Sok wpierający regenerację wątroby
Twoje zdrowie, wygląd i samopoczucie zależy od tego jak sprawnie Twój organizm radzi sobie z oczyszczaniem i usuwaniem toksyn. Wątroba to największy filtr w Twoim organizmie. To jeden z najważniejszych organów i jednocześnie najbardziej zapracowanych… Nadzoruje usuwanie toksyn z organizmu, które trafiają wraz z tym co jemy, pijemy, wdychamy, łykamy w postaci lekarstw, a także tym co wklepujemy w skórę (balsamy, kremy). Praktycznie wszystko co trafia do Twojego organizmu jest filtrowane przez wątrobę. Niełatwe życie ma wątroba…. Właśnie dlatego tak ważne, a wręcz kluczowe jest zadbanie o jej świetne samopoczucie.
O tym co warto jeść, by wspomóc oczyszczanie wątroby pisałam już wcześniej. Dziś przepis na sok wspierający regenerację wątroby. Oto co znajdziesz w tym soku:
Po pierwsze burak. Obok marchewki to jeden z najbardziej popularnych, polskich warzyw. Słodki, soczysty i bardzo zdrowy. W dodatku tani i dostępny wszędzie. Co wspólnego ma to warzywo z wątrobą? Burak to przede wszystkim bardzo dobre źródło glutationu. To najpotężniejszy i najskuteczniej oczyszczający przeciwutleniacz w Twoim organizmie. Nie może go zabraknąć w Twojej diecie, jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie. Najlepszym sposobem na przemycenie dużej ilości surowych buraków jest oczywiście sok. Sok z buraka nazywany jest naturalnym tonikiem oczyszczającym wątrobę. Betanina zawarta w buraku wspomaga wątrobę w pozbywaniu się toksyn. I robi to bardzo skutecznie. Pewnie właśnie dlatego to właśnie sok z buraka polecany jest jako „odtrutka” wątroby po mocno zakrapianej imprezie…
Po drugie granat. Pod jego twardą skorupą kryje się nie tylko mnóstwo soczystych ziarenek, ale przede wszystkim owoc granatu to bomba antyoksydantów. Dieta bogata w antyoksydanty to skuteczny sposób na zapobieganie wielu groźnym chorobom, w tym problemom z wątrobą. Jedno z badań przeprowadzonych na zwierzętach potwierdziło, że sok z granatów może zapobiegać rozwojowi niealkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby.
Po trzecie grejpfrut. Soczysty i orzeźwiający. Grejpfrut to źródło cennych przeciwutleniaczy (m.in. naryngeniny i narynginy). Jedno z badań przeprowadzone na zwierzętach potwierdziło, że przeciwutleniacze zawarte w grejpfrucie chronią komórki wątroby, a nawet mogą zmniejszyć rozwój jej zwłóknienia. Badanie przeprowadzone na myszach pokazało, że naryngenina może zmniejszać ilość tłuszczu w wątrobie, a także zwiększać ilość enzymów niezbędnych do spalania tłuszczu (co zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się tłuszczu). W innym badaniu okazało się, że naryngina poprawia zdolność metabolizowania alkoholu, a więc przeciwdziała negatywnym skutkom spożywania wysokoprocentowych trunków.
Po czwarte cytryna i imbir. Zdaniem Dr. Alexander F. Beddoe autora książki „Biological Ionization as Applied to Human Nutrition”, nie ma innego produktu, który jak cytryna tak silnie pobudza wytwarzanie enzymów w wątrobie. Zachęcam do picia wody z cytryną na dzień dobry i dodawania tego owocu do każdego soku i koktajlu. Dodatek cytryny zmieni smak na bardziej orzeźwiający, przedłuży świeżość napoju (spowalnia utlenianie się koktajlu/ soku), a przede wszystkim ułatwi pracę wątroby.
