Zielony sok z brokuła o smaku limonkowo-imbirowym
Sok z brokuła? A dlaczego nie! Brokuł to jedno z najzdrowszych warzyw na naszej planecie. Skoro jest taki zdrowy dlaczego nie jeść (lub pić) go codziennie? Przepisów na brokuła jest mnóstwo. Może być gotowany, zapiekany czy też jedzony na surowo. Najzdrowszy brokuł to oczywiście brokuł jak najmniej przetworzony. Najlepszym sposobem na brokuła jest gotowanie go na parze, blanszowanie lub jedzenie na surowo np. w soku.
Sok to jeden ze sposobów na przemycenie tego super warzywa. Jak wszystkie warzywa krzyżowe (a zalicza się do nich np. kapusta, brukselka czy kalarepa) brokuł jest nie tylko bardzo zdrowy, ale również charakterny w smaku. Jednak w towarzystwie słodkich składników jak ananas czy marchewka łatwiej go przemycić. Ja wykorzystałam jabłka.
Moja dzisiejsza propozycja to zielony sok na bazie soczystych ogórków, limonek, selera naciowego i jabłek. Dodatkowego smaku dodaje lekko pikantny imbir i aromatyczny koper włoski (jeśli go nie masz, nie przejmuj się sok i tak będzie smakował).
Moim zdaniem ten zielony sok z brokuła najlepiej smakuje lekko schłodzony. Warto więc oprócz słomki wrzucić do szklanki soku 2-3 kostki lodu.
Co kryje w sobie ten zielony sok?
- witamina A 2798 IU (56% d.z.)
- witamina C 306 mg (511% d.z.)
- witamina K 343 mcg (429% d.z.)
- witamina B6 0.9 mg (46%)
- kwas foliowy 280 mcg (70%)
- wapń 348 mg 35%
- żelazo 5.2 mg 29%
- magnez 159 mg 40%
- fosfor 401 mg 40%
- potas 2659 mg 76%
- mangan 1.3 mg 66%
To tylko wybrane przykłady kilku witamin i minerałów. Ten sok kryje w sobie zdecydowanie dużo większą moc. Warto wymienić przede wszystkim sulforafan (związek znajdujący się w brokułach) i gingerol (składnik aktywny imbiru). Działanie antyrakowe obu tych substancji potwierdziły badania naukowe. Sulforafan jak też gingerol zostały wpisane na listę 25 najbardziej skutecznych naturalnych substancji w walce z komórkami macierzystymi raka (a to właśnie dzięki komórkom macierzystym komórki rakowe mogą się odnawiać).
Pora na sok.
Przepis na sok z brokuła o smaku limonkowo-imbirowym
Składniki (650 ml soku):
- 1 mały brokuł (250g)
- 5 małych ogórków gruntowych (300g)
- 3 łodygi selera naciowego (110g)
- 1 mały koper włoski (150g)
- 2 jabłka (300g)
- 2-3 cm imbiru (15g)
- 1-2 limonki (im więcej limonki tym bardziej orzeźwiający sok)
- opcjonalnie: kostki lodu do serwowania, 2-3 zielone liście
Sposób wykonania:
Solidnie umyj wszystkie składniki. Pokrój je na kawałki, by bez problemu weszły do wlotu wyciskarki. To szczególnie ważne w przypadku selera naciowego i kopru włoskiego, które są dosyć włókniste. Następnie wkładaj wszystkie składniki na przemian, by ułatwić wyciskanie soku (twarde składniki wypychają bardziej miękkie składniki). Jeśli chcesz dodać jeszcze więcej składników odżywczych dodaj 2-3 liście jarmużu lub innych zielonych liści.
Wyciskanie soku z brokułów jest trochę bardziej hałaśliwe. Podobnie jak w przypadku buraka przeciskające się włókna roślinne trochę piszczą, gdy próbujesz wyciskać z nich wszystkie soki:)
Z ponad 1-kilogramowej porcji składników wycisnęłam aż 3 szklanki soku (ponad 650 ml). Wypicie soku w porównaniu do zjedzenia tak dużej ilości warzyw (i to surowych) to pestka i prawdziwa przyjemność :) I to jest właśnie magia soków. Oczywiście nikogo nie namawiam do picia samych soków, błonnik też jest nam bardzo potrzebny.
Gotowy sok przelej do szklanek i serwuj z lodem, szczególnie wtedy gdy za oknem upał.
Pora na degustację soku:) Mi brokuł w takiej formie smakuje, i to bardzo :)
A jaki jest Twój ulubiony zielony sok?
Pierwsze koty za płoty!!!
Bardzo przyjemny w smaku, piękny kolor i konsystęcja.
Robiąc ten sok i podając go swoim domownikom, wszyscy patrzyli na to z powiedzmy nutką podejrzliwości czy aby na pewno da się to wypić ze smakiem. Pierwszy łyk rozwiał wszystkie wątpliwości. Pychota!!!
Brawo za odwagę:) Nie każdy chce próbować brokuła w soku. Ja lubię każdy zielony składnik:) pozdrawiam
Świetny sok, zaczynam przygodę i jestem fanem Twojego bloga
Bardzo mi miło Maćku:)
Wygląda cudnie <3 a na pewno jeszcze lepiej smakuje. nigdy bym nie wpadła, ze mozna brokuła z limonkami i cytrynami połączyć :o spróbuję zrobić!
Uwielbiam brokuły, kremy z nich, zupy, sałatki i jako dodatek do różnych potraw, ale jeszcze nie przyszło mi do głowy zrobić z brokuła sok. Z pewnością jest zdrowy. Dziękuję za przepis!
U mnie podstawą do takich koktajli jest zawsze też sok- i staram się wybierać ten najlepszy. Z doświadczenia polecam Caprio. Na pewno i Wam przypadnie do gustu.
Kasiu, najlepszym wyborem są świeżo wyciskane soki w domu :)