sprawdź czy cierpisz na niedobór magnezu

Niedobór magnezu dotyczy aż 60% Polaków. Czy Ciebie też?

Niedobór magnezu dotyczy już większości z nas i staje się coraz większym problemem, a co gorsze miliony osób cierpią na niedobór magnezu nie wiedząc o tym. Polacy masowo cierpią na niedobór tego pierwiastka. 60% Polaków jest zagrożona niedoborem magnezu (w Stanach Zjednoczonych na niedobór magnezu cierpi już 80% Amerykanów!).

Rutynowe badania krwi, które są najczęstszą formą diagnozy stanu zdrowia nie są miarodajne, gdyż zaledwie 1% magnezu zawarta jest w ludzkiej krwi.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak ważną rolę pełni magnez w naszym zdrowiu

Magnez to zdaniem wielu ekspertów najważniejszy minerał w twoim ciele. Znacznie ważniejszy niż wapń, potas czy sód. To właśnie magnez reguluje te 3 minerały. Jest niezbędny dla ponad 300 biochemicznych reakcji zachodzących w organizmie.

Magnez wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz mięśni (często przy jego niedoborze możesz zauważyć drgającą powiekę), układu odpornościowego, pomaga w utrzymywaniu mocnych kości oraz dba, by twoje serce biło równomiernie. Bez tego pierwiastka twoje serce nie mogłoby bić wcale. Magnez to pierwiastek życia, tak o nim mówią specjaliści i jest w tym dużo prawdy.

Kiedy ostatni raz twój lekarz rozmawiał z tobą na temat niedoboru magnezu i jego skutków?

Pewnie nie pamiętasz… Dlatego trzeba wziąć sprawę w swoje ręce i samemu zadbać o właściwy poziom tego kluczowego pierwiastka.

Co na niedobór magnezu mówią badania naukowe?

Jedno z badań opublikowanych przez magazyn Atherosclerosis wykazało, że osoby z niskim poziomem magnezu były ponad 2 razy bardziej narażone na śmierć spowodowaną chorobami układu krążenia (do dziś to zabójca #1 na świecie). Co więcej osoby te były ponad 7 razy bardziej narażone na śmierć z powodu innych dolegliwości.

Czy magnez może być równie skuteczny w leczeniu depresji co trójcykliczne leki antydepresyjne? Okazuje się, że tak co potwierdza badanie z 2008 roku. Niedobór magnezu może obniżać poziom serotoniny, hormonu działającego antydepresyjnie.

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Maryland Medical Center dieta bogata w warzywa i owoce, a zarazem niskie spożycie nabiału prowadzi do lepszej kontroli ciśnienia krwi, zwłaszcza u osób spożywających pokarmy bogate w magnez. Badanie przeprowadzone na dużej grupie 8500 kobiet potwierdziło, że spożywanie produktów zawierających duże ilości magnezu prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi.

Poznaj najczęstsze objawy niedoboru magnezu

Niestety wcale nie jest tak łatwo zrobić testy, które dałyby miarodajne wyniki poziomu magnezu w organizmie. Również test krwi będzie niemiarodajny. Istnieją co prawda specjalistyczne laboratoria robiące profesjonalne testy badające zawartość magnezu, ale nie jest to już opcja łatwo dostępna. Dlatego trzeba zwracać uwagę na sygnały jakie wysyła nam organizm i dbać o zróżnicowaną dietę bogatą w magnez. Poniżej lista najczęstszych objawów niedoboru magnezu:

Pierwsze objawy niedoboru magnezu są zazwyczaj subtelne. Większość magnezu kumulowana jest w tkankach i to one na pierwszym miejscu dadzą o sobie znać:

  • skurcze i drżenie mięśni (często nóg),
  • drganie powiek,
  • napięcie górnej części pleców,
  • ramion i szyi.

Kolejny etap jeszcze wczesnych objawów to zawroty i bóle głowy, utrata apetytu, nudności, zmęczenie i osłabienie organizmu, problem ze skupieniem się.

Silniejsze objawy niedoboru magnezu to:

  • brak energii, nerwowość,
  • dezorientacja,
  • niepokój,
  • irytacja,
  • problemy z trawieniem,
  • bezsenność,
  • szybkie bicie serca,
  • osteoporoza,
  • zwapnianie organów,
  • osłabienie kości.

