zdrowotne właściwości octu jabłkowego

Ocet jabłkowy i jego właściwości. Jak go stosować, by nie zaszkodził?

Właściwości octu jabłkowego

Chociaż historia octu jabłkowego jest tak stara jak świat, to większości z nas kojarzy się zazwyczaj tylko z dressingiem do sałatek. A zastosowań ma mnóstwo od obniżania cholesterolu, pielęgnację włosów,  po czyszczenie lodówki.

Ocet jabłkowy zawiera wiele minerałów i witamin takich jak potas, sód, magnez, fluor, chlor, żelazo, miedź, fosfor, krzem, witaminę A, witaminy z grupy B, C, E, P i beta-karoten.

Tradycyjnie ocet jabłkowy powstaje podczas powolnego procesu fermentacji, dzięki czemu jest bogaty w składniki bioaktywne takie jak kwas octowy, kwas mlekowy, cytrynowy, katechinę.

A to właśnie dzięki tym składnikom bioaktywnym ocet jabłkowy zawdzięcza swoje silne działanie przeciwutleniające, przeciwbakteryjne oraz wiele innych korzystnych właściwości, o których dzisiaj trochę więcej :)

Jak działa ocet jabłkowy?  Czy ocet jabłkowy odchudza? Co to znaczy dobry ocet jabłkowy? Jaki ocet jabłkowy jest najlepszy? Jak pić ocet jabłkowy? Na te pytania i wiele więcej informacji na temat octu jabłkowego w dzisiejszym artykule. 

Ocet jabłkowy – znacznie więcej niż moda 

Octem jabłkowym zachwycał się już Hipokrates, a od niedawna jego właściwościami zachwycają się takie gwiazdy jak Megan Fox czy Scarlett Johansson.

W Londynie w jednej z restauracji Raw Duck można nawet delektować się przeróżnymi rodzaju odmianami trunków z octem winnym takich jak gorący ocet winny z miodem czy ocet z czarnej wiśni.

W Polsce również przybywa miejsc, gdzie można zasmakować w fermentowanych produktach. W Warszawie znajdziecie restaurację Shipudei Berek (tu znajduje się również muzeum kiszonek), w Poznaniu – FermentuJEMY, a na warszawskim Bio Bazarze można zaopatrzyć się w różnego rodzaju fermentowane smakołyki na stoisku ŻYWE KULTURY.

Nie tylko ocet jabłkowy, ale też esencjonalny zakwas z buraków, zakwas z pietruszki czy sok z kiszonego ananasa :)

Na warszawskim Bio Bazarze można kupić naturalnie fermentowane produkty jak  ocet jabłkowy, zakwas z buraka, pietruszki czy marchwi

Wszystkie warzywa i owoce można poddać fermentacji nie tylko jabłka na ocet jabłkowy ale też przygotować sok z kiszonego ananasa czy rzodkiewek

Ocet jabłkowy i kiszonki są trendy!

Jak działa ocet jabłkowy ?

Na temat właściwości i możliwości zastosowania octu jabłkowego można przeczytać niejedną książkę. Można go pić/ jeść, płukać gardło czy włosy, stosować zewnętrznie w postaci okładów czy toników. A także wykorzystać podczas sprzątania mieszkania.

A oto kilka zalet i pomysłów na zastosowanie octu jabłkowego na co dzień.

1. Ocet jabłkowy – sposób na zakwaszony organizm

Pomimo swojego kwaśnego smaku, ocet jabłkowy świetnie odkwasza organizm (podobnie jak cytryna). A jak pewnie wiesz zakwaszony organizm to organizm osłabiony, podatny na infekcje i choroby. Zdaniem Charlotte Gerson (autorka książki Cud Terapii Gersona):

rak nie może żyć w ciele zasadowym

Warto zadbać o równowagę kwasowo-zasadową organizmu, by cieszyć się zdrowiem. Oczywiście włączenie octu jabłkowego do diety pomaga jednak to za mało, by cieszyć się zdrowiem i doskonałym samopoczuciem. Kluczem jest zdrowa, codzienna dieta najlepiej oczywiście dosmaczona odrobiną naturalnie fermentowanego i surowego octu jabłkowego :)

