co zrobić, żeby koktajl był zdrowy?

Nigdy nie dodawaj tego do koktajlu!

Koktajle, czyli smoothies są coraz bardziej modne, dostępne prawie na każdym rogu, a nawet w supermarketach (ostatnio widziałam smoothie np. w Lidlu, a nawet w Rossman).

Ja też się nimi zachwycam pisząc o nich regularnie na moim blogu i zachęcam innych do blendowania 😋 Tobie pewnie też koktajle kojarzą się z samym zdrowiem…?

Nie wszystkie koktajle są takie super zdrowe…

Oczywiście wszystko zależy od tego co kryje się w środku. Celowo użyłam słowa „kryje się”, bo w koktajlu można ukryć wiele rzeczy, tak żeby ich nikt nie zauważył, a nawet nie wyczuł smaku niektórych składników. Odpowiednio schłodzony i dosłodzony posmakuje każdemu. Często tam, gdzie pojawia się skala masowa i biznes, składniki nie zawsze są na pierwszym miejscu.

Koktajle są bardzo wdzięczne, bo można w nich przemycić super zdrowe składniki jak zielone liście czy super pokarmy jak np. siemię lniane.

Działa to niestety w dwie strony.

Bez problemu można przemycić w koktajlu składniki takie jak cukier, konserwanty  i kilka innych zbędnych produktów.

Jest jednak dobra wiadomość. Jeśli przygotowujesz koktajle w domu, masz nad ich składem pełną kontrolę. Jeśli sięgasz po tzw. gotowca bywa różnie:)

A oto Przykład. Pewnie nie zdziwisz się, że posłużę się przykładem koktajlu z McDonalds, bo któż by nie znał tej marki?

Strawberry Shake czyli koktajl truskawkowy

Czy wiesz co zawiera shake truskawkowy? Ja do takiego owocowego koktajlu dodałabym kremowego banana, słodkie truskawki, kilka kostek lodu dla ochłody i mleko roślinne. To wystarczy, żeby wyszedł smaczny, kremowy koktajl i dobrze się sprzedawał :) Więcej nie trzeb!

Oryginalny skład koktajlu ze znanej sieci jest zdecydowanie dłuższy i bardziej skomplikowany:

Cukier, Truskawki, Syrop kukurydziany, Gliceryna, Koncentrat puree truskawkowego, Woda, 2% lub mniej: Naturalny aromat, Sok warzywny i Beta karoten (barwnik), Kwas cytrynowy, Pektyna, Sól, Sorbinian potasu (konserwant), Chlorek wapnia.

 😏 Efekt smakowy?

Moim zdaniem zbyt słodki i za mało w nim truskawki w truskawce. Od mojej propozycji zwykłego koktajlu na bazie owoców i mleka roślinnego różni się nie tylko wyglądem i smakiem ale również, a może przede wszystkim wartościami odżywczymi. Nie chcę nikogo zniechęcać do tego produktu McDonalds, posługując się tym przykładem chciałam jedynie pokazać różnicę i zachęcić do zdrowych wyborów, do zwracania uwagi na to co jemy.

Czego nie warto dodawać do koktajli

Jeśli już przekonałam Cię do robienia koktajli  w domu warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, by Twój koktajl nie tylko smakował, ale był zdrowy.

1. Zbyt duża ilość słodkich owoców

Świeże owoce są bardzo zdrowe i pożywne, jednak zbyt duża ilość słodkich owoców w koktajlu to duża dawka kalorii. Warto pamiętać o mniej kalorycznych i bardzo zdrowych owocach jak truskawki, maliny, jagody, czy jabłka. Namawiam oczywiście do dodawania zielonych liści. Garść zieleniny dodana do ulubionych owoców zmieni się w pyszny, odżywczy koktajl. Warto spróbować, by się przekonać.

2. Masło orzechowe – w ilości większej niż 1 łyżka

Jest pyszne, większość z nas uwielbia jego smak. Jest również chętnie dodawane do koktajli. Nie warto jednak przesadzać z jego ilością, bo jest bardzo kaloryczne.

