jak tylko pojawią się pierwsze roślinki. W tej chwili włączyłam do diety nasionka konopne i migdały. Na konopiafarmacja widziałam też kołacz konopny i zastanawiam sie co z nim zrobić może macie jakiś pomysł?

  8. Władysława Łączyńska /Ada/ pisze:

    Ten blog to bomba dobroci i tych na talerzu i tych z serca płynących. Dziękuję za zaangazowanie i czas nam dany.Los wprowadził mnię dzisiaj na właściwą ścieżkę.Cieszę się że wkrótce mniszki powitaja wiosnę.I uda mi się przetworzyć teorię na zielona radość. A z porad udzielanych emanuje dobroć ,spokój, cisza. Super. Wielkie dzięki.

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      Dziękuję za bardzo milę i motywujące słowa ;) pozdrawiam

      1. Moli pisze:

        My w Grecji jemy liście jako βραστά gotowane przez kilkanascie minutet we wrzatku z dużą iloscia oliwy z oliwek I skopione cytryna. Swietne jako dodatek do obiadu .

  9. Kasia pisze:

    Super! Nigdy bym nie pomyślała, że można wykorzystać mniszek w codziennej zdrowej diecie. Muszę koniecznie sama spróbować. Sałatka też brzmi całkiem smacznie :)

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      Polecam Kasiu!

  10. Ada pisze:

    Magda Magda aleś mnie urzekła. Twój blog to istne cudo. Oderwać się nie mogę. Pięknie to ujmujesz nie mówiąc o grafice. Dzięki wielkie.

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      Ale mi miło:)

  11. Iwona pisze:

    moja babcia robiła z mniszka sałatkę. Moczyła liście młodego mniszka w wodzie z solą, żeby zabrać trochę goryczy, potem dodawała jajko, ogórek, i to co jej pasowało i wychodziła mega dobra sałatka. Jadłam ją jako dziecko i myślałam że babcia jest czarodziejką

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      muszę koniecznie wypróbować ten sposób z moczeniem mniszka w słonej wodzie:)

  12. The Student Cookbook pisze:

    Muszę kiedyś stworzyć taki soczek, od siebie polecam miód z mniszka lekarskiego, dostałam kilka słoiczków od babci i jestem zachwycona! :)

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      dużo slyszałam o takim miodku :) ale nie próbowałam jeszcze

  13. Arli pisze:

    A czy ugotowane liscie mniszka zachowuja choc czesc tych wszystkich witamin?

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      Z pewnością spora część z nich zostanie:) Najbardziej wrażliwa na wysoką temperaturę jest witamina C, podczas obróbki cieplnej może zniknąć nawet w 70%.