2. Reguluje poziom cukru we krwi

To jedna z najbardziej zbadanych korzyści płynących ze spożywania octu jabłkowego. Jedno z badań wykazało, że dodanie 2 łyżeczek octu do posiłku stabilizuje poziom cukru we krwi (ograniczając skok poziomu cukru o 20%). Być może więc to nie przypadek, że Japończycy przygotowując sushi dodają do ryżu ocet :)

Oczywiście, oprócz dodawania octu jabłkowego do diety warto przede wszystkim zadbać o większą ilości spożywanego błonnika i regularnej aktywności fizycznej, by obniżyć poziom cukru we krwi jeszcze bardziej.

3. Naturalna broń w walce z drożdżami Candida

Dobra wiadomość dla osób borykających się z Candida.

Niefiltrowany, niepasteryzowany ocet jabłkowy jest bogaty w naturalne enzymy, które pomagają uporać się z nadmiarem drożdży w organizmie. Jednocześnie dbają o dobrą florę jelitową, co minimalizuje przerost drożdży Candida.

4. Płukanka z octu jabłkowego na ból gardła i nieświeży oddech

A to wszystko dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym jakie posiada dobrej jakości ocet jabłkowy. Gdy boli gardło wypróbuj płukankę z dodatkiem octu jabłkowego.

Jak przygotować płukankę na ból gardła?

Najprostszy sposób to płukanka na bazie ciepłej wody i octu (2-3 łyżki octu jabłkowego na kubek ciepłej wody), jednak u Agnieszki Maciąg natknęłam się na bardziej udoskonalony sposób na chore gardło, który polecam.

To płukanka o działaniu ściągającym i antybakteryjnym oczywiście z octem jabłkowym:

  • 1 szklanka ciepłego naparu z szałwii
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka octu jabłkowego
  • kilka kropli propolisu (opcjonalnie, ale warto bo działa jak antybiotyk)

Wymieszaj składniki i gotowe. Gotową miksturą płucz gardło kilka razy dziennie, w zależności od tego jak bardzo boli lub drapie gardło.

Płukanka do ust z octem jabłkowym pomaga również walczyć z nieświeżym oddechem. Wystarczy 1 łyżka octu z jabłek rozpuszczona w szklance wody. Płucz jamę ustną przez około 20 sekund. Gotowe.

5. Tonik do twarzy na bazie octu jabłkowego

Ocet jabłkowy może zdziałać cuda dla twojej skóry, pewnie dlatego tak chętnie sięga po niego Scarlett Johansson.

Tonik octowy absorbuje nadmiar sebum, zmniejsza zmarszczki i sprawia że skóra jest gładsza. Rozjaśnia skórę (zawiera antyoksydanty i kwasy organiczne) i pomaga walczyć z wypryskami (niszczy bakterie) i zmniejsza widoczność przebarwień i blizn potrądzikowych.

W przeciwieństwie do wielu toników dostępnych w drogeriach tonik oparty na occie jabłkowym jest delikatny, w 100% naturalny i nie zawiera żadnych drażniących substancji chemicznych i zapachów.

Jak przygotować tonik z octu jabłkowego?

Na 1 porcję dobrej jakości octu jabłkowego dodaj 2 porcje wody. Twarz przemywaj rano i wieczorem zwilżonym wacikiem.

Możesz wzbogacić skład swojego toniku kilkoma kroplami ulubionego olejku eterycznego np. cytrynowego, lawendowego czy drzewa herbacianego, który ukryje zapach octu jabłkowego. Ja bardzo lubię olejek rozmarynowy, który oprócz ziołowego zapachu posiada właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne.

Tak przygotowany tonik octowy nie musi nawet stać w lodówce, ponieważ ocet jabłkowy jest sam w sobie konserwantem :)

Jak przygotować tonik z octu jabłkowego?  Na 1 porcję octu jabłkowego dodaj 2 porcje wody. Twarz przemywaj rano i wieczorem zwilżonym wacikiem.

6. Płukanka do włosów z octem jabłkowym

Ocet jabłkowy pomaga równoważyć naturalny poziom pH skóry głowy i włosów.