Długotrwały i duży niedobór magnezu może skutkować arytmią serca, suchością skóry, utratą wagi, ciężkim zmęczeniem, cukrzycą typu 2, częstymi infekcjami, skurczem naczyń wieńcowych, omamami, a nawet zaburzeniami osobowości. W bardzo ekstremalnych przypadkach niedobór magnezu może prowadzić do śmierci.

Co wpływa na niedobór magnezu?

  • duża ilość gazowanych napojów (szczególnie słodzonych) jesteś bardziej narażony na niedobór magnezu, który jest wypłukiwany z organizmu. Ciekawostką jest to, że wypicie np. małej puszki coli przez dziecko, skutecznie blokuje przyswajanie magnezu przez 24 godziny
  • przetworzony cukier. Lubisz słodycze? Kto nie lubi :) Jeśli jednak jesz ich dużo i są to rafinowane cukry znacznie obniżasz szanse na prawidłowy poziom magnezu w organizmie
  • mała czarna również dobrze sprawdza się w wypłukiwaniu tego cennego minerału z twojego organizmu, dlatego warto ograniczyć jej ilość
  • alkohol i magnez nie za bardzo się lubią. O ile lampka wina od czasu do czasu nie powinna zaszkodzić, o tyle zbyt częste picie alkoholu może nawet podwoić wydalanie magnezu z organizmu
  • dieta opierająca się na przetworzonych produktach, uboga w pełnowartościowe produkty roślinne
  • stres, szczególnie długotrwały potrafi wymieść ostatnie resztki magnezu z organizmu
  • zbyt częste spożywanie lekarstw (np. antybiotyki)

Produkty bogate w magnez

Najlepszym źródłem magnezu jest pożywienie. Kupuj produkty od lokalnych rolników lub z certyfikowanych źródeł, które rosną na glebie bogatej w minerały. Produkty kupowane w marketach, produkowane na przemysłową skalę rosną w glebie zawierającej znikome ilości minerałów co wpływa na jakość produktu finalnego.

Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na magnez?

Dla dorosłego mężczyzny jest to ok. 400-420 mg, a dla kobiety 310-320 mg dziennie. Dzienna dawka magnezu dla kobiet w ciąży to 350-400 mg.

Świetnym naturalnym źródłem magnezu są intensywnie zielone liście takie jak szpinak, orzechy i nasiona. Dobrym źródłem są też algi oraz sok z zielonych liści, które zawierają dużą dawkę chlorofilu.

Nasz organizm słabo przyswaja magnez i trzeba mu w tym trochę pomóc. Ale jest na to kilka sposobów. Zapewnij sobie odpowiednią dawkę witaminy D3 (wystarczy kilka minut słońca dziennie), witaminy B6, witaminy B1, Witaminy E oraz selenu (bardzo duże ilości tego pierwiastka zawierają orzechy brazylijskie), które wspomagają przyswajanie magnezu.

Lista 7 naturalnych produktów bogatych w magnez

  1. Szpinak – 157 mg (1 kubek) pokrywa około 40% dziennego zapotrzebowania na magnez,
  2. Burak liściowy – 154 mg (1 kubek) 38% dziennego zapotrzebowania na magnez,
  3. Pestki dyni – 93 mg (1/8 kubka) 23% dziennego zapotrzebowania na magnez,
  4. Migdały – 80 mg (1 kubek) 20% dziennego zapotrzebowania na magnez,
  5. Czarna fasola – 60 mg (1/2 kubka) 15% dziennego zapotrzebowania na magnez,
  6. Awokado – 58 mg (1 średnie awokado) 15% dziennego zapotrzebowania na magnez,
  7. Figi – 50 mg (1/2 kubka) 13% dziennego zapotrzebowania na magnez.

niedobór magnezu to częsta przyczyna wielu chorób. Świetnym źródłem magnezu jest szpinak, liść buraka, migdały, czarna fasola, awokado, figi

Znalazłam też inne naturalne sposoby na dostarczenie sobie magnezu. Możesz użyć olejku magnezowego na skórę lub zażyć relaksującej kąpieli z dodatkiem soli Epsom (siarczan magnezu), która skutecznie dostarczy twojemu organizmowi magnezu.

