granat to jedno z najbogatszych źródeł antyoksydantów

Sok z granatu. Czy sok owocowy może być zdrowy?

Soki owocowe nie mają najlepszej opinii. Zarzuca im się przede wszystkim dużą ilość cukru. I to prawda, chociaż nie warto wrzucać każdy sok owocowy do tego samego worka. Sok z owoców może być czymś więcej niż tylko smacznym i słodkim napojem.

Mowa o soku z granatu. To naturalnie słodki, rubinowo-czerwony sok, pełen przede wszystkim antyoksydantów.

Sok z granatu # 1 wśród napojów bogatych w polifenole

Przechodząc obok półki z sokami w sklepach zdecydowaną większość stanowią soki owocowe. Są najchętniej kupowane. Nic dziwnego, większość z nas lubi słodki smak. Sok z granatów to również sok owocowy, a jednak nie jest tak chętnie wybierany. Dlaczego?

Sok z owocu granatu nie jest tak delikatny w smaku jak sok jabłkowy czy pomarańczowy. Ten gruboskórny owoc ma nieco cierpki smak, co nie każdy lubi. Warto się jednak przekonać do świeżego soku z granatu, bo to duża porcja zdrowia i numer 1 wśród soków owocowych.

I nie ja to wymyśliłam :)

Naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii porównali moc antyoksydacyjną dostępnych na rynku amerykańskim napojów bogatych w polifenole (są tu nie tylko soki, ale też herbata i czerwone wino).

Oto top lista napojów o największej mocy antyoksydacyjnej:

  1. sok z granatu
  2. czerwone wino
  3. sok winogronowy
  4. sok z jagód
  5. sok z czarnej wiśni
  6. sok z açai
  7. sok żurawinowy
  8. sok pomarańczowy
  9. mrożone napoje herbaciane
  10. sok jabłkowy

Na I miejscu znalazł się sok z granatów! Porównując siłę przeciwutleniającą, sok z granatów okazał się co najmniej o 20% silniejszy niż jakikolwiek inny testowany napój.

Mi na tej liście zabrakło innych zdrowych soków owocowych z takich owoców jak aronia czy czarna porzeczka.

Warto oczywiście jak najczęściej po całe owoce, a nie tylko przygotowany z nich sok. Sok owocowy, bez względu na to z jakiego owocu został wyciśnięty, zawiera sporą ilość cukru.

Sprawdźmy co kryje się 1 szklance soku owocowego z granatu.

CO KRYJE SIĘ W 1 SZKLANCE SOKU Z GRANATU?

Jedna szklanka (249 gramów) soku w 100% z granatów zawiera około:

  • 134 kcal
  • 25,9 µg witaminy K (32%)
  • 59,8 µg kwasu foliowego (15%)
  • 533 mg potasu (15%)
  • 0,2 mg manganu (12%)
  • 0,9 mg witaminy E (5%)
  • 0,1 mg witaminy B6 (5%)
  • 17,4 mg magnezu (4%)
  • 0,6 mg niacyny (3%)
  • 27,4 mg wapnia (3%)
  • 27,4 mg fosforu (3%)
  • 0,1 mg miedzi (3 %)

ILE GRANATÓW POTRZEBA BY PRZYGOTOWAĆ 1 SZKLANKĘ SOKU Z GRANATU?

Z jednego dużego owocu granatu można wycisnąć około 1/3 do 1/2 szklanki soku. 2-3 większe granaty powinny wystarczyć by cieszyć się smakiem 1 szklanki soku.

Oczywiście granat granatowi nierówny.

I to nie tylko pod względem rozmiaru, ale też soczystości, co ma wpływ na ilość soku. Na ilość soku ma też wpływ sposób wyciskania soku z granatów, ale o tym za chwilę.

JAK ZROBIĆ SOK Z GRANATU?

Są na to 3 proste sposoby i potrzebne 3 różne urządzenia. Ręczna wyciskarka do granatów, wyciskarka wolnoobrotowa lub blender.

Który sposób na wyciśnięcie soku z granatów jest najlepszy? Sprawdźmy.

