Reader Interactions

Komentarze

 1. arkadiusz

  O tym ikigai nie wiedziałem, że jest ważne u stulatków, ale sam podświadomie lubie mieć misję. Każde przybliżenie się do jej realizacji powoduje, że czuje się coraz bardziej zdrowszy i wszystko ma sens. Pozdrawiam :)

 2. Rafał

  Super artykuł, od kilku lat tym się interesuję, podobno do „diety okinawa” porównywalna jest dieta śródziemnomorska, czyli oliwki, ryby, oliwa z oliwek itd. W tym artykule w końcu widzę inne podobieństwa: dużo słońca / dużo witamin d, spokojny styl życia (podobno włosi są temperamentni, ale żyją bardzo wolno, nigdzie się nie spieszą), jak wiadomo jest u nich również bardzo popularne i akceptowane czerwone wino, które ponoć zawiera dużo polifenoli.
  Słyszałem również o mentalności nakierowanej na umiarkowany ruch u starszych włochów, czyli spacery, przesiadywanie w parku, na plaży itd. U nas starsze osoby raczej tkwią w domu i oglądają seriale.

  Nie wiem czy idę dobrym tropem, ale ten artykuł jest inspirujący i rzetelny.

  • Magdalena Olszewska

   Dzięki Rafał:)

 3. Ania

  Podobno ogromne znaczenie w życiu mieszkańców Okinawy mają również więzi społeczne. Podobno brak tam poczucia samotności i nieprzydatności, co dotyka wielu starszych Europejczyków.

  • Magdalena Olszewska

   Oj to prawda..

 4. kasia

  Przeciez oni nie jedza na surowo tylko gotowane warzywa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Menu
Search
„Kuvings

Send this to a friend

może zainteresuje Cię artykuł: Zdrowy styl życia - sekret długowieczności z bloga surojadek.com
link: https://surojadek.com/zdrowy-styl-zycia/