Orzechy tygrysie. Przepis na pyszne i zdrowe mleko roślinne
Orzechy tygrysie, migdały ziemne, chufa lub po prostu cibora jadalna. Wszystkie te nazwy dotyczą tego samego produktu. Mi najbardziej spodobało się określenie orzechy tygrysie:) To jednak dosyć myląca nazwa, bo tak naprawdę orzechy tygrysie wcale nie są orzechami. Ich częścią jadalną są bulwy (jak w przypadku ziemniaków czy batatów). Na ogół rosną dziko i wielu miejscach na świecie uważane są za chwast (z wyglądu przypominają zwykłą trawę).
Orzechy tygrysie oprócz smaku nie mają nic wspólnego z prawdziwymi orzechami. Stanowią świetną alternatywę dla osób uczulonych na orzechy. W smaku lekko słodkie, trochę przypominają migdały, trochę orzechy.
Są doceniane szczególnie w Hiszpanii i Afryce Zachodniej. W Polsce jeszcze mało popularne, chociaż wpisując hasło orzechy tygrysie natkniecie się w internecie na kilka stron związanych z …wędkarstwem. Jak się okazuje te pożywne migdało-orzechy są niezłą przynętą na ryby:)
Pierwszy raz natknęłam się na migdały ziemne tydzień temu. Te jasno brązowe kulki, przypominające wyglądem pomarszczoną cieciorkę zaintrygowały mnie na warszawskim Bio Bazarze.
Sympatyczny sprzedawca powiedział, że wprawdzie nigdy ich nie próbował, ale panuje jakiś dziwny szał na te dziwnie wyglądające migdały. Trzeba więc spróbować! Kupiłam te w łupinie i w drodze do domu z niecierpliwością rozgryzłam kilka sztuk. Trzeba przyznać, że orzechy tygrysie to twarda sztuka… Były dosyć twarde więc trzeba trochę się natrudzić, żeby dotrzeć do ich smaku. Słodkie, kremowe, w smaku przypominające trochę migdały, trochę orzechy. Mocno przypadły mi do gustu:) Jednak, żeby się za nie zabrać warto je dużo wcześniej namoczyć na 24-48h. Dzięki temu są łatwiejsze do zgryzienia jak i zblendowania. Możesz kupić również orzechy tygrysie bez skórki, wówczas będą zdecydowanie bardzie miękkie.
Orzechy tygrysie – co kryje się pod ich twardą skorupką?
Migdały ziemne są bogate w błonnik (około 30%), żelazo, potas, białko, a także zdrowe tłuszcze. Chufa są przede wszystkim jednak bogatym źródłem (niektórzy twierdzą nawet, że najlepszym) skrobi opornej. Skrobia oporna jest odporna na działanie enzymów znajdujących się w jelicie cienkim. Przechodząc do jelita grubego w procesie fermentacji staje się pożywką (prebiotykiem) dla bakterii kolonizujących przewód pokarmowy. Orzechy tygrysie działają jak prebiotyk, dzięki temu pomagają regulować pracę Twojego układu pokarmowego.
Orzechy tygrysie – jak je jeść?
Chufa możesz kupić w łupinie lub bez, w całości, w postaci mąki, płatków czy nawet kremu orzechowego. Mąkę możesz wykorzystać do pieczenia słodkich wypieków, płatki wykorzystać w musli. Całe migdały ziemne oczywiście po uprzednim namoczeniu (12-48h) możesz podgryzać lub przygotować z nich naprawdę pyszne, lekko słodkie mleko orzechowe.
Orzechy tygrysie – przepis na domowe mleko roślinne
- 1/2 szklanki migdałów ziemnych (inaczej cibora jadalna, chufa, orzechy tygrysie)
- 1,5 szklanki wody filtrowanej
Migdały ziemne pozostaw na 24-48h w wodzie (warto w międzyczasie zmieniać wodę – raz na dobę). Orzechy tygrysie są dosyć twarde i wymagają długiego moczenia, by zrobiły się bardziej miękkie. Po namoczeniu przełóż je na sitko i wypłucz pod bieżącą wodą. Następnie razem z filtrowaną wodą przełóż do blendera. Miksuj do momentu dokładnego zblendowania orzechów – w zależności od mocy blendera 1 do 2 minut. Za pomocą specjalnego woreczka do mleka roślinnego lub bawełnianego ręcznika kuchennego odciśnij mleko od pulpy orzechowej. I gotowe. W smaku powstanie delikatnie słodkie i kremowe mleko o bogatym orzechowym smaku.
Smakowe mleko z orzechów tygrysich
Słyszałeś kiedykolwiek o Horchata de chufa? To popularny hiszpański słodki napój, podawany na zimno, na bazie mleka z migdałów ziemnych (w Nigerii funkcjonuje podobny napój o nazwie Kunnu Aya). Ja swoją szklankę świeżo przygotowanego mleka z orzechów tygrysich połączyłam w blenderze z orzeźwiającym, a jednocześnie rozgrzewającym kardamonem, słodkim cynamonem i super słodkimi daktylami. Smak? Genialny!
Przepis na mleko smakowe z orzechów tygrysich
- 1 szklanka mleka z migdałów ziemnych (inaczej cibora jadalna, chufa, orzechy tygrysie)
- 3 strąki kardamonu (nasiona wyjęte ze strąków i rozgniecione w moździeżu)
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- 2 świeże daktyle – bez pestek (ja użyłam Medjoul)
Wystarczy umieścić wszystkie składniki w blenderze. Krótkie zblendowanie idealnie połączy składniki. Orzeźwiające, słodkie, pyszne!
Jeśli nie masz świeżych daktyli pod ręką możesz je zastąpić np. miodem lub syropem klonowym. A może wolisz wersję waniliową? Zamiast kardamonu i cynamonu możesz wykorzystać ziarenka z laski wanilii.
Pij tak jak lubisz najbardziej! Daj koniecznie znać czy Ci smakowało :)
Nie wiem czy mówimy obtych samych migdalach ziemnych-moje (cibora jadalna, cyperus esculentus) nie mają żadnej skorupki,łupiny czy skórki,którą trzeba zdjąć przed spożyciem.Rosną w ziemi i są po prostu małymi bulwami, 1-2 cm,o barwie jasnej bądź ciemnej w zaleznosci od odmiany ( jumbo,black tiger,large black itp.) Uprawiam je kilka lat w ogrodzie.
Uprawiam te migdały ziemne w ogródku, ale moje są nieco bardziej podłużne. Prawdopodobnie są różne odmiany uprawne cibory jadalnej. Ciekawe, czy różnią się też smakiem. Generalnie są łatwe w uprawie, choć wygrzebywanie ich jesienią z ziemi, a później mycie jest dość pracochłonne.
Chętnie spróbowałabym takiego świeżego orzecha;) pewnie smakuje lepiej niż taki suszony:)
Orzechy zawsze i wszędzie. Skuteczne poprawiają koncentrację, lubię wcinać je przed egzaminami. :) Ale orzechy tygrysie? Nie słyszałam o nich jeszcze.
Gdzieś w necie znalazłam przepis na granolę owocową z migdałami ziemnymi. Polecam.
Migdały ziemne kupiłam u nas w Miasteczku Wilanów, w “Sezamie”
fajny pomysł:)