Olej kokosowy. Tłuszcz inny niż wszystkie tłuszcze
Natura jest nieprzewidywalna. Zaskakująca. No bo jak wytłumaczyć że nasycone kwasy tłuszczowe mogą być zdrowe, skoro od dziecka mówiono nam, że tak nie jest? Olej kokosowy aż w ponad 90% zawiera nasycone kwasy tłuszczowe. Z pewnością słyszałeś, że nasycone kwasy tłuszczowe podnoszą poziom złego cholesterolu i mają negatywny wpływ na układ krwionośny.
Czy olej kokosowy to nowa moda czy coś więcej?
Dieta mieszkańców małej wysepki Tokelau położonej pomiędzy Hawajami a Nową Zelandią składa się aż w 60% z nasyconych kwasów tłuszczowych pochodzących z kokosa. Polinezyjczycy z wyspy Tokelau zjadają największą ilość kwasów nasyconych na świecie! Co więc sprawia, że trudno wśród nich doszukać się osób z chorobami serca, miażdżycą czy wysokim poziomem złego cholesterolu?
Co takiego ma olej kokosowy, że doczekał się już ponad 1600 badań naukowych potwierdzających jego właściwości zdrowotne? Odpowiedź to tłuszcze MCFA.
Olej kokosowy składa się z kwasów tłuszczowych o łańcuchach średniej długości, które czynią z niego jeden z najzdrowszych tłuszczów na świecie. Zazwyczaj tłuszcze, które konsumujemy (w ponad 98 procentach) trawią się bardzo długo. Potrzebują aż 26 skomplikowanych procesów, aby przemienić się w energię. To powoduje, że organizm musi się nieźle napracować, aby przetworzyć tłuszcz.
Olej kokosowy trawi się znacznie szybciej. Zamienia się w naszym organizmie w energię już w 3 etapach. Olej kokosowy nie tylko szybciej się trawi niż długołańcuchowe kwasy tłuszczowe.
W przeciwieństwie do większości tłuszczy olej kokosowy
- łatwiej się trawi
- niezbyt chętnie przechowuje się w organizmie jako tłuszcz
- posiada właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe
- w przeciwieństwie do innych tłuszczów trafia prosto do wątroby, gdzie jest przetwarzany w energię
50% tłuszczów pochodzących z oleju kokosowego stanowi rzadko występujący tłuszcz zwany kwasem laurynowym. Kwas laurynowy jest znany ze swoich silnych właściwości przeciwbakteryjnych.
Jedno z przeprowadzonych badań opublikowanych przez magazyn Antimicrobial Agents and Chemotherapy wykazało, że kwas laurynowy posiada najsilniejsze właściwości antybakteryjne spośród 30 badanych tłuszczów. Przekształcony w organizmie w monolauryn działa jak zabójca bakterii, który potrafi zniszczyć bakterie HIV, opryszczki, wirusy grypy czy pasożyty takie jak giardia lamblia.
Olej kokosowy wspomaga walkę z cukrzycą
Olej kokosowy za sprawą kwasów tłuszczowych o średniej długości daje szybki zastrzyk energii dla Twojego organizmu. Funkcję tę zazwyczaj pełnią węglowodany. To właśnie sprawia, ze olej kokosowy jest unikalny. Zdaniem dr Bruce’a Fife, autora książki Cud oleju kokosowego, olej kokosowy wspomaga regulację poziomu insuliny zmniejszając objawy choroby.
Olej kokosowy na schudnięcie?
Czy nie brzmi to ironicznie? Jak nasycony tłuszcz może powodować chudnięcie? Jednak trzeba pamiętać, że olej kokosowy jest inny niż większość tłuszczów. Wpływ oleju kokosowego na zrzucenie wagi, w szczególności zmniejszenie tłuszczu z brzucha został potwierdzony badaniami.
Magazyn Obesity Research opublikował badanie przeprowadzone przez naukowców z Boston University Medical School wyjaśniające wpływ działania tłuszczów MCFA na spalanie tkanki tłuszczowej. Spożywanie tłuszczów z kokosa przyspiesza rozbijanie zbędnej tkanki tłuszczowej, która zalega w organizmie.
Inne badanie wykazało, że spożywanie 2 łyżek oleju kokosowego dziennie przez 12 tygodni redukuje ilość tanki tłuszczowej skumulowanej w brzuchu.
Tłuszcz, który wspomaga dobry cholesterol
Często spotykałam się z opinią, że tłuszcze nasycone oznaczają problem. Podnoszą cholesterol i prowadzą do miażdżycy. Trudno się z tym nie zgodzić. Wygląda na to, że są jednak pewne wyjątki. Zdaniem dr Mark’a Hyman to jakość tłuszczów powodujących wzrost cholesterolu, a nie ich ilość wpływa na ryzyko chorób układu krążenia.
Zdaniem dr Hyman to właśnie cząsteczki LDL (zły cholesterol) o dużej gęstości i towarzyszący temu wysoki poziom trójglicerydów jest największym zagrożeniem, a nie sam poziom cholesterolu.
W rzeczywistości duża gęstość złego cholesterolu może zwiększyć ryzyko chorób serca trzykrotnie. To może tłumaczyć, dlaczego spożywanie nasyconych kwasów tłuszczowych pochodzących z oleju kokosowego nie powoduje chorób serca, a wręcz przeciwnie wpływa na obniżenie LDL.
Jest duża różnica pomiędzy nasyconymi kwasami tłuszczowymi pochodzącymi z kokosa, a nasyconymi kwasami tłuszczowymi pochodzącymi np. z burgera.
