Chai latte – aromatyczna herbata z imbirem. Rozgrzewa i bosko smakuje.
Chai latte posmakuje każdemu. Jest niezwykle aromatyczne, lekko słodkie, piernikowe… przepyszne! Tak pachną święta.
Naturalnie rozgrzewa organizm od wewnątrz. Ten ciepły napój z delikatną pianką idealnie sprawdzi się nie tylko w zimowe dni. Jeśli szukasz alternatywy do kawy chai latte świetnie ją zastąpi.
Ten wyjątkowy napój warto pić nie tylko ze względu na smak ale też na właściwości zdrowotne. A to wszystko dzięki przyprawom, które się kryją w chai latte.
Chai, herbata Chai, Masala Chai
Jeśli jesteś fanem kuchni indyjskiej z pewnością słyszałeś o Chai lub Masala Chai. To aromatyczna, pełna przypraw herbata, podawana w wersji słodkiej i z dodatkiem mleka.
Pachnąca i słodka chai latte to połączenie czarnej herbaty, spienionego mleka, świeżego imbiru i innych przypraw, takich jak kardamon, cynamon, pieprz, goździki czy anyż.
Receptur na herbatę chai jest wiele. Wykorzystywane są różne przyprawy, w różnych proporcjach. Można ją spotkać w kawiarniach w postaci gorącej lub mrożonej. Mimo, że słowo chai oznacza herbatę to w wielu miejscach napoje, które mają w nazwie chai są kawą (np. Chai latte w McDonalds). Kawiarniane wersje chai są jednak często mocno przesłodzone, doprawione gotowymi syropami smakowymi. Mówiąc o walorach zdrowotnych herbaty chai mam oczywiście na myśli tradycyjnie przygotowany napój na bazie naturalnych, aromatycznych przypraw, taki jak to chai latte.
Zrób swoje własne chai latte i delektuj się jego smakiem, kiedy tylko będziesz mieć na nie ochotę.
Pora na przepis na syrop korzenny, dzięki któremu przygotujesz naprawdę pyszny napój chai latte. Ten przepis bazuje na pomyśle Amrity z bloga crazyvegankitchen.com
Przepis na chai latte – syrop korzenny do herbaty chai
Składniki (na ok. 600 ml syropu):
- 20 ziaren czarnego pieprzu
- 5 goździków
- 5 całych ziaren kardamonu
- 1 pałka cynamonu cejlońskiego
- 1 anyż
- 5 cm kłącza imbiru
- 2,5 kubka wody
- 2 łyżki czarnej herbaty liściastej
- 4 łyżki cukru kokosowego lub innej naturalnej słodyczy (więcej jeśli lubisz słodkie napoje, możesz też całkowicie zrezygnować z dodatku cukru)
Jak przygotować syrop do herbaty chai?
- Pierwszy krok to prażenie przypraw. Dzięki temu staną się jeszcze bardziej aromatyczne. W tym celu wystarczy pieprz, goździki, kardamon (ziarna powinny być rozgniecione), cynamon połamany na kawałki (cynamon cejloński łatwo się skruszy w dłoni) i anyż pozostawić na gorącej patelni na ok. 2 minuty. Odstaw na bok, by ostygły.
- Podprażone przyprawy przełóż do młynka do kawy i zmiel (nie muszą być idealnie zmielone). Powąchaj… pachną niesamowicie!
- Do małego garnka wlej 2,5 szklanki wody, dodaj zmielone przyprawy, pokrojony na cienkie plasterki imbir i doprowadź prawie do wrzenia (to moment kiedy woda zaczyna lekko bulgotać). Zostaw całość na wolnym ogniu. Po 20-25 minutach dosyp czarną herbatę i pozostaw jeszcze na ok. 5 minut na małym ogniu.
- Całość przelej przez gęste sitko, by pozbyć się kawałków przypraw i dodaj cukier kokosowy. Wymieszaj i przelej do słoika lub butelki.
- Gotowy syrop możesz przechowywać w lodówce ok 5-7 dni. Taka ilość syropu powinna wystarczyć na ok. 6 kubków pysznego chai latte.
Jak przygotować chai latte?
Wystarczy podgrzać syrop i dodać do niego gorące, najlepiej spienione mleko roślinne w proporcji 1:2 (czyli na 100 ml syropu 200 ml mleka). Świetnie w tej roli sprawdza się mleko migdałowe.
Ja wykorzystałam do przygotowania chai latte spieniacz do mleka. Dzięki temu powstało latte z puszystą pianką :)
Oczywiście nie musisz niczego ubijać, ta aromatyczna herbata chai smakuje nawet bez pianki.
To chai latte jest naprawdę wyjątkowe. W mojej kuchni nadal unosi się aromat ciasteczek piernikowych….chwilo trwaj…
W jaki sposób po 30 minutach na gazie ma wyjść z 600ml wody 600ml syropu… odparowała mi równa połowa.
Koniecznie muszę to wypróbować pozdrawiam