To skuteczny sposób na wiele dolegliwości skóry głowy i włosów, takich jak łupież, swędząca skóra głowy, wypadanie włosów, a nawet łysienie.

Płukanka z dodatkiem octu jabłkowego rewitalizuje włosy, pozostawiając je miękkie, gładkie i błyszczące!

Stosowanie octu jabłkowego w płukankach do włosów to oczywiście sposób stary jak świat. Moja babcia go używała, chociaż ja jako dziecko nie doceniałam wtedy jej zabiegów pielęgnacyjnych….głównie ze względu na octowy zapach płukanki.

Na ten octowy zapach jest jednak sposób. Wystarczy dodać odrobinę olejku eterycznego np. cytrynowego, tak jak w tym przepisie na naturalną płukankę do włosów wg dr Axe.

Przepis na płukankę do włosów z octem jabłkowym

  • 1/8 filiżanki octu jabłkowego (niepasteryzowanego i niefiltrowanego)
  • 3/4 filiżanki wody (przegotowanej i ostudzonej)
  • 10 kropli olejku eterycznego cytrynowego
  • 10 kropli olejku eterycznego rozmarynowego
  • czysta szklana butelka lub słoik

Jak przygotować płukankę do włosów?

Wystarczy wymieszać wszystkie składniki w butelce lub słoiku i polewać nią skórę głowy po umyciu głowy. Następnie spłukać, najlepiej chłodną wodą.

Jeśli zapach octu jabłkowego Ci nie przeszkadza możesz pominąć olejek cytrynowy. Olejek rozmarynowy też nie jest obowiązkowy, jednak warto go mieć w domu i dodawać kilka kropli do szamponu, odżywki czy płukanki do włosów. To niesamowity dodatek, który stymuluje wzrost włosów (olejek rozmarynowy polecany w przypadku wypadania włosów, łysienia plackowatego), skutecznie łagodzi swędzenie skóry głowy i pomaga uporać się z łupieżem.

7. Ocet z jabłek na brodawki

Masz brodawkę i nie wiesz jak się jej pozbyć?

Wypróbuj sposób z octem jabłkowym. Namocz wacik w mieszkance octu i wody (na 2 porcje octu jabłkowego 1 porcja wody) i przyklej go plastrem do brodawki na całą noc. Należy tę czynność powtarzać do czasu aż brodawka zniknie.

8. Pierwsza pomoc w przypadku ukąszeń owadów, wysypek uczuleniowych

Coś cię ugryzło?

Wystarczy przetrzeć wacikiem rozcieńczony z wodą 1:1 ocet jabłkowy piekące/ bolące miejsce. Ocet skutecznie dezynfekuje i uśmierza ból, więc warto go zawsze mieć pod ręką.

9. Skutecznie myje warzywa i owoce

Ocet jest jednym z najlepszych naturalnych środków do usuwania niektórych pestycydów oraz bakterii z owoców i warzyw. Jak skutecznie je myć? Przeczytaj w moim wcześniejszym poście na temat mycia warzyw i owoców.

10. Doskonały środek czyszczący i najlepszy odkamieniacz

Ocet jabłkowy świetnie sprawdza się jako środek dezynfekujący (szczególnie przydatne w przypadku lodówki czy deski do krojenia) i usuwający nieprzyjemne zapachy np. z lodówki (wystarczy napełnić pojemnik odrobiną octu i pozostawić na jakiś czas w lodówce).

Ponadto warto wspomnieć, że ocet jest bardzo skutecznym pogromcą osadu z kamienia i wody w czajniku – wystarczy wlać do czajnika jedną szklankę octu i wody, zagotować i pozostawić na kilka godzin. Czajnik będzie jak nowy.

Warto pamiętać że roztwór octu z wodą (stosunku 1:1) skutecznie czyści buty z plam soli, które powstają w kontakcie ze śniegiem.

11. Skuteczny sposób na muszki owocówki

Sprawdziłam go wielokrotnie. Ten prosty sposób naprawdę pomaga, gdy Twoją kuchnię opanuje inwazja muszek!

Jak przygotować pułapkę na muszki owocówki?

