Reader Interactions

Komentarze

 1. Z

  Skoro tak dokładnie można wykonać pomiar w domu, to czemu badania laboratoryjne tyle kosztują? Czemu profesjonalny sprzęt do analizy kosztuje odpowiednio do swojego poziomu i zakresu pomiarowego, trzeba robić wzorcowanie i kalibrację? Odpowiedź jest bardzo prosta, to nie są zabawki. Używanie pojęć kluczy jony, stężenia, azotany, w celu sprzedania jakiejś zabawki, która ma nikłą precyzję i dokładność analityczną jest karygodne. Proszę sobie sprawdzić ile kosztuje elektroda do pomiaru i co trzeba z nią robić, aby działa poprawnie :) lepiej oddać pieniążki na schronisko dla zwierzaków niż wyrzucać w błoto.
  P.s. Seo całkiem niezłe, tylko szkoda, że brak tutaj zrozumienia podstawowych pojęć analityki jakościowej i ilościowej i pomiaru w próbkach biologicznych

 2. Ania

  Witam, mam pytanie.. To mówi Pani, że buraki nieważne czy bio czy nie, są bezpieczne. Na ile procent ta informacja jest pewna? Bo ja je wcinam na surowo.. A wujek google mówi, że konecznie muszą być eko itp., bo inaczej mają pestycydy :( To jak jest?

  • Magdalena Olszewska

   Zdecydowanie polecam buraki ekologiczne, sama takie najczęściej kupuję. Nie pisałam, że to nieważne :)

 3. marek

  Proszę o informację w jaki sposób mogę sprawdzić czy urządzenie podaje poprawne wyniki?
  Czy do urządzenie posiada możliwość kalibracji z próbką wzorcową?
  Czy przy zakupie urządzenia jest dołączona próbka wzorcowa?

  • Magdalena Olszewska

   Panie Marku, myślę, że najlepiej zapytać u źródła, czyli u dystrybutora tych urządzeń https://www.srtech.pl/sklep , napewno szybko udzielą wszystkich informacji.

 4. Roman

  Osobną kwestą są certyfikaty na stronie dystrybutora, nie dość że CE są wystawione przez samego producenta (bo tak 99% firm robi, w tym i moja) to jeszcze certyfikat badania przez Hamiltona jest mocno śmierdzący. Proszę sobie zobaczyć że Hamilton badał tylko próbki, nie porównywał wyników ze wskazaniem urządzenia. Porównanie zrobiła całkiem inna firma. Jakby mało było tego Centrum Dozoru Górnictwa zleciło badanie Hamiltonowi tych próbek warzy i owoców – to wygląda niezbyt dobrze. Te Centrum Górnictwa przesłało tylko jedną próbkę „pomidor” do porównania wyników – no sorry to wygląda na totalną ściemę. Mając to wszystko z tyłu głowy nie wierzę z rzetelne wyniki tego urządzenia jak i wersji Chińskiej. Dużo jest na rynku róznych urządzeń elektronicznych produkcji Chińskiej które udają dobry sprzęt. Ludzi bardo łatwo nabrać na coś cudownego na rynku, bo chcą w to wierzyć.

 5. Dalia

  Na pytanie kogoś w komentarzu czy rząd powinien testować żywność w sklepach – nie, bo to patologia przeszłości.
  Rząd powinien jedynie dbać o wolność ludzi w swoim kraju, ew. siedzieć w więzieniu. Obecnie jednak skutecznie doprowadza do blokowania wolności, przedsiębiorczości i tym samym powstawania m. in. dobrych i tanich krajowych testerów żywności. Jeśli każdy z nas miałby dostęp do taniego i precyzyjnego testera to jakość produktów w sklepach dążyłaby do ideału.

 6. Robson

  mnie by bardziej interesował tester na obecność glifosatu, przypuszczam to urządzenie tego nie wskaże.

 7. jastrząb

  A co jakby takie warzywa ozonować w wodzie. Przykładowo pomidor ma normę 300 mg azotanów ale czujnik pokazał 500, ozonujemy pomidora i ile pokaże czujnik po ozonowaniu hmm ponoć ozonowanie jest w modzie i usuwa bakterie grzyby , azotany i pestycydy, antybiotyki itp. w ozonowanej żywności. Taka myśl hm

  • jastrząb

   Znalazłem odpowiedź na swoje pytanie, to odnośnie ozonowania żywności i testu przyrządem:

   Uwaga dla posiadaczy testera Soeks Ecovisor.

