owoc kaki właściwości, owoc kaki kalorie

Owoc kaki – dlaczego nie lubią go producenci suplementów

Owoc kaki, sharon, persymona, tak nazywany jest egzotyczny owoc rodem z dalekich Chin. Wyglądem przypomina pomarańczowego pomidora, a w smaku trochę śliwkę, trochę brzoskwinię, a może nawet daktyla, trudno to określić. Dojrzały owoc kaki staje się miękki, skórka cieńsza a miąższ rozpływa się dosłownie w ustach.

Słodki i smaczny miąższ owocu kaki jest pełen prozdrowotnych składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały i solidny zestaw antyutleniaczy.

Owoc kaki właściwości

Owoc kaki do doskonałe źródło błonnika. Średniej wielkości owoc kaki (o wadze ok. 168g) to 6g błonnika czyli aż 24% dziennego zapotrzebowania na błonnik, 21% dziennego zapotrzebowania na witaminę C i 30% na mangan.

Bogate źródło nie tylko witaminy A

Jeden owoc o wadze 168 g to aż 55% dziennego zapotrzebowania na witaminę A (2733 IU). Owoc kaki to mieszanka wielu silnych antyoksydantów. Oprócz witaminy A zawiera beta-karoten, likopen, zeaksantynę, luteinę, oraz kryptoksantynę.

Wszystkie te związki działają jak wymiatacze wolnych rodników, co odgrywa ważną rolę w walce ze starzeniem się skóry i różnymi chorobami (więcej o wolnych rodnikach możesz przeczytać w moim wcześniejszym poście na temat stresu oksydacyjnego).

Kaki na zmęczone oczy

Połączenie luteiny i zeaksantyny zawartej w owocu kaki (to te barwniki nadają żółty kolor kaki) może zmartwić producentów suplementów wspierających wzrok. Dlaczego?

Naukowcy z Harvard University potwierdzają, że składniki owocu kaki takie jak luteina (oraz wspierająca ją zeaksantyna) niwelują ryzyko uszkodzenia siatkówki oka oraz plamki żółtej oka.

Na wzmocnienie odporności

Owoc kaki to źródło cennych flawonoidów, polifenoli i przeciwutleniaczy takich jak katechina i galokatechina. Katechiny przeciwdziałają infekcjom, mają właściwości przeciwzapalne i zapobiegają krwawieniom. W owocu kaki znajduje się również cenny kwas betulinowy mający właściwości przeciwnowotworowe.

Świeży owoc kaki to również duża dawka minerałów takich jak potas, magnez, miedź oraz fosfor.

Jednym słowem samo zdrowie!

Owoc kaki kalorie

Owoc kaki jest umiarkowanie kalorycznym owocem, zawiera ok. 70 kcal w 100 g, ale warto dodać że zawiera bardzo niską zawartość tłuszczów, a miąższ owocu kaki to cenne źródło błonnika pokarmowego.

Zjedzenie jednego owocu kaki sprawi, że że będziesz się czuć syty na długo.

Owoc kaki – jak jeść ten owoc?

Jak jeść owoc kaki? Obierać czy nie? Wiele osób omija ten smaczny owoc w warzywniaku, bo nie wie co z nim zrobić, jak zjeść, a szkoda.

Owoc kaki można jeść na wiele sposobów. Persymonę można wykorzystać do dżemów, sorbetów, musów, koktajli dodać do sałatek czy lodów. Najlepiej moim zdaniem smakuje na surowo.

Żeby jednak kaki dobrze smakowało powinno być przede wszystkim dojrzałe. Dojrzałe kaki ma pomarańczową skórkę i delikatnie miękki miąższ otoczony cienką skórką. Jeśli owoc kaki jest twardy, to jest po prostu niedojrzały i warto poczekać z jego konsumpcją kilka dni przechowując go w temperaturze pokojowej. Jeśli będziesz przechowywać owoc kaki w lodówce to zdecydowanie spowolnisz proces jego dojrzewania.

Niedojrzały owoc kaki jest cierpki i nie będzie ci raczej smakował. Wybierając owoc kaki zwróć uwagę, by jego skóra była gładka, bez brązowych plam (wówczas miąższ też może być w podobnym kolorze). Owoc kaki kupuj zawsze z szypułką na wierzchołku – bez szypułki owoce kaki o wiele szybciej się psują.