Wystarczy wlać trochę octu jabłkowego do szklanki/ słoika, dolać taką samą ilość wody z kroplą płynu do mycia naczyń. Taka octowa mieszanka działa jak lep na meszki, które uwielbiają nadpsute lub fermentowane produkty. Wpadają więc do octu i topią się…

Potwierdzam skuteczność octowej pułapki.

12. Ocet jabłkowy na odchudzanie

Ocet jabłkowy przyspiesza spalanie tłuszczu, przyspiesza metabolizm i hamuje apetyt. Ponadto pomaga równoważyć poziom cukru we krwi poprzez obniżenie indeksu glikemicznego posiłku. Wszystkie te właściwości octu jabłkowego wpływają bez wątpienia bardzo pozytywnie na odchudzanie.

Wiele osób twierdzi, iż to właśnie dzięki piciu octu jabłkowego udało im się schudnąć. Ja nie znalazłam jednak badań naukowych, które jednoznacznie potwierdziłyby związek picia octu jabłkowego ze spadkiem masy ciała.

Samo popijanie octu jabłkowego niewiele pomoże w pozbyciu się nadwagi, jeśli twoja dieta będzie bogata w słodkie, tłuste, przetworzone produkty i napoje gazowane. Jeśli zmienisz dietę na zdrowszą, a dodatkowo włączysz ocet jabłkowy sukces odchudzania będzie murowany.

Pamiętaj jednak, by nie przesadzić z ilością octu jabłkowego, by nie podrażnić sobie śluzówki żołądka.

Jak używać ocet jabłkowy, by nie zaszkodził?

Mimo, że ocet jabłkowy w porównaniu do zwykłego octu spirytusowego  jest mniej kwasowy (3-8%) i znacznie delikatniejszy w smaku to warto pamiętać o kilku zasadach, by uniknąć podrażnienia gardła czy uszkodzenia szkliwa zębów.

3 błędy, których nie warto popełniać:

1. Popijanie 100% octu jabłkowego, bez rozcieńczania 

Popijanie czystego octu jabłkowego nie tylko nie przypadnie Twoim kubkom smakowym do gustu, ale przede wszystkim nie wyjdzie Ci na zdrowie. Zdaniem dietetyk Rania Batayneh:

Jest tak kwaśny, że może powodować uszkodzenie szkliwa zębów, przełyku lub błony śluzowej żołądka, szczególnie przy długotrwałym stosowaniu

Ocet jabłkowy powinien więc być stosowany zawsze w rozcieńczonej wersji.

2. Sięganie po duże ilości octu jabłkowego

Każdy z nas może inaczej reagować na niektóre produkty spożywcze. Podobnie jest z octem z jabłek. Wprowadzając do diety ocet jabłkowy zacznij od małych ilości i obserwuj reakcję swojego organizmu.

Nawet jeśli dobrze tolerujesz ocet jabłkowy umiar w jego spożyciu jest wskazany. W jednym z badań wykazano, że wypijanie 1 szklanki octu jabłkowego dziennie picie octu jabłkowego na bazie cydru wiąże się z korzyściami zdrowotnymi, spożywanie dużych ilości ouncji (8 uncji lub 237 ml) każdego dnia przez wiele lat może być niebezpieczne i związane jest z niskim poziomem potasu we krwi i osteoporozą

3. Nakładanie octu bezpośrednio na skórę

Ocet jabłkowy ma dobroczynne działanie na skórę i włosy, jednak nie zaleca się nakładania go bezpośrednio na skórę, bez rozcieńczenia.

Zanim użyjesz jakikolwiek kosmetyk na twarzy przygotowany na bazie octu z jabłek zrób dla pewności test na przedramieniu. To doskonały sposób, by upewnić się jak reaguje Twoja skóra.

Jak pić ocet jabłkowy?

No właśnie, skoro jest taki zdrowy jak go pić? Jak już wspominałam zawsze w wersji rozcieńczonej.

  1. Woda z octem jabłkowym i miodem

Najbardziej popularny sposób to oczywiście woda z octem jabłkowym, którą należy wypijać przed posiłkiem. Dla uzyskania lepszego smaku warto dodać łyżeczkę miodu.

