prosty przepis na domową nutellę pełną orzechów i daktyli

Domowa nutella czyli przepis na pyszny krem czekoladowy

Chętnie smarujesz chleb nutellą? Ja nigdy nie byłam jej fanem, ale uwielbiam za to orzechy. Domowa nutella może być idealnym przepisem dla każdego łasucha. Przepis jest bardzo prosty.

Wystarczy 5 składników i chwila cierpliwości, by cieszyć się jej smakiem.

Jak smakuje domowa nutella?

To pyszny, mocno czekoladowy krem z dużą ilością orzechów. Jej skład niczym nie przypomina gotowca ze sklepu. Zerkałeś kiedykolwiek na skład sklepowej nutelli? Główny składnik to biały cukier (ponad 50%) i olej palmowy (ponad 20%). Są tam również orzechy, ale ich zawartość to zaledwie 14%. W moim przepisie na domową nutellę orzechy to główny składnik, dlatego ten krem ma bogaty, bardzo orzechowy smak. W tym przepisie znajdziesz również super kremowe, pełne błonnika i naturalnej słodyczy daktyle i niezwykle zdrowe surowe kakao.

To połączenie musi smakować! Moim zdaniem (i nie tylko moim) domowa nutella biję sklepowego gotowca na głowę:)

Domowa nutella – prosty przepis na pyszny krem czekoladowy

Składniki:

  • 1 kubek orzechów laskowych (około 150g)
  • 8 świeżych daktyli Medjoon, bez pestek
  • 3 łyżki kakao surowego
  • 1/3-1/2 puszki mleka kokosowego
  • 2  czubate łyżeczki oleju kokosowego (opcjonalnie)
  • szczypta soli

Jak przygotować domową nutellę?

Orzechy umieść na blaszce i włóż na 15 minut do nagrzanego do 160 stopni piekarnika. To powinno wystarczyć by popękała skórka na orzechach.

prażone orzechy to idealny składnik zdrowego kremu czekoladowego czyli domowej nutelli

Tak przygotowane orzechy wyjmij, daj im chwilkę na ostygnięcie. Pocieraj je w dłoni, szorując orzecha o orzech by pozbyć jak największej ilości skórki z orzechów. Dzięki temu konsystencja naszej domowej nutelli będzie bardziej gładka.

nutella domowej roboty pełna orzechów, kako i zdrowych daktyli, w pełni naturalna i zdrowa nutella

Następnie przesyp orzechy do blendera/malaksera lub innego sprzętu do robienia masła orzechowego. Miksuj do momentu aż powstanie masło orzechowe. Może to potrwać kilka minut. Najlepiej rób to z przerwami, żeby nie przeciążyć silnika blendera.

Gdy konsystencja jest już w miarę gładka dodaj pozostałe składniki (mleko kokosowe najlepiej dodawać stopniowo, żeby uzyskać idealną konsystencję). Domowa nutella jest już gotowa. Wystarczy przełożyć krem do małego słoika (ok. 400-450 ml) i przechowywać w lodówce.

Jeśli Twoja domowa nutella wyszła za mało słodka dodaj więcej daktyli lub np. syrop klonowy. Warto mieć duży zapas świeżych daktyli w lodówce, bo są pyszne, zdrowe i mogą długo być przechowywane w chłodnym miejscu. Jeśli ich nie masz możesz wykorzystać suszone i je wcześniej namoczyć, żeby były miękkie.

Jeśli nie masz żadnych daktyli wykorzystaj syrop klonowy – około 1/3 kubka i dodaj mniej mleka kokosowego (bez daktyli nutella ma bardziej rzadką konsystencję). Jeśli szukasz wersji bardziej light to zamiast mleka kokosowego możesz dodać filtrowaną wodę.