Walczy z grzybami candida
Candida albicans to drożdżaki, których nadmiar stanowi niemały problem dla wielu osób. Olej kokosowy może okazać się skuteczną walką z infekcjami candida. Jedno z badań wykazało, że olej kokosowy jest tak skuteczny w walce z grzybami candida co flukonazol, znany lek przeciwgrzybiczy. Olej kokosowy potrafi walczyć z grzybami candida zarówno wewnątrz organizmu jak i na zewnątrz.
Olej kokosowy to jeden z najlepszych olejów do masażu ciała
Wiem, bo sama używam. Świetnie nawilża ma przyjemny zapach. Olej kokosowy zawiera antyoksydanty, które odżywiają skórę od zewnątrz i spowalniają procesy starzenia. Olej kokosowy ze względu na właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze wspomaga leczenie skóry z takich dolegliwości jak zapalenie skóry, egzema czy łuszczyca. Nie bez powodu olej kokosowy jest składnikiem wielu kosmetyków. Już po kilku dniach zobaczysz, że skóra jest miękka, świetnie nawilżona i gładsza w dotyku.
Bielsze zęby?
Jest wiele opinii sugerujących, że ssanie oleju wybiela zęby. Czy to prawda? Używałam oleju kokosowego do higieny jamy ustnej przez ponad tydzień (chyba zbyt krótko, aby zauważyć jego „wybielający” efekt). To co mogę z pewnością stwierdzić to fakt, że moje zęby po takim zabiegu są znacznie czystsze.
Od stuleci olej używany jest w medycynie ajuwerdyjskiej do higieny jamy ustnej. Wcześniejsze pokolenia nie myły zębów w sposób w jaki myjemy je dzisiaj – przy pomocy szczoteczki do zębów. Przeciwbakteryjne właściwości oleju kokosowego sprawiają, że zęby wyglądają ładniej, oddech jest świeższy, a ilość bakterii powodujących problemy jamy ustnej jest zminimalizowana.
Magazyn Ayurveda and Integrative Medicine opublikował badanie, które potwierdza, że ssanie oleju to jeden z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania próchnicy i wypadania zębów. Zdaniem naukowców z Department of Pediatric Dentistry w Indiach, ssanie oleju redukuje bakterie Streptococcus mutans, które powodują próchnicę zębów. Rekomendowanym olejem do tego zabiegu jest olej kokosowy, między innymi na zawartość kwasu laurynowego.
Jak stosować olej kokosowy?
Codziennie rano przed umyciem zębów, jako pierwsza czynność, ssij 1 łyżkę oleju kokosowego przez około 15 – 20 minut. Po tym czasie wypluj olej do toalety (nie do zlewu, bo po dłuższym czasie może to spowodować zatkanie się zlewu). Nie wolno połykać oleju ze względu na zawartą w nim dużą ilość toksyn, które olej „wyciągnął” z organizmu. Przepłucz usta ciepłą wodą, umyj zęby jak zawsze i gotowe.
Mimo, że to zdrowy olej to olej kokosowy jest jednak tłuszczem i warto sięgać po niego z umiarem. Z pewnością warto zamienić dotychczas używany olej na olej kokosowy, ale nie należy traktować go jako dodatkowego, cudownego produktu. To duża dawka dodatkowych kalorii.
Jako olej kokosowy wybrać? Jak przechowywać?
Szukaj oleju nierafinowanego. W składzie powinien znajdować się… tylko olej kokosowy i nic więcej. Nierafinowany olej kokosowy delikatnie pachnie kokosem, ma kremową konsystencję i biały kolor. Najlepiej wybieraj olej ekologiczny.
W przeciwieństwie do innych olejów, olej kokosowy ma dosyć wysoką temeraturę topnienia (około 24-26 stopni Celsjusza). Przechowuj go w pokojowej temperaturze, ale nie w lodówce.
Moi kochani jeszcze miesiąc temu walczyłem z łuszczyca głowy odbytu oraz okolice intymne …Koszmar który trwał ponad 2 lata mimo wielokrotnych wizyt u lekarza leki nie przynosiły efektu.
Któregoś dnia przeczytałem na forum o masci z olejem konopnym 24% firmy Retter))) niezwłocznie zakupiłem ….bardzo tania i skuteczna !
Kochani po 2 tygodniach jak ręką odjął ..)dwa lata swędzenia drapania za mną..
Na tą chwilę smaruję raz na dwa dni i suszę miejsca dokładnie suszarką aby nie wróciło świństwo…Bardzo serdecznie polecam wszystkim powrotu do zdrowia.
Olej kokosowy jest cudowny :) Używam go zarówno w kuchni, jak i kosmetyce od ponad dwóch lat. Nie wyobrażam sobie już np. podsmażonej cebulki na jakimkolwiek innym tłuszczu, zwłaszcza, że jego smak świetnie komponuje się z przyprawami kuchni wschodniej, których bardzo chętnie używam. Olej kokosowy jest też jednym z podstawowych składników wytwarzanych przeze mnie w domu kremów i innych “mazideł” oraz pasty do zębów.
Agnieszko, a jaki jest Twój przepis na pastę do zębów?
Ja kurkumę zamieniłam za ksylitol, bo mam obawy przed żółtym zabarwieniem, choć może niesłuszne. Ksylitol z pewnością poprawia nieco smak, a dzięki olejkowi miętowemu pasta ładnie wybiela szkliwo, ale może jest to też trochę zasługa oleju kokosowego. W każdym razie sprawdza się :)
Dzięki Aga za inspirację :)