czym różnią się soki i koktajle

Soki czy koktajle? Co wybrać?

Soki czy koktajle? Jaka jest różnica między nimi? Co jest zdrowsze ? Dostałam od Was mnóstwo pytań w tej sprawie.

Zacznę jednak od tego co je łączy. Zarówno świeżo wyciskane soki jak i koktajle to niezwykle prosty i smaczny sposób na dostarczenie dużej porcji cennych witamin, minerałów, antyoksydantów w łatwo przyswajalnej przez organizm formie. Nie musisz niczego godzinami gryźć, przeżuwać. Przygotowanie soków i koktajli zajmuje kilka minut, a ich smak łatwo dostosować do naszych preferencji.

To najzdrowszy “fast food” jaki znam ;)

Zanim wyjaśnię jakie są różnice między sokami a koktajlami zacznę od tego, że nie wszystkie soki i koktajle są sobie równe. Pisząc o sokach ich właściwościach zdrowotnych mam na myśli przede wszystkim soki z warzyw i zielonych liści (i niewielkiej ilości owoców) wyciskane w wolnoobrotowej wyciskarce. Natomiast najzdrowsze koktajle to zielone koktajle, czyli z dużą ilóścią zieleniny. Wysoka zawartość składników odżywczych oraz chlorofilu wynika przede wszystkim z wykorzystania w koktajlach i sokach zielonych liści oraz warzyw.

Owoce są bardzo smaczne i pożywne, ale to spora dawka cukru i kalorii. Takie wersje więc jak sok pomarańczowy czy czekoladowo-bananowy koktajl traktuję, ze względu na dużą ilość cukru bardziej jak desery w płynie ☺.

Wracając do tematu. Mimo, iż soki i koktajle mogą być przygotowane z takich samych składników to są jednak inne. Inaczej wyglądają, inaczej smakują i mają trochę inne właściwości.

Soki świeżo wyciskane i koktajle – czym się różnią? 

soki z wyciskarki

Zacznijmy od soków

Sok to nic innego jak najlepszej jakości woda ze składnikami odżywczymi. Można też powiedzieć, że sok to koktajl pozbawiony błonnika. Najlepszym sprzętem do przygotowania świeżego soku jest wolnoobrotowa wyciskarka, która naciskając, miażdżąc i przeciskając przez sito warzywa, zielone liście i owoce wydobywa z miąższu sok. To co pozostaje jest na ogół wyrzucane do kosza lub wykorzystywane ponownie (np. pulpa z marchewki w cieście marchewkowym).

Świeżo wyciskane soki to skoncentrowana dawka składników odżywczych, która nie obciąża układu pokarmowego i błyskawicznie się wchłania. Sok pity na czczo wchłaniany jest w ciągu zaledwie 15 minut dostarczając potężny zastrzyk składników odżywczych! Kluczową rzeczą jest dobra wolnoobrotowa wyciskarka do soku, która wydobędzie z produktów to co najlepsze zachowując witaminy i cenne enzymy (enzymy giną pod wpływem temperatury wytwarzanej w szybkoobrotowych sokowirówkach).

Dla mnie świeży sok to idealna porcja energii na początek dnia. Soki smakują wszystkim, bez względu na wiek. Nawet dzieciakom, które normalnie nie zjadłyby szpinaku czy natki pietruszki.

Po soki chętnie sięgają osoby, które mają wrażliwe systemy trawienne i problemy z trawieniem błonnika. Polecane są też w wielu terapiach leczniczych – jak np terapia Gersona czy dieta dr Ewy Dąbrowskiej.

Soki  – mocne i “słabe strony” 

Mocne strony wyciskanych soków

  •  to bardziej skoncentrowana dawka składników odżywczych w jednej porcji (w porównaniu do koktajli), bogate źródło witamin, składników mineralnych, enzymów i składników fitochemicznych
  • są bogatsze w enzymy odpowiedzialne za trawienie, ich picie zapewnia optymalną przemianę materii
  • doskonałe uzupełniają zapas wody w organizmie i alkalizują (odkwaszają organizm, a zakwaszony organizm to świetna pożywka dla rozwoju komórek nowotworowych)
  • są łatwiejsze do strawienia i błyskawicznie wchłaniane przez organizm bez konieczności wydatkowania energii na ich trawienie. Układ pokarmowy jest odciążony, a składniki odżywcze dostarczone do organizmu. Nasz organizm przyswaja 5 x więcej składników odżywczych, 3 x szybciej niż w przypadku zjedzenia całych owoców i warzyw.

