pyszne i zdrowe piwo bezalkoholowe z owoców

„Piwo bezalkoholowe” rodem z Meksyku. Przepis na Tepache

Piwo bezalkoholowe dostępne na półkach sklepowych zazwyczaj nie smakuje najlepiej. A czy miałeś okazję spróbować piwa domowego? Gdy byłam dzieckiem mój tata w upalne dni przygotowywał podpiwek. W wersji schłodzonej, z grubą pianą smakował jak nic innego. Być może dlatego, że wówczas nie było innych alternatyw :)

Dzisiejszy podpiwek z butelki nie smakuje mi jak dawniej…jest zbyt słodki. Szukając pomysłu na piwo domowe natknęłam się na Tepache, orzeźwiający, fermentowany napój rodem z Meksyku. Trudno jednoznacznie skategoryzować czy Tepache jest cydrem, winem czy piwem. W Meksyku pije się Tepache z dodatkiem piwa. Dla mnie piwo bezalkoholowe to odpowiednia nazwa i świetny zamiennik sklepowych piw bezalkoholowych :)

naturalnie fermentowane piwo domowe tepache

Tepache – ananasowe „piwo bezalkoholowe”

Bezalkoholowe…hmm no może jakieś śladowe ilości alkoholu zawiera, a jeśli nawet to zupełnie niewyczuwalne. Tepache to lekko sfermentowany napój na bazie słodkiego ananasa (lub samych skórek z ananasa). Orzeźwiający, delikatnie słodki i naturalnie lekko gazowany. Moim zdaniem idealny na upalne dni.

Jestem wielkim fanem produktów fermentowanych, a ogórek kiszony i małosolny od zawsze wyjątkowo pobudzał moje kubki smakowe:) Nic więc dziwnego, że ten napój przypadł mi do gustu. Oczywiście smak tego piwa bezalkoholowego ani trochę nie przypomina kiszonych ogórków:)

Jak zrobić ananasowe „piwo bezalkoholowe” Tepache?

Przepis jest bardzo prosty. Wystarczy ananas, cynamon i brązowy cukier. Przygotowywałam Tepache dwa razy, raz z cukrem brązowym, a drugi raz z miodem. Obie wersje były smaczne. Piwo z użyciem brązowego cukru miało bardziej złocisty kolor, jak w oryginalnym meksykańskim Tepache. Z pewnością jednak wersja z użyciem miodu ma jeszcze więcej właściwości zdrowotnych :) Wybór należy do Ciebie.

Oprócz wymienionych wyżej składników będzie potrzebny duży słoik (3-4 litrowy) i zaledwie kilka dni cierpliwości:)

jak zrobić piwo ? Piwo domowe bezalkoholowe

Przepis na piwo bezalkoholowe Tepache – składniki

  • 1 duży, dojrzały ananas, najlepiej eko
  • woda filtrowana (ok. 6 szklanek)
  • 1/2 kubka miodu lub cukru brązowego
  • 1 pałka cynamonu (jeśli nie masz możesz pominąć ten składnik)
  • opcjonalnie 3-4 goździki, kłącze imbiru

Jak zrobić piwo bezalkoholowe Tepache ?

Zacznij od dokładnego umycia słoika, najlepiej wyparz go gorącą wodą. Bardzo dokładnie umyj ananasa. Jeśli Twój ananas nie jest eko wyszoruj jego skórę solidnie szczotką. Następnie pozbądź się pióropusza z ananasa i pokrój go na kawałki i włóż razem z cynamonem i goździkami (jeśli je dodajesz) do słoja.

pomysł na piwo domowej roboty czyli zdrowa alternatywa do słodkich napojów

Brązowy cukier/lub miód rozpuść w niewielkiej ilości filtrowanej wody i przelej do słoika. Następnie dolej tyle wody, by przykryła kawałki ananasa. W moim przypadku było to około 6 szklanek.

Użyłam wody filtrowanej. Dlaczego? Zdaniem eksperta w dziedzinie fermentowanej żywności Sandor Katz woda, która zawiera chlor zakłóca proces fermentacji i może nam zepsuć całą zabawę:) Jeśli więc masz filtr domowy wykorzystaj go koniecznie.

fermentowany napój ze słodkich owoców ananasa czyli meksykańskie Tepache

Słoik przykryj gęstą gazą lub bawełnianą ściereczką, żeby żaden intruz nie dostał się do środka. Postaw w ciepłym miejscu. Obserwuj uważnie swoje ananasowe piwo.

