Koktajle i soki. 7 najczęściej popełnianych błędów.
Lubisz uczyć się na swoich błędach? Czasami warto skorzystać z doświadczeń innych osób:)
Oto najczęściej popełniane błędy przy blendowaniu koktajli i wyciskaniu soków.
1. Picie soku / koktajlu bezpośrednio po posiłku
Moja koleżanka jakiś czas temu wypróbowała jeden z moich przepisów na zielony koktajl i stwierdziła, że to nie dla niej, bo jego wypiciu miała brzuch jak balon…Zapytałam ją czy piła koktajl na pusty żołądek i jak się okazało wypiła go tuż po śniadaniu…. Zarówno świeży sok jaki i koktajl warto pić możliwie na pusty żołądek.
W innym przypadku może się to skończyć taką właśnie małą rewolucją☺ i zaburzeniami trawienia.
Ponadto picie koktajlu / soku na czczo ułatwia również wchłanianie witamin i minerałów. Idealnie więc sięgać po świeże soki i koktajle z samego rana, jako pierwszy posiłek. Doskonale sycą i wspomagają przemianę materii. Oczywiście warto po nie sięgać również w trakcie dnia ale proponuję odczekać przynajmniej 2 godziny po posiłku zanim wypijesz porcję świeżego soku czy koktajlu. Zaleca się również by po wypiciu soku /koktajlu odczekać ok. 20 minut zanim sięgniemy po inny posiłek.
2. Używanie zbyt wielu słodkich owoców
Słodkie owoce są bardzo pożywne, ale to równocześnie spora dawka cukru, co wpływa na poziom insuliny i na naszą wagę☺. W przypadku soków warto bardziej postawić na warzywa. Natomiast w przypadku koktajli przede wszystkim na zielone liście, a owoce dodawać do polepszenia smaku i dodania odrobiny słodyczy.
Ważne jest, by utrzymać poziom cukru w ryzach przez co zapewnimy sobie stabilny i stały poziom energii. Wyjątkiem od tej zasady są cytryny i limonki, które mają niską zawartość cukru i nie powodują takiej zmiany poziomu insuliny we krwi, jak inne owoce.
Na początku mojej przygody z koktajlami i sokami moimi głównymi składnikami były właśnie owoce, jednak w miarę upływu czasu moje kubki smakowe się zmieniły i przyzwyczaiły do ich minimalnej ilości. Teraz główna rolę gra zielenina☺
3. Korzystanie z jednego rodzaju zieleniny
Każdy z nas ma swoje ulubione składniki, z których komponuje swój sok czy koktajl. A jak się pewnie nie raz przekonałeś na dłuższą metę taka monotonia smaku nudzi się. Ja dodawałam na początku do każdego swojego koktajlu banany i już po krótkim czasie nie mogłam znieść bananowego zapachu w koktajlach (jeśli masz podobny problem możesz je wcześniej zamrozić i w takiej postaci tracą swój intensywny zapach).
W tym punkcie chciałam jednak zwrócić uwagę nie na owoce a na zielone liście, które powinny być jak najbardziej urozmaicone. Rodzajów zielonych liści jest dużo i koniecznie stosujmy je zamiennie, by uniknąć problemów związanych ze szczawianami. Do wyboru mamy sałatę masłową, dębową, rzymską, szpinak, jarmuż, kapustę włoską, mniszek lekarski, pokrzywę, burak liściowy, rukiew ogrodową lub wodną, natkę pietruszki czy rzodkiewki, seler naciowy i wiele innych.
4. Mycie owoców i warzyw na zapas
Nie rób tego! Jeśli chcesz by zachowały wartości odżywcze myj świeże warzywa i owoce tuż przed ich użyciem. Zwracaj uwagę podczas zakupów i wybieraj warzywa i owoce, które nie były uprzednio myte. Będą miały więcej składników odżywczych. Oczywiście tuż przed przygotowaniem soku czy koktajlu wszystkie składniki trzeba starannie umyć, a nawet obrać jeśli nie są ekologiczne.
5. Używanie słabej jakości składników
Dobry sok czy koktajl to przede wszystkim dobre składniki. Bez pestycydów i nawozów, świeże, jędrne i soczyste. Wybieraj w miarę możliwości produkty ekologiczne, możesz je kupić w sklepach typu organic, w sklepach internetowych, na pobliskich bazarkach. Moim zdaniem najlepszym i najkorzystniejszym cenowo sposobem jest robienie zakupów bezpośrednio u zaprzyjaźnionych rolników w twojej okolicy. W ten sposób kupujesz dużo taniej, masz super świeże produkty zerwane dosłownie przed chwilą i pewność skąd pochodzą, a w dodatku wpierasz lokalnych rolników.