Wyciskanie soku z granatu w ręcznej wyciskarce (bez obierania granatu)

To zdecydowanie najprostszy i najszybszy sposób.

Wystarczy przekroić owoc granatu na pół i wycisnąć sok używając przy tym nieco siły.

Ręczna wyciskarka do granatów wygląda dokładnie tak zwykła wyciskarka do cytrusów, tylko jest wykonana z grubszych materiałów. Granaty mają bardzo twardą skórę, ale też znacznie twardsze nasiona w porównaniu z miąższem cytrusów. To właśnie dlatego ręczna wyciskarka do granatów musi być odpowiednio bardziej masywna, odporna na użycie większej ilości siły nacisku. Ja używam wyciskarki marki Cilio.

Czy ręczna wyciskarka to najlepszy sposób na zrobienie soku z granatu? Najszybszy tak, ale z całą pewnością najmniej dokładny (mniej soku). W ręcznej wyciskarce nie da się wycisnąć soku z każdego ziarenka i pestki.

Blendowanie nasion granatu w blenderze

Obieramy owoc granatu pozbywając się twardej skóry i białych błonek, a następnie nasiona wrzucamy do kielicha blendera, blendujemy i odciskamy sok np. na sitku. Prawda, że proste?

Wyciskanie soku z nasion granatu w wyciskarce wolnoobrotowej

Podobnie jak w przypadku blendera używamy samych nasion granatu, bez skórki i błonek. Warto dokładnie pozbyć się błonek, ponieważ sok z takim dodatkiem będzie gorzki.

Sok z wyciskarki ręcznej vs sok z blendera lub wyciskarki wolnoobrotowe. Różnice.

Ten sam sok z granatu, a jednak inny. I to już na pierwszy rzut oka.

Sok z granatu zrobiony w wyciskarce wolnoobrotowej/ blenderze ma bardziej „mleczny” kolor. W smaku jest też nieco bardziej pełny w porównaniu z sokiem z wyciskarki ręcznej.

Skąd taka różnica?

Sok z wyciskarki wolnoobrotowej/lub blendera wyciskany jest dokładniej (z każdego ziarenka), a dodatkowo rozgniatane są w tym przypadku również drobniutkie pestki granatu.

Pestki granatu są bogate w błonnik, przeciwutleniacze i kwasy tłuszczowe, ale są też dobrym źródłem witaminy E i magnezu. To wpływa na smak i barwę soku, a także na właściwości soku z granatu.

W wyciskarce ręcznej nie jesteśmy w stanie tak dokładnie wycisnąć soku, a więc soku będzie mniej i będzie miał bardziej ciemny, burgundowy kolor.

Podsumowując.

Przygotowanie soku z granatu w wyciskarce wolnoobrotowej/ blenderze jest bardziej pracochłonne, ale za to zapewnia dokładniejsze wyciskanie soku. Natomiast wyciskarka ręczna wyciśnie mniej soku z granatu, ale za to znacznie szybciej (jest tu też mniej mycia).

Sok z granatu jak działa?

Sok z granatu to zdecydowanie znacznie więcej niż tylko smaczny i słodki napój owocowy. Owoc granatu jest chętnie badany przez naukowców i może pochwalić się wieloma właściwościami zdrowotnymi. Granaty zapobiegają, a także pomagają walczyć z wieloma dolegliwościami, takimi jak stany zapalne, nadciśnienie czy wysoki poziomu cholesterolu. A nawet hamują rozprzestrzenianie się komórek rakowych.

Więcej informacji na temat właściwości owocu granatu, a także o tym jak go obrać owoc granatu, jak jeść i gdzie kupić dobrej jakości granaty znajdziesz w moim artykule na temat właściwości owocu granatu.

A co z sokiem z granatu?

Sok z granatu – skuteczna pomoc w walce z chorobami układu krążenia

Statystyki chorób skracających życie nie pozostawiają cienia wątpliwości. Choroby układu krążenia to zabójca nr 1.

