Mój ostatni przepis na koktajl składał się zaledwie z 2 składników z jeżyn i arbuza. Tym razem skład będzie zdecydowanie bogatszy, ale w roli głównej nadal będą królować owoce jagodowe: czarne jagody i maliny. To najlepszy czas na zajadanie się owocami jagodowymi. To prawdziwe superpokarmy, zdrowe, niezwykle smaczne i małokaloryczne.
Najważniejszym składnikiem tego koktajlu są dzikie, czarne jagody. Ich smak przypomina mi beztroskie dzieciństwo, naleśniki i pierogi z czarnymi jagodami, które mogłam jeść bez końca. Uwielbiam ten smak!
Pamiętaj o bardzo dokładnym i kilkakrotnym umyciu czarnych jagód ciepłą, bieżącą wodą. Jeśli nie masz czarnych jagód możesz wykorzystać również borówki amerykańskie lub jeżyny. Mogą to być owoce świeże lub mrożone.
Maliny to kolejny smaczny składnik, pełen słodyczy i cennego błonnika. Podobnie jak czarna jagoda czy truskawka należy do owoców jagodowych, które słyną przede wszystkim z dużej ilości antyoksydantów.
Do tego odrobina kardamonu….nie sądziłam nawet, że ta aromatyczna przyprawa tak doskonale będzie pasowała do tego koktajlu.
Kardamon dzięki zawartości silnych olejków eterycznych stosowany jest w leczeniu dolegliwości trawiennych jak mdłości czy wzdęcia. Okazuje się, że kardamon działa leczniczo nie tylko na układ pokarmowy. Może być pomocny również w leczeniu lekkiej depresji. Te same olejki eteryczne, które działają na układ trawienny uruchamiają szereg reakcji prowadzących do wzrostu uwalniania serotoniny. Jedzmy więc kardamon, żeby lepiej smakowało, sprawniej trawiło się i na poprawę samopoczucia:) Kardamon moim zdaniem świetnie komponuje się z mlekiem (np. złote mleko) i bananami, stąd pomysł, by go właśnie w tym koktajlu wykorzystać.
Zielony koktajl z czarnymi jagodami – prawdziwa bomba witaminowa
Ten koktajl to samo zdrowie! W całym koktajlu znajdziesz dzienne rekomendowane zapotrzebowanie na:
- witamina K – 607 mcg (759%)
- witamina C – 184 mg (307%)
- witamina A – 12048 IU (241%)
- witamina B6 – 1.0 mg (51%)
- witamina B5 – 2.7 mg (27%)
- witamina E – 4.2 mg (~21%)
- kwas foliowy – 171 mcg (43%)
- mangan – 2.3 mg (114%)
- potas – 1612 mg (46%)
- miedź – 0.7 mg (35%)
- magnez – 126 mg (32%)
- błonnik – 24.2 g (97%)
Podane wartości są orientacyjne, zostały wyliczone dla całego koktajlu (nie uwzględniają kardamonu i mleka ryżowego).
Przepis na zielony koktajl z czarnymi jagodami, malinami, awokado i kardamonem
– 2 porcje –
Składniki:
- 1 kubek jagód leśnych (ok. 148g)
- 1 kubek malin (ok. 123g)
- ½ małego awokado bez skóry i pestki (u mnie mrożone) ok. 100g
- 1 mały banan bez skórki (u mnie mrożony) ok. 100g
- 3 liście jarmużu (może być również szpinak czy burak liściowy) ok. 67g
- ½ grapefruita, najlepiej czerwonego, bez skóry ok. 123g
- 1 kubek mleka roślinnego (u mnie ryżowe)
- 1 płaska łyżeczka mielonego kardamonu
Zazwyczaj w każdym przepisie na koktajl jeden lub dwa składniki (w zależności od ich ilości) dodaję mrożone. Dlaczego? Po pierwsze lubię chłodne napoje (szczególnie latem), a poza tym są wtedy bardziej gęste, kremowe. Nie rekomenduję jednak dodawania zbyt dużej ilości mrożonych owoców, no chyba że chcesz z nich zrobić lody:) Ten koktajl i tak jest dosyć gęsty, czarne jagody i maliny zawierają mnóstwo błonnika (ten koktajl prawie w 100% zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na błonnik). Jeśli chcesz zmienić konsystencję koktajlu na bardziej płynną dodaj więcej mleka lub soczystego grapefruita. Oczywiście jeśli chcesz możesz użyć samych świeżych owoców.
Wszystkie składniki umieść w blenderze i zmiksuj na gładką konsystencję. Gotowe. Smak tego koktajlu jest leśny, delikatnie słodki. Oczywiście efekt finalny zależy od składników, od tego czy będą dojrzałe i słodkie. Pokochałam ten smak i z całą pewnością koktajl z jagodami i kardamonem zostanie jednym z moich ulubionych.
To, że ten koktajl jest niezwykle zdrowy (głównie dzięki czarnym jagodom i malinom), chyba już udowodniłam:) Jestem jednak ciekawa czy Ci posmakował:)
Czekam na Twój komentarz!
ooo super! Zrobię ale z wykorzystaniem borówek zamiast jagód! :) Dzięki za inspirację :)
Bardzo proszę:)