Dobre składniki soków i zielonych koktajli to gwarancja dobrego smaku (intensywny i przyjemny smak) i ogromna różnica w dostarczeniu wartościowych składników odżywczych.
Wierz mi to kolosalna różnica! Mój kolega zachwycony przygotowanym przeze mnie sokiem poprosił mnie o pomoc w wyborze dobrego sprzętu do wyciskania (mam tutaj bardzo duże doświadczenie, więc jeśli masz pytania napisz do mnie) i dwa dni później zadzwonił do mnie skarżąc się na potworne pieczenie w żołądku…. Co zrobił nie tak? Okazało się że kupił piękny plastikowy worek marchewki w supermarkecie… To z całą pewnością była marchewka, która zawierała więcej chemii niż jakichkolwiek składników odżywczych.
Po zaopatrzeniu się w dobra marchewkę problem zniknął☺
6. Nieodpowiednie przechowywanie soku/koktajlu
Pewnie już nie raz zastanawiałeś się co z tym sokiem czy koktajlem jest nie tak – rozwarstwiony, wodnisty w dodatku w dziwnym szaro-burym kolorze….Szczególnie to widać, jeśli do przygotowywania soków wykorzystujesz sokowirówkę a nie wyciskarkę wolnoobrotową – efekt rozwarstwienia widać prawie od razu…
No właśnie. Świeżo wyciśnięty sok czy przed chwilą zmiksowany koktajl wygląda i smakuje najlepiej. Wypity na świeżo posiada najwięcej wartości odżywczych. Czas działa jednak na jego niekorzyść. Uroda przemija a właściwości zdrowotne uciekają…. Jeśli masz taką możliwość pij je wiec w krótkim czasie po przygotowaniu. Sok przygotowany w wyciskarce możesz przelać do szklanych butelek i przechowywać w lodówce maksymalnie do 2 dni.
Jeśli nie masz takiej możliwości lub po prostu chcesz zabrać porcję swojego ulubionego soku lub koktajlu ze sobą przechowuj je w wypełnionym maksymalnie pojemniku w chłodnym miejscu. Więcej na temat prawidłowego przechowywania soków i koktajli znajdziesz tutaj.
7. Zbyt szybkie picie soku/ koktajlu
Sok czy koktajl to nie woda mineralna tylko skoncentrowana dawka składników odżywczych, którą należy się delektować i to nie tylko ze względu na smak☺ W naszej ślinie znajdują się enzymy trawienne, które biorą udział w trawieniu pokarmu.
Pij je więc małymi łyczkami.
Na zdrowie!
Witam,
pije soki warzywno owocowe od wielu lat, ostatnio zmieniłem zestaw i wyciskam sok z pora, jabłek, marchwi, cytryny i imbiru, sok jest trochę kwaśny, ale mi to nie przeszkadza, czy ten zestaw nie nie gryzie.
Serdecznie pozdrawiam
Nigdy nie próbowałam soku z pora, dziękuję za inspirację :) pozdrawiam
Mam
Witam ! Mam dietę od dietetyka, na 2 śniadanie mam kanapke z szynką, sałata, pomidor plus koktaj. Kiedy powinnam wypic koktaj, od razu po po zjedzeniu kanapki czy odczekac 20 mintu?
Witam, zdecydowanie koktajl zjadłabym przed kanapką. pozdrawiam
Piję dużo soków , koktajle owocowe i warzywno owocowe, piję codziennie butelkę tarczyna pomidorowego, potem na podwieczorek robię koktajl z owoców i warzyw.
Trafiłam na Pani bloga przypadkiem, ale już się nie mogę oderwać :) mnóstwo przydatnych informacji, które mam zamiar w życie wcielić, oby więcej takich osób :) Pozdrawiam :)
Oj jak mi miło. Dziękuję za przemiłe słowa :) pozdrawiam
Nie powinno laczyc sie warzyw z owocami
Cenne uwgi ,najtrudniej z ekologicznymi roślinami,a moczenie w occie i sodzie niepomoże?
Z pewnością pomoże dokładniej oczyścić składniki, jednak tego co kryje się w środku owoców czy warzyw nie da się już “oczyścić”.
Witam,czy sok z marchwi w butelce plasrikowej,kupiony z Lidla ma swoje właściwości??Bo z tego co czytam ,mozny by myśleć że nie
Napewno jakieś wartości ma ;) chociaż sekret tkwi przede wszystkim w składnikach i ich jakości.
