Koktajle, czyli smoothies są coraz bardziej modne, dostępne prawie na każdym rogu, a nawet w supermarketach (ostatnio widziałam smoothie np. w Lidlu, a nawet w Rossman).
Ja też się nimi zachwycam pisząc o nich regularnie na moim blogu i zachęcam innych do blendowania 😋 Tobie pewnie też koktajle kojarzą się z samym zdrowiem…?
Niestety nie wszystkie są takie super zdrowe…
Oczywiście wszystko zależy od tego co kryje się w środku. Celowo użyłam słowa „kryje się”, bo w koktajlu można ukryć wiele rzeczy, tak żeby ich nikt nie zauważył, a nawet nie wyczuł smaku niektórych składników. Odpowiednio schłodzony i dosłodzony posmakuje każdemu. Często tam, gdzie pojawia się skala masowa i biznes, składniki nie zawsze są na pierwszym miejscu.
Koktajle są bardzo wdzięczne, bo można w nich przemycić super zdrowe składniki jak zielone liście czy super pokarmy jak np. siemię lniane. Działa to niestety w dwie strony. Bez problemu można przemycić w koktajlu składniki takie jak cukier, konserwanty i kilka innych zbędnych produktów. Jest jednak dobra wiadomość. Jeśli przygotowujesz koktajle w domu, masz nad ich składem pełną kontrolę. Jeśli sięgasz po tzw. gotowca bywa różnie:)
A oto Przykład. Pewnie nie zdziwisz się, że posłużę się przykładem koktajlu z McDonalds, bo któż by nie znał tej marki?
Ice Fruit Smoothie Truskawka i Banan
Czy wiesz co zawiera koktajl Ice Fruit Smoothies Truskawka i Banan? Ja do takiego owocowego koktajlu dodałabym kremowego banana, słodkie truskawki, kilka kostek lodu dla ochłody i mleko roślinne, żeby wyszedł smaczny, kremowy i dobrze się sprzedawał :) Więcej nie trzeba.
Oryginalny skład koktajlu ze znanej sieci jest zdecydowanie dłuższy i bardziej skomplikowany:
soki owocowe i przeciery, częściowo z koncentratów (jabłko, gruszka, banan, truskawka), stabilizatory (guma celulozowa, guma ksantanowa, pektyna), naturalne substancje smakowe, owoce i koncentraty roślinne (czarna marchew, szafran, wiśnia), kwas cytrynowy. Oprócz tego w skład wchodzi również baza jogurtowa, a w niej odtłuszczone mleko, śmietana/śmietanka, laktoza, białko, odtłuszczone mleko w proszku, modyfikowana skrobia kukurydziana, stabilizator (pektyna), kultury bakterii.
Hmm trudno w tym gąszczu składników odnaleźć najważniejsze składniki czyli banana i truskawkę 😏 Efekt smakowy?
Moim zdaniem zbyt słodki i za mało w nim smaku owoców. Od mojej propozycji zwykłego koktajlu na bazie owoców i mleka roślinnego różni się nie tylko wyglądem i smakiem ale również, a może przede wszystkim wartościami odżywczymi. Nie chcę nikogo zniechęcać do tego produktu McDonalds, posługując się tym przykładem chciałam jedynie pokazać różnicę i zachęcić do zdrowych wyborów, do zwracania uwagi na to co jeMY.
Czego nie warto dodawać do koktajli
Jeśli już przekonałam Cię do robienia koktajli w domu warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, by Twój koktajl nie tylko smakował, ale był zdrowy.
1. Zbyt duża ilość słodkich owoców
Świeże owoce są bardzo zdrowe i pożywne, jednak zbyt duża ilość słodkich owoców w koktajlu to duża dawka kalorii. Warto pamiętać o mniej kalorycznych i bardzo zdrowych owocach jak truskawki, maliny, jagody, czy jabłka. Namawiam oczywiście do dodawania zielonych liści. Garść zieleniny dodana do ulubionych owoców zmieni się w pyszny, odżywczy koktajl. Warto spróbować, by się przekonać.
2. Masło orzechowe – w ilości większej niż 1 łyżka
Jest pyszne, większość z nas uwielbia jego smak. Jest również chętnie dodawane do koktajli. Nie warto jednak przesadzać z jego ilością, bo jest bardzo kaloryczne. 2 łyżki masła z orzechów arachidowych to 188 kalorii. Ile trzeba się namęczyć, żeby to spalić :) Zamiast masła orzechowego postaw na super zdrowe siemię lniane, chia czy nasiona konopi, które oprócz kalorii dostarczą Ci dużo składników odżywczych w tym cennych kwasów omega.
3. Cukier
Unikaj dodawania cukru do koktajli i nie chodzi mi tylko o klasyczny biały cukier. Cukier kryje się w wielu produktach dodawanych do koktajli. Bądź czujny i sprawdź skład produktu dodając do swojego koktajlu np. mleko roślinne, jogurt czy proszek białkowy. Nie zachęcam do dodawania lodów do koktajlu, bo oprócz chłodno-słodkiego smaku dokłada dużą dawkę tłuszczu i cukru. Jeśli wykorzystujesz sok owocowy, zapomnij o tym z kartonika i koniecznie postaw na świeżo wyciskany.
4. Mleko
Mleko oczywiście tak, ale roślinne. Jest zdrowsze, lepiej się trawi i super smakuje. Wybór jest naprawdę duży – migdałowe, kokosowe, ryżowe, konopne, owsiane czy jaglane. Znajdź swój ulubiony smak.
Podstawą zdrowego koktajlu są zdrowe, świeże i dobrej jakości składniki. Warto o tym pamiętać.
Jeśli coś mi umknęło koniecznie daj znać 😀
Dzień Dobry! Trafiłam na tego bloga i od razu zakochałam się w dziesiątkach przepisów (lista do przetestowania robi się coraz dłuuuuższa). Mam przy okazji też dwa pytania i akurat ten wpis wydał mi się najbardziej pasujący do zadania przynajmniej jednego z nich. Mianowicie – a co z dodawaniem maślanki lub kefiru? Wart? Bo dla mnie one przyjemnie zwiększają gęstość koktajlu :)
A drugie pytanie już zupełnie z innej beczki. Czy można przechowywać koktajl przez kilka dni w lodówce? Bo dla mnie nawet takie proste czynności jak obranie owoców i zmiksowanie to jednak czasami problem z czasem. A tak to bym zrobiła raz na trzy dni i potem tylko hop butelkę do torebki
Cześć Magda. Cieszę się że Surojadek Ci się spodobał Jeśli chodzi o maślankę, kefir czy jogurt to jak najbardziej nadają przyjemnej konsystencji i dodają smaku w koktajlach, ja jednak nie jestem fanem nabiału, dlatego u mnie tych składników nie znajdziesz w przepisach :) Korzystam tylko z roślinnych produktów :) Jeśli chodzi o przechowywanie koktajli to odpowiedź znajdziesz w moim wcześniejszym poście http://surojadek.com/jak-przechowywac-soki-i-koktajle/ Pozdrawiam
Piszesz, aby zrezygnować z dodawania mleka krowiego…rozumiem, że w ogóle nie jadasz nabiału i powiem szczerze, że nie musisz mnie do tego jakoś specjalnie przekonywać :-) jednak powiedz proszę jak radzisz sobie ewentualnymi niedoborami wapnia, nie obawiasz się tego?
Rośliny to bardzo bogate źródło wapnia. Ważna jest też jego przyswajalność. Kilka informacji na temat mleka i przykładów produktów bogatych w wapń znajdziesz tutaj.
Pozdrawiam,
Magda