Jak poznać, że nasze piwo bezalkoholowe fermentuje?

Jeśli pojawią się pęcherzyki powietrza w postaci piany to znak, że piwo fermentuje. Mieszaj je codziennie poruszając słoik najlepiej 2-3 razy w ciągu dnia. W moim przypadku Tepache było gotowe do picia już po upływie 4 ciepłych dni. Jednak fermentowane produkty nie znają ścisłych reguł i może to potrwać w Twoim przypadku nieco dłużej. Próbuj swojego Tepache, by sprawdzać smak.

Im dłużej piwo fermentuje, tym smak staje się bardziej wytrawny/ kwaskowaty, ale uważaj by nie przesadzić. Zbyt długie oczekiwanie na idelany smak może zamienić Twoje piwo bezalkoholowe w pyszny ocet ananasowy:) Jeśli stwierdzisz że smak jest już ok przelej swoje piwo domowej roboty do słoika/butelki i przechowuj w lodówce.

Niektórzy, bardziej zaawansowani fani napojów fermentowanych poddają swoje piwo dodatkowo tzw. karbonizacji, żeby napój był bardziej gazowany. Nie polecam karbonizacji jednak osobom mało wtajemniczonym, ponieważ taki eksperyment może zakończyć się zbyt dużym ciśnieniem w zamkniętej butelce/słoiku, eksplozją w kuchni i niezłym bałaganem…

jak zrobić piwo tepache - prosty przepis

Jak serwować piwo bezalkoholowe Tepache?

Tepache podawaj koniecznie mocno schłodzone, wówczas smakuje najlepiej. Możesz je serwować z kostkami lodu. Super sposobem na schłodzenie napoju jest dodanie zamrożonych owoców np. winogron, które w przeciwieństwie do kostek lodu nie „rozwodnią” smaku napoju.

Z napojami fermentowanymi jest tak jak z koktajlami, sam musisz znaleźć swój optymalny smak. Dodać następnym razem mniej lub więcej cukru lub dłużej swój trunek fermentować. Każdy z nas ma inne kubki smakowe:) Tepache posmakowało moim domownikom, więc z pewnością będzie nam towarzyszyło często podczas letnich przyjęć. Ja do swojego Tepache dodaję czasami odrobinę octu jabłkowego dla wzbogacenia smaku i oczywiście dla zdrowia:)

Takie domowe piwo bezalkoholowe to zdrowa, naturalnie fermentowana alternatywa do napojów słodzonych z półek sklepowych. To idealny napój na upalne dni i świetny dodatek do grilla. Polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 komentarzy

  1. Lila pisze:

    A jak długo można przechowywać taki napój w lodówce?

  2. Lila pisze:

    Dziękuję za przepis. Zrobiłam :) Jak długo można przechowywać taki napój w lodówce?

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      Cześć Lila, myślę że gotowe Tepache powinno spokojnie 1-2 tygodnie wytrzymać w lodówce:)

      1. Lila pisze:

        Wow, to długo. Super, dzięki za szybką odpowiedź :)

        1. Mona pisze:

          A czy taki napój można podawać dzieciom? :)

  3. Kolendra pisze:

    Ale fajny przepis! A czy ten napój obfituje w pożyteczne bakterie jak inne produkty fermentowane czy kiszone?

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      Oczywiście, to produkt naturalnie fermentowany:)

  4. monika pisze:

    super przepis :) zapisuję do wypróbowania

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      Cieszę się:)

  5. Magda pisze:

    Uwielbiam ananasa i nie przepadam za normalnym piwem więc to zdecydowanie napój dla mnie :)

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      Polecam!

  6. Joanna pisze:

    A co robisz z ananasem ?

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      Tym razem się go po prostu pozbyłam:( Jest jednak na to sposób. Ananasa można obrać i a w słoju umieścić skórę ananasa dodając do niej (oprócz wody) zblendowany miąższ ananasa lub wyciśnięty z niego sok. Tej wersji nie próbowałam, ale napewno jest równie smaczna:) pozdrawiam