Witam, na bieżaco zagladam na strony inter. z nowinkami odzywiania.Uważam ze sa świetne.Pije regularnie z rana, w ciagu dnia , jak tylko mam ochotę na cos słodkirgo, wieczorem zachowując Twoje wskazówki.Ogólnie w ilości około litra. .Ale mam pytanie.Czy soki z natki pietruszki,natki marchewki, lisci burakow ,z korzenia marchwi pietruszki, buraka musza być lączone z owocami?Mam mozliwośc uprawy (dzięki kochanym sasiadom) prawie wszystkich podstawowych warzyw i wrzucam do wyciskarki to co przyniose z pola lub to czego nie wykorzystam do gotowania (np.skórka z ogórka, cukini lub cała cukinię,łodygi natek)..Do kompostownika trafia głównie pulpa z wyciskarki oraz częsci roslin odrzuconych przy obieraniu.Nie rozsmakowuję się lecz traktuję sok jako naturalny suplement.
Czy popełniam jakieś kardynalne błędy? Wskaż mi proszę,bo jestes dla mnie w tym ekspertem.Jestem praktykiem i uważam ze to co “proste “jest dobre.
Gorąco pozdrawiam
Kasiu, dziękuję za miłe słowa:) Jeśli chodzi zieleninę to oczywiście nie musi być łączona z owocami, jednak to właśnie owoce sprawiają, że soki nam smakują i do ich picia nie trzeba się zmuszać:) Jeśli lubisz jednak bardziej wytrwane smaki możesz wykorzystać sezon na świeże ogórki:) pozdrawiam serdecznie
Ogorki?. Prawdopodobnie one zabijaja witamine C np w pomidorze (100% pewnosci) czy cukini i wiele innych, ale dokladnie w jakich to nie wiem… Chetnie poznalabym… , wy nie?
Bardzo dzekuje za porady, sa b.czesto pomocne.
W pomidorze jest bardzo mało witaminy C. Ale tak, świeźe ogórki zawierają askorbinazę, która zabija witaminę C. Ale wystarczy poczekać 20 minut po pokrojeniu ogórka i problem znika – askorbinaza nie jest zbyt trwała.
Proszę się rzeczowe wyjasnienie. sok z sokowirówki pozbawiony jest większości witamin i minerałów, sok z wyciskarki nie, ze względu na wolne obroty (potwierdzone badaniami). Więc, czemu piszecie o bardzo wysokich wartościach odżywczych. Chwyt marketyngowy???
Polecam mój wcześniejszy post na ten temat http://surojadek.com/prasa-wyciskarka-sokowirowka/
Dzięki za świetne porady, przydadzą się :)
Ja jestem uzależniona od robienia smoothie. To chyba najpyszniejsza rzecz pod słońcem, pełnowartościowa w witaminy. Ale ostatnio prowadzę strasznie zabiegany tryb życia i nie zawsze mam czas iść po świeże owoce i robić smoothie, ale przez przypadek znalazłam na stronce ekopiramidy bazy do smoothie by anna. Muszę przyznać, że też są całkiem świetne.
Soki swoje najlepsze właściwości mają gdy je pijemy od 4 do max 10 godz po zrobieniu po tym czasie tracą swoje cenne witaminy. Nie należy łączyć ogorka z pomidorem lub natką pietruszki która ma dużo witaminy C w sobie gdyż ogórek zabija ją całą. Soki są wartościowsze warzywne owocowe np marchewka i jabłko lub marchewka z pomarańcza poprawiają trawienie marchewka i Ananas jest super na zaparcia. Np jabłko i kapusta biała pomaga na stress a jabłko i papryka jest pomocna dla skóry. 5 liści jarmuzu 1 ogórek i Gruszka są dobre dla skóry, oczu, systemu odpornościowego i pomaga czyścić wątrobę.
Świetny artykuł. Od paru lat pije koktajle, ale dopiero od początku roku postanowiłam pic je systematycznie. Mój koktajl to zielenina (zamiennie szpinak, natka, jarmuz lub seler ( czasem dodaje 2 różne)) +łyżka pudru z korzenia maca + łyżeczka siemienia lnianego + łyżka oleju kokosowego + zazwyczaj 1 banan. Czasem dodaje kawałek marchewki, lub buraka. I do tego woda. Moje pytanie brzmi czy istnieje możliwość przedobrzeniem z składnikami odżywczymi. Czy jest prawdopodobieństwo ze jest ich za dużo? Dziś dodałam do koktajlu jeszcze kiełki i stad moje pytanie. Pozdrawiam serdecznie!
