napój z imbirem i kurkumą

Rozmaryn, kurkuma i imbir – lemoniada inna niż wszystkie

Rozmaryn – z czym to się je ?

Rozmaryn to niezwykle popularne zioło, znajdziesz je na każdej półce sklepowej w postaci suszonej. W kuchni mojej mamy trafia najczęściej do opiekanych ziemniaków. Suszony rozmaryn jest dobry, bo zawsze pod ręką, ja jednak zdecydowanie wolę świeży rozmaryn. Moim zdaniem to zupełnie inny smak i nieporównywalny aromat.

rozmaryn lecznicze właściwości i zastosowanie

Jaki jest rozmaryn?

Po pierwsze niesamowicie aromatyczny! Odkryłam go kilka lat temu we Włoszech. Jego ogromne krzaki rosły w donicach przy ulicy. Wyglądały jak krzewy ozdobne, niczym nie przypominały małych doniczek z rozmarynem, które można kupić w supermarkecie:) Urwałam gałązkę, potarłam igiełki i uwolnił się mocny, cytrusowo-leśny zapach. Bez wątpienia był to rozmaryn. Uwielbiam ten intensywnie świeży aromat.

Po drugie ma bardzo orzeźwiający smak, przez niektórych określany jako lekko gorzki. Można go dodać do opiekanych ziemniaków, ryb, zrobić z niego pyszną herbatę (najlepiej smakuje z dodatkiem miodu) lub orzeźwiającą lemoniadę (przepis na końcu postu).

orzeźwiająca lemoniada z aromatycznym rozmarynem ugasi każde pragnienie

Rozmaryn – wyjątkowe zioło

Dlaczego rozmaryn jest tak wyjątkowy? Oprócz witamin i minerałów zawiera unikalne związki i olejki. Kwas rozmarynowy, a także olejki eteryczne, takie jak cyneol, kamfen, borneol, pinen, są znane również z działania przeciwzapalnego, antybakteryjnego, przeciwgrzybicznego i właściwości antyseptycznych. Nie bez powodu wyciąg z rozmarynu znajdziesz w płynach do płukania jamy ustnej. Możesz zaparzyć sobie kilka gałązek rozmarynu i płukać (schłodzonym oczywiście) wywarem jamę ustną, działa bakteriobójczo, ale przede wszystkim skutecznie odświeża oddech.

Rozmaryn jest często używany na problemy trawienne takie jak zgaga, wzdęcia, problemy z wątrobą i pęcherzykiem żółciowym, czy brak apetytu. Stosowany jest również na kaszel, bóle głowy i słabą pamięć (u osób starszych). Zamiast zwykłej herbaty możesz sobie wrzucić gałązkę świeżego rozmarynu do kubka, zalać wrzącą wodą i delikatnie posłodzić. Taka herbata ziołowa rozgrzewa od wewnątrz i smakuje rewelacyjnie.

Intensywny aromat rozmarynu wykorzystywany jest w wielu produktach kosmetycznych (wywar z rozmarynu możesz np. dodać do kąpieli). Ten mocny zapach zdobywa serca wielu osób, ale podobno skutecznie odstrasza natrętne owady:) Jednym z podawanych sposobów jest wrzucenie gałązki rozmarynu do ogniska, ja jednak tej metody jeszcze nie próbowałam.

Przejdźmy do tego co najlepsze, czyli przepisu na lemoniadę.

2 cytryny lub limonki (sok), 4-5 cm świeżego imbiru, 4-5 cm świeżej kurkumy lub 1 łyżeczka sproszkowanej kurkumy, 4 małe gałązki świeżego rozmarynu (ewentualnie 2-3 gałązki dla ozdoby), miód dla dodania słodyczy, 4-5 szklanek wody filtrowanej

Wykorzystałam w niej moje ulubione i super zdrowe przyprawy czyli kurkumę i imbir, które pojawiły się już wcześniej na Surojadku w postaci napoju rozgrzewającego. Tym razem wersja mocno schłodzona, na lato. Czego będziesz potrzebować?

Przepis na lemoniadę z rozmarynem, kurkumą i imbirem

Składniki (na ok. 1 litr):

  • 2 cytryny lub limonki (sok)
  • 4-5 cm świeżego imbiru
  • 4-5 cm świeżej kurkumy lub 1 łyżeczka sproszkowanej kurkumy
  • 4 małe gałązki świeżego rozmarynu (plus 2-3 dla ozdoby)
  • miód dla dodania słodyczy (ilość według własnych preferencji smakowych:)
  • 4-5 szklanek wody filtrowanej

Sposób przygotowania lemoniady:

Obierz kłącze kurkumy i imbiru i zetrzyj na tarce (koniecznie załóż rękawiczki, kurkuma pozostawia swój kolor na palcach dosyć długo :)) Do małego garnka wlej 1 szklankę wody, dodaj imbir, kurkumę oraz gałązki rozmarynu.

Doprowadź wodę do wrzenia i pozostaw na wolnym ogniu ok. 10 minut (zapach jest obłędny!). Przelej wywar przez sitko, żeby był klarowny. Następnie dodaj 3-4 szklanki chłodnej wody i sok z cytryn.

Na koniec lemoniadę dosłódź miodem (lub np. syropem klonowym) według własnych kubków smakowych. W przypadku miodu warto go rozpuścić w niewielkiej ilości letniej wody i dopiero wtedy dodać do lemoniady. Dodaj kilka gałązek rozmarynu (dla ozdoby i dodatkowego aromatu) i wstaw do lodówki, żeby się schłodziła.

lemoniada z imbirem na dobre trawienie

Podawaj z kostkami lodu i świeżą gałązką rozmarynu:)

domowa lemoniada z rozmarynem

Kurkuma daje piękny, słoneczny kolor. Imbir i rozmaryn dodaje orzeźwienia. A czy Ty już piłeś lemoniadę w takim połączeniu? Jestem ciekawa Twojej oceny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 komentarzy

  1. Maria Baraniecka pisze:

    Jeśli mam przygotowaną bazę ,czyli tę pastę z kurkumy, to czy mogę ją dodawać do tych wszystkich soków i koktajli, jeśli tak to w jakiej ilości.

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      Pani Mario, a o jaką pastę Pani pyta? W tym przepisie na lemoniadę wystarczy połączyć wywar z imbiru, kurkumy i rozmarynu z wodą, sokiem cytryn i odrobiną słodyczy.

  2. Joasia pisze:

    Przyznaję, że nieufnością przygotowywałam ten napój. A tu takie zaskoczenie. Niebanalny i smaczny jednocześnie. Dzięki za inspirację

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      bardzo się cieszę Asiu:)

  3. Infraline pisze:

    Taka lemoniada jest idealna na taką pogodę :) A do ryb również używam, chociaż częściej chyba właśnie do soków. Mają wtedy taki świeży smak.

  4. Ania pisze:

    Również uwielbiam rozmaryn z cytryną!

  5. Damwid pisze:

    Używam świeżych gałązek rozmarynu do ryb :) Nie pomyślałam, żeby użyć ich do napojów, ale to jest bardzo dobry pomysł :) Spróbuję na pewno!