Sok z pokrzywy. Czy warto pić sok z chwastu?
Sok z pokrzywy i mniszka lekarskiego to mój ulubiony sezonowy sok, idealny na oczyszczenie i wzmocnienie organizmu po długiej zimie. Mimo, że pokrzywa rośnie prawie wszędzie (więc składniki są za darmo) to sok z pokrzywy czy pokrzywa w koktajlu to wciąż jest zbyt mało popularny.
Pokrzywa zwyczajna – recepta na długie i zdrowe życie?
Jako dziecko spędzałam prawie każde wakacje u moich dziadków na wsi. Moja babcia od zawsze ceniła pokrzywę i inne cenne „chwasty”, być może dzięki temu w wieku 97 lat nadal cieszy się dobrym zdrowiem:). A pokrzywę stosowała nie tylko w postaci herbaty ziołowej. Moim włosom babcia fundowała często kąpiel w deszczówce, a do płukania wykorzystywała wywar z zebranych wcześniej pokrzyw (kto by wówczas pomyślał o dobrym szamponie). Dzięki temu były mocne, gładkie i lśniące. Pamiętam też do dziś zapach gotowanych ziemniaków mieszanych właśnie ze świeżą pokrzywą, które moja babcia serwowała hodowanym w gospodarstwie zwierzętom, by dostarczyć im odpowiednią dawkę cennych składników.
Ciekawa jestem z czym Ci się kojarzy się pokrzywa?
Pewnie jak większości osób z parzącym chwastem…?
To właśnie ze względu na swoje „parzydełka” pokrzywa uważana jest za mało przyjazną. A szkoda. Liście pokrzywy pokryte są włoskami parzącymi, zawierającymi kwas mrówkowy. Warto jednak się trochę potrudzić, założyć rękawiczki i zebrać trochę tego zielska by skorzystać z jej ogromnej mocy. A jakiej?
Co takiego kryje się w pokrzywie?
Pokrzywa zwyczajna i niezwyczajne właściwości pokrzywy
Pokrzywa to nasz polski super pokarm, taki naturalny suplement bogaty w witaminy (A,E,C,B,K) i mikroelementy (żelazo, wapń, magnez, fosfor, siarka, jod, potas, krzem). Liście pokrzywy zawierają również flawonoidy, kwasy organiczne, garbniki i chlorofil.
Pokrzywy mają działanie odtruwające, krwiotwórcze, poprawiają przemianę materii i hamują krwawienia. Pokrzywa poprawia pracę wątroby, zwiększa produkcję czerwonych krwinek i hemoglobiny.
Stosowana jest wspomagająco w leczeniu wielu dolegliwości m.in. anemii, osłabienia, zapalenia pęcherza i nerek, a także wrzodów żołądka. P
omaga obniżać ciśnienie, a także poziom cukru we krwi. Pokrzywa zwyczajna wykorzystywana jest do leczenia objawów alergii takich jak katar sienny.
Herbata z pokrzywy
Najpopularniejszy sposób na wykorzystywanie pokrzywy to oczywiście herbata z pokrzywy. To herbata ziołowa, która nie tylko oczyszcza organizm z toksyn i pobudza pracę jelit, ale również może być wykorzystywana np. jako naturalny kosmetyk.
Herbatę z pokrzywy możesz wykorzystywać jako tonik przemywając nią twarz (polecany szczególnie w przypadku skóry tłustej i trądzikowej). Wacik namoczony w herbacie z pokrzywy można przykładać na bolące stawy i bóle mięśni.
Napar z pokrzywy wykorzystywany jest w przypadku łupieżu (dlatego jest często składnikiem szamponów, niestety w znikomych ilościach), grzybicy skóry, a nawet infekcjach jamy ustnej czy zapalenia dziąseł.
Pokrzywa – kiedy i jak ją zbierać?
Najsmaczniejsza jest młoda, więc sezon wiosenny jest idealny. Najlepiej zbierać pokrzywę zanim zacznie kwitnąć (okres kwitnienia zaczyna się w czerwcu). Pokrzywa rośnie prawie wszędzie w lasach, rowach, przy drogach, a szczególnie chętnie w pobliżu wysypisk śmieci…Pamiętaj więc, by zbierać ją z dala od ulic i zaśmieconych miejsc, najlepiej w lesie i na łąkach.
Zbieraj ją w rękawiczkach, lub przez woreczek foliowy, żeby nie parzyła. Zebraną pokrzywę dokładnie umyj i susz w zacienionym miejscu, z dala od słońca. Po wysuszeniu oddziel liście od łodygi i przechowuj w suchych, szczelnych pojemnikach (ja swoje zapasy przechowuję w słoikach).
Pokrzywa – przepisy
Zastosowań pokrzywy jest wiele.
Możesz ją przygotować na patelni z czosnkiem podobnie jak liście szpinaku, wzbogacić nią ciasto na chleb, dodać do jajecznicy lub zupy szczawiowej czy zrobić z niej pesto. Jednak najprostszym i najszybszym sposobem jest dodanie pokrzywy do zielonych koktajli lub do świeżo wyciskanych soków.
Sok z pokrzywy – jak działa?