Na 1 szklankę wody stosuje się 1 łyżkę octu jabłkowego i 1-2 łyżeczki miodu.

Ocet jabłkowy z miodem to moim zdaniem dobre połączenie smakowe, chociaż są inne znacznie smaczniejsze sposoby. Jednym z nich jest dodanie octu jabłkowego do soku, koktajlu czy lemoniady. Oto kilka innych pomysłów na to jak pić ocet jabłkowy:

2. Sok z ananasa, kurkumy i selera naciowego

3. Lemoniada imbirowo-cytrynowa

4. Przeciwzapalny shot z kurkumą z octem jabłkowym prof. Stig Bengmark 

  • 100 ml soku lub wody (z sokiem smakuje o niebo lepiej)
  • 1 łyżka octu jabłkowego
  • 1 łyżka mielonej kurkumy
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • 1 łyżeczka mielonego cynamonu
  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • 1/4 łyżeczki mielonego czarnego pieprzu
  • szczypta mielonych goździków

Wszystkie składniki wystarczy połączyć ze sobą. Ja najczęściej modyfikuję ten przepis i zastępując gotowy sok i sproszkowaną kurkumę świeżymi składnikami. Wyciskam sok z 1 pomarańczy i kawałka świeżego kłącza kurkumy (2-3 cm) w wyciskarce wolnoobrotowej, dodając do soku pozostałe składniki.

shot przygotowany na bazie soku z owocowego z dodatkiem kurkumy, cynamonu, goździków i octu jabłkowego.

Ten shot kryje w sobie moc przeciwzapalną dzięki kurkumie, goździkom i cynamonowi.

Przepis na shot zaczerpnęłam z książki “Food Farmacy”.

5. Krwawa Mery z nutą octu jabłkowego

Sok pomidorowy jedno z najlepszych sposobów na ukrycie smaku octu jabłkowego. Do pomidorów pasuje po prostu idealnie.

  • 1 1/2 kubka soku pomidorowego
  • 1 łyżka octu jabłkowego
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • świeżo zmielony pieprz i sól
  • 2-3 krople tabasco (opcjonalnie)

Zamiast gotowego soku z pomidorów możesz oczywiście postawić na świeże pomidory wycisnąć z nich sok. Dla wzbogacenia smaku takiego świeżo wyciskanego soku pomidorowego dodaj kawałek selera naciowego.

6. Orzeźwiający “energy drink” z grejpfrutem i octem jabłkowym

Moim zdaniem grejpfrut i ocet jabłkowy to kolejne świetne połączenie smakowe. Oto czego będziesz potrzebować, by przygotować ten naturalny “energy drink”.

  • 1 duży grejpfrut
  • 1 łyżka octu jabłkowego
  • 1/2 szklanki wody gazowanej
  • 1 łyżeczka syropu klonowego (opcjonalnie)

Wyciśnij sok z grejpfruta, dodaj pozostałe składniki i przelej do szklanek :)

Wystarczy wycisnąć sok z grejpfruta i dodać do niego wodę gazowaną, ocet jabłkowy i odrobinę syropu klonowego. Smaczny i zdrowy energy drink gotowy.

Świetną ozdobą będzie gałązka czegoś zielonego np. świeżego tymianku lub rozmarynu.

Jaki ocet jabłkowy wybrać?

Ocet octowi nierówny. Przekonałam się o tym na własnej skórze.

Gdy wyjechałam ze znajomymi na kilka dni i potrzebowałam octu jabłkowego do dressingu sięgnęłam na szybko po jedyny dostępny czyli najzwyklejszy ocet jabłkowy znaleziony w supermarkecie. Niestety był tak okropny w smaku, że było to czuć nawet w dressingu. Oczywiście oprócz mocno drażniącego smaku przypominającego bardziej zwykły ocet spirytusowy z pewnością trudno byłoby doszukać się w nim super walorów zdrowotnych…

A więc czym się kierować przy wyborze? Jaki ocet jabłkowy jest najlepszy?