Dziękuję!:) Moim zdaniem z naturalnymi składnikami nie można przesadzić, mam tu na myśli warzywa i owoce. Jeśli chodzi o dodawanie superfoods to warto robić to z umiarem. Chociaż takie ilości o jakich mówisz nie powinny nikomu zaszkodzić:)
Właśnie się zastanawiam ile takich soków czystko owocowych i owoców dziennie można wypić/zjeść. Spotkałam się ze stwerdzeniem że fruktoza z owoców w dużych ilościach nie jest dobra. Szklanka takiego soku plus zjedzone jabłko i banan to za dużo? Chętnie poznałabym Twoją opinię na ten temat ;) Pozdrawiam
Nic w zbyt dużych ilościach nie jest zdrowe:) Myślę, że jedna szklanka soku 100% owocowego dziennie jest ok, jednak ja nie jestem wielkim fanem owocowych soków i zdecydowanie polecam soki warzywne lub owocowo-warzywne. Jeśli chodzi o soki owocowe polecam szczególnie sok z granatu:)
Picie soków jest super ale początkujący muszą zaczynać od bardzo małych ilości,ponieważ wątroba nie poradzi sobie z usuwaniem toksyn-i tak ,im starszy człowiek tym dłużej zanieczyszczał swój organizm i teraz musi stopniowo go oczyszczać.
Czy picie jednego rodzaju zieleninki przez 4-5 dni z kolei też będzie szkodliwe?
Nie lubię wyrzucać jedzenia, a tak to się niestety kończy jak mam za duże zapasy.
Myślę, że nie:) Chociaż powinno się zmieniać rodzaje zieleniny możliwie często mi też zdarza się korzystać z ulubionych rodzajów zieleniny przez kilka dni (nie są to oczywiście bardzo duże ilości). A jeśli masz zbyt duże ilości zieleniny, możesz je zamrozić. Możesz je również wcześniej zblendować z niewielką ilością wody lub soku i zamrozić w pojemnikach na kostki lodu. Inny sposób to wyciśnięcie z nich soku i zamrożenie go w również w postaci kostek lodu. Takie zielone kostki dobrze mieć pod ręką i wzbogacić swój koktajl wtedy kiedy zieleniny zabraknie:) Tak robię np. w przypadku mniszka czy pokrzywy.
Tak mnie zastanawia jaki jest limit picia soków na dzień, tydzień. Rozumiem że jest to zdrowe ale czy np litr soku dziennie z marchwi będzie też dobrym pomysłem, wiem to trochę abstrakcyjna dawka jednak myślę że przykład w dobry sposób obrazuje moje pytanie.
Nie spotkałam się z czymś takim jak limit picia soków (oczywiście mam tu na myśli świeżo wyciskane soki warzywne, ewentualnie z dodatkiem owoców). Jeśli chodzi o Twoje pytanie o sok marchewkowy to najczęściej rekomendowana dawka dla osób, które chcą podreperować swoje zdrowie to 1 do 2 szklanek (ok. pół litra) soku marchewkowego dziennie. W terapii Gersona zalecana dzienna dawka soku to 13 szklanek czyli aż ok 3 litry (zalecane w tej terapii soki to głównie sok marchwiowy, marchwiowo-jabłkowy), ale oczywiście to bardzo rygorystyczna dieta lecznicza. Jeśli chodzi o moje doświadczenia to w ubiegłym roku przez ponad 2 miesiące piłam 1-2 litrów soku marchewkowego dziennie i czułam się rewelacyjnie, a w dodatku moja skóra nabrała ładnego, lekko opalonego koloru. Soku marchewkowego moim zdaniem nie da się przedawkować w przeciwieństwie do suplementów diety jak beta karoten czy witamina A, których nadmiar może być bardzo szkodliwy dla zdrowia. Większe dawki soku przydadzą się przy oczyszczaniu organizmu, natomiast na co dzień warto sięgać po 1-2 szklanek soku z marchwi. Oprócz soku marchewkowego warto pamiętać o sokach z innych warzyw, zielonych liści:)
Blog jest wspaniały i co najważniejsze inspirujący do własnych autorskich koktajli. W grudniu kupiłam wyciskarkę wolnoobrotową i od tego czasu zaczęła się moja przygoda z sokami. Najpierw studiowałam Wielką Księgę Soków – autor Pat Crocker ale teraz robię to co mi przyjdzie do głowy i co mam w lodówce i do tego przeglądam “zdrowe” blogi . Podstawowym zapasem są jabłka, marchew i buraki. Resztę kupuję doraźnie i komponuję różne wersje. Po pewnym czasie znudziły mi się same soki i zaczęłam je pić na przemian z koktajlami. Dzisiaj wycisnęłam sok z jabłek i schowałam do lodówki aby użyć go do koktajlu na podwieczorek/kolację. Chyba dodam do niego ogórka, kiwi, kantalupę i sałatę pekińską. A na lunch wypiłam sok z : 1 jabłko, kawałek kantalupy, łodyga selera naciowego, orzeszek imbiru i 1 marchewka. Uwielbiam szpinak we wszystkich wersjach i dotychczas był on moją ulubioną zieleniną do koktajli i również do soków (a po drodze i do obiadu) ale z obaw o których piszesz zaczynam go używać naprzemiennie z innymi zieleninami. Połączenia warzyw i owoców które stosuję bardzo mi smakują i mam nadzieję że nie wpływają źle na moje zdrowie.
