Sok z ananasa 5 razy skuteczniejszy od syropu na kaszel?
W internecie można znaleźć wiele nagłówków mówiących, że sok z ananasa jest 5 razy skuteczniejszy niż syrop na kaszel, który można dostać w aptece. Niektórzy piszą, że nawet 500 razy skuteczniejszy. Coraz częściej trafiam na artykuły powielone z innych stron. I nie ma w tym nic złego. Trzeba się dzielić wiedzą, którą dodatkowo można wzbogacić o więcej informacji. Trzeba być też uważnym, bo nie zawsze powielone informacje mają pokrycie w faktach.
Czy sok z ananasa jest rzeczywiście skuteczniejszy niż syrop na kaszel?
Nie znalazłam badania, które by potwierdzało, że sok z ananasa jest 5 razy skuteczniejszy niż syrop na kaszel. Być może takie badanie nigdy nie było przeprowadzane. Większość portali, twierdzących, że sok z ananasa jest skuteczniejszy niż syrop na kaszel niestety nie podała odesłania do konkretnego badania, które to potwierdza, a te które podały powołują się na badania z 2010 roku opublikowane przez Der Pharma Chemica. Z tym, że w tym artykule słowo sok z ananasa pojawiło się tylko raz i bardziej w kontekście wpływu ananasa połączonego z solą, i miodem jako efektywnego środka na rozpuszczenie śluzu w płucach w przypadku gruźlicy. Tematem opracowania (nie jestem pewna czy to w ogóle badanie) jest zresztą użycie metabolitów wtórnych w gruźlicy…
Co więc z tym sokiem z ananasa? Czy warto pić sok z ananasa, czy warto jeść ananasa? Czy pomaga na kaszel? Oto fakty.
Na co więc działa sok z ananasa?
Nie ma badania potwierdzającego powielaną tezę, że sok z ananasa jest aż 500% skuteczniejszy niż syrop na kaszel. Nie oznacza to oczywiście, że nie jest skuteczny.
To jednak nie powód, aby unikać ananasa. Wręcz przeciwnie.
Ananas zawiera całe mnóstwo cennych składników odżywczych. Stosowany jest w leczeniu wielu dolegliwości. No i ten smak. Trudno go nie lubić.
Co znajdziesz w 1 kubku (około 165 gramów) pociętego ananasa? Jeśli chodzi o kalorie, to niewiele, bo tylko 82 kalorie. Ponadto:
• 1 gram białka
• 2 gramy błonnika
• bombę witaminy C – 131% dziennej dawki
• dużą dawkę manganu (79% dziennej dawki)
• miedź (9% dziennej dawki)
• kwas foliowy (7% dziennej dawki)
I wiele innych cennych minerałów i witamin.
To co jednak czyni ananasa wyjątkowym to super-enzym o nazwie bromelina (bromelaina). To bromelaina sprawia, że ananas posiada szerokie właściwości uzdrawiające.
Bromelaina i jej działanie przeciwnowotworowe
Naukowcy sądzą, że działanie antynowotworowe bromelainy spowodowane jest bezpośrednim działaniem na komórki rakowe oraz ich mikrośrodowisko.
Jedno z przeprowadzonych na zwierzętach badań wykazało, że bromelaina była znacznie skuteczniejsza w przypadku leczenia nowotworów niż stosowany w chemioterapii przez dziąsiątki lat lek – fluorouracyl.
Zdaniem Dr. Mercola jednym z powodów, dla których konwencjonalna chemioterapia w USA jest tak żałośnie nieskuteczna jest jej ekstremalna toksyczność (zabija komórki rakowe, ale też zdrowe) dla organizmu, która działa przeciwko naturalnej zdolności organizmu do walki z rakiem…
Szybsza regeneracja po operacji i urazach
Badanie przeprowadzone we Włoszech na 80 osobach z silnymi bólami pooperacyjnymi oraz obrzękami związanymi z operacyjnym usunięciem trzeciego zęba trzonowego wykazały, że przyjmowanie bromeliny znacząco zredukowało bóle i obrzęki w stosunku do grupy, która przyjmowała tylko środki przeciwbólowe. To kolejne badanie, które wykazało silne właściwości przeciwzapalne bromeliny.
Infekcje zatok
Naukowcy z Uniwersytetu w Kolonii przeprowadzili badanie na 12 osobach z przewlekłym zapaleniem zatok. Przez 3 miesiące podawali im bromelinę. Oto co zauważyli:
- ogólne objawy uległy poprawie
- wyniki badań rynoskopowych uległy poprawie
- ogólne samopoczucie uległo poprawie
- niepożądane skutki – brak
Oto lista innych schorzeń , w których leczeniu używana jest bromelina:
• alergie
• zapalenie i bóle stawów
• astma
• choroby autoimmunologiczne
• zapalenie jelita
• infekcje zatok
• choroba Crohna
Spożywanie bogatego w błonnik trzonu (twarda część ananasa znajdująca się w środku) dojrzałego ananasa to najlepszy sposób na dostarczenie największej ilości naturalnej bromeliny. Im dojrzalszy owoc tym bardziej miękki trzon. Oczywiście bromelinę znajdziesz również w miąższu ananasa.
Wyciskanie soku z trzonu ananasa lub zblendowanie go w koktajlu to potężna broń w walce ze stanami zapalnymi, które mogą prowadzić do wielu chorób. Oczywiście mam na myśli świeżo wyciśnięty sok lub świeżo zrobiony koktajl. Ananas z puszki nie zawiera terapeutycznej dawki bromeliny.
Czy sok z ananasa jest 5 razy efektywniejszy od syropu na kaszel? Tego nie wiem, ale na pewno sok z ananasa podnosi odporność, zapobiega stanom zapalnym, działa antybakteryjnie i w efekcie zapobiega przeziębieniom. Warto włączyć go do jadłospisu.
Hulam po soku z ananasa jak czarownica na dobrym wietrze. Kaszel po rzuceniu papierochów? Proszę bardzo. Bóle reumatyczne? Proszę bardzo. Alergia? Proszę bardzo. Zapalenie zatok? Proszę bardzo. To nie panaceum, a jednak odkąd pijemy regularnie sok z ananasa plus dopalacze ( np. imbir, kurkuma ) lepiej się oddycha i „mam”y tę moc”.
Masło maślane, Bądźcie w Zdrowiu i Zgodzie.
od dwoch lat wyciskam rozne soki dla mnie i zony pol ananasa 4 marchewki.2 pomarancza.2 jablka,2buraki,a dla zony jeszcze kawalek inbiru i nac selera jest tego okolo 1,5 litra pysznego swirzego soku na trzy dni,mowie wam jakie to pyszne i zdrowe
Propunuję dołączyć do ananasa sok z buraka, stosuję ten zestaw przy pierwszych objawach przeziębienia. Mojej rodzinie pomaga, ale spróbujcie sami.
Świetne połączenie ;)
Dzięki za ten wpis, bo właśnie trochę choruje i szukam jakiś alternatywnych metod leczenia się niż tabletki.
Bardzo się cieszę, że wpis się przydał:) Życzę szybkiego powrotu do zdrowia.
Tak, ananas jest pyszny, dlatego prawie codziennie ląduje w koktajlu dla całej rodzinki. A ja szykując koktajl zawsze trochę podjadam. :)
Uwielbiam sok z ananasa! Odkąd w mojej kuchni zagościła super wyciskarka, przygotowuję soki w domu. Polecam sok z ananasa i pomarańczy. Po prostu pycha!
Ananas jest pyszny! Smakuje chyba w każdym połączeniu :)