   Wynik pomiaru testerem Soeks Ecovisor przed i po użyciu myjki będzie zbliżony. Myjka usuwa zanieczyszczenia z powierzchni i warstw podskórnych. Tester Ecovisor testuje zawartość środków chemicznych wewnątrz komórek (technologicznie niemożliwych do wypłukania). Czyli inne substancje są usuwane przez myjkę (oleiste pestycydy, zanieczyszczenia pyłowe, zanieczyszczenia biologiczne), a inne badane przez tester Ecovisor (pozostałości nawozowe i środków ochrony roślin wchłonięte przez komórki w trakcie uprawy/hodowli)

 8. hnhhg

  Spytałem o linka do laboratoryjnych badań które rzekomo są na stronie polskiej. Takowych nie było a mój komentarz został skasowany. TO Z PEWNOŚCIĄ „ZACHĘCI MNIE DO ZAKUPU”

  • Magdalena Olszewska

   Witam, żaden komentarz nie został skasowany. Nie zdążył zostać opublikowany przeze mnie (i w sumie nic dziwnego, bo został napisany o godzinie 2 w nocy…). Nie zamierzam też nikogo zachęcać do zakupu.

   • hnhhg

    Fakt, po napisaniu 2go zobaczyłem dopiero pierwszy ale skasować nie mogłem, pozdrawiam

 9. hnhhg

  na stronie soeks nie ma żadnego badania laboratoryjnego.

 10. Cykada

  Przed zakupem chciałbym zapytać jak będzie wyglądało wskazanie testera po ozonowaniu warzyw lub owoców w stosunku do wskazania przed tym procesem,

 11. Lewy

  Zastanawiam się nad kupnem i z tego co czytam to azotany mogą się gromadzić również przy złym nawożeniu gleby nawet nawozem naturalnym. Można się niestety truć nie sprawdzając pH gleby w swoim ogródku. Pamoętajcie o tym żeby utrzymywać pH w normie dla danego warzywa ! Pozdrawiam

 12. doszkoły

  Autorze artykułu, nie zdajesz sobie sprawy co prezentujesz.Urządzenia te mierzą ilość jonów w badanym produkcie, więc i jonem może być sól rozpuszczona w wodzie i wiele innych związków niekoniecznie szkodliwych.Jeśli chodzi o azotyny i azotany w warzywach i owocach to możliwość ich kumulacji istnieje tylko w warunkach niekorzystnych do przeprowadzania fotosyntezy np. mało światła, nika temperatura stąd „niebezpieczne” mogą być np nowalijki.

  • Magdalena Olszewska

   Witam, zasięgnęłam informacji u źródła i poprosiłam dystrybutora o odniesienie się do komentarza. Oto odpowiedź:
   Urządzenia tego typu nie wykrywają wszystkich soli tylko to czego jest w nadmiarze. Menu i produkty wymienione w nim są po to aby można było dopasować naturalną zawartość soli (producent urządzenia kalibruje je na naturalną zawartość soli mineralnych, produkt idealny pokaże na wyświetlaczu 0) i wykrywać tylko te które w produkcie nie powinny się znaleźć.

   Upraszczając urządzenie nie wykrywa wszystkiego, tylko nadmiar ponad to co powinno znaleźć się w idealnie uprawianym produkcie.

   Odnośnie pochodzenia to azotany mogą pochodzić z różnych źródeł, co nie zmienia faktu że jeśli mówimy o związkach chemicznych z których w przewodzie pokarmowym mogą powstać rakotwórcze substancje, ich toksyczności nie zmieni to czy wzięły się z nadmiaru nawozów azotowych (to jest najczęstsza przyczyna) czy z zaburzonej fotosyntezy. Jeśli są obecne w nadmiarze po prostu szkodzą

 13. Maciej

  Wspaniały artykuł, wiele pracy i wysiłku, podziwiam i dziękuję. Jestem wdzięczny i pozdrawiam. Szkoda, że ten przyrząd jest taki drogi, nie na każdą kieszeń. W tym przypadku tylko bogaci będą mogli jeść zdrową żywność.