Proszę spróbować takie nietypowe połączenie soku z gruszki i korzenia pietruszki w stosunku 1:1, tzn na 1 gruszkę 1 pietruszka. Jest pyszny. Można dodać szczyptę kurkumy.
Banan to taki uniwersalny zagęstnik. Ale ja nigdy nie lubiłam smaku bananów i staram się używać je w małych ilościach. Mam pokrojone w kawałki i zamrożone w lodówce. Do tego mrożę te niezbyt dojrzałe i wtenczas mają mniejszy index glikemiczny a więc mniej kalorii.
Bardzo dziękuję za przemiły i niezwykle motywujący komentarz:) Chętnie wypróbuję Twój pomysł na połączenie gruszki, pietruszki i kurkumy.
Hej, mam pytanie :) Chcę sobie zabierać smoothie do szkoły (będę je robić w smoothie makerze), tak że 2-4h by musiało sobie pobyć w butelce. Czy dodatek sproszkowanej witaminy C zapobiegnie utlenianiu witamin?
Moim zdaniem to nie zabezpieczy koktajlu przed utlenianiem… Warto natomiast do koktajlu dodawać sok z cytryny i napełniać pojemnik z koktajlem do pełna, tyle ile sie da;). Koktajle same w sobie maja sporą dawkę naturalnej witaminy C, wiec nie dodawałabym juz syntetycznej witaminy;)
ok ok ale jak by tak zapasteryzować czy dało by rade i jak to się ma do soków typu kubuś ze sklepów?
wiem że najlepszy jest świeży ale …
witam, moim zdaniem nic nie zastąpi świeżo wyciskanych soków, są najzdrowsze. Każdy proces konserwowania niszczy część cennych właściwości soków (pasteryzacja niszczy m.in. witaminy wrażliwe na wysoką teperaturę, dlatego często witamina C jest dodawana sztucznie do soków). Jeśli nie mamy potrzeby robienia zapasów np. soku malinowego na zimę to po co pasteryzować? Soki przemysłowe muszą być poddane pasteryzacji, żeby długo wytrzymały na półkach sklepowych. Zerknęłam w sklepie na skład Kubusia i np. sok o smaku bananowo-marchwiowym-jabłkowym zawiera: wodę, przeciery z marchwi i banana (łącznie 42%), sok jabłkowy z zagęszczonego soku.., cukier…, regulator kwasowości…, witaminę C…i aromat…Nie porównywałabym tego składu do świeżo wyciskanego soku.. Uważam że każdy sok zrobiony na świeżo w domu będzie lepszy niż taki z kartonika. Zachęcam do wyciskania soków w domu:)
A co na to nasze zeby?? Jak długo można pić takie wyciskane soki? Jest na to jakiś limit?
Ja pije sporą ilośc zarówno koktajli jak i soków i nigdy nie miałam problemów, ale jeśli się obawiasz możesz (szczególnie w przypadku owoców cytrusowych) korzystać ze słomki:)
ile soku z owoców i warzyw powinniśmy pić w ciągu dnia? w instrukcji mojej wyciskarki jest zapisane ze dzienna dawka nierozcieńczonego soku to pół szklanki, czy to prawda?
Nie znam odpowiedzi na to pytanie, bo każdy z nas jest inny;) moim zdaniem pół szklanki soku to niewielka ilośc, sama wypijam nawet do 2 litrów dziennie świeżo wyciskanego soku z marchewki z dodatkiem np. imbiru i buraka ;) bez rozcieńczania.
a co gdyby do koktajly dodać odrobinę sproszkowanej kofeiny lub guarany? http://kofeina-sklep.pl/ o to mi chodzi wink emoticon taka naturalna energia na początek dnia i alternatywa dla kawy, której nie znoszę.. pozdrawiam!!