Słabsze strony soków

  • są uboższe w błonnik, przez co nie sycą na tak długo jak koktajle
  • soki są błyskawicznie wchłaniane i jeśli wyciskasz sok z owoców to może szybko podnieść poziom cukru we krwi. Warto postawić na soki warzywne
  • cena wyciskarki do soku jest zdecydowanie wyższa niż sokowirówki, ale jakość soku z wyciskarki i sok z sokowirówki to inny smak i nieporównywalna jakość
  • na przygotowanie porcji soku wykorzystywana jest większa ilość składników  niż w przypadku koktajlu

koktajle czy soki co wybrać? co jest zdrowsze?

Pora na koktajle

Koktajl to nic innego jak zblendowane (zmiksowane) owoce z dodatkiem zielonych liści (wówczas mowa o zielonych koktajlach) wody/ świeżego soku/ mleka roślinnego/ jogurtu itp.

Aby przygotować koktajl potrzebny jest blender, który za pomocą ostrzy rozdrabnia składniki nadając im płynną postać. W tym przypadku wybór dobrego sprzętu również jest nie bez znaczenia. Niskie obroty i słabe ostrza powodują, że trzeba blendować znacznie dłużej niż dobrej jakości sprzętem co wpływa na jakość koktajli. Wysokiej jakości blender jak Blendtec czy Kuvings Vacuum,  potrafi zrobić jedwabiście kremowy koktajl w 30-60 sekund.

Koktajle zawierają ogromną porcję błonnika, dzięki czemu są zdecydowanie bardziej sycące niż soki, dlatego też są czasami używane jako alternatywa dla śniadania czy przekąski. Uwielbiam je szczególnie za ich kremowy smak oraz możliwość eksperymentowania z ich smakiem i strukturą dodając od czasu do czasu nowe składniki (figi, chia, wodę kokosową). Super gęste, trochę zmrożone mogą stanowić niskokaloryczny zdrowy deser, doskonały dla wszystkich, którzy dbają o figurę i kubki smakowe:)

Koktajle –  mocne i “słabe strony”

Mocne strony koktajli

  • gęstsze i bardziej sycące, skutecznie zaspokajają głód dzięki dużej dawce błonnika. Są tu rozdrobnione całe owoce i zielone liście
  • dzięki zawartości błonnika pomagają obniżyć poziom cholesterolu,  i wspierają pozbywanie się związków toksycznych z organizmu
  • możesz dodatkowo wzbogacić ich smak dodając mleko roślinne, orzechy, nasiona, masło orzechowe lub je dodatkowo zagęścić dodając mrożone owoce
  • niższy koszt zakupu sprzętu – prawie każdy z nas posiada w domu jakiś blender, który można w tym celu wykorzystać (ten punkt nie dotyczy blendera wysokoobrotowego, który kosztuje znacznie więcej)
  • łatwość czyszczenia sprzętu (oczywiście w porównaniu z wyciskarką, która składa się z kilku elementów)

Słabsze strony koktajli

  • mniejsza ilość składników odżywczych w jednej porcji  koktajlu (w porównaniu do porcji soku)
  • do koktajli możemy wprawdzie dodać takie owoce jak banany czy awokado, ale nie wykorzystamy już warzyw korzeniowych (jak buraki, czy marchew, które zdecydowanie lepiej sprawdzą się w sokach)
  • nie jesteś w stanie ich wypić w tak dużej ilości jak sok (są sycące)

Soki i koktajle to zdrowe i wypełnione po brzegi składnikami odżywczymi eliksiry zdrowia i młodości. Pomagają oczyścić organizm i wzmocnić odporność, dodają energii i dbają o urodę. Świetnie nawilżają skórę.

Sok czy koktajl? Dla mnie odpowiedź jest prosta. Zarówno soki jak i koktajle świetnie uzupełniają moją dietę, działają i smakują inaczej, dlatego sięgam po nie każdego dnia.

