Jak przechowywać soki i koktajle?
Jak przechowywać soki i koktajle? Chcesz zrobić trochę soku lub koktajlu na zapas? Zabrać swój ulubiony koktajl lub sok do pracy, na piknik lub na drogę? Zastanawiasz się w co go zapakować? Często jestem pytana z jakich pojemników korzystam? W tym poście znajdziesz kilka podpowiedzi.
Zarówno soki jak i koktajle najlepiej jest pić od razu, zaraz po przygotowaniu. Idealnie w ciągu 20-30 min. Smakują wówczas najlepiej, nie są rozwarstwione i mają najwięcej cennych składników.
W miarę upływu czasu smak i wartości ulatniają się, a uroda przemija…
Zarówno soki jak i koktajle niestety utleniają się, zmienia się ich kolor i struktura. Szczególnie w przypadku koktajli można ten proces zaobserwować – koktajl odstawiony w kubku na dłuższą chwilę ma ciemniejszy kolor i czasami staje się tak gęsty, że można go jeść łyżeczką jak deser:) No chyba, że korzystasz z blendera próżniowego (vacuum). Koktajle z blendera próżniowego zachowują zdecydowanie dłużej świeżość i smak, o czym sama się przekonałam robiąc kilka eksperymentów.
Jeśli nie masz takiego blendera w miarę możliwości wypijaj koktajle (i soki) na świeżo. Wiem, wiem… że nie zawsze jest to możliwe. Oto kilka podpowiedzi jak przedłużyć świeżość soków i koktajli.
W czym przechowywać i przenosić soki i koktajle?
Do wyboru masz pojemniki szklane i plastikowe (opcjonalnie również termosy). Plastikowe pojemniki idealnie sprawdzą się szczególnie w przypadku młodszych konsumentów. Plastikowa butelka – bidon będzie idealnym (bo lekkim i nie tłukącym się) rozwiązaniem nie tylko dla dzieci. Przy wyborze takiego pojemnika koniecznie zwróć uwagę na to czy jest wykonany z tworzywa BPA free, żeby sok/ koktajl nadal mógł wyjść Ci na zdrowie.
Moim ulubionym rozwiązaniem są jednak pojemniki szklane.
Mimo, że ważą dużo więcej i mogą się stłuc, to jestem ich wielkim fanem. Szklane butelki nie zawierają BPA, ani żadnych innych substancji chemicznych, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Poza tym wydaje mi się (chociaż to nie tylko moja opinia), że każdy napój ze szklanego pojemnika smakuje po prostu lepiej.
Niezależnie od tego, którą wersję pojemnika wybierzesz niezwykle ważne jest to by wypełnić pojemnik z sokiem lub koktajlem maksymalnie, ile się da.
Im mniej powietrza uwięzionego wewnątrz pojemnika tym lepiej, tym wolniejszy proces utleniania (jakich innych błędów unikać sprawdź w moim wcześniejszym poście na ten temat). Po wlaniu soku / koktajlu do szczelnego pojemnika, należy przechowywać go w chłodnym miejscu, najlepiej w lodówce.
Jak długo można przechowywać sok w lodówce? Jak długo koktajl?
Jeśli przy wyciskaniu soku korzystałeś z sokowirówki to zalecany czas (z jakim się spotkałam) to maksymalnie 24h. Jeśli wyciskasz soki w wyciskarce wolnoobrotowej maksymalnie do 48 a nawet 72h (w przypadku takich wyciskarek jak np. Sana Supreme czy prasa Norwalk).
Pamiętaj jednak, że im szybciej wypijesz sok tym lepiej, tym zdrowiej.
Koktajle niestety jeszcze szybciej niż soki tracą swoją urodę i nie tylko. Moim zdaniem nie powinno się ich przechowywać w lodówce dłużej niż 24h. Znam takie osoby, które potrafią je chomikować w lodówce przez 2-3 dni… i twierdzą, że nadal smakują. Myślę, że po takim czasie ich wartości dawno zniknęły razem ze smakiem:) Rozwarstwianie się koktajlu to naturalny proces, wystarczy potrząsnąć słoikiem by wrócił do formy:)
A teraz pora na to co najlepsze, czyli..
Kilka pomysłów na pojemniki do soków i koktajli
Do wyboru mamy butelki i słoiki.
W przypadku koktajli polecam słoiki i butelki z szerszym otworem. Koktajl jest zdecydowanie bardziej gęsty więc łatwiej będzie go wlać przez szerszy otwór do butelki i łatwiej go z niej wydobyć (pamiętaj, że z biegiem czasu może zgęstnięć).
Ładne opakowanie kradnie serce i sprawi, że napój będzie lepiej smakował i chętniej wyjmiemy swój napój z torby:). Wybór na rynku jest dosyć duży, więc jest w czym wybierać.