W Polsce połowa Polaków umiera na chorobę powiązaną z układem krążenia. Czy jest coś, co możemy zrobić, aby przeciwdziałać złemu trendowi?
Przyszłość zapobiegania chorobom układu krążenia wcale nie znajduje się w apteczce z lekami, ale w twojej kuchni!

Jednym ze skutecznych sposobów dbania o zdrowy układ krążenia jest sok wyciskany z owoców granatu.

Wyciskanie soku z granatu w wyciskarce ręcznej to najszybszy i najłatwiejszy sposób  na sok, bez obierania owocu granatu

SOK Z GARNATU NA ZABLOKOWANE TĘTNICE. O TYM BADANIU POWINNO SIĘ GŁOŚNO MÓWIĆ!

To badanie zrobiło na mnie ogromne wrażenie. O tym badaniu powinno się głośno mówić a sok z granatu może nawet przepisywać na receptę? :)

W 2004 roku magazyn Clinical Nutrition opublikował 3-letnie testy kliniczne, które wykazały, że codzienne picie soku z granatu odwróciło proces zwężenia tętnicy szyjnej o prawie 30% w ciągu zaledwie 1 roku.

Jak wiadomo tętnica szyjna odpowiada za 80% przepływu krwi do mózgu, więc jej drożność jest niezwykle ważna. Sok z granatu dodatkowo obniżył ciśnienie krwi o 21% już po roku spożywania soku z granatu oraz zmniejszył poziom utleniania LDL (złego cholesterolu).

Jak wyglądało badanie?

Grupa dziesięciu osób piła sok z granatu przez 1 rok, a połowa z nich zdecydowała stosować sok z granatu przez 2 kolejne lata.

Naukowcy sprawdzili jak picie soku z granatów wpływa na grubość błony wewnętrznej tętnicy szyjnej u osób na osoby cierpiących na miażdżycę ze zwężeniem tętnic szyjnych. Pogrubienie tej błony uważane jest za wczesne stadium miażdżycy. Wraz ze wzrostem jej grubości zwiększa się ryzyko wystąpienia udaru, zawału czy śmierci z powodu choroby układu krążenia.

Po 1 roku picia soku z granatu zmniejszyła się grubość błony wewnętrznej i środkowej tętnic szyjnych (cIMT) o 30% (po 3 miesiącach 13%, po 6 m-cach 22%, po 9 m-cach 26%), a skurczowe ciśnienie krwi zostało obniżone o 21%. Natomiast w grupie kontrolnej, gdzie nie stosowano soku z granatów grubość błony wewnętrznej i środkowej tętnic szyjnych wzrosła o 9%.

To badanie, chociaż przeprowadzone na małej grupie, to wyraźnie potwierdza, że picie soku z granatu przez pacjentów ze zwężeniem tętnic szyjnych posiada właściwości przeciwmiażdżycowe, ponieważ znacząco zmniejszyło grubość intima-media tętnicy szyjnej wspólnej oraz obniżyło skurczowe ciśnienia krwi. W grupie, która nie piła soku z granatu niedrożność tętnic wzrosła o 9%.

Skąd takie efekty działania soku z granatu?

To wszystko za sprawą polifenoli zawartych w granacie. Jak wykazały badania sok z granatu to sprzymierzeniec zdrowego układu krążenia i wróg miażdżycy.

SOK Z GRANATU OBNIŻA CIŚNIENIE KRWI

Prawidłowe ciśnienie krwi odgrywa kluczową rolę we właściwym funkcjonowaniu układu krążenia. Sok z granatu posiada naturalne właściwości blokujące enzym konwertazy angiotensyny (ACE) oraz substancję podnoszącą zawartość tlenku azotu – to dwa dobrze znane i skuteczne sposoby obniżenia ciśnienia krwi.

Gromadzenie się tłuszczy w tętnicach prowadzi do zablokowania przepływu krwi i w efekcie powstania miażdżycy. Granat bogaty jest w składnik o nazwie punicalagin, silny polifenol, który redukuje tworzenie się tłuszczy do 40%!

