Ciastka owsiane. Szybko, bez pieczenia. Na dobry humor.

Nie znam szybszego sposobu na ciastka owsiane. Wystarczy kilka prostych składników i tyle samo minut, by móc zajadać się nimi bez opamiętania :)

Smak ekspresowych ciastek z płatków owsianych to mój smak z dzieciństwa. Moim pierwszym przepisem w dzieciństwie były właśnie ciastka owsiane. Oczywiście wtedy wykorzystywałam nieco inne i niezbyt zdrowe składniki 😁

Co wspólnego mają ciastka owsiane z dobrym humorem?

To, że słodycze poprawiają humor nikogo nie trzeba przekonywać. Nie bez powodu często mówi się o „zajadaniu smutków”…

Zamiast sięgać po niezdrowe ciastka ze sklepowej półki opływające w tłuszcz palmowy, białą mąkę i cukier przetworzony do granic możliwości, wypróbuj te proste ciastka z owsa.

Dzisiejszy przepis na ciastka owsiane to propozycja na zdrowszą wersję słodyczy, solidną porcję energii i naprawdę dobry nastrój.

Gwarantuję.

Co sprawia że te owsiane smakołyki pozytywnie wpływają na poprawę nastroju?

Oto kilka faktów:

  • kakao – dba o własciwy poziom hormonów regulujących „produkcję szczęścia”. Ciemne kakao to bardzo bogate źródło flawonoidów, dzięki którym nasz mózg lepiej pracuje, a my czujemy się szczęśliwsi. To pewnie dlatego szczególnie chętnie sięgamy po czekoladowe produkty, gdy za oknem szaro i ponuro. Organizm wie czego potrzebujemy :)
Dzięki dodaniu kakao ciastka owsiane dbają o wysoki poziom hormonów regulujących poczucie szczęścia. Ciemne kakao to cenne źródło flawonoidów, dzięki którym nasz mózg lepiej pracuje, a my czujemy się zdecydowanie bardziej zadowoleni.
  • pestki dyni, sezamu, słonecznika – to prawdziwe pestki szczęścia i doskonałe źródło tryptofanu, z którego powstaje serotonina nazywana „hormonem szczęścia”. Warto dodać, że pestki dyni są również jednym z najlepszych źródeł magnezu i cynku. A niedobór tych dwóch minerałów może mieć związek z depresją i przygnębieniem. Zajadaj się nimi tak jak lubisz, na słodko (dodając je do ciastek) lub słono (np. dodając do pesto lub podjadając uprażone na patelni ze szczyptą soli morskiej).
  • owies – ma wysoką zawartość tryptofanu, podobnie jak nasiona wymienione wyżej, a dodatkowo to bogate źródło błonnika. Dzięki temu nie dopadnie Cię ani głód, ani zły humor :)
owies - ma wysoką zawartość tryptofanu, podobnie jak nasiona wymienione przed chwilą, a dodatkowo to bogate źródło błonnika.

Zafunduj sobie prawdziwy zastrzyk szczęścia i zrób prawdziwe ciastka owsiane.

Najedz się nimi do szczęścia!

W trosce o dobry poziom hormonów

Jest jeszcze jedna dobra wiadomość, szczególnie dla Pań cierpiących na PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego. Okazuje się że, istnieje naturalny i w dodatku smaczny sposób na równoważenie hormonów. Nazywany jest „rotacją nasion” i polega na zjadaniu nasion lnu, dyni, sezamu i słonecznika. Wszystkie te nasiona można dodać do ciastek, by owsiane smakołyki nabrały dobroczynnej mocy :)

pestki dyni, sezamu, słonecznika - to prawdziwe pestki szczęścia i doskonałe źródło tryptofanu, z którego powstaje serotonina nazywana "hormonem szczęścia". Warto dodać, że pestki dyni są również jednym z najlepszych źródeł magnezu i cynku. A niedobór tych dwóch minerałów może mieć związek z depresją i przygnębieniem.

