
Statystyki chorób skracających życie nie pozostawiają cienia wątpliwości. Choroby układu krążenia to zabójca nr 1. W Polsce połowa Polaków umiera na chorobę powiązaną z układem krążenia. Czy jest coś, co możemy zrobić, aby przeciwdziałać złemu trendowi?
Przyszłość zapobiegania chorobom układu krążenia wcale nie znajduje się w apteczce z lekami, ale w twojej kuchni!
Sok z granatu – skuteczna pomoc w walce z chorobami układu krążenia
Owoc granatu od stuleci wykorzystywany jest w medycynie niekonwencjonalnej. Nie bez powodu.
Sok z granatu posiada właściwości odblokowujące tętnice
Przeciwdziałające tym samym chorobom krążenia. W 2004 roku magazyn Clinical Nutrition opublikował 3-letnie testy kliniczne, które wykazały, że codzienne picie soku z granatu odwróciło proces zwężenia tętnicy szyjnej o prawie 30% w ciągu zaledwie 1 roku.
Jak wiadomo tętnica szyjna odpowiada za 80% przepływu krwi do mózgu, więc jej drożność jest niezwykle ważna. Sok z granatu dodatkowo obniżył ciśnienie krwi o 21% już po roku spożywania soku z granatu oraz zmniejszył poziom utleniania LDL (złego cholesterolu).
W drugiej grupie, która nie piła soku z granatu niedrożność tętnic wzrosła o 9%.
Skąd takie efekty działania soku z granatu? To wszystko za sprawą polifenoli zawartych w granacie. Jak wykazały badania sok z granatu to sprzymierzeniec zdrowego układu krążenia i wróg miażdżycy.
Sok z granatu obniża ciśnienie krwi
Prawidłowe ciśnienie krwi odgrywa kluczową rolę we właściwym funkcjonowaniu układu krążenia. Sok z granatu posiada naturalne właściwości blokujące enzym konwertazy angiotensyny (ACE) oraz substancję podnoszącą zawartość tlenku azotu – to dwa dobrze znane i skuteczne sposoby obniżenia ciśnienia krwi.
Gromadzenie się tłuszczy w tętnicach prowadzi do zablokowania przepływu krwi i w efekcie powstania miażdżycy. Granat bogaty jest w składnik o nazwie punicalagin, silny polifenol, który redukuje tworzenie się tłuszczy do 40%!
Badanie opisane w The American Journal of Cardiology wykazało, że sok z granatu miał znaczący wpływ na lepszy przepływ krwi do mięśnia sercowego u pacjentów z chorobą wieńcową. Osoby pijące sok z granatu miały o 50% niższą częstotliwość występowania bólu w klatce piersiowej.
Sok z granatu posiada właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze
Sok z granatów ma szerokie spektrum działania antybakteryjnego i przeciwgrzybicznego. Jedno z badań wykazało, że skóra granatu posiada właściwości przeciwinfekcyjne. Inne badanie wykazało dobry wpływ składników granatu w walce z grzybem candida. Jest to bardzo ważne działanie w przypadku chorób układu krążenia, gdyż stany bakterie i wirusy powodują stany zapalne, a te zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
Silne właściwości przeciwzapalne soku z granatu.
Proces zapalny ma bardzo duży wpływ na rozwijanie się chorób przewlekłych, w tym chorób układu krążenia. Sok z granatu zawiera polifenole, które skutecznie walczą ze stanami zapalnymi. Jedno z przeprowadzonych badań na grupie 44 diabetyków grupy 2 wykazało, że spożywanie 250 ml soku z granatów dziennie przez 3 miesiące obniżyło stan zapalny (markery CRP) o 32% oraz interleukinę-6 o 30%.
Potężna dawka antyoksydantów
Granat zawiera duże ilości antyoksydantów z grupy polifenoli: antocyjany, taniny, kwas elagowy. Antyoksydanty to naturalny sposób na zaopatrzenie komórek w odpowiednią obronę przed wolnymi rodnikami.
W badaniu przeprowadzonym w 2008 roku w USA porównano popularne napoje bogate w polifenole. Obok soku z granatu badaniu poddane zostały między innymi: sok z acai, sok z żurawiny, zielona herbata, sok z czarnej wiśni, sok z jagód, czerwone wino. Przedmiotem badania było ustalenie, który z soków posiada najwyższą zdolność antyoksydacyjną.
Sok z granatu zajął pierwsze miejsce na liście najzdrowszych soków z najwyższą zawartością antyoksydantów, przewyższając resztę średnio o 20%.
Szklanka soku z granatu zapewnia 45% dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Granat to również bogate źródło witaminy K, kwasu foliowego, potasu i fitozwiązków.
Jak obrać granat?
Wybieraj jak najcięższe granaty. Około połowy wagi granatu stanowią bursztynowo-rubinowe pestki, dlatego im cięższy granat tym więcej pestek i soku. Skóra owocu granatu powinna być błyszcząca, bez żadnych pęknięć. W chłodnym miejscu granat możesz przechowywać przez około miesiąc, w lodówce nawet dwa miesiące.
Jest kilka sposobów na obieranie granatu. Najprostszy to przekrojenie granatu na pół, a następnie nad miską, energiczne uderzanie np. łyżką w jego skorupę tak, aby pestki wypadały do miski. Ten sposób jest szybki, ale możemy nabrudzić dookoła.
Poniżej krótki film jak dobrać się do wnętrza granatu i wydobyć pestki bez ich naruszania.
Choroby układu krążenia to cichy zabójca #1 na świecie. Czy sok z granatu może uratować Twoje serce? Szklanka świeżo wyciśniętego soku z granatu z pewnością może chronić nas przed chorobami układu krążenia, ale sam sok z granatu może nie wystarczyć… Warto zadbać o zdrowy styl życia i odpowiednią dietę.
czy to prawda że lepiej jeść niż pić sok ,ile można takiego soku ze świeżego owocu wypić ,nadmiar wiem że podrażnia żołądek
… czy ekstrakt z soku granatu będzie działał podobnie, a jeśli tak czy lepszy będzie z całych owoców, czy tylko ze skórki?
Witam, ekstrakt z soku granata będzie zdecydowanie bardziej skoncentrowany niż sok (do wytworzenia 500 ml ekstraktu wykorzystuje się ok. 4 litrów soku). Podsumowując, ekstrakt powinien mieć podobne (chociaż silniejsze/skoncentrowne) działanie. Z samej skórki trudno byłoby wycisnąć sok, bo jest twarda i sucha, a poza tym strasznie gorzka. Ja ze skóry tego owocu robiłam kompot i muszę przyznać że ciężko było go wypić :) pozdrawiam
Nie słyszałam, że sok z granatu dobrze działa na serce. Ja się zdecydowałam na wyciąg z głogu, bo czytałam, że poprawia pracę serca i układu krążenia i teraz codziennie biorę dwie kapsułki herbaya. I muszę powiedzieć, że czuję się lepiej