A Ty którą wersję wybierasz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 komentarzy

  1. Karol pisze:

    Już niedługo zima, a to oznacza, że to co lubię najbardziej, czyli sok z blendera z pomarańczą i kiwi będzie można rozpocząć :) Teraz będą najtańsze i ogólnodostępne, co mnie cieszy niezmiernie. Specjalnie w tym celu kupiłem sobie blender Brauna i mam nadzieję, że mnie nie zawiedzie

  2. Edzia pisze:

    Piję zarówno soki jak i koktajle – nie potrafię już bez nich żyć i wciąż buszuję w internecie w poszukiwaniu nowych przepisów, nowych smaków :))) odkąd zaczęłam pić i soki i koktajle straciłam ochotę na słodycze, a waga z tygodnia na tydzień pokazuje mniej kilogramów. Jeśli chodzi o soki to dla mnie najlepszy jest sok z blendera (mam Brauna), poniewaaż jego (zresztą dotyczy to również koktajli) przygotowanie zajmuje zaledwie chwilę :)

  3. mati pisze:

    mam mdłości po koktajlach warzywnych, mogę zjeść kilka łyżek i już odruch wymiotny (zwłaszcza gdy jest seler, ogórek czy cukinia), po soku tak nie mam.

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      Być może jest to kwestia dokładnego zblendowania składników? Sama jestem wielkim fanem zielonych koktajli, jednak kiedyś zdarzyło mi się zamówić w kawiarni koktajl z natką pietruszki i siemieniem lnianym, który był nie do wypicia…pływały w nim kawałki natki i całe ziarna siemienia. Dobrze zblendowany koktajl ukryje każdy składnik :) Polecam również dodawanie mrożonych owoców, które świetnie maskują mniej lubiane smaki w koktajlu. pozdrawiam

  4. Alicja pisze:

    Dużo przydatnych wiadomości na temat soków i koktajli.Dla mnie przewagę mają koktajle. Mogę urozmaicać ich skład “do bólu”,z wykorzystaniem warzyw korzeniowych włącznie.

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      Dzięki Alicja:) Ja uwielbiam obie wersje, chociaż w sezonie letnim przeważają zdecydowanie koktajle, a w zimowym soki.

  5. Artutitu pisze:

    Dobry artykul tylko nie prawda jest ze do koktajli nie mozna wprowadzic warzyw kotzennych jak burak czy marchew. Ja blenduje marchew codziennie i burak tez wlaczam do moich koktajli. Dobry blender zblenduje prawie wszystko .

  6. Julia pisze:

    A ja wiem,ze mozna zrobic koktajl zawierajacy enzymy, podobnie jak sok. Po prostu do gotowego zmiksowanego koktajlu,przelanego juz do szklanki dodac produkt zawierajacy duzo enzymow np kielki,wycisniety sok z pomaranczy,wode z arbuza, troche zieleniny np rzezuche itd. Wtedy sie ma koktajl enzymowy i to nawet lepszy niz sok,bo:
    1. Koktajl zawiera blonnik i jest sycacy,swietny na odchudzanie,ale tez na przytycie zalezy jakie skladniki damy do blendera
    2. Koktajl moze zawierac chlorofil jesli zblendujemy zielone liscie
    3. Sporo witamin
    4. Koktajle zawieraja sporo enzymow podobnie jak wyciskane soki. Ja wpadlam sama na ten pomysl,aby wymyslec tzw Enzymowe Koktajle,bo zalezalo mi na enzymach,ale po sokach bylam szybko glodna i wtedy jadlam duzo i niezdrowo. I kombinujac wykombinowalam i goraco polecam. Moj ulubiony Enzymowy Koktajl to
    -mleko ryzowe
    -garsc salaty
    -koszyk malin. Po zblendowaniu dodaje wycisniety sok z 2 pomaranczy-czyli cos co zawiera enzymy pokarmowe,ktore nie zostaly zniszczone przez ostrza blendera oraz garsc kielkow brokula

  7. JakZdrowoZyc pisze:

    Nie zgadzam się, że do koktajli nie można użyć warzyw korzeniowych. Robię domowy “Kubuś” marchew + jabłko + banan, to jeden z moich ulubionych koktajli. A tak ogólnie to i soki i koktajle bardzo lubię. Częściej robię koktajle tylko dla tego, że jest szybciej. Zrobienie soku zajmuje więcej czasu, a umycie wyciskarki to już w ogóle.

  8. Moja Galeria Smaku pisze:

    Ja uwielbiam to i to, chociaż częściej robię koktajle niż soki :)

  9. Zielone Koktajle pisze:

    Świetny artykuł i wyszczególnienie wad i zalet zarówno soków jak i koktajli, dziękujemy!

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      Dziekuje;)