  1. Po pierwsze i najważniejsze ocet jabłkowy powinien być surowy czyli niepasteryzowany.

Pasteryzacja octu jabłkowego zabije to, co w nim najcenniejsze – bakterie, mikroorganizmy, co czyni taki produkt praktycznie bezwartościowym jeśli chodzi o działanie prozdrowotne. Niepasteryzowany ocet jest nadal “żywy”, a więc nawet po zabutelkowaniu będą w nim zachodzić dalsze procesy dojrzewania. Dzięki temu ocet stawać się będzie jeszcze lepszy i bardziej wyrazisty w smaku. Wytworzy się również tzw. matka octowa, co świadczy o wysokiej jakości produktu. Matka octowa to nic innego jak pływająca u góry “glutowata” zawiesina przypominająca meduzę :)

Podsumowując, jeśli nawet ocet powstał z najlepszych, ekologicznych jabłek, ale był pasteryzowany cały jego czar zdrowotny pryska. Podobnie zresztą jak w przypadku nadmiernie podgrzewanego miodu jego właściwości ulatniają się… .

2. Po drugie postaw na ocet jabłkowy niefiltrowany

Poznasz go po tym, że jest mętny. Na dnie butelki powinieneś zobaczyć pływający osad. To dowód na to, że ​​nie został on poddany destylacji, która usuwa wiele pożytecznych składników odżywczych.

3. Po trzecie powinien być to ocet naturalnie fermentowany, najlepiej z ekologicznych jabłek. 

Trudno to rozpoznać po samym wyglądzie, warto jednak dociekać, sprawdzać informacje na stronie producenta lub zapytać producenta o to czego nie ma na etykiecie. Oczywiście nie zawsze to wystarczy.

Zdarzyło mi się kupić ekologiczny ocet (niestety nie pamiętam firmy), który psuł za każdym razem smak każdej potrawy, był okropny w smaku. Najlepiej więc zrobić swój własny ocet jabłkowy lub kupić ze sprawdzonego źródła.

Kilka ciekawostek na temat octu jabłkowego

Szybciej nie znaczy lepiej 

To stwierdzenie dotyczy w szczególności produktów fermentowanych.

Nie ma dróg na skróty. Fermentacja to naturalny proces, a nie taśma produkcyjna. Tradycyjnie fermentowany ocet jabłkowy dojrzewa tygodniami (minimum 3 miesiące) w kadziach. Bez użycia żadnych przyspieszaczy, bez dodatku barwników czy konserwantów.

Czy wiesz, że octy supermarketowe powstają nawet w kilka dni?

Tak, niestety to możliwe i nie ma to nic wspólnego z naturalnym procesem fermentacji.

Podobnie jest z innymi produktami jak np. kapustą zakwaszana octem… To szybszy sposób, ale czy oby napewno smaczny i zdrowy…?

najbardziej wartościowy ocet powstaje z całych jabłek. Tylko taki ocet zawiera to, co najlepsze w miąższu, skórce, gniazdach nasiennych i nasionach.

Ocet z soku jabłkowego czy z całego jabłka?

Większość dostępnych na rynku octów jabłkowych powstaje z samego soku jabłkowego, a nie z całych jabłek.

Przykładem mogą być popularne octy ekologiczne dostępne w sklepach ze zdrową żywnością takie jak Voelker niemieckiej firmy Demeter czy włoskiej marki Alce Nero. To oczywiście surowe i niefiltrowane octy jabłkowe, jednak najbardziej wartościowy ocet powstaje z całych jabłek. Tylko taki ocet zawiera to, co najlepsze w miąższu, skórce, gniazdach nasiennych i nasionach.

Jeśli masz własne niepryskane jabłka możesz spróbować zrobić własny ocet jabłkowy (przepis na ocet jabłkowy znajdziesz poniżej).

Kupując ocet jabłkowy warto postawić na małe lokalne polskie firmy, które produkują dobrej jakości octy na bazie całych jabłek, z wykorzystaniem naturalnych procesów fermentacji.