  • Magdalena Olszewska

   Panie Maćku, polecam poszukanie w swojej okolicy działkowiczów lub rolników, którzy uprawiają swoje warzywa i owoce bez chemii. Zdrowe jedzenie wcale nie musi być drogie i nie musi mieć certyfikatu eko ale trzeba trochę poszukać :) pozdrawiam

 14. Aska

  Niestety otrzymane wyniki przeczą temu, co sugeruje artykuł o czystej 15 i parszywej 12, np. jeśli chodzi o pomidory i pieczarki? Co artykuł, to inne informacje. Szkoda tylko, że na jednym blogu.

  • Magdalena Olszewska

   Asiu, Greentest pokazuje ilość azotanów w poszczególnych produktach. Zbyt wysoka ilość azotanów może wskazywać na stosowanie sztucznych nawozów. Stosowanie nawozów łączy się często ze stosowaniem szkodliwych dla zdrowia pestycydów. W „czystej 15″ i brudnej 12” mowa jest o warzywach i owocach najbardziej narażonych na wchłanianie pestycydów (środków ochrony roślin) a nie sztucznych nawozów. To dwie różne chociaż powiązane ze sobą rzeczy.

 15. Daniel

  Wyglada na to ze pomiary nie sa miarodajne, nie od dzis wiadomo, ze jablko to jedno z najbardziej zanieczyszczonych pestycydami owocow i wiele testow to potwierdzilo.

 16. kamilo

  Witam
  Miałem możliwość testowania żywności testerem Soeks Ecovisor F4 .
  Wszystko fajnie jedne produkty miały przekroczone normy inne nie itp.
  wszystko było ok do póki nie zmierzyłem warzyw ze swojego ogródka.
  Gdzie sam je uprawiam i nie daję od kilku lat żadnych nawozów sztucznych i nie stosuję żadnych oprysków!
  Stosuję jednie koński nawóz i gnojówkę z pokrzyw. Więc mam 100% pewności, że nie były stosowne żadne środki chemiczne.
  Po pomiarach okazało się, że dużo warzyw i owoców ma większe stężenie azotanów niż produkty z supermarketów!!
  Co o tym myśleć?

  • Magdalena Olszewska

   Witam, pytałam o to dystrybutora, ponieważ sama miałam taki przypadek z rzodkiewką z ogródka mojej mamy. Okazuje się, że taka sytuacja może mieć miejsce np w przypadku zbyt dużej ilości naturalnych nawozów (obornika).

 17. Jarek

  Oczywiście Greentest nie pokazuje np. pestycydów ale gdy pokazuje dobry wynik można pozbyć się pestycydów w inny sposób http://www.greentest.pl

 18. mk

  Nie wiem jak z Greentest ale na UAM w Poznaniu używało się podobnych urządzeń firmy soeks i były to jonometry. Była to normalna metoda badawcza. Niepewność badawcza jest właśnie z tego powodu że inne składniki mogą zakłócać pomiar (np. wszyscy przyjmujemy że w brokule powinno być 47mg wapnia na 100g produktu, a jest od 40 do 52) ale dla azotanów przy jonometrze to było 10 -15% błędu właśnie ze względu na glebę. A jonometr to jest pomiar oporności ale przy zmiennym prądzie wysokich częstotliwości. Inne takie urządzenia są używane i działają – normalne metody badawcze, ciężko przyjąć że wszystko czym posługują się laboratoria nie działa. Tylko dostęp do takich urządzeń straszy „eko-sprzedawców” z produktami z wątpliwych źródeł.