Na czym polega metoda „rotacji nasion”? W dużym skrócie na włączeniu do diety:

  • nasion lnu i dyni, które pomagają regulować poziom estrogenu w I fazie cyklu menstruacyjnego (wystarczy 1 łyżka nasion dyni i lnu dziennie jedzona od 1-13 dnia cyklu),
  • nasion sezamu i słonecznik, które pomagają regulować poziom progesteronu w II fazie cyklu (zalecana ilość 1 łyżka jedzona od 14-28 dnia cyklu) .

W tym przepisie na ciastka owsiane wykorzystałam miks wszystkich czterech rodzajów nasion, ale oczywiście ten zestaw można modyfikować według własnych potrzeb :)

Pora na dziecinnie prosty przepis na ciastka owsiane.

Przepis na ciastka owsiane. Szybko i bez pieczenia.

Składniki:

  • 1 kubek płatków owsianych zwykłych
  • 1/2 kubka mieszanki ziaren (siemienia lnianego, sezamu, pestek słonecznika i dyni)
  • 1/4 kubka oleju kokosowego
  • 1/3 kubka syropu klonowego
  • 1/4 kubka mleka sojowego lub innego mleka roślinnego
  • 1/4 kubka masła orzechowego płynnego (polecam Ekogram – próbowałam wielu i czuć różnicę)
  • 4 łyżeczki dobrej jakości kakao
  • szczypta soli morskiej

Jeśli chcesz zrezygnować z nasion w ciastkach, dodaj w ich miejsce 1/2 szklankę płatków owsianych.

Jak zrobić ciastka owsiane?

To dziecinnie proste. A w dodatku przygotowanie ciastek owsianych zajmie Ci kilka minut. Dosłownie.

  1. Delikatnie upraż na patelni ziarna sezamu, siemienia lnianego, pestek słonecznika i dyni. Jeśli chcesz możesz ten krok pominąć, ale prażone ziarna smakują o niebo lepiej, szczególnie siemię lniane.
  2. Do małego garnka włóż wszystkie składniki (oprócz płatków owsianych i ziaren). Podgrzewaj je powoli i mieszaj „rózgą”, tak by wszystkie składniki połączyły się w płynną, gorącą czekoladę.
  3. Zdejmij garnek z ognia, wsyp płatki owsiane i uprażone nasiona.
  4. Wymieszaj dokładnie i zabierz się za formowanie ciastek owsianych. Ja wykorzystałam w tym celu małą łyżkę. Nie muszą mieć idealnego kształtu :)
  5. Gdy wystygną można zacząć się nimi delektować. Najlepiej smakują schłodzone.
  6. Płatki owsiane miękną w polewie czekoladowej, jeśli chcesz żeby Twoje ciastka owsiane były bardziej chrupiące dodaj do nich garść kruszonych ziaren surowego kakao. W tych ciastkach sprawdzają się znakomicie i sprawiają że ciastka są podwójnie czekoladowe.
Przygotowanie ciastek zacznij od polewy czekoladowej z masła kokosowego, mleka, kakao, masła orzechowego i syropu klonowego i kakao
Do gorącej czekolady wsyp płatki owsiane i ziarna a następnie wymieszaj.

Moje ciastka zniknęły z talerza jeszcze tego samego dnia… Jestem przekonana, że Twoje czeka ten sam los. Są naprawdę dobre.

Ciastka owsiane z wegańska czekoladą najłatwiej formować łyżką. Przed zjedzeniem warto je schłodzić. Gotowe ciastka z owsa przechowuj w lodówce.

Jednak gdyby w Twoim przypadku tak się nie stało, przechowuj je w lodówce.

W lodówce wytrzymają 2-3 dni. Jednak im świeże tym są smaczniejsze.

Szukasz innych pomysłów na zdrowe, sycące desery? Moje ulubione to jaglane Monte z kaszy jaglanej i blok czekoladowy z daktyli.

Polecam, są uzależniająco dobre!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze

  1. Adam pisze:

    Surowe to one nie są skoro musimy wszystko podsmażyć.
    Dość mocne połączenie cukrów z tłuszczami.

    Niemniej zapowiadają się na smaczną przekąskę

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      Witam, w tym przepisie nie było mowy o surowych ciastkach. Miały być bez pieczenia i takie są :) pozdrawiam