Cukinia na surowo? Czemu nie. Jest delikatna w smaku, lekko chrupiąca i soczysta. Tylko co można zrobić z surowej cukinii? Okazuje się, że jest na nią kilka smacznych sposobów.
Surowa cukinia idealnie sprawdza się np. w roli makaronu. Ten makaron ma nawet swoją nazwę. Są to tzw. zoodles czyli nudle z cukinii.
Taki makaron z surowej cukinii zrobić w kilka minut. Wystarczy w tym celu użyć obieraczki lub też specjalnego sprzętu do surowego makaronu jak temperówka do warzyw lub spiralizer. A tak wyglądają moje zoodles.
Surową lub może nawet jeszcze lepiej mrożoną cukinię można wykorzystać w koktajlach. Staram się do każdego koktajlu dodawać jeden mrożony składnik, który naturalnie schładza koktajl przedłużając jego świeżość.
W moim przypadku rolę takiego składnika grają najczęściej mrożone owoce jak jagody, aronia lub czarna porzeczka. Mniej słodkim mrożonym dodatkiem do koktajli może być awokado lub właśnie cukinia. Kilka plasterków mrożonej cukinii świetnie obniży temperaturę koktajlu, zagęści go i sprawi że będzie smakował jeszcze lepiej.
Pomysłów na cukinię na surowo jest napewno więcej. Ja też mam swój.
Co powiesz na prosty przepis na sok z cukinii? Pyszny i dodatku bardzo zdrowy. Tak sok z surowej cukinii naprawdę smakuje! 100% sok z tego warzywa jest dosyć neutralny w smaku, dlatego potrzebuje odpowiedniego towarzystwa.
Ja takie znalazłam :)
Pod moją jabłonką leży pełno małych zielonych jabłek, a więc postanowiłam je wykorzystać w soku z cukinii. To właśnie jabłkom ten zielony sok zawdzięcza swoją delikatną słodycz. A charakter i orzeźwiający smak to zasługa super zdrowej natki pietruszki i cytryny. Mówiłam, że będzie to prosty przepis na sok ? :)
Cukinia na surowo kontra cukinia gotowana
Skąd pomysł na jedzenie cukinii na surowo? Cukinię lubię w każdej postaci gotowanej, pieczonej. Jednak surowa cukinia zasługuje na szczególną uwagę. Dlaczego? Oto małe porównanie.
Przyjrzyjmy się obu wersjom cukinii i sprawdźmy co kryje się w
w 100g cukinii surowej i w 100g cukinii gotowanej:
- Witamina C 21.1mg – 35% 4.6 mg – 8%
- Witamina A 248 IU – 5%. 1117 IU – 22%
- Witamina K 5.3 mcg – 7% 4.2 mcg – 5%
- Witamina B1 0.1mg – 4% 3%
- Witamina B2 0.2mg – 10% 2%
- Witamina B6 0.3mg – 14% 0.1mg – 4%
- Kwas foliowy 36.0 mcg – 9% 17.0 mcg – 4%
- Magnez 21.1 mg – 5% 22.0 mg – 5%
- Fosfor 47.1 mg – 5% 40.0 mg – 4%
- Potas 325 mg – 9% 253 mg – 7%
- Mangan 0.2mg – 11% 0.2mg – 9%
Gotowana cukinia ma przewagę tylko w przypadku witaminy A. W przypadku pozostałych witamin i minerałów zdecydowanie wygrywa cukinia na surowo. Szczególnie dużą różnicę widać w ilości witamin z grupy B i witaminy C. Surowa cukinia ma 4 razy więcej witaminy C!
Warto pamiętać, że warzywa i owoce kryją w sobie tysiące różnych związków. Nie tylko witaminy i minerały, ale też enzymy, które niestety pod wpływem wysokiej temperatury giną…Z pewnością więc to właśnie surowa cukinia będzie doskonałym źródłem enzymów. Kolejny punkt dla cukinii na surowo.
Oczywiście nie chcę nikogo zniechęcać do gotowanej czy pieczonej cukinii, sama ją bardzo lubię. Warto jednak spróbować również cukinii na surowo i włączyć ją do diety np. w postaci pysznego soku.