2 łyżki masła z orzechów arachidowych to 188 kalorii. Ile trzeba się namęczyć, żeby to spalić :)

Zamiast masła orzechowego postaw na super zdrowe siemię lniane, chia czy nasiona konopi. Oprócz kalorii dostarczą Ci dużo składników odżywczych w tym cennych kwasów omega 3.

3. Cukier

Unikaj dodawania cukru do koktajli i nie chodzi mi tylko o klasyczny biały cukier. Cukier kryje się w wielu produktach dodawanych do koktajli.

Bądź czujny i sprawdź skład produktu dodając do swojego koktajlu np. mleko roślinne, jogurt czy proszek białkowy.

Nie zachęcam do dodawania lodów do koktajlu, bo oprócz chłodno-słodkiego smaku dokłada dużą dawkę tłuszczu i cukru. Jeśli wykorzystujesz sok owocowy, zapomnij o tym z kartonika i koniecznie postaw na świeżo wyciskany sok.

4. Mleko

Mleko oczywiście tak, ale polecam roślinne. Jest zdrowsze, lepiej się trawi i super smakuje. Wybór jest naprawdę duży – migdałowe, kokosowe, ryżowe, konopne, owsiane czy jaglane. Znajdź swój ulubiony smak.

5. Niedokładnie umyte składniki 

Sięgając po surowe owoce czy zielone liście trzeba je bardzo dokładnie umyć. Na ich powierzchni może się kryć mnóstwo niezdrowych niespodzianek. Jakich? Pozostałości pestycydów, bakterie, wirusy czy jaja tasiemca np. groźnego bąblowca.

Umyj składniki możliwie dokładnie pod ciepłą bieżącą wodą. Możesz też użyć specjalnych płynów do mycia warzyw i owoców. Dużym ułatwieniem może być specjalna myjka do żywności, która wykorzystuje moc ultradźwięków i aktywnego tlenu. Więcej o mojej ulubionej myjce do owoców i warzyw tutaj.

Podstawą zdrowego koktajlu są zdrowe, świeże i dobrej jakości składniki. Warto o tym pamiętać.

Jeśli coś mi umknęło koniecznie daj znać 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 komentarze

  1. magdalena pisze:

    Dzień Dobry! Trafiłam na tego bloga i od razu zakochałam się w dziesiątkach przepisów (lista do przetestowania robi się coraz dłuuuuższa). Mam przy okazji też dwa pytania i akurat ten wpis wydał mi się najbardziej pasujący do zadania przynajmniej jednego z nich. Mianowicie – a co z dodawaniem maślanki lub kefiru? Wart? Bo dla mnie one przyjemnie zwiększają gęstość koktajlu :)
    A drugie pytanie już zupełnie z innej beczki. Czy można przechowywać koktajl przez kilka dni w lodówce? Bo dla mnie nawet takie proste czynności jak obranie owoców i zmiksowanie to jednak czasami problem z czasem. A tak to bym zrobiła raz na trzy dni i potem tylko hop butelkę do torebki

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      Cześć Magda. Cieszę się że Surojadek Ci się spodobał Jeśli chodzi o maślankę, kefir czy jogurt to jak najbardziej nadają przyjemnej konsystencji i dodają smaku w koktajlach, ja jednak nie jestem fanem nabiału, dlatego u mnie tych składników nie znajdziesz w przepisach :) Korzystam tylko z roślinnych produktów :) Jeśli chodzi o przechowywanie koktajli to odpowiedź znajdziesz w moim wcześniejszym poście http://surojadek.com/jak-przechowywac-soki-i-koktajle/ Pozdrawiam

  2. Eliza pisze:

    Piszesz, aby zrezygnować z dodawania mleka krowiego…rozumiem, że w ogóle nie jadasz nabiału i powiem szczerze, że nie musisz mnie do tego jakoś specjalnie przekonywać :-) jednak powiedz proszę jak radzisz sobie ewentualnymi niedoborami wapnia, nie obawiasz się tego?

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      Rośliny to bardzo bogate źródło wapnia. Ważna jest też jego przyswajalność. Kilka informacji na temat mleka i przykładów produktów bogatych w wapń znajdziesz tutaj.
      Pozdrawiam,
      Magda