Czy możesz przedawkować cukier zawarty w owocach?
Pewnie nie raz słyszałeś, że fruktoza w większych ilościach jest niezdrowa? Jest to prawda,… ale tylko częściowa. Dlaczego? Fruktoza fruktozie nie równa. Trzeba dopowiedzieć, że wyizolowana fruktoza w większych ilościach może być (i jest) niezdrowa i prowadzić do otyłości oraz groźnych chorób.
Wyizolowaną fruktozę można znaleźć niemal wszędzie
Soki dla dzieci, izotoniki dla sportowców, dżemy, płatki śniadaniowe, a nawet wędliny. Producenci zamienili słowo cukier na fruktozę. Brzmi lepiej, naturalniej, zdrowiej. Jest jednak zasadnicza różnica pomiędzy cukrem zawartym w całych owocach i warzywach, a cukrem który został wydobyty i odseparowany z naturalnego opakowania.
Przetworzona fruktoza w większych ilościach jest szkodliwa. Idąc tym tropem niestety niektórzy „eksperci” uznali, że skoro fruktoza może być niezdrowa to owoce, które ją zawierają również. Stąd powstał mit, że owoce zawierają dużo cukru i nie należy ich jeść w dużych ilościach…
Czy można bezkarnie jeść owoce bez ryzyka przecukrzenia?
Gdybyś zjadł na śniadanie miskę płatków owsianych z dodatkiem przetworzonego cukru, już w ciągu 2 godzin w Twoim organizmie powstałoby całe mnóstwo wolnych rodników. A Ty znalazłbyś się w oksydacyjnym dołku.
Oznacza to, że poziom antyoksydantów w Twojej krwi po zjedzeniu przesłodzonej miski musli, spadłby poniżej poziomu, który miałeś zanim ją zjadłeś.
Gdybyś jednak wrzucił do tej miski pół kubka jagód, wówczas znacznie ograniczyłbyś cukrowy rollercoaster i skutki z nim związane. A przecież jagody zawierają dodatkową dawkę cukru…
Czy cukrzycy mogą jeść owoce?
W przypadku cukrzycy typu 2 zaleca się dużą ilość bogatych w błonnik produktów. Owoce to bardzo dobre źródło naturalnego błonnika, ale też duża ilość antyoksydantów.
Niektórzy lekarze zalecają ograniczenie ilości zjadanych owoców w obawie o zbyt dużą ilość zawartego w nich cukru.
A co na to badania?
W jednym z badań naukowych 63 osoby chore na cukrzycę typu 2 zostały rozdzielone na 2 grupy. Jedna grupa otrzymała zalecenie, by jeść minimum 2 porcje owoców dziennie, druga by nie przekraczać 2 porcji owoców w ciągu dnia.
Czy zwiększona ilość cukrów pochodzących z owoców miała negatywny wpływ na wyniki badań? Nie. Przeciwnie!
W grupie jedzącej większą ilość owoców odnotowano utratę wagi oraz zmniejszenie obwodu w talii, a naukowcy podsumowali badanie rekomendacją, by osoby cierpiące na cukrzycę typu 2 nie ograniczali ilości spożywanych owoców.
Nowe publikacje naukowe wskazują, że zjedzenie przed każdym posiłkiem jabłka lub innego owocu, może zniwelować niekorzystny wzrost cukru we krwi (szczególnie jeśli danie ma wysoki indeks glikemiczny).
Czy wiesz, że fruktoza może być toksyczna?
Przyjmuje się, że dawka około 50 mg fruktozy dziennie może mieć toksyczny wpływ na organizm. To mniej więcej tyle, ile spożywa przeciętnie dorosły człowiek w ciągu dnia. Młodzież spożywa około 75 mg, więc znacznie powyżej granicznego poziomu zatruwając się przez cały rok…
Tylko czy ten limit dotyczy wyizolowanej fruktozy czy również całych owoców bogatych we fruktozę? 10 mg fruktozy to około 1 porcja owoców.
Czy to oznacza, że nie powinniśmy jeść więcej niż 5 porcji owoców dziennie, aby nie przekraczać limitu ?!
Zdaniem Harvard Health Letter:
„Problemy żywieniowe związane z fruktozą i cukrem powstają w momencie dodania ich do żywności. Owoce natomiast są dobroczynne niemal w każdej ilości.”
Czy możesz zjeść 10 porcji warzyw w ciągu dnia? Czy 20 porcji może Ci zaszkodzić?
Na szczęście nie trzeba zgadywać i przeprowadzać na sobie testów :)
Naukowcy przeprowadzili badanie na 17 osobach podając im bardzo duże dawki owoców liczące 20 porcji dziennie. To aż 200 mg fruktozy dziennie!
Naukowcy nie stwierdzili jednak żadnych skutków ubocznych w postaci zwiększenia wagi, ciśnienia krwi, insuliny, czy poziomu lipidów pomimo, że badanie trwało 6 miesięcy.
W innym badaniu Profesor Jenkis wraz z zespołem badaczy przepisał badanej grupie osób 20 porcji owoców dziennie. Kilka tygodni później badanie wykazało spadek złego cholesterolu LDL aż o 38 punktów i brak jakichkolwiek efektów ubocznych w postaci zwiększenia masy ciała, ciśnienia krwi czy trójglicerydów. Zaobserwowano też bardzo regularne wizyty w łazience. Zadziałał błonnik :)
Czy owoce tuczą?
Nie. Mogą wręcz odchudzać. A w dodatku możesz jeść ich tyle, ile tylko zechcesz. Z korzyścią dla zdrowia. Natury nie można przedawkować, a organizm sam wie czy po 10. jabłku ma się jeszcze ochotę na kolejne :)
To o czym z całą pewnością warto pamiętać sięgając po surowe owoce to ich dokładne mycie. Można to zrobić pod ciepłą bieżącą wodą, z dodatkiem specjalnym płynów lub skorzystać ze specjalnej myjki do owoców i warzyw.
Przeczytaj też ten artykuł: Czy zdrowy cukier istnieje? »
Masz może jakiś link do Tych badan? Pozdrawiam.
Jeśli chodzi o badanie Profesora Jenkisa to podaję link :) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11288049
A jak jest z fruktozą ze świeżo wyciśnięgo soku z owoców?
Witam, opinie na ten temat są różne, głównie krytyczne a cukier ze świeżo wyciśniętego soku wrzucany jest do jednego worka ze słodkimi napojami typu coca cola…. Osobiście znam osoby stosujące dietę dr Morsa, bazującą na świeżych owocach i sokach owocowych, którym taka ilość cukru nie tylko nie szkodzi ale wręcz pomaga w odzyskaniu zdrowia.
Bardzo przydatny wpis, bo dużo ludzi niepotrzebnie ogranicza (a nawet całkiem wyklucza z diety) spożywanie owoców. Ja sobie ich nie odmawiam :D
To super wiadomość! Do tej pory jadłam większe ilości owoców z pewnym uczuciem niepokoju, teraz będę się objadać bez wyrzutów sumienia :)