A może magnez w tabletkach?

Zdaniem dr. Danine Fruge z Pritikin Longevity Center z Miami, suplementy prawdopodobnie szybko dostarczą dużą dawkę magnezu, ale najlepiej czerpać magnez z naturalnych pokarmów. Twój organizm wchłania magnez inaczej z naturalnych źródeł, a inaczej z suplementów.

Twój organizm ma wbudowany mechanizm, który uniemożliwia przedawkowanie magnezu z jedzenia, ale nie działa w przypadku suplementów

Oznacza to, że możesz dostarczać bardzo duże ilości magnezu z naturalnego źródła bez obawy o przedawkowanie, ale bardzo łatwo jest przedawkować magnez pochodzący z suplementów. Przedawkowanie magnezu może mieć bardzo poważne skutki, dlatego lepiej skonsultować suplementację ze swoim lekarzem, twierdzi dr. Fruge.

Nie daj się reklamom

Magnez magnezowi nie równy i producenci często wykorzystują ten fakt reklamując magnez w wysokich dawkach. Wysoka dawka magnezu nie zawsze oznacza, że dany suplement jest lepszy. Zwróć uwagę na rodzaj soli soli, w skład której wchodzą jony magnezu.

Magnez lepiej jest wchłaniany z soli organicznych (mleczan, cytrynian, asparagianian) niż z połączeń nieorganicznych (węglan, chlorek).
Dobrze jest znaleźć informację na temat ilości jonów magnezu (czystego magnezu).

Producenci głównie podają informację o zawartości magnezu, nie podając zawartości jonów magnezu, a to już nie to samo  :(

Natura zadbała, byś nie cierpiał na niedobory potrzebnych związków. Warto korzystać z naturalnych składników nie tylko w przypadku niedoboru magnezu, ale po to by być zdrowym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 komentarzy

  1. Basia pisze:

    Jakiś czas temu zauważyłam u siebie objawy braku magnezu, byłam ciągle zmęczona, osowiała, nie mialam apetytu. Do diety wprowadziłam więcej szpinaku i pasty z awokado, które uwielbiam oraz z niewielkiej ilości uzupełniam magnez suplementami.Teraz jest o wiele lepiej, za jakiś czas zostanę tylko przy naturalnych składnikach bogatych w magnez.

  2. Rrr pisze:

    Akurat chlorek magnezu jest dobrze wchłanialną formą – jedyną z nieorganicznych.

  3. fazza pisze:

    Na niedobór magnezu polecam osobiście przetestowaną żywą sól magnezową :)

  4. Daniel pisze:

    Świetny artykuł, nie wiedziałem, że słodycze obniżają poziom magnezu. Zdecydowanie muszę je ograniczyć. Dzięki również za spis produktów bogatych w magnez, na pewno się przyda :)

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      :)

  5. Miasto Zen pisze:

    Polecam olejek magnezowy :) Korzystam regularnie. Magnez transdermalnie – najskuteczniej.

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      Dziękuję za komentarz:)

      1. Weronika pisze:

        O, wpadł mi w oko znowu ten artykuł. W międzyczasie opublikowałam wpis o olejku magnezowym:

        miastozen. pl/olejek-magnezowy-nerwy/

        Buziaki :)

  6. Piotr pisze:

    Świetny artykuł. Praktycznie nikt nie zwraca uwagi na niedobór magnezu do momentu pojawienia się pierwszych objawów jego niedoboru. Zaskakująca informacja na temat magnezu i coli. Mało kto o tym pisze. Czytałem, że dobrym źrodłem magnezu jest tez czekolada (pewnie ta mniej słodka). Co o tym sadzisz?

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      Dziękuję:) Jeśli czekolada to z pewnością gorzka będzie zdecydowanie lepszym wyborem, im więcej kakao tym oczywiście lepiej (są takie które mają nawet 99% kakao). Cała czekolada (100g) o zawartości min 70% kakao zapewnia ok. 58% dziennego zapotrzebowania na magnez, jednak jedzenie aż tak dużej porcji czekolady codziennie to niezbyt dobry pomysł:)