Butelki i słoiki – moje ulubione firmy
Pojemniki szklane BALL
Amerykańska marka i moim zdaniem najładniejsze opakowania szklane dostępne w sprzedaży na polskim rynku. Na plus również duży wybór pojemności (moja ulubiona to 700 ml), różne wzory, kształty i kolory. Co ważne jest możliwość zakupu dodatkowych akcesoriów dedykowanych do słoików Ball – jak np. nakładka – dziubek z tworzywa do picia (Cuppow), czy specjalna nakładka metalowa (w przykrywce) z dziurką na słomkę.
Minusem jest z pewnością cena, szczególnie dodatkowych akcesoriów… Warto zwrócić uwagę na dokładne wysuszenie nakrętki po umyciu, ponieważ może pojawić się rdza….
Słoiki WECK
To niemieckie opakowania szklane stworzone do wekowania, a więc do przetworów. Urzekły mnie jednak swoim wyglądem i często z nich korzystam.
Wybieram głównie butelki a do ich zamykania używam kapsli. W taki sposób możesz przechowywać swoje napoje w lodówce. Prezentują się pięknie, ale takiego rozwiązania nie polecam do zabierania napoju na drogę, ponieważ zamykanie kapslem nie jest zbyt bezpieczne…i może się co nie co wylać z butelki….
Opakowania firmy Weck możesz kupić na stronie producenta, małym minusem jest to że trzeba kupić kilka sztuk (są pakowane po 6 a nawet 12 sztuk).
Słoiki KILNER
Tym razem szklane opakowania w angielskim wydaniu.
Bardzo duży wybór kształtów i pojemności. Od prostych, minimalistycznych dużych słoików po kolorowe kufle. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Są dostępne w wielu sklepach internetowych.
Włoskie szkło BORMIOLI
Opakowania szklane made in Italy. Podobnie jak w przypadku firmy Kilner jest w czym wybierać. Są tu wygodne butelki do napojów jak też słoiki i kufle. A w dodatku cena bardzo przystępna (swoje buteleczki kupowałam w makro, ale są dostępne w większych sklepach spożywczych).
Szkło made in France – LE PARAFAIT
Moja ostatnia, francuska propozycja. Wspominam o niej, chociaż niestety kupić te opakowania nie jest łatwo…Czasami zdarza się jakiś egzemplarz na allegro lub w TK maxx (ja swój słoik właśnie tam kupiłam).
Butelki i słoiki – z własnej spiżarni, bez kupowania
Jeśli masz takie miejsce u siebie jak spiżarnia, czy piwnica to warto tam zajrzeć i poszukać wśród zakurzonych słoików na przetwory ładnego pojemnika na swój koktajl czy sok. Jeśli nie udaj się do supermarketu i poszukaj inspiracji na półkach z sokami, dżemami czy sosami:)
Takie słoiki/ butelki po oderwaniu etykiety pięknie się prezentują. Upewnij się tylko czy mają szczelne zamknięcie.
Ten zielony to słoik po jogurcie, słoik z sokiem z buraka zastąpił pomidorowy sok Pudliszki, a dwa soczki w kolorze pomarańczowym skryły się w butelkach po Frugo:)
Które pojemniki najbardziej skradły Ci serce?
Masz swoje ulubione? Podziel się swoją pinią i zostaw komentarz.
ja również polecam (oryginalne) wecki, mają taki wybór, że każdy znajdzie dla siebie odpowiedni rozmiar butelki czy słoiczka.
Przydatny post. Kupilam wczoraj w Carrefurze ladna szklans butelke do koktajli, takze bede robic sobie codziennie i zabierac na uczelnie, mam tez specjalnie sloiczek i to on mial byc do smoothie :) ale do niego bede pakowac salatki. Ostatnio zebralam duzo sloiczkow i zal mi wyrzucac, a tez zajmuja miejsce, bo juz 3 podstawowe mam :) zbieram po roznych kupnych produktach. Ostatnio wzielam smalec w sloiczku, kumpela ma kilka takich i fajnie zastepuja szklanki w akademiku ;) czy plaski szeroki sloiczek bo keczupie, mam jeszcze 6 uroczych malych sloiczkow z Piotra i Pawla. Rety, gdzie ja to upcham potem? :) pozdrawiam i przepraszam ze sie tak rozpisalam.
Tak, Koktajle mozna mrozić, najlepiej moim zdaniem używając pojemników na kostki lodu – wówczas szybciej sie rozmrażają (taki rozmrożony koktajl trzeba kilka razy potrząsnąć żeby wrocil do formy:)) Mozesz rownież zamrozić składniki koktajlu i taka gotową porcje składników wrzucić na szybko do blendera ;) Oczywiście taki koktajl zblendowany na świeżo smakuje i wyglada lepiej ale mrożenie jest dobra alternetywą dla osób które czasami nie maja zbyt wiele czasu na przygotowanie koktajlu;)