Super blog. Kochana kobieto, może będziesz w stanie mi pomóc. Jesteś wprawioną osobą w robieniu koktajli i soków, a ja dopiero raczkuję. Mam strasznie chorowitą 3 letnią córcię, która nie chce w żaden sposób jeść mi warzyw, nie wspomnę o zieleninie i wszystkich owocach (banana skubnie, czy jabłko). Dobrze że z młodszą nie ma tego problemu. Do roku czasu jadła głównie tylko zupy co mnie bardzo cieszyło, ale jak zaczęły się choroby wszystko obróciło się o 180 st. Zupy ble, warzywa ble, kasze ble, co je w domu to głównie pieczywo, placki z cukinii czy ziemniaków, czy kotlet z piersi kurczaka. Jest dzieckiem żłobkowym, tam ponoć całkiem nieźle je, ale w domu tragedia. Przez to zaczęliśmy się bardzo interesować różnymi sposobami przemycenia tych cennych pierwiastków w postaci soków i tu moje pytanko. Jak można skomponować sok i z czego by takiemu niejadkowi posmakowało, chodzi mi głównie o łączenie owoców i warzyw. Wyciskarka to na razie dla nas bariera nie do przeskoczenia i ratujemy się sokowirówką. Chcemy też kupić blender kielichowy. Póki co dla córy robiłam soki z : marchew-jabłko-banan, gruszka-jabłko-banan, jabłko-marchewka, dwa razy dodałam też plasterek buraka, połówkę kiwi. Z tych dwóch zrezygnowałam, bo młodszą córcię mi wysypało na całym ciele (podejrzewam że to od kiwi). Oczywiście banan, gruszka były blendowane.
To prawda, soki i koktajle są idealne do przemycania świeżych warzyw i owoców. Oprócz wyboru składników moim zdaniem równie ważny jest element zabawy, warto w miarę możliwości zaangażować dziecko w przygotowanie takiego soku czy koktajlu (pozwolić mu np.wybrać ulubione składniki, pokazać jak z różnych składników powstaje sok czy koktajl/ jak zmieniają się kolory napoju. Warto spróbować zaciekawić dziecko. W przypadku koktajli można np. pokusić się o stworzenie wielokolorowego koktajlu (z dwóch lub więcej kolorowych warstw jak np tutaj http://www.eatsamazing.co.uk/recipes-tutorials/traffic-light-fruit-smoothie-recipe) i nadać mu jakąś zabawną nazwę. Dzieci sięgają po to co ładne i kolorowe, dlatego warto zainwestować w kolorowy kubek/szklankę i kilka różnych słomek, to zdecydowanie bardziej zachęci dziecko do wypicia takiego napoju. Oczywiście dorośli zawsze są najlepszym wzorem do naśladowania, więc jeśli zaproponujesz swojej córeczce sok w kolorze pomarańczowym a sama zaserwujesz sobie zielony czy czerwony sok zaciekawisz ją i pewnie szybko padnie pytanie dlaczego masz inny kolor soku i być może będzie chciała nawet spróbować:) Co do składników to z pewnością na początek sprawdzą się bardziej owocowe soki i koktajle, dzieci uwielbiają słodki smak, a w miarę upływu czasu można przemycać coraz więcej warzyw. Na początek mogą to być proste smaki jak sok jabłkowy z dodatkiem cytryny, sok pomarańczowy z dodatkiem marchewki, sok jabłkowo – ogórkowy, sok jabłkowy z dodatkiem kilku liści szpinaku, sałaty lub mięty (szpinak jest neutralny w smaku), sok z ananasa z dodatkiem brokułów. Do koktajli możesz wykorzystywać zarówno świeże jak i mrożone owoce (lekko schłodzone są bardziej kremowe i smakują jak deser lodowy) takie jak ananas, mango, banany, gruszki, maliny,truskawki borówki a jako bazy do koktajlu używać świeżych soków np. pomarańczowy lub mleka roślinnego.
Magdo, gdzie w Warszawie zaopatrujesz sie w organiczne warzywa? Piszesz, że masz jakichs dostarczycieli. Byłabym wdzieczna :)
Kasiu, moje ulubione miejsce to portal ranozebrano.pl oraz lokalnyrolnik.pl :)
Dzien dobry…poczytalam, smaku sobie narobilam na pewno, na pewno ;))) aaaale …ja to strachulec chowany na soku z marchewki i jablka jestem. Strachulec niedouczony w dodatku! no bo co to jest wyciskarka? czy mam wyrzucic sokowirowke poczciwine? snif, snif…
I oczywiscie, jesli moge, rowniez poprosze o maila :)
A skad Ty jestes, Magda?