Skórka owocu kaki jest lekko twarda i na ogół nie zaleca się jej jedzenia, ale niektórzy jedzą ten owoc pokrojony w plasterki razem ze skórką. Blendując kaki w wysokoobrotowym blenderze skórka nie będzie wyczuwalna. Jeśli nie dysponujesz wysokoobrotowym blenderem i chcesz żeby koktajl/mus był idealnie gładki lepiej pozbądź się skórki.

Owoc kaki – przepis na pyszny i zdrowy deser. Bez cukru i nabiału.

Do teorii włączmy teraz trochę praktyki:) Tym razem zamiast koktajlu obłędny deser.

W smaku przypomina sernik, lekko słodki, waniliowy z nutą cytryny, a do tego delikatny mus z owocu kaki. 

Deser „sernik na zimno” z musem z owocu kaki

Składniki:

– na 2 porcje –

  • 1 szklanka orzechów nerkowca, moczone przez min. 2-2 godziny
  • 1 dojrzały owoc kaki
  • 2-3 łyżki syropu klonowego (lub więcej, w zależności od preferencji smakowych)
  • 1 łyżeczka skórki otartej z cytryny
  • sok z 1 małej cytryny
  • 1/4 szklanki wody
  • 4 łyżki oleju kokosowego (rozpuszczonego)
  • 1 laska wanilii
  • szczypta soli

Wystarczą nerkowce, wanilia, odrobina słodyczy by powstał pyszny i zdrowy deser , który można serwować z musem z owoców np. z kaki

Jak przygotować sernik na zimno z musem z kaki?

  1. Przetnij laskę wanilii wzdłuż na pół i wydrąż z obu połówek laski ziarenka. Połowę ziarenek wanilii dodaj do namoczonych wcześniej nerkowców. Razem z syropem klonowym, otartą skórką z cytryny, sokiem z cytryny, olejem kokosowym, szczyptą soli przełóż do blendera.
  2. Miksuj do uzyskania gładkiej masy sernikowej. Spróbuj czy masa sernikowa jest wystarczająco cytrynowa i przyjemnie słodka. Jeśli trzeba dodaj więcej słodyczy lub soku/skórki z cytryny.
  3. Gotową masę sernikową przełóż do małych słoiczków.
  4. Przekrój owoc kaki i wydrąż łyżeczką miąższ (możesz również obrać kaki i pokroić na kawałki). Dodaj pozostałe ziarenka wanilii i zblenduj na gładki mus.
  5. Tak przygotowany mus z kaki przełóż na warstwę sernikową.

Gotowy „sernik na zimno” może już trafić do lodówki, bo najlepiej smakuje schłodzony.

Mhhhh…pycha!

W zależności od sezonu i dostępności owoc kaki możesz zastąpić oczywiście innym owocem. Myślę, że świetnie w tej roli sprawdzi się np. aromatyczne mango.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

24 komentarze

  1. Bożena pisze:

    witam
    Mam to samo co Pani Beata jadłam zawsze kaki i nic mi nie było. Dzis obrałam owoc i okazał się cierpki nie do zjedzenia aż mnie wykrzywiło musiałam płukac usta woda mineralna cos okropnego. Czym to może byc spowodowane>? Uczulenie chyba nie ponieważ jadłam tez wczoraj i nic mi nie było?

    1. Edi pisze:

      Miałam dziś to samo, był tak ochydny jakbym Domestos jadła nigdy tak nie miałam, zawsze był pyszny i słodki…

    2. Asia pisze:

      Miałam to samo przed chwilą… od pierwszego kawałka jakby drętwienie, uczucie piasku w ustach, na zębach języku… przestraszyłam się, bo jestem w ciąży i czy to nie wina jakiegoś pestycydu. Owoce i warzywa myję gorącą wodą, prawie wrzątkiem. A jadłam kilka razy w tym tygodniu i nic takiego mnie nie spotkało. Okropieństwo… zraziłam się

    3. Piotrek pisze:

      Miałem to samo. Podejrzewam, że pryskają to jakąś chemią.

  2. Beata pisze:

    Jadam kaki dość często, ale dzisiaj stało się coś okropnego! Po obraniu już pierwszy kawałek,pomimo.iż był dosyć smaczny spowodował zdrętwienie dolnej szczęki, przy kolejnych zdrętwiały mi górne zęby i język.Poczułam też niesmak,Natychmiast wypłukałam usta,umyłam zęby.Mimo to jakis czas jeszcze to czułam. Czy ktoś miał takie niemiłe doświadczeni lub wie co to mogło być? Beata

      1. Edi pisze:

        Nie koniecznie…u mnie to samo mieli wszyscy członkowie rodziny, zawsze jedliśmy kaki a teraz takie dziwne uczucie jakby piach w ustach, dretwienie, okropny smak… nigdy wcześniej się z czymś takim nie spotkałam

      2. tom pisze:

        to nie alergia, uwielbiamy ten owoc całą rodziną, ale ostatnio z biedronki nie da się go zjeść, dotkniecie powoduje natychmiastowe uczycie wysuszenia całej buzi. na kilka owoców najpierw jeden się trafił taki dziwny, kolejny zakup dwa tygodnie później i może może jeden dało się zjeść z pięciu, reszta po prostu niejadalna, zero słodyczy tylko ten okropny smak, szorstkość i suchość buzi, nawet płukanie ust nic nie daje.

      3. Wojtek pisze:

        Dzień dobry,
        Mam pytanie.
        Czy można jeść owoc kaki jesli jest ciemny a czadem czarny?????

  3. Mimi pisze:

    Kaki nie jest żółte.

  4. Zuzanka pisze:

    Uwielbiam Kaki,w niektórych sklepach sa od 130 zł za sztukę lub 4,99 za kg.Uwielbiam jesc po prostu w czastki pokrojone razem z e skórką.Pyszne.Córka polubiła kaki,najbardziej zajada się nimi w sezonie kaki.Nawet wybredny kulinarnie mąż tez ja lubi…

  5. stanisłw Paradowski pisze:

    Przepyszny owoc,jestem chory na cukrzycę i nie podnosi cukru a ma tak wiele witamin potrzebnych przy leczeniu tej choroby,zwłaszcza wzrok.

  6. Aga pisze:

    Dla mnie to smakuje jak mango :) jak już ktoś tu pisał… nawet chyba pyszniejsze niż mango :) uwielbiam.
    Obieram ze skórki obieraczką do warzyw cieniutko kroję w kawałeczki i wcinam widelczykiem :)

  7. Maks pisze:

    W końcu rzetelny artykuł. Zwłaszcza informacja co do skórki (wykorzystując np. do dżemów lub musów, gdy miksujemy owoce, to koniecznie trzeba zostawić skórkę, bo ma najwięcej właściwości, jak w przypadku skórek wszystkich owoców). A niestety już nieraz czytałem bzdury jakoby skórka kaki miała być niejadalna, a wręcz toksyczna!

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      Dziękuje ;)

  8. Irena pisze:

    Ja jem kaki cieniutko obierając i na surowo jest pyszny ,czasem robię koktail ,1 szt kaki szklankę mleka kokosowego 1łyżkę nasionek chia 1 łyżkę mleczka pszczelego ,1 banan ,1 łyżkę masła migdalowego i szczyptę soli jest wspaniały smakowo i ma tyle dobrych kalorii i minerałów że zasyci na wiele godzin

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      Bardzo dziękuję za inspirację:)

    2. Minia pisze:

      Irena, gdzie kupujesz mleczko pszczele

  9. Monika pisze:

    Uwielbiam ten owoc ;) a przepis z pewnością wypróbuję choć jak dla mnie może być odrobinę za tłusty ( wiem, wiem że te tłuszcze są zdrowe ale moje jelita źle trawią tłuszcze )

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      W takim razie może zielony koktajl z kaki?:)

  10. Aga pisze:

    Jest pyszny! Ja bym go jeszcze w smaku przyrównała do mango:).

    1. Aga pisze:

      DOKŁADNIE !! dla mnie to też jest mango :) ale o wiele tańsze (dziś w promocji po 3,99 za kg). Uwielbiam !
      obieram kroję na kawałeczki i jem widelcem tak poprostu

  11. Fit na obcasach pisze:

    Chyba sama się skuszę :) widziałam go kilka razy w sklepie i w warzywniaku, ale tak jak piszesz nie wiedziałam jak się do niego zabrać :) ale teraz już wiem! Dzięki za wskazówki.

    1. Paweł pisze:

      Bardzo polecam. Jeden z lepszych owoców jakie w życiu jadłem.