- to w pełni naturalna, a co najważniejsze łatwo przyswajalna forma żelaza, więc polecany jest szczególnie osobom z niedoborami żelaza
- zwiększa poziom czerwonych krwinek i hemoglobiny, wskazany jest przy anemii i osłabieniu
- ma działanie moczopędne, sok z pokrzywy polecany przy problemach z układem moczowym
- wspomaga usuwanie produktów przemiany materii (w tym złogi kwasu moczowego), oczyszcza krew i poprawia pracę wątroby
- pomaga obniżać ciśnienie oraz poziom cukru we krwi
- to źródło witamin i mikroelementów
- poprawia trawienie i metabolizm
Sok z pokrzywy – przeciwskazania
Pokrzywa to pospolity chwast jednak o silnym działaniu.
Moim zdaniem sok z pokrzywy to sok dla każdego. Jednak niektóre osoby powinny być ostrożne w jej spożywaniu. Przeciwwskazaniami do stosowania pokrzywy są m.in. planowane zabiegi chirurgiczne, stosowanie leków (szczególnie na cukrzycę oraz leków rozrzedzających krew), nowotwory macicy, cysty na macicy, częste krwotoki z dróg rodnych spowodowane polipami czy przewlekłe choroby nerek.
Jeśli masz wątpliwości warto zasięgnąć rady lekarza.
Sok z pokrzywy – jak wycisnąć z pokrzywy to co najcenniejsze?
Wprawdzie pokrzywa nie jest zbyt soczysta, ale da się z niej wycisnąć sok. Do wyciskania tak mało soczystych składników przyda się wydajna wyciskarkę pozioma jak Sana Supreme 727 czy Angel 8500s.
To właśnie teraz jest najlepszy moment na zbiór młodej pokrzywy i warto to wykorzystać i zrobić sobie mały zapas. Jak? Ja wyciskam sok z pokrzywy i przelewam do pojemników na kostki lodu. Taką kostkę soku z pokrzywy możesz dodać np. do zielonego koktajlu:)
Moja kostka wygląda tak.
Sok z pokrzywy możesz wprawdzie kupić w aptece, jednak ja preferuję świeży sok z pokrzywy, ponieważ to właśnie świeżo wyciskany zawiera maksymalną ilość witamin i pierwiastków jakie kryje w sobie pokrzywa. Sama pokrzywa w smaku jest mało wyraźna i pachnie trochę „sianem”. Warto dodać do niej coś orzeźwiającego i coś soczystego.
Prosty przepis na sok z pokrzywy
Ten sok jest banalnie prosty.
Żeby przygotować szklankę zielonego soku z pokrzywą będziesz potrzebować:
- 1 szklankę liści pokrzywy
- 2 małe jabłka
- 1/2 gruszki
- 1/2 cytryny lub więcej jeśli lubisz mniej słodkie smaki
Jak przygotować sok z pokrzywy?
- Pokrzywę przełóż (najlepiej w rękawiczkach) do miski i zalej zimną wodą
- Umyj starannie wszystkie listki. Niektóre osoby zalecają dodatkowo sparzenie pokrzywy (co powoduje że pokrzywa przestaje parzyć) ja tego jednak nie robię ani w przypadku soku ani koktajlu.
- Wszystkie składniki wrzucaj na przemian do wyciskarki.
Efekt końcowy? Słodki, zielonkawy sok. Jeśli chcesz, żeby twój sok miał bardziej intensywny zielony kolor dodaj kilka liści szpinaku. Możesz dla podkreślenia smaku dodać kilka listków mięty, a zamiast jabłka czy gruszki możesz dodać ananasa.
To oczywiście tylko przykładowy i chyba najprostszy zestaw na sok z pokrzywą. Możliwości jest nieskończenie wiele:)
Zachęcam do eksperymentowania.
Ja dzięki regularnemu piciu soku z pokrzywy pozbylam sie ciężkiej anemii, także szczerze polecam. Tylko trzeba zwrócić uwagę skąd się zbiera pokrzywę – unikać poboczy dróg, osiedli itp. Najlepiej z własnego ogródka, ale ja niestety nie mam takiego luksusu. Weekendami wybieram się do lasu i na jego skraju rosnie zawsze ładna pokrzywa. Pokrzywę wyciskam przy pomocy wyciskarki (nie blenduję ze względu na napowietrzenie) i piję na świeżo (a to co zostaje przechowuję w słoiku w lodówce).
Co do smaku soku, to powiem szczerze, że mi jakoś wyjątkowo smakuje :) Aczkolwiek chyba jestem wyjątkiem. Można ewentualnie dodać jakiś owoc typu limonka, jabłko itp żeby troszkę poprawić smak, ale tak to już jest, że lekarstwa są zwykle niedobre ;)
Akurat po raz pierwszy jadłam dziś pokrzywę – trafiła do sałatki :) Urzekły mnie te zielone kostki! A sok serwuję sobie jutro :)
Koktajle z pokrzywy z bananem, mniszkiem i cytryna :-)
bardzo lubie pić herbatyki z pokrzywy, moje włosy wyglądają wtedy znakomicie, niestety poprawia również prace nerek i musze latac do toalety co 1,5 h xD
Właśnie dziś wycisnęłam sok z pokrzywy w moim ferrari czyni Sanie Supreme – cudo! Patent z mrożeniem na pewno wykorzystam – dziękuję! :)