Pozdrawiam!
Malgoska
Małgosiu napisz mi maila lub podaj adres mailowy chetnie odpisze:) jestem z Mazur ale mieszkam poki co w Warszawie
Moje ulubione polaczenie to burak, marchew, jarmuz i jablko lub pomarancze
(…) dobry sok czy koktajl to przede wszystkim dobre składniki – bez pestycydów i nawozów, świeże, jędrne i soczyste…
Czy ktokolwiek widział marchewkę która była uprawiana bez nawozu? bo raczej daleka jest od jędrności, a poza tym wiele owoców ma wiele pestycydów naturalnych.
Artykuł jest ciekawy, wskazuje właściwy kierunek, lecz traktuje temat powierzchownie
pozdrawiam, autora
Dziękuję za komentarz. Nie do końca mogę się zgodzić z tym, że nie można kupić zdrowej i jednocześnie jędrnej marchewki, bo często sama z takiej korzystam. Mam zaprzyjaźnionego rolnika, który (oczywiście w sezonie) dostarcza świeżo wyrwaną marchew, która jest niezwykle jędrna i bardzo soczysta, oczywiście uprawiana na naturalnym nawozie.
Świetny artykuł ! Pamiętajcie jeszcze żeby soki pić przez słomkę aby nie narażać zębów na nadmiar kwasów i naturalnych barwników zawartych w warzywach i owocach :-)
Hej, Magdo, czy te urocze “słoiczki” do przechowywania soków są Twoje? Gdzie można takie dostać? :)
Moja ulubiona kombinacja na razie to szpinak + banan + grejpfrut + pieprz.
Pozdrawiam,
Karolina
Zaintrygowalas mnie tym pieprzem;) musze sprobowac. Sloiczki na zdjecia sa firmy weck, wygladaja pieknie tylko niestety z tym zamknieciem nie sa w 100% szczelne:(
Fajny tekst słuszny. Chętnie bym się dowiedział, jak myć np. wykopaną marchew, lub buraka. Czy może być zagrożenie jakimiś larwami/pasożytami w przypadku niewłaściwego mycia ?
Do marchewki i buraka polecam szczoteczke i moj wczesniejszy post http://surojadek.com/warzywa-jak-myc/
Witam… a ja nie wyciskam soku, ja blenduję w całości warzywa wraz z owocami z dodatkiem wody lub mleka roślinnego i mam nadzieję, że robię dobrze zjadając całość warzyw czy owoców? Takiego szejka zjadam na drugie śniadanie od ponad roku – pozdrawiam
Aniu, ja uwielbiam i soki i koktajle i jesli ktos zadal by mi pytanie co jest moim zdaniem lepsze/ zdrowsze trudno byloby mi wybrac ;)
hej, a ja mam pytanie czy nie powinno się odczekać ok 20 minut po zrobieniu soku zanim sie go wypije? ze względu na fruktozę?
Spotkalam sie z takim zaleceniem tylko w przypadku soku z buraka. Ja nigdy nie pije samego soku z buraka, zawsze łączę go z innym warzywem, zielonym lisciem lub owocem- zdecydowanie lepiej smakuje i nie powoduje mdlosci. W przypadku innych sokow pije je zaraz po wyciśnieciu, zeby nie tracily swoich cennych wlasciwosci ;)
Zostane z Toba na dłużej ;)
cudowny blog ;)
Ale mi milo;)
Nie jest prosto pić koktajle, bo z rana zapychają, nie mogę po takim koktajlu już nic zjeść przez kilka godzin, waga leci w dół… nie dla każdego :(
Hmm ja uwielbiam zielone koktajle z rana, doskonale sycą i poprawiaja przemiane materii bo to duza dawka blonnika. Moze warto w Twoim przypadku siegnac po soki?
Magdo, jestem na etapie wyboru wyciskarki. Waham się między omegą sana a huromem 500. Przeraża mnie trochę ultem – w myśl zasady nie wiadomo co tak naprawdę kiedyś wyjdzie w badaniach nad tym materiałem. Co radzisz zakupić? Pozdrawiam:)
Poprosze o maila chetnie napisze kilka slow:) na maila bedzie mi latwiej;)
renaes@interia.pl
Z góry dziękuję za odpowiedź:)
Witaj Magdo,
Ja tez poproszę o informacje na temat wyciskarek.