Oto obiecany prosty przepis na sok z cukinii.
Przepis na sok z cukinii, natki pietruszki i jabłek
Składniki:
– 2 porcje –
- 1 mała cukinia lub ½ dużej (ok. 320g)
- 1 mały pęczek natki pietruszki (60g)
- 200 g twardych i soczystych jabłek
- ½ cytryny lub limonki bez skórki
Sposób wykonania soku nie jest chyba potrzebny :) Wystarczy umyć i pokroić składniki na mniejsze kawałki (szczególnie natkę pietruszki, żeby nie owinęła się wokół ślimaka wyciskarki), a następnie wkładać je na przemian do wyciskarki.
W upalne dni można dodać kilka kostek lodu.
Co zawiera sok z cukinii, natki pietruszki, zielonych jabłek i cytryny?
Ten sok to oczywiście nie tylko wyjątkowo orzeźwiający smak. Sam zobacz ile zdrowia kryje się w tych składnikach:
- Witamina K 1002 mcg – 1 253% dziennego zapotrzebowania
- Witamina C 157 mg – 261%
- Witamina A 5815 IU – 116%
- Witamina B6 0.9 mg – 43%
- Kwas foliowy 194 mcg – 49%
- Witamina B2 – 34%
- Witamina B1 0.2mg – 17%
- Wartość energetyczna – 184 kcal
To tylko wybrane wartości składniki odżywcze, pozostałe możesz sprawdzić tutaj (do wyliczenia podanych wyżej wartości wykorzystane zostały całe produkty, a nie przygotowany z nich sok).
Cukinia ze skórką – bogate źródło luteiny i zeaksantyny
Cukinia to oprócz witamin, minerałów i enzymów również bogate źródło luteiny i zeaksantyny. Pod warunkiem, że mowa o cukinii ze skórką.
Wielu osobom luteina i zeaksantyna kojarzy się głównie z suplementami i reklamami preparatów wspomagających wzrok. To nic innego jak naturalne związki roślinne o silnych właściwościach przeciwutleniających. Ich zbyt mała ilość może być przyczyną problemów ze wzrokiem (i prowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej).
Luteinę i zeaksantynę można czerpać z ciemnozielonych warzywach liściastych, a także pomarańczowych i żółtych owocach i warzywach. Cukinia ze skórką i natka pietruszki to bogate źródło tych cennych związków.
A to oczywiście kolejny argument by wyciskać sok z cukinii. Jeśli zależy Ci na bardzo dużej ilości luteiny i zeaksantyny to koniecznie dodaj do listy składników liście jarmużu i szpinaku (to najbogatsze źródła tych związków).
Jak smakuje sok z surowej cukinii?
Dokładnie tak jak surowa cukinia, czyli bez wyraźnego smaku. A więc cukinia będzie idealnym dodatkiem do soków, które trzeba rozcieńczyć (bo są np. zbyt słodkie, kwaśne czy gorzkie). Nigdy wcześniej nie wyciskałam soku z cukinii i muszę przyznać, że jestem zaskoczona, że cukinia jest taka soczysta.
W połączeniu z kwaskowatymi jabłkami i natką pietruszki tworzy idealne trio smakowe. Wspaniale orzeźwia!
Warto spróbować!
Jestem ciekawa jak Ty wykorzystujesz cukinię. A może masz sprawdzony sposób na danie z cukinią na surowo? Koniecznie podziel się.
W tym roku odkryłam sok z cukini jest WSPANIAŁY
Super! Bardzo się cieszę :)
Kolejny z udanych eksperymentów!!!
Że też człowiek wcześniej nie wpadł na taki pomysł.
Smak, zapach, po prostu pyszne.
Dziękuję Surojadku :D
Bardzo proszę:) pozdrawiam
Super pomysł. Od razu muszą przetestować :) Pozdrawiam ciepło :) Ania
Mam nadzieję Aniu, że Ci posmakuje :)
Mój organizm nie radzi sobie dobrze z trawieniem surowego ogórka, dlatego zastąpiła go cukinia. To warzywo, które można podać na wiele sposobów. Podstawa w mojej kuchni, również na surowo.