Badanie opisane w The American Journal of Cardiology wykazało, że sok z granatu miał znaczący wpływ na lepszy przepływ krwi do mięśnia sercowego u pacjentów z chorobą wieńcową. Osoby pijące sok z granatu miały o 50% niższą częstotliwość występowania bólu w klatce piersiowej.

WŁAŚCIWOŚCI ANTYNBAKTERYJNE I PRZECIWGRZYBICZE SOKU Z GRANATU 

Sok z granatów ma szerokie spektrum działania antybakteryjnego i przeciwgrzybicznego. Jedno z badań wykazało, że skóra granatu posiada właściwości przeciwinfekcyjne. Inne badanie wykazało dobry wpływ składników granatu w walce z grzybem candida. Jest to bardzo ważne działanie w przypadku chorób układu krążenia, gdyż stany bakterie i wirusy powodują stany zapalne, a te zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Wyciskanie soku z granatu w wyciskarce wolnoobrotowej jest dokładniejsze, a soku jest więcej

WŁAŚCIWOŚCI PRZECIWZAPALNE SOKU Z GRANATU

Proces zapalny ma bardzo duży wpływ na rozwijanie się chorób przewlekłych, w tym chorób układu krążenia. Sok z granatu zawiera polifenole, które skutecznie walczą ze stanami zapalnymi.

Jedno z przeprowadzonych badań na grupie 44 diabetyków grupy 2 wykazało, że spożywanie 250 ml soku z granatów dziennie przez 3 miesiące obniżyło stan zapalny (markery CRP) o 32% oraz interleukinę-6 o 30%.

Przepis na najlepszy sok z granatu

Składniki (na 2 porcje):

  • 2 duże granaty (u mnie to prawie kilogram)
  • 1 cytryna
  • 1-2 cm imbiru

Ja zrobiłam ten owocowy sok w mojej wyciskarce, ale oczywiście może go zrobić również w blenderze lub ręcznej wyciskarce do granatów, pomijając imbir.

JAK ZROBIĆ SOK Z GRANATU W WYCISKARCE WOLNOOBROTOWEJ?

  • Obierz owoc granatu, by wyjąć z niego pestki. Najlepiej to robić w misce z wodą, by sok z granatu nie zostawił krwawych śladów w Twojej kuchni

Tutaj więcej o tym jak obrać granat, jak jeść i jak przechowywać a także o właściwościach granatu.

  • Obierz cytrynę, wyszczotkuj imbir a następnie wrzucaj wszystkie składniki na przemian do otworu wyciskarki.
  • Spróbuj czy Ci smakuje. Możesz dodać oczywiście więcej soku z cytryny lub imbiru.

Moim zdaniem to znakomite połączenie smakowe, które sprawdzi się również w wersji z %.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 komentarzy

  1. Aneta pisze:

    Po soku z granata kłuje mnie w lewym boku. Co to może być?

  2. ona pisze:

    czy to prawda że lepiej jeść niż pić sok ,ile można takiego soku ze świeżego owocu wypić ,nadmiar wiem że podrażnia żołądek

  3. emma pisze:

    … czy ekstrakt z soku granatu będzie działał podobnie, a jeśli tak czy lepszy będzie z całych owoców, czy tylko ze skórki?

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      Witam, ekstrakt z soku granata będzie zdecydowanie bardziej skoncentrowany niż sok (do wytworzenia 500 ml ekstraktu wykorzystuje się ok. 4 litrów soku). Podsumowując, ekstrakt powinien mieć podobne (chociaż silniejsze/skoncentrowne) działanie. Z samej skórki trudno byłoby wycisnąć sok, bo jest twarda i sucha, a poza tym strasznie gorzka. Ja ze skóry tego owocu robiłam kompot i muszę przyznać że ciężko było go wypić :) pozdrawiam

  4. marianka pisze:

    Nie słyszałam, że sok z granatu dobrze działa na serce. Ja się zdecydowałam na wyciąg z głogu, bo czytałam, że poprawia pracę serca i układu krążenia i teraz codziennie biorę dwie kapsułki herbaya. I muszę powiedzieć, że czuję się lepiej