młode pokrzywy w zielonym soku z limonką i miętą

Pokrzywa do picia w orzeźwiającym wydaniu. Przepis na sok z pokrzyw.

Pokrzywa do picia? Czemu nie i to nie tylko w postaci herbaty. Polecam sok z pokrzyw. Młode pokrzywy w odpowiednim połączeniu smakują znakomicie! A ten przepis na sok z pokrzywy jest na to najlepszym dowodem.

Sok z pokrzyw możesz kupić w aptece, ale przygotowany w domu ze świeżych pokrzyw smakuje o niebo lepiej.

Wiosna to najlepszy czas na zbieranie młodych pokrzyw, a soki i koktajle to najlepszy sposób na to, by ją w dużych ilościach i smacznym wydaniu przemycić. Pokrzywa to dziko rosnąca roślina jadalna, która osiąga zwyczajna imponujące rozmiary, bo jej “wzrost” może przekroczyć nawet 2 metry! Najlepiej jednak smakuje zanim osiągnie wysokość 60 cm i zanim zacznie kwitnąć.

jak jeść młodą pokrzywę? pokrzywa do picia czyli przepis na świeży sok z pokrzyw

Dlaczego warto zainteresować się pokrzywą?

Liście pokrzyw słyną z wielu niesamowitych właściwości. Mają działanie przeciwzapalne, obniżają poziom cukru we krwi, łagodzą alergie, wykorzystywane są w leczeniu problemów ze stawami, a także anemii (ze względu na dużą zawartość żelaza). Są doskonałym sposobem na oczyszczenie i wzmocnienie organizmu. Więcej na temat właściwości pokrzywy zwyczajnej (a także o tym jak i kiedy ją najlepiej zbierać) znajdziesz w moim wcześniejszym poście. Polecam również post o tym,  jak działa sok z pokrzywy i w jaki prosty sposób można go przechowywać.

Przejdźmy więc do przepisu na sok z młodej pokrzywy. Testowałam jego smak na domownikach i nikt nie wyczuł obecności pokrzywy, a było jej tam mnóstwo. A wszystko to dzięki słodyczy jabłek, niezwykle orzeźwiającej limonce i świeżej mięcie.

mięta to doskonały dodatek do soków, nie tylko do świeżego soku z pokrzyw

Lubisz napój Tymbark o smaku jabłkowo-miętowym?

Ten sok trochę go przypomina, chociaż moim zdaniem jest dużo bardziej orzeźwiający i mniej słodki. Nic dziwnego, skład w obu przypadkach jest zupełnie inny. Napój Tymbark składa się  w 20% z soku jabłkowego (z zagęszczonego soku), a cała reszta to syrop glukozowo-fruktozowy i/lub cukier, regulator kwasowości – kwas cytrynowy i ekstrakt miętowy.

A co kryje się w moim orzeźwiającym soku z pokrzyw?

jak pić pokrzywę? Najlepiej w postaci świeżo wyciskanego soku

Przepis na sok z pokrzywy czyli pokrzywa do picia w miętowym wydaniu

Składniki (na 2 małe szklanki):

  • 2 kubki liści pokrzywy (mocno upchanych w kubku)
  • 4 twarde, soczyste jabłka
  • 2 limonki (lub cytryny), bez skórki
  • garść świeżych liści mięty

składniki soku: jabłka limonka mięta i pokrzywa

Sok z zielonych składników jak pokrzywa czy mięta najlepiej wyciskać w wyciskarce wolnoobrotowej. Do zielonych liści szczególnie polecam wyciskarkę poziomą jak Sana 727 Supreme czy Angel 8500s.

Najlepszy efekt uzyskasz wrzucając składniki liściaste na zmianę z kawałkami jabłek i limonek. Jeśli lubisz cytrusowy smak zostaw odrobinę skórki na limonce, dzięki temu sok będzie bardziej aromatyczny (nie przesadzaj jednak z jej ilością, żeby uniknąć gorzkiego smaku).

przepis na zdrowy sok z wyciskarki wolnoobrotowej

Intensywnie zielony,  lekko słodki z nutą limonkowo-miętową….

Jest pyszny!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 komentarzy

  1. jola pisze:

    Ciupciuś, a jak ma się SANA 929 do 727 ?

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      Witam, Sana 929 to oczywiście zupełnie inne materiały wykonania, ta wyciskarka jest w całości z niezniszczalnej stali (z nie z tworzywa jak 727). Sana 929 to też większa wydajność, ten model posiada w nakrętce regulację ciśnienia i przy ustawieniu na 3 pulpa wychodzi sucha. Jest jeszcze jedna różnica, która rzuciła mi się w oczy podczas wyciskania, ślimak w Sana 929 ma inny kształt i dzięki temu wyciskarka jeszcze lepiej “łapie” składniki i wciąga je do środka. Obie wyciskarki Sana są godne polecenia, błyskawiczne w myciu.

  2. Olga pisze:

    A czy pokrzywa Koleus nada się również do soków?

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      Witam, to pokrzywa ozdobna i nie nadaje się do spożycia (jest trująca).

  3. Agnieszka pisze:

    Dobry pomysł na sok, niestety będę piła go sama, bo u mojej rodzinki nie przejdzie… Wyczują nawet jeden listek. :(

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      hmmm, może warto wrzucić więcej mięty?:)