A co z imbirem? To niezwykle aromatyczne kłącze to naturalny sposób na wiele dolegliwości. Wspomaga trawienie tłuszczu, odchudzanie, ma silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe (porównywalne do takich leków jak ibuprom).
Pora na przepis i degustację :)
Przepis na sok wpierające regenerację wątroby
Składniki:
- 1 burak
- 1 granat
- 1 grejpfrut różowy
- 1-2 cm imbiru
- 1/2 cytryny
Sposób przygotowania:
Pozbądź się skóry z cytrusów, wyjmij ziarenka granatu, a buraka pokrój na kawałki. Wkładaj składniki jeden po drugim do wyciskarki wolnoobrotowej. Gotowe! Spróbuj. Jeśli jest zbyt kwaśny lub ostry w smaku wyciśnij dodatkowy owoc grejpfruta lub pomarańczę.
Moje kubki smakowe preferują bardziej kwaśne niż słodkie smaki. To jeden z moich ulubionych soków. Jest delikatnie słodki, lekko kwaskowaty, nieco gorzkawy od grejpfruta i charakterny dzięki dodatkowi imbiru. Idealny dla każdego, kto twierdzi, że sok z buraka ma mało wyrazisty smak.
Jeśli lubisz bardziej słodkie smaki zamień grejpfruta np. na pomarańczę. Świetnym dodatkiem do tego soku jest aronia. Jeśli masz jeszcze jej zapas dodaj garść. To dodatkowa, niezwykle solidna porcja silnych antyoksydantów i smaku.
Na zdrowie!
Pije od kilku lat sok wyciśnięty wyciskarka wolnoobrotową, burak,marchewka,jabłko,zielona pietruszka . Jestem po 2-
uch zawałach od czasu kiedy Pije ten sok nie mam problemów z sercem. PolecamBarbara
Pije od kilku lat sok wyciśnięty wyciskarka wolnoobrotową, burak,marchewka,jabłko,zielona pietruszka . Jestem po 2-
uch zawałach od czasu kiedy Pije ten sok nie mam problemów z sercem. PolecamBarbara
Ja miksuję buraka, marchewkę , jabłko ,cytrynę i imbir i taka pulpę pije , czy dobrze robię
Czy można wyciskać do soków liście z ostropestu?pozdrawiam
Pani Iwono, można chociaż ja osobiście tego nie próbowałam :) pozdrawiam serdecznie
Czy po usunieciu woreczka żółciowego mogę pić soki z burakiem i imbirem?
Witam, myślę że na to pytanie powinien odpowiedzieć lekarz lub dietetyk.
Ja piję i nic mi nie jest.Nakezy pamiętać ,że sok z buraka musi z pół godziny odstać i dopiero wtedy można wypic
Pomogło komuś?
Świeżo wyciskane soki to tylko jeden z elementów. Polecam książkę “Dieta oczyszczająca wątrobę – Dr Sandra Cabot”, w której można dowiedzieć się więcej na temat diety wspomagającej pracę wątroby.
czy mozba wrzucic do wyciskarki srodek granata z pestkami? czy trzeba te pestki jakos oodzielic?
Cześć, zależy jaką masz wyciskarkę i jakie sita. Jednak pestki granatu są dosyć twarde, więc raczej bym tego nie polecała:)
Połączenie buraka i grejpfruta musi się świetnie komponować, zdecydowanie spróbuje w najbliższym czasie.
grejpfrut zaliczam do podstaw mojego najprostszego soku. Burak+Jabłko+seler+marchewka i grejpfrut :), czasami do tej kompozycji dodam świeżego ogórka i imbir – mój mąż wtedy mówi, że sok jest bardziej “wytrawny”.
Mniam!
Fenomenalny! Grejpfrut cudownie rownowazy mdla slodkosc buraka. Juz drugi dzien pijemy go na dobry poczatek dnia. CUDO!
Bardzo mnie to cieszy! pozdrawiam