Przepisów i pomysłów na domową nutellę jest wiele. Można ją przygotować również z dodatkiem awokado lub suszonych śliwek. Tych wersji jednak jeszcze nie przetestowałam. A Ty?

zdrowy krem czekoladowy czyli domowa nutella zdowa alternatywa do sklepowego gotowca

Podziel się swoimi kulinarnymi doświadczeniami z nutellą domowej roboty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 komentarzy

  1. Ania pisze:

    Prosze o informacje dotyczaca mleka kokosowego…czy to chodzi o napoj kokosowy oraz jaka pojemnosc ? 1l?
    Dziekuje za odp

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      Aniu, chodzi o klasyczne mleko kokosowe o pojemności 400ml

  2. Zofia K. pisze:

    Mój krem orzechowy robię tak.
    Dynię piekę w piekarniku, blenduję, dodaje zmielone orzechy włoskie(zaparzone mlekiem), kakao i słodzę ksylitolem. Pycha!. Już dziś wykorzystam do posłodzenia suszone daktyle, bo świezych w naszych sklepach nie spotkalam.
    Mam też swietny przepis na ciasto daktylowe z gruszką i herbatą. Pycha, a jaki zapach !!!!!

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      Dziękuję za inspirację :) Poproszę również o przepis na ciasto daktylowe.

      1. Martyna pisze:

        A gdzie Pani kupuje świeże daktyle?

    2. Martyna pisze:

      Też poproszę o przepis na ciasto i na nutellę z dyni;)

  3. Milena pisze:

    No i fajnie, da się!

  4. PatDream pisze:

    Wygląda bosko !
    Muszę koniecznie zrobic.

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      Polecam :)

  5. Agnieszka pisze:

    Ja robię z awokado, a jako słodzik stosuję płynny miód. Samo zdrowie i smakuje doskonale, mniam… Prażone orzechy są bardzo aromatyczne, ale zdrowiej jest stosować nieprażone. Aby ulżyć blenderowi warto wcześniej użyć młynka do orzechów.

    1. Jola pisze:

      ? a ja przeczytalam,ze aktywowanie orzechow ulatwia ich trawienie.
      http://foodsofjoy.blogspot.com/2015/03/aktywowane-orzechy.html

      „…………rzechy i nasiona, a raczej ich 'skórki’ zawierają toksyczne związki, które sprawiają, że są one ciężkostrawne. Oznacza to, że aby je strawić, nasz organizm musi sam wyprodukować enzymy, które rozbijają pokarm na mniejsze kawałki i cząsteczki, a tym samym ułatwiają ich wchłanianie. Jeżeli dostarczamy naszemu organizmowi pokarmu, na którego trawienie przeznacza się dużo energii i musi wyprodukować znaczącą ilość enzymów, osłabiamy go i przemęczamy. W rezultacie przyspieszamy też procesy starzenia się. Podsumowując, im mniej enzymów nasz organizm wyprodukuje sam, tym dłużej zachowamy zdrowie i młodość.

      Kiedy aktywujemy orzechy i nasiona, aktywujemy enzymy, które są w nich obecne. Oznacza to, że nasz organizm pobiera enzymy z pożywienia i nie musi ich już sam produkować (a przynajmniej nie w tak dużej ilości). Enzymy aktywowane w orzechach i nasionach ułatwiają ich trawienie, zapobiegają wzdęciom i zaparciom.

      Wszystkie orzechy nadają się do aktywowania, ale najlepsze są nasiona dyni, orzechy włoskie i migdały, gdyż są najmniej oleiste i mają najtwardsze skórki.

      Składniki:

      po 1 paczce (200 g) nieoleistych orzechów i nasion, np. migdałów, orzechów włoskich, pistacji, orzechów laskowych, nasion dyni
      szczypta soli
      Przygotowanie:

      Orzechy i nasiona namoczyć w lekko osolonej wodzie. Zostawić na noc.
      Następnego dnia, odcedzić, rozłożyć równo na dużej blaszce (najlepiej wyłożonej papierem do pieczenia) i suszyć/ aktywować w piekarniku przez 12 do 24 godzin w niskiej temperaturze 65ºC – 80ºC.
      Zostawić do całkowitego ostygnięcia i przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku. Można również przechowywać w zamrażarce, gdyż tak naprawdę orzechy się nie zamrożą, a będą zawsze świeże i jeszcze bardziej chrupiące. „