 19. daniel

  Zrobiłem rozeznanie i te urządzęnię to „pic na wodę”
  https://www.amazon.com/Greentest-Accuracy-Detector-Nitrate-Vegetable/dp/B01JLMBD6W
  Jest tam opinia wyjaśniająca że przykładowo model z detektorem gaigera-mullera jest bardzo niedokładny.
  Poza tym autor odniósł się też do badania tej chemii, otóź:
  This is my biggest peeve with this unit and what it claims to do.
  After doing some research and taking it apart, I can see that the sole principle here is conductivity, ie how well an electrical circuit passes through the mass of a vegetable.
  Salts like nitrates, nitrides and all sorts of different minerals are in there, both good and bad.
  Sól jak i inne minerały te dobre i złe są w środku.
  This device does not differentiate and just measures everything at once.
  Te urządzenie nie dzieli a mierzy WSZYSTKO za jednym razem
  That means if a tomato or a watermelon was grown in soil which has elevated content of minerals, that would show up as „dangerous”, even though the actual level of nitrates can be normal.
  To znaczy jeśli pomidor lub arbuz rósł w glebie z dużą zawartością minerałów(nie wieam jak przetł. elevated) to wtedy pokazuje niebezpieczny poziom, nawet jeśli poziom był by normalny
  Conclusion: this device measures conductivity, not „nitrates”. I mean yes, it does detect nitrates, but along with every other type of salt and mineral that’s in there, good and bad without making very important distinctions.

  This means to me this is useless, because I only need to know the bad stuff, ie nitrates and nitrides.

  • lk

   Daniel, dzieki za info, na youtube tez pisza ze to tylko mierzy opornosc wiec nie ma sensu wydawac pieniedzy

 20. Piotr

  Zainspirowała mnie Pani tak, że przyrząd do pomiaru azotanów w wersji ECO zakupiłem Natychmiast. Bardzo dziękuję. Na moim profilu na FB zamieszczam sporo treści prozdrowotnych.

 21. Grzegorz

  Czy Polskie instytucje rzadowe nie powinny reagowac jezeli jest przekroczony limit chemii w jedzeniu?

  • Magdalena Olszewska

   Greentest to sprzęt, który „bada” warzywa i owoce jedynie pod kątem zawartości azotanów (nie jest badanie laboratoryjne). Myślę, że są instytucje, które dokonują dokładnych pomiarów pod kątem chemii zawartej w poszczególnych produktach…jednak jak to w rzeczywistości funkcjonuje niestety nie wiem…

  • Artur

   Żartujesz? Prawa nie znasz?
   Mogą badać jeśli tydzień wcześniej się zapowiedzą.
   Zatem wynik badania raczej już znasz.
   W razie gdyby jednak badanie wykazało, że produkty są niezdatne do spożycia to sprzedawca dostanie bardzo dotkliwą karę finansową w wysokości … 500 zł. No i produkty musi … sprzedać w innym sklepie. Bo raczej numerów seryjnych marchewki nikt sprawdzał nie będzie.

 22. Marta

  Przydatne urządzenie – teraz jest w pakiecie z ciekawą myjką do warzyw na stronie sklepu srtech – sporo taniej. Czy testowała Pani tą myjkę?

  • Magdalena Olszewska

   Niestety nie miałam okazji jej testować.

 23. Irek

  A jak kujnę w miąsko, to też powinien pokazać ???

  • Magdalena Olszewska

   Nie testowałam, ale Greentest sprawdza również zawartość azotanów w mięsie. Duża ilość azotanów może świadczyć o tym, że dana partia mięsa była np. nastrzykiwana substancjami konserwującymi.

 24. Iwona

  Uczciwie by było, gdyby tester był na wyposażeniu każdego sklepu

 25. Iwona

  Witam. Czy może Pani przetestować inne grzyby np. chińskie shitake lub moon oraz nasze borowiki? Wg medycyny chińskiej oraz innych wschodnich kuchni powinno się dodawać niewielkie ilości do każdej potrawy, wpływają ponoć dobrze na procesy trawienne, szkoda byłoby z nich rezygnować. Pieczarki hodowlane w Polsce są uprawiane przy pomocy chemicznych wybielaczy (żeby były białe, znam osobiście kilku producentów) dlatego wcale mnie nie dziwi, że mają takie wysokie stężenie azotanów.

  • Magdalena Olszewska

   Bardzo chętnie przetestuję shitake jak tylko uda mi się je kupić:) Na nasze borowiki trzeba jeszcze trochę poczekać, chociaż akurat te grzyby rosną dziko więc nie są sztucznie nawożone. To urządzenie nie pokazuje zawartości metali ciężkich.