Nie masz czasu na produkcję własnego octu? Postaw na sprawdzone marki. Najbardziej znanym octem jabłkowym jest bez wątpienia ocet jabłkowy Bragg. To bardzo dobrej jakości ocet produkowany w USA. Nie musisz jednak sięgać po produkty sprowadzany z tak daleka:)

Na polskim rynku pojawiło się kilka małych rodzinnych firm, które produkują bardzo dobrej jakości octy jabłkowe z całych jabłek. Warto postawić na dobrej jakości produkty lokalne, tym bardziej że ich cena jest znacznie bardziej atrakcyjna.

Czy wyższa kwasowość oznacza lepszy ocet jabłkowy?

Wyższa kwasowość to po prostu więcej kwaśnego smaku. Najczęściej spotykaną na etykietach octów jabłkowych kwasowością jest 6% (chociaż nie na każdym opakowaniu można znaleźć taką informację). Ja znalazłam ocet jabłkowy o nieco niższej kwasowości 3-4% (informacja zaczerpnięta od producenta).

Dzięki niższej kwasowości ocet jest nie tylko przyjemniejszy dla kubków smakowych, ale też delikatniejszy dla naszego szkliwa, gardła czy żołądka.

Naturalnie fermentowany, niepasteryzowany i nieklarowany ocet z polskich jabłekOcet jabłkowy marki Racjonalni jest naturalnie fermentowany, niepodgrzewany, niesiarkowany, nieklarowany i  smaczny (m.in dzięki niższej kwasowości).

Przygotowywany z całych jabłek i to jabłek niepryskanych chemią.

Przetestowałam i polecam.

Jak zrobić ocet jabłkowy?

A teraz obiecany  przepis na ocet jabłkowy domowej roboty. Przygotowując ocet w domu masz pewność, że powstał ze składników najlepszej jakości, bo prosto z Twojego sadu :)

Jak zrobić ocet jabłkowy? Okazuje się, że to wcale nie takie trudne.

1 kg jabłek (dobre są antonówki, papierówki, kronselki, boiken), 1 l przegotowanej, letniej wody, 4-5 łyżek miodu lub cukru (ilość zależy od smaku jabłek, jabłka słodkie wymagają mniej cukru)

Ocet jabłkowy – przepis na domowy ocet z jabłek

Składniki:

  • 1 kg jabłek (świetnie sprawdzają się antonówki, papierówki, kronselki, boiken)
  • 1 l przegotowanej, letniej wody
  • 4-5 łyżek miodu lub cukru (ilość zależy od smaku jabłek, jabłka słodkie wymagają mniej cukru)

Jak zrobić ocet jabłkowy?

  1. Jabłka dokładnie umyj, osusz, pokrój na ćwiartki. Możesz zostawić gniazda, ale pozbądź się ogonków i nadpsutych miejsc.
  2. Pokrojone jabłka umieść (w wyparzonym wcześniej gorącą wodą) słoiku i zalej przegotowaną, ale schłodzoną i posłodzoną wodą.
  3. Słoik przykryj dokładnie gazą, by nie dostały się do niego meszki owocówki. Ważne by jabłka były przykryte wodą (nie pływały na wierzchu), żeby uniknąć pleśni. Możesz je przycisnąć kubkiem lub spodkiem.
  4. Odstaw w ciepłe, ciemne miejsce. Fermentacja potrwa ok 3-6 tygodni. Gdy woda przestanie się pienić oznacza to właśnie że fermentacja się skończyła.
  5. Gotowy ocet jabłkowy przelej przez gazę do wcześniej wyparzonych butelek (najlepiej ciemnych).
  6. Przechowuj w ciemnym miejscu.

Podsumowując

Ocet jabłkowy ma wiele właściwości zdrowotnych i wiele zastosowań, oczywiście pod warunkiem że to najlepszej jakości surowy, niefiltrowany i naturalnie fermentowany produkt. Z całą pewnością powinien na stałe zagościć w każdym domu.

Nie można go jednak traktować jak magicznej pigułki, która natychmiast zadziała na każdą dolegliwość. Jedną szklanką wody z dodatkiem octu jabłkowego z pewnością nie pozbędziemy się kilku kilogramów czy candidy i nie odkwasimy na dobre naszego organizmu.

