maliny to idealne towarzystwo dla buraka czerwonego

Koktajl z buraka – dodaje pozytywnej energii i odstresowuje

Koktajl z buraka? Czemu nie! Kremowy i niezwykle sycący. Idealny na poranne śniadanie. Znakomicie się przechowuje, więc warto go zabrać również ze sobą do pracy na drugie śniadanie lub popołudniowy deser.
Jego kolor z pewnością nie pozostanie niezauważony.

Jest niesamowity…

odżywczy koktajl z owocami, jogurtem i surowym burakiem
A jak smakuje koktajl z buraka?

Moja wersja jest delikatnie słodka, lekko kwaskowata. Jeśli dodasz odrobinę miodu lub świeżego daktyla koktajl z buraka będzie smakował jak wyśmienity słodki deser.

Ten koktajl jest idealny w przemycaniu surowych buraków :)

Ashwagandha dba o równowagę hormonów
Picie koktajli to połączenie tego co smaczne z tym co zdrowe. I tak jest w tym przypadku. A to wszystko dzięki wyjątkowym składnikom jak surowy burak, maliny, banan i nasiona chia. Tylko te 4 główne składniki zapewnią Ci ponad 100% rekomendowanej dziennej dawki na błonnik (114%) i witaminę C (103%). To również bogate źródło kwasu foliowego (42%) i wielu minerałów (mangan 125%, fosfor 38%, potas 27%, wapń 25%, magnez 22%).

Wystarczy kilka prostych składników i blender kielichowy by zadbać w smaczny sposób o zdrowie :)

dzięki chia koktajl jest bardzo sycący
Staram się do każdego koktajlu dodawać jakiś superpokarm. Mój ulubiony to siemię lniane i nasiona chia.

Dzisiaj w koktajlu z buraka oprócz chia postawiłam na niezwykły dodatek w postaci sproszkowanej ashwagandhy.jak jeść ashwagandha?
Ashwagandha to wyjątkowa roślina, wykorzystywana w medycynie ajurwedyjskiej. Lista jej właściwości leczniczych jest długa. Podnosi poziom energii, wspomaga pamięć i pomaga walczyć z osłabieniem organizmu. To naturalny sposób na łagodzenie skutków stresu, a także równoważenie hormonów.

Dodatek Ashwagandha sprawia, że koktajl ze zwykłego buraka czerwonego nabiera jeszcze większej mocy. Ten składnik nie wpływa jednak na smak koktajlu, więc jeśli go nie masz po ręką możesz go pominąć.

jak zrobić koktajl z buraka?

Przepis na koktajl z buraka i malin z dodatkiem ashwagandha

Składniki:

  • 1 niewielki burak czerwony (ok. 100g)
  • 1 kubek malin mrożonych lub truskawek (ok. 200g)
  • 1 mały banan (ok. 80g banan bez skórki)
  • 200 ml jogurtu naturalnego, najlepiej roślinnego
  • 200-250 ml mleka roślinnego (u mnie z nerkowców)
  • 2 łyżeczki nasion chia
  • 2 łyżeczki ashwagandha w proszku (opcjonalnie)

Obierz buraka i pokrój w drobną kostkę. Wraz z pozostałymi składnikami przełóż buraka do kielicha blendera i dokładnie zmiksuj. Gotowy koktajl z buraka przelej do słoików lub szklanek.


Dodaj słomkę. I delektuj się….

prosty sposób na przemycenie buraka czerwonego
Ten koktajl sprawi, że z całą pewnością nie zabraknie Ci dobrej energii przez cały dzień.

Ashwagandha spowalnia procesy starzenia i wzmacnia odporność

Szukasz innych pomysłów na przemyt buraka? Oto kilka inspiracji:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 komentarzy

  1. Kati pisze:

    Mmmhhhhmmm poezja

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      Cieszę się :)

  2. jolka pisze:

    1. Wiem, że nie które owoce nie lubią się. Pomidor i ogórek, jagoda i banan. I gdzieś wyczytałam, że ponoć koktajl z buraka trzeba wypijać po 20 min. I, że lepiej łączyć go z marchewką, jabłkiem czy cytryną.