ewa797kubiak@gmail.com
Dziękuję,
Ewa
P.S Świetny blog❤️
Pani Ewo, Dziękuję za przemiłe słowa. Podsyłam link, gdzie znajdzie Pani dużą porcję informacji na ten temat na moim blogu https://surojadek.com/kategoria/wyciskarki/. Jeśli nie znajdzie Pani tam informacji, których Pani szuka proszę dać znać, pozdrawiam serdecznie :)
Ja zazwyczaj wyciskam buraka z marchwią i selerem, w drugiej kolejności marchew z jabłkiem – pyszne! ;)
Po raz pierwszy tu trafiłam. Dobry artykuł. Ale szukam odpowiedzi na pewne pytanie, może będziesz znała. Większości owoców nie powinno się łączyć z warzywami oraz innymi pokarmami – dlaczego? Po króce chodzi o inne enzymy trawienne dla każdej z tych grup pokarmów. Enzymy nie działają z tego co wiem jednoczesnie, więc jakiś pokarm zostaje na dłużej w żołądku i jest niestrawiony na czas powodując zgagę, potem wzdęcia i inne dolegliowci. Ale na wszystkich stronach poświęconych koktajlom zdrowym, zielonym, książkach, które znam widzę przepisy, w których się łączy (z owocami można łączyć sałatę i chyba – nie wiem – ogórka świeżego), ale co z innymi połączeniami.
Jeśli chodzi o zielone koktajle to obowiązuje podstawowa zasada, że łączymy owoce i zieleninę (jak np. szpinak, jarmuż, sałata, natka pietruszki itd). Zielenina nie zawiera skrobi tak jak większość warzyw. A to właśnie łączenie pokarmów bogatych w skrobię z owocami może powodować fermentację. Ważne jest też to by nie korzystać z niedojrzałych owoców, ponieważ mogą zawierać enzymatyczne czynniki hamujące, które spowalniają działanie naszych enzymów trawiennych, a tym samym mogą spowodować podrażnienie jelit (niedojrzałe owoce zawierają więcej skrobi i mniej fruktozy, co sprawia że mogą być ciężkostrawne. Zamiast owoców można wrzucić do koktajli warzywa niezawierające skrobi jak pomidory, ogórki, słodka papryka awokado i seler naciowy
Dzięki.
Bardzo fajne podsumowanie! Nowych rzeczy sie nawet dowiedzialam :) a czy widzisz jakies minusy na spozywanie koktaili na kolacje?
Dziekuje:) jesli koktajl nie zawiera zbyt duzo cukru i zachowany jest odpowiedni odstep miedzy posilkami to czemu nie;) chociaz mi najlepiej smakuje z samego rana:)
Koktaile pije wieczorem (na kolację) np po zajęciach jogi czy innych aktywnościach (rower, spacer). Nie potrzebuję budulca mięśni, zatem wymyśliłam sobie taki zastrzyk witaminowy, który jest również bardzo sycący i zastępuje kolacje. Po przebudzeniu piję ciepłą, przegotowaną wodę z cytryną i imbirem na oczyszczenie i rozruszanie żołądka, a na śniadanie jem owsiankę z owocami. Ewentualnie pomyślę nad zabieraniem koktaili do pracy, ale wygodniej zrobić mi go na kolację. Tak jak Ty o tym pisałaś, ja również zaczynam od słodkich, owocowych koktaili. Jednak z czasem, jak ogranicza się cukier, to koktaile warzywne są wystarczająco słodkie.
Ja rowniez jestem fanem cieplej wody z cytryna i imbirem:)
Ja dopiero zaczynam przygodę z sokami. Chcialabym kupic wyciskarkę….tylko którą jest ich tyle :)
Chetnie podziele sie moja wiedza:) prosze o kontakt mailowy bedzie latwiej
Podaje maila magda@surojadek.com
Polecam Nutri Express z mango. Rewelacja
Idealny wpis! Przyda się każdemu kto miksuje :) Dzięki!
a ja dopiero zaczynam swoją przygodę z sokami i dla mnie ten artykuł to bomba :) oczywiście muszę zmienic skład swoich soków bo moje koktajle i soki sa głównie owocowe :/ no to od dziś opieram się głównie na zieleninie i korzeniach :)
Dziekuje za miłe slowa;) a soki i koktajle zdrowo uzależniają
O wielu z tych rzeczach wiedziałam, ale wiele mnie też zaskoczyło. Ja w weekend raczyłam się sokiem z buraków i jabłek. Pycha!
Jedno z moich ulubionych połączeń to burak + grapefruit lub pomarańcza:)
super połączenie,
jak długo można taki sok trzymać w lodówce?
Polecam mój post na ten temat:) http://surojadek.com/jak-przechowywac-soki-i-koktajle/