Chętnie smarujesz chleb nutellą? Ja nigdy nie byłam jej fanem, ale uwielbiam za to orzechy. Domowa nutella może być idealnym przepisem dla każdego łasucha. Przepis jest bardzo prosty.
Wystarczy 5 składników i chwila cierpliwości, by cieszyć się jej smakiem.
Jak smakuje domowa nutella?
To pyszny, mocno czekoladowy krem z dużą ilością orzechów. Jej skład niczym nie przypomina gotowca ze sklepu. Zerkałeś kiedykolwiek na skład sklepowej nutelli? Główny składnik to biały cukier (ponad 50%) i olej palmowy (ponad 20%). Są tam również orzechy, ale ich zawartość to zaledwie 14%. W moim przepisie na domową nutellę orzechy to główny składnik, dlatego ten krem ma bogaty, bardzo orzechowy smak. W tym przepisie znajdziesz również super kremowe, pełne błonnika i naturalnej słodyczy daktyle i niezwykle zdrowe surowe kakao.
To połączenie musi smakować! Moim zdaniem (i nie tylko moim) domowa nutella biję sklepowego gotowca na głowę:)
Domowa nutella – prosty przepis na pyszny krem czekoladowy
Składniki:
- 1 kubek orzechów laskowych (około 150g)
- 8 świeżych daktyli Medjoon, bez pestek
- 3 łyżki kakao surowego
- ⅓-1/2 puszki mleka kokosowego
- 2 czubate łyżeczki oleju kokosowego (opcjonalnie)
- szczypta soli
Jak przygotować domową nutellę?
Orzechy umieść na blaszce i włóż na 15 minut do nagrzanego do 160 stopni piekarnika. To powinno wystarczyć by popękała skórka na orzechach.
Tak przygotowane orzechy wyjmij, daj im chwilkę na ostygnięcie. Pocieraj je w dłoni, szorując orzecha o orzech by pozbyć jak największej ilości skórki z orzechów. Dzięki temu konsystencja naszej domowej nutelli będzie bardziej gładka.
Następnie przesyp orzechy do blendera/malaksera lub innego sprzętu do robienia masła orzechowego. Miksuj do momentu aż powstanie masło orzechowe. Może to potrwać kilka minut. Najlepiej rób to z przerwami, żeby nie przeciążyć silnika blendera.
Gdy konsystencja jest już w miarę gładka dodaj pozostałe składniki (mleko kokosowe najlepiej dodawać stopniowo, żeby uzyskać idealną konsystencję). Domowa nutella jest już gotowa. Wystarczy przełożyć krem do małego słoika (ok. 400-450 ml) i przechowywać w lodówce.
Jeśli Twoja domowa nutella wyszła za mało słodka dodaj więcej daktyli lub np. syrop klonowy. Warto mieć duży zapas świeżych daktyli w lodówce, bo są pyszne, zdrowe i mogą długo być przechowywane w chłodnym miejscu. Jeśli ich nie masz możesz wykorzystać suszone i je wcześniej namoczyć, żeby były miękkie.
Jeśli nie masz żadnych daktyli wykorzystaj syrop klonowy – około ⅓ kubka i dodaj mniej mleka kokosowego (bez daktyli nutella ma bardziej rzadką konsystencję). Jeśli szukasz wersji bardziej light to zamiast mleka kokosowego możesz dodać filtrowaną wodę.
Przepisów i pomysłów na domową nutellę jest wiele. Można ją przygotować również z dodatkiem awokado lub suszonych śliwek. Tych wersji jednak jeszcze nie przetestowałam. A Ty?
Podziel się swoimi kulinarnymi doświadczeniami z nutellą domowej roboty.
Prosze o informacje dotyczaca mleka kokosowego…czy to chodzi o napoj kokosowy oraz jaka pojemnosc ? 1l?
Dziekuje za odp
Aniu, chodzi o klasyczne mleko kokosowe o pojemności 400ml
Mój krem orzechowy robię tak.
Dynię piekę w piekarniku, blenduję, dodaje zmielone orzechy włoskie(zaparzone mlekiem), kakao i słodzę ksylitolem. Pycha!. Już dziś wykorzystam do posłodzenia suszone daktyle, bo świezych w naszych sklepach nie spotkalam.
Mam też swietny przepis na ciasto daktylowe z gruszką i herbatą. Pycha, a jaki zapach !!!!!
Dziękuję za inspirację :) Poproszę również o przepis na ciasto daktylowe.
A gdzie Pani kupuje świeże daktyle?
Zazwyczaj na https://najlepszedaktyle.pl/
Też poproszę o przepis na ciasto i na nutellę z dyni;)
No i fajnie, da się!
Wygląda bosko !
Muszę koniecznie zrobic.
Polecam :)
Ja robię z awokado, a jako słodzik stosuję płynny miód. Samo zdrowie i smakuje doskonale, mniam… Prażone orzechy są bardzo aromatyczne, ale zdrowiej jest stosować nieprażone. Aby ulżyć blenderowi warto wcześniej użyć młynka do orzechów.
? a ja przeczytalam,ze aktywowanie orzechow ulatwia ich trawienie.
http://foodsofjoy.blogspot.com/2015/03/aktywowane-orzechy.html
„…………rzechy i nasiona, a raczej ich 'skórki’ zawierają toksyczne związki, które sprawiają, że są one ciężkostrawne. Oznacza to, że aby je strawić, nasz organizm musi sam wyprodukować enzymy, które rozbijają pokarm na mniejsze kawałki i cząsteczki, a tym samym ułatwiają ich wchłanianie. Jeżeli dostarczamy naszemu organizmowi pokarmu, na którego trawienie przeznacza się dużo energii i musi wyprodukować znaczącą ilość enzymów, osłabiamy go i przemęczamy. W rezultacie przyspieszamy też procesy starzenia się. Podsumowując, im mniej enzymów nasz organizm wyprodukuje sam, tym dłużej zachowamy zdrowie i młodość.
Kiedy aktywujemy orzechy i nasiona, aktywujemy enzymy, które są w nich obecne. Oznacza to, że nasz organizm pobiera enzymy z pożywienia i nie musi ich już sam produkować (a przynajmniej nie w tak dużej ilości). Enzymy aktywowane w orzechach i nasionach ułatwiają ich trawienie, zapobiegają wzdęciom i zaparciom.
Wszystkie orzechy nadają się do aktywowania, ale najlepsze są nasiona dyni, orzechy włoskie i migdały, gdyż są najmniej oleiste i mają najtwardsze skórki.
Składniki:
po 1 paczce (200 g) nieoleistych orzechów i nasion, np. migdałów, orzechów włoskich, pistacji, orzechów laskowych, nasion dyni
szczypta soli
Przygotowanie:
Orzechy i nasiona namoczyć w lekko osolonej wodzie. Zostawić na noc.
Następnego dnia, odcedzić, rozłożyć równo na dużej blaszce (najlepiej wyłożonej papierem do pieczenia) i suszyć/ aktywować w piekarniku przez 12 do 24 godzin w niskiej temperaturze 65ºC – 80ºC.
Zostawić do całkowitego ostygnięcia i przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku. Można również przechowywać w zamrażarce, gdyż tak naprawdę orzechy się nie zamrożą, a będą zawsze świeże i jeszcze bardziej chrupiące. „
Uwielbiam awokado! Nutelli z awokado jeszcze nie robiłam, ale wypróbowałam czekoladowy krem z awokado:) http://surojadek.com/awokado-wlasciwosci/