 26. Asia

  Super tekst :) Prośba o podpowiedź gdzie to cudo można kupić i ile kosztuje.
  Jedną mam tylko uwagę odnośnie cen. Jabłka za 25 zł to moim zdanie mogą być tylko poza sezonem, importowane bo polskie eko jabłka od 4 do 6 zł na BioBazarze są. Pozdrowienia!

 27. Marta

  Dla mnie Pani eksperyment jest bardzo pomocny, wartościowy. Gratulacje że dzieli sie Pani z innymi zdobytą wiedzą :) Super! A malkontentenci zawsze się znajdą . Pozdrawiam :)

  • Magdalena Olszewska

   dziękuję:)

   • Lidia

    Ja też dziękuję za ten ciekawy bardzo artykuł.

 28. Michał

  Ja tam po zakupie warzyw i owoców wlewam wodę kangen do miski i wrzucam wszystkie owoce i warzywa. 10minut i wypłukuje pestycydy. A wszystkie te owoce i warzywa mają zdecydowanie lepszy smak :)

  • Anna

   Soda oczyszczona robi to w 3 minuty

 29. uciekinier

  a czy to urządzenie Greentest bada tylko zawartoś azotanów? A inne składniki chemiczne zawarte w owocach i ważywach są nie ważne? Bo np. jeśli Greentest pokazuje OK to znaczy że poziom azotanów jest w normie ale co z pozostałymi związkami, pestycydy i inne cholerstwa?

  • Magdalena Olszewska

   To urządzenie bada tylko zawartość azotanów, czyli może być pomocne przy „wykrywaniu” sztucznego nawożenia. Jeśli zależy nam na kompleksowym zbadaniu warzyw czy owoców (a więc pod kątem również pestycydów) to nie znam innego sposobu na niż laboratorium:(

  • Przemek

   Z tego co się orientuję to azotany są wskaźnikiem jakości produktów tzn. bada je się bo podwyższony poziom może oznaczać duże nawożenie, duże opryski pestycydami itp. Zawsze wtedy się ilość azotanów zwiększa. Wodę w wodociągach też bada się bakteriologicznie tylko na bakterie Coli, bo jeśli one są to znaczy że może być też wiele innych. Znajomi mają skup topinamburu i właśnie badają azotany w laboratorium żeby sprawdzić czy nie był za bardzo nawożony czy pryskany. Czyli pewnie urządzenie bezpośrednio pestycydów nie wykrywa ale ocenia ogólnie jaki jest owoc czy warzywo.

   • uciekinier

    Przemek
    Jeśli chodzi o wodę to w wodociągach jest monitorowane przynajmniej kilkanaście jak nie więcej związków, pierwiastków i minerałów. To nie prawda co napisałeś, że badają tylko Coli. Sam posiadam taki wykaz z wodociągów. Otrzymałem go na wniosek wspólnoty skierowany do przedsiębiorstwa wodociągowego, które dostarcza wodę do naszego bloku.

    • Lidia

     A co mają minerały do Coli? Coli to bakteria!!!

 30. Monika

  A mnie to urządzenie przekonuje, już wspomniałam mężowi co chcę dostać na urodziny ;)
  Jeżeli dla kogoś ważne jest jak i co je,a np.marchwi kupuje co tydzień po 20 kg( tak jak ja)
  to urządzenie, nawet jeśli nie jest multi precyzyjne to czemu nie.Np.zamiast nowego smartfona…;)

 31. Paweł

  Jeszcze podac cenę i adres mailowy wiec biznes się kreci . Jezeli badanie byloby tak proste azotanów i azotynow ( nic nie wspomnaien o tych dwoch rodzajach) to po co wydawac tyle pieniedzy na budowanie labolatoriuw. Mysle ze bylaby Pani wiarygodna jakby te same warzywa oddalbyby Pani do certyfikowatego labolatorium iwowczas prorownalaby wyniki. Następny niepotzrebny gadget

  • Magdalena Olszewska

   Panie Pawle, nikogo nie zamierzam namawiać na zakup jakiegokolwiek „gadżetu”. Miałam go okazję go wypróbować i to zrobiłam, a wynikami się podzieliłam na blogu. Do tