Pyszności z roślin wg Weganona. Bez nabiału i jajek.
Pyszności z roślin. W tej książce można zakochać się od pierwszego wejrzenia. Pięknie wydana, kolorowa jak świat roślin, jak blog Weganona:).
Blog Weganona, czyli Pawła Ochmana śledzę od kilku lat. Pamiętam nawet pierwszy przepis, który wypróbowałam wg jego wskazówek. Były to cepeliny vel kartacze z grzybami i soczewicą… za każdym razem wychodzą i smakują rewelacyjne. Uwielbiam ich smak, dlatego pojawiają się u mnie na obiad dosyć często.
Pora jednak na książkę Weganona, która wpadła w moje ręce kilka dni temu. Gdy ją przeglądałam w oko wpadło mi niezwykle apetyczne zdjęcie drożdżówek z kremem tofurnikowym i malinami…
Moja babcia często serwowała puszyste drożdżówki z twarogiem lub owocami, zawsze z kruszonką… Chociaż na codzień królują w moim jadłospisie mniej lub bardziej słodkie koktajle, to od czasu do czasu mam ochotę na kawałek dobrego ciasta. Zdjęcie drożdżówek z książki Weganona przypomniało mi smaki z dzieciństwa. Musiałam ten przepis wypróbować.
Efekt? W domu unosi się zapach świeżo upieczonego ciasta drożdżowego i wanilii…a ja przepadłam po pierwszym kęsie drożdżówki…. Delikatna, puszysta, z soczystym i aromatycznym „waniliowym twarożkiem” z tofu. Przyznam, że zjadłam dwie na raz… Mój mops również nie pozostał obojętny unoszącemu się w kuchni zapachowi, ciągle powarkiwał :)
Przepis jest bardzo prosty. Jeśli tak jak ja jesteś fanem drożdżówek koniecznie wypróbuj go. Będziesz mile zaskoczony.
Przepis na drożdżówki z kremem tofurnikowym i owocami
Składniki na ciasto:
- 3 szklanki mąki orkiszowej
- 1 szklanka mleka roślinnego (u mnie sojowe)
- 2 łyżki ciekłego oleju kokosowego
- 1/2 szklanki cukru nierafinowanego (u mnie kokosowy)
- 1 łyżeczka kurkumy
- 7g suchych drożdży/ lub 25 g świeżych
Składniki na wegański twarożek waniliowy:
- 300 g tofu naturalnego
- 1 kopiasta łyżka cukru pudru (lub więcej)
- sok i skórka z cytryny (najlepiej eko)
- 1/2 szklanki mleka roślinnego
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 1 łyżeczka kurkumy (dla dodania koloru)
- owoce (w przepisie Pawła są maliny, ja zastąpiłam je sezonowymi śliwkami, figą i ciemnymi winogronami z własnego ogródka)
Sposób wykonania
Mąkę, cukier, drożdże i kurkumę wsyp do miski, a następnie dodaj lekko podgrzane mleko i olej kokosowy. Wyrabiaj ciasto min. 8-10 minut, aż będzie odstawało od ręki. Przykryj ciasto szczelnie i pozostaw w ciepłym miejscu na 1.5h do wyrośnięcia.
Gdy ciasto wyrośnie ponownie krótko je wyrabiaj i podziel na 12 części. Każdemu kawałkowi nadaj kształt drożdżówki i ułóż na papierze do pieczenia na blaszce (zachowaj odstęp między bułeczkami, żeby mogły swobodnie urosnąć).
Pora na krem. Jego przygotowanie zajmie Ci chwilę. Wszystkie składniki umieść w miseczce i zblenduj blenderem ręcznym na gładki krem. Na środku każdej drożdżówki zrób miejsce na krem lekko wgniatając na środku ciasto. Po czym nakładaj na każdą drożdżówkę solidną porcję kremum, a na nią kawałki ulubionych owoców.
Odstaw bułeczki do wyrośnięcia na 20 minut w ciepłe miejsce. Drożdżówki piecz w temperaturze 180 stopni aż będą lekko rumiane ( mi zajęło o 25 minut).
Najbardziej smakowała mi wersja ze śliwkami. Jako wielki fan kurkumy dorzuciłam jej dodatkową porcję również do kremu tofurnikowego, dzięki temu wyglądał bardzo „jajecznie”. Testowałam drożdżówki na pozostałych domownikach, nie mogli uwierzyć że to wersja wegańska. Bez mleka, masła i jajek.
Przepis na wegańskie drożdżówki to tylko jedna ze 100 roślinnych pyszności. W tej książce znajdziesz przeróżne tarty, świąteczne baby, mazurki, lody i specjalne smakołyki na tłusty czwartek (np. oponki dyniowe czy mini pączki bananowe). Jest tu dużo pomysłów na dynię, duża porcja orzechów, kasz, a także warzyw strączkowych ukrytych w ciastach.
Najbardziej przykuł moją uwagę rozdział „Smaki dzieciństwa”, a w nich w 100% roślinne pomysły np. na rurki z kremem, blok czekoladowy czy ciastka z maszynki… Razem z tymi przepisami przeniosłam się w czasie, wróciły słodkie wspomnienia…
Na mojej liście przepisów do wyprobowania w najbliższym czasie znajdą się z pewnością Dyniowe rogaliki z kremem orzechowym, Fasolowy krem ciasteczkowy i Toskańska focaccia z rozmarynem i winogronami… Moje kubki smakowe nie mogą się już doczekać:).
Jeśli jesteś łasuchem, szukasz ciekawych pomysłów na wegańskie słodkości ta książka będzie strzałem w dziesiątkę. Polecam „Pyszności z roślin”.
Poproszę o kawałeczek :]]]
Zapraszam:) Zostały jeszcze dwie drożdżówki.