Tylko długoterminowe i systematyczne korzystanie z jego właściwości może dać trwałe rezultaty. Nie chowaj go więc do szafki kuchennej, miej go zawsze pod ręką!

Znasz inne zastosowania i właściwości octu jabłkowego? A może znasz miejsca, gdzie można kupić dobrej jakości nie tylko ocet jabłkowy, ale też inne produkty naturalnie fermentowane?

Podziel się z innymi i zostaw komentarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 komentarzy

  1. Bożena pisze:

    Witam,właśnie dzisiaj tj16.01 zlalam swój pierwszy ocet jabłkowy.Nastawilam 11. 11.2020r z obierek i gniazd nasiennych jabłek.(miąższ wylądował w szarlotce). Jabłka dostałam od córki z jej ogrodu,(bez oprysków)Na occie utworzyła się meduza_matka (zebrałam do słoika,zalalam octem).Po utworzeniu się “meduzy”octu nie ruszałam,stał sobie opatulony w ręcznik obok kaloryfera 2 miesiące.Mimo moich obaw ocet udał się znakomicie.Teraz będę go używała na różne sposoby w czym pomocnym będzie twój artykuł.Dziekuje.

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      Bardzo się cieszę:) pozdrawiam

  2. Bozena O pisze:

    Witam
    Rowniez zaczelam stosowac ocet jablkowy od 1 msca co do schudniecia cudow nie zuwazylam ale swietnie podzialal mi na uklad moczowy i przede wszystkim zlikwidowal wzdecia z ktorymi dreczylam sie od dawna Oczywiscie stosuje go wraz corka zarowno jako tonik i plukanka do wwlosow
    Robie swoj ocet i stoi prawie 3 tygodnie w smaku jest super ale troszke jeszcze traci drozdami Czy to przejdzie? Wydaje mi sie ze juz <nie robi< ale czuc te drozde i nie wiem czy moge juz go przelac do butelki?

    1. Beata pisze:

      dodaje się drożdże
      do wytworzenia octu jabłkowego?

  3. Joanna pisze:

    Dzień dobry,
    czy ocet jabłkowy mogą spożywać osoby z nietolerancją pokarmową na drożdże?

  4. Paulina pisze:

    Prawidłowo! !! Ten osad to matka octowa !

  5. Ilona pisze:

    Witam,
    na moim domowym occie jabłkowym utworzył się kożuch, biały, matowy, zwarty, o grubości około milimetra. Czy świadczy to o jego zepsuciu? Czy nadaje się do spożycia?

      1. Ilona pisze:

        Pięknie dziękuję za odpowiedź. Mój ocet już wylałam.

        1. Dzardzar pisze:

          Niepotrzebnie- powstała “matka octowa” jest pożądanym efektem, zatem następnym razem nie wylewaj octu i nie ruszaj “matki”, bo ona w procesie fermentacji “otula” jabłka i robi swoje-wtedy w proces fermantacji nie potrzebna jest Twoja ingerencja. Po ok 4 tygodniach można “matkę” delikatnie zdjąć i przełożyć do słoika zalewając octem. Będzie na kolejny nastaw i przyspieszy fermentacje.

    1. Paulina pisze:

      Prawidłowo! !! Ten osad to matka octowa !

      1. Dzardzar pisze:

        A od kiedy ocet z “matką” octową wylewamy?

  6. tomczyk pisze:

    jak długo otwarta butelka octu jabłkowego jest dobra?

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      Jeśli masz do dyspozycji ocet jabłkowy ze sklepu to sprawa jest prosta, pewnie taka informacja jest na butelce (mi jeszcze nigdy taki ocet się nie zepsuł po otwarciu, ale w moim przypadku nigdy nie stoi dłużej niż miesiąc). W przypadku octu domowej roboty myślę, że taka butelka odpowiednio przechowywana powinna wytrzymać do kolejnego sezonu jabłkowego.

  7. Anonimowy pisze:

    Witam,który ocet jabłkowy GOTOWY że sklepu polecacie ? Np ten z Rossmann czy inny BIOS?

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      Jeśli nie masz dostępu do octu domowej roboty to polecam ocet jabłkowy firmy Voelkel (niefiltrowany i niepasteryzowany).