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      Buraka warto pić zawsze w połączeniu z innym warzywem lub owocem, wówczas nie powinien powodować żadnych dolegliwości. Jeśli chodzi o pomidora i ogórka to jak najbardziej można je łączyć ale najlepiej dodając odrobinę octu winnego lub soku z cytryny (więcej tutaj: https://surojadek.com/ogorek-wlasciwosci/). pozdrawiam

  3. KArolina pisze:

    No powiem szczerze , że spróbuję sobie zrobić ze względu na omega – 3 bo ostatnio się naczytałam bodajże w food forum i teraz mam ochotę trochę popróbować; ) a u Ciebie piękne zdjęcia :))

  4. Kasia G. | todopieropoczatek.pl pisze:

    Z siemieniem lnianym to koktajl idealny dla mamy karmiącej :) Burak – źródło żelaza, siemię lniane – kwasy omega – 3. Polecam sama sobie :)

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      Polecam i ja:)

    2. Łukasz H pisze:

      Siemię lniane nie jest zalecane dla kobiet w ciąży i matek karmiących. Proszę o tym pamiętać!

  5. Maja pisze:

    Dobra, przekonałaś mnie – jutro burak wskakuje do blendera :)
    Jakoś przyznam szczerze, że zawsze robiłam koktajl z ugotowanego buraka i przez to rzadko go robiłam (bo mi się nie chce wcześniej ich gotować). Z surowych jeszcze nie próbowałam i zdecydowanie czas to zmienić. No i zaciekawiłaś mnie niesamowicie Ashwagandhą – muszę o niej więcej poczytać.

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      Burak na surowo to trochę inny smak, w połączeniu z kwaskowatym jogurtem moim zdaniem idealnie się komponuje:)

      1. Milena pisze:

        A czy na anemię taki koktajl dobry

  6. italics pisze:

    Pani Magdaleno, wygląda to bardzo ciekawie!
    Mam problem z burakami – konkretnie z ich mdławym smakiem. Fajnie byłoby zamaskować czymś ten smak. Owoce wydają się najlepszym rozwiązaniem. Powstaje jednak fundamentalne pytanie: czy nie ma żadnych przeciwwskazań do mieszania owoców i warzyw? Jakie jest Pani zdanie?

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      Witam, buraki lubią towarzystwo bardziej orzeźwiających dodatków, to prawda. Zazwyczaj dodają do nich cytrusy czy imbir, w tym koktajlu smaku dodaje kwaskowaty jogurt. Wracając do pytania o łączenie produktów to jeśli chodzi o zielone koktajle to obowiązuje podstawowa zasada, że łączymy owoce i zieleninę (jak np. szpinak, jarmuż, sałata, natka pietruszki, świeże zioła itd). W tym koktajlu zrobiłam wyjątek i dla odmiany dodałam warzywo korzeniowe w postaci buraka. Ważne jest też to by nie korzystać z niedojrzałych owoców, ponieważ mogą zawierać enzymatyczne czynniki hamujące, które spowalniają działanie naszych enzymów trawiennych, a tym samym mogą spowodować podrażnienie jelit (niedojrzałe owoce zawierają więcej skrobi i mniej fruktozy, co sprawia że mogą być ciężkostrawne). Zamiast owoców można wrzucić do koktajli warzywa niezawierające skrobi jak pomidory, ogórki, słodka papryka awokado i seler naciowy. Polecam mój wcześniejszy post na temat najczęściej popełnianych błędów http://surojadek.com/soki-i-koktajle/

  7. G pisze:

    Witam, mam pytanie może nie koniecznie związane z postem, ale chciałabym poznać Pani opinie na temat przygotowywania koktajli czy soków w Termomixie. Niedawno dostałam to urządzenie i powoli przybieram się do wprowadzania koktajli do mojej diety. Co Pani sadzi na ten temat? Jestem ciekawa opinii. Pozdrawiam

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      Nie mam niestety Thermomixa, ale z tego co na ten temat czytałam można w nim robić wspaniałe koktajle. Thermomix to urządzenie wielofunkcyjne i jeśli chodzi o przygotowywanie koktajli to w porównaniu do blenderów wysokoobrotowych Thermomix nie pracuje na tak dużych obrotach. Ja obecnie korzystam z dwóch blenderów z Blendtec-a i Kuvingsa (oba urządzenia mają powyżej 30 tys obrotów, natomiast Thermomix – 10 tys obrotów). Oczywiście Thermomix przygotuje bez problemu koktajle/zielone koktajle, ale zajmie mu to chwilę dłużej:) pozdrawiam

  8. Monika pisze:

    Fajny i szybki przepis, pycha ! A jaką Ashwagandhę polecasz? Czy taka za 22 zł za 100gr będzie okej ? ;)

    1. Magdalena Olszewska pisze:

      Myślę, że jak najbardziej. Ważne, żeby była eko.

      1. Monika pisze:

        dziękuję za szybką odpowiedź, pozdrawiam serdecznie :)