Domowe chipsy z chwastów. Mniszek i pokrzywa na chrupko.

Domowe chipsy są smaczne, bardzo chrupiące i proste do zrobienia. A mniszka i pokrzywę możesz mieć całkowicie za darmo:). No i najważniejsze. Smakują naprawdę świetnie!

Najpopularniejsze naturalne chipsy warzywne z jakimi się spotkałam to chipsy z jarmużu (również polecam). Warto jednak czasami poeksperymentować z mniej popularnymi zielonymi liśćmi jakimi są pospolite chwasty, czyli nasze polskie superpokarmy.

Dlaczego? Dziko rosnące rośliny jadalne takie jak pokrzywa czy mniszek lekarski są całkowicie pozbawione chemii (o ile nie zbierasz ich przy drodze) i pełne zdrowia.

 Dziko rosnące rośliny jadalne takie jak pokrzywa czy mniszek są całkowicie pozbawione chemii (o ile nie zbierasz ich przy drodze) i pełne zdrowia.

Dlaczego warto jeść dziko rosnące rośliny jadalne?

Praktycznie każdy owoc czy warzywo dostępne jest na półkach sklepowych niezależnie od sezonu. Przez cały rok można bez problemu kupić szpinak, świeże ogórki, sałatę, winogrona czy rzodkiewkę. Nikogo już nie dziwi widok truskawek w środku zimy, mimo, że w naszym klimacie zaczynają dopiero kwitnąć na wiosnę…

Mając taki wybór zapominamy o naszych dziko rosnących roślinach, które często traktowane są  jako niechciane chwasty.

Nasi przodkowie doceniali i wykorzystywali te rośliny nie tylko jako pokarm, ale przede wszystkim jako naturalne lekarstwo.

iście mniszka zawierają 8 razy więcej przeciwutleniaczy, 5 razy więcej witaminy K i E, 3 razy więcej witaminy A i 2 razy więcej wapnia niż szpinak.

Dzikie rośliny jadalne to najlepszy sposób na dostarczenie sobie skoncentrowanej ilości składników odżywczych w naturalnej postaci. W przeciwieństwie do roślin uprawianych w ogródku dzikie rośliny muszą sobie dawać radę same. Bez podlewania, bez nawożenia, bez pielenia. Dzięki temu są silniejsze, bardziej odporne i zawierają więcej cennych składników. Uprawiane na masową skalę warzywa i owoce są pod tym kątem znacznie uboższe.

Przykładem może być szpinak i mniszek lekarski. Zdaniem Jo Robinson, autora książki „Dzika strona jedzenia” liście mniszka zawierają 8 razy więcej przeciwutleniaczy, 5 razy więcej witaminy K i E, 3 razy więcej witaminy A i 2 razy więcej wapnia niż szpinak.

Trzeba przyznać, że szpinak wypada na tle mniszka dosyć blado, choć jest bardzo zdrowy :)

Jak polubić smak dziko rosnących roślin?

To, że mniszek czy pokrzywa to cenne dla zdrowia rośliny, nie powinno budzić wątpliwości. Tylko ten smak… No właśnie, nie każdy za nim przepada.

Dzikie rośliny to nie tylko skoncentrowana ilość składników odżywczych, ale też charakternego smaku, do którego nie jesteśmy przyzwyczajeni. Liście mniszka i pokrzywy nigdy nie będą tak delikatne w smaku jak wyhodowana sałata czy szpinak z warzywniaka.

Przez lata człowiek tak modyfikował gatunki uprawianych roślin, żeby były jak najmniej gorzkie, cierpkie czy kwaśne, przy okazji pozbywając je niestety wielu cennych dla zdrowia związków.

Nic więc dziwnego, że dostępne w supermarketach np. jabłka są zazwyczaj tylko słodkie w smaku. Ani trochę kwaśne czy cierpkie. Jeśli jesteś fanem starych odmian jabłek lub miałeś okazję spróbować dziko rosnących owoców z pewnością wiesz o czym mówię.

Kolejnym przykładem może być lodowa sałata, która pozbawiona jest całkowicie smaku, wyrazistego koloru, a w porównaniu z mniszkiem lekarskim zawiera 14 razy mniej składników odżywczych!

Dzikie rośliny są bogatsze w składniki odżywcze. Lodowa sałata w porównaniu z mniszkiem lekarskim zawiera 14 razy mniej składników odżywczych!

Do smaku dzikich roślin trzeba się oczywiście przyzwyczaić, by je polubić. Myślę, że forma chipsów to dobry początek.

Kolejnym krokiem może być świeżo wyciskany sok. Dodając mniszka czy pokrzywę do soków warto zaczynać od mniejszych porcji, stopniowo je zwiększając. Dzięki temu nasze kubki smakowe będą mogły się do nowych smaków przyzwyczaić.

Doskonałym sposobem na przemycenie mniej lubianych smaków są nie tylko soki, ale też zielone koktajle. W moim wcześniejszym poście znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci skomponować wyjątkowo smaczny koktajl z mniszkiem.

Będąc w Grecji i na południu Włoch miałam okazję zajadać się mniszkiem lekarskim podsmażanym z czosnkiem i skropionym odrobiną soku z cytryny.

Był naprawdę pyszny! Sekret tkwi w dodatkach i przyprawach.

Prosty sposób na mniszek lekarski to mniszek podsmażany z czosnkiem i sokiem z cytryny

Oczywiście pomysłów na pokrzywę i mniszka jest dużo więcej. Młode liście mniszka (takie są najbardziej delikatne w smaku) można dodać np. do ulubionej zielonej sałatki. Z liści pokrzyw można zrobić  ziołową herbatę lub zupę.

Warto poszukać swojego sposobu na dzikie rośliny. Odpowiednio doprawione dodadzą nie tylko mnóstwo zdrowia, ale też smaku.

Pora na domowe chipsy z chwastów.

Przepis na domowe chipsy z mniszka i pokrzywy

Składniki:

  • 2 garście liści mniszka i pokrzywy
  • 2 łyżki oliwy
  • sól (1/3 łyżeczki)
  • płatki chilli (1/3 łyżeczki)
  • czosnek w proszku (1 łyżeczka)

Jak zrobić chipsy z mniszka i pokrzywy?

  1. Umyj dokładnie liście mniszka i pokrzywy a następnie je osusz z nadmiaru wodu.
  2. Do  średniej wielkości miski wlej oliwę, dodaj przyprawy i wymieszaj.
  3. Następnie przełóż do miski z przyprawami liście i dokładnie „wymasuj”, by każdy liść był dobrze doprawiony :)
  4. Rozłóż liście równomiernie na blachę. Pamiętaj, że zbyt duża ilość liści na jednej blaszce może spowodować, że chipsy nie będą idealnie chrupkie… Jeśli liście nie mieszczą się na jednej blaszce weź drugą.

Umyj liście i dodaj do nich oliwę, czosnek w proszku, sól i chilli, a następnie upiecz w piekarniku.

Sekretem smaku chipsów warzywnych są odpowiednie przyprawy5. Włóż blachę do nagrzanego do 140 stopni piekarnika. Po 10-15 minutach chipsy powinny być już odpowienio chrupkie.

Pora na degustację :)

Moje chipsy wyszły pikantne i pachniały czosnkiem. Podjadałam je prosto z blachy.

Są pikantne, chrupiące i pachną czosnkiem. Same liście bez przypraw w postaci pieczonej są bardzo delikatne w smaku.

To jak smakują chipsy zależy oczywiście od ilości przypraw. Same liście w postaci pieczonej są bardzo delikatne w smaku.

Na koniec ciekawostka…

Czy wiesz, że wapń jest gorzki w smaku? Jedzmy więc gorzkie rośliny, by mieć mocne kości. Gorzki smak skutecznie poprawia również trawienie. Oprócz gorzkiego mniszka lekarskiego warto sięgać po inne charakterne w smaku rośliny jak rukola, endywia czy cykoria.

Jeśli masz swój sprawdzony sposób na jadalne chwasty podziel się koniecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 komentarzy

  1. zdrowe suszenie pisze:

    Jaki dobry dehydrator Pani ololeca?
    Dziekuje

    liliana

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      Witam, dobrej jakości dehydratory produkowane są np. przez markę Excalibur

  2. Stan pisze:

    Jest wiele substancji gorzkich i taki smak nie musi świadczyć o obecności wapnia. Zresztą nie wszystkie związki wapnia są gorzkie.

  3. antyla pisze:

    Niestety w temperaturze 140stopni chipsy są pozbawione prawie wszystkich witamin i innych wartości odżywczych.
    Jednym słowem są „martwe” Jest to już niestety produkt przetworzony. Można zrobić chipsy w temperaturze 40 stopni,
    zrobiłam w dehydratorze. Rewelacja! Można też w piekarniku.

  4. Dietetyk Na Walizkach pisze:

    Świetne! „Chipsy” z jarmużu czy ciecierzycy już znam, ale takiego patentu jeszcze nie widziałam. Ja również zachęcam do wzbogacenia jadłospisu w „chwasty”, które tak naprawdę kryją wiele cennych składników. Pokrzywa, np. super sprawdza się przy anemii i obrzękach.