open menu
open search bar

Reader Interactions

Komentarze

 1. kasia

  Przeciez oni nie jedza na surowo tylko gotowane warzywa.

 2. Ania

  Podobno ogromne znaczenie w życiu mieszkańców Okinawy mają również więzi społeczne. Podobno brak tam poczucia samotności i nieprzydatności, co dotyka wielu starszych Europejczyków.

  • Magdalena Olszewska

   Oj to prawda..

 3. Rafał

  Super artykuł, od kilku lat tym się interesuję, podobno do „diety okinawa” porównywalna jest dieta śródziemnomorska, czyli oliwki, ryby, oliwa z oliwek itd. W tym artykule w końcu widzę inne podobieństwa: dużo słońca / dużo witamin d, spokojny styl życia (podobno włosi są temperamentni, ale żyją bardzo wolno, nigdzie się nie spieszą), jak wiadomo jest u nich również bardzo popularne i akceptowane czerwone wino, które ponoć zawiera dużo polifenoli.
  Słyszałem również o mentalności nakierowanej na umiarkowany ruch u starszych włochów, czyli spacery, przesiadywanie w parku, na plaży itd. U nas starsze osoby raczej tkwią w domu i oglądają seriale.

  Nie wiem czy idę dobrym tropem, ale ten artykuł jest inspirujący i rzetelny.

  • Magdalena Olszewska

   Dzięki Rafał:)

 4. arkadiusz

  O tym ikigai nie wiedziałem, że jest ważne u stulatków, ale sam podświadomie lubie mieć misję. Każde przybliżenie się do jej realizacji powoduje, że czuje się coraz bardziej zdrowszy i wszystko ma sens. Pozdrawiam :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share via
„Kuvings
Send this to a friend
może zainteresuje Cię artykuł: Zdrowy styl życia - sekret długowieczności z bloga surojadek.com
link: https://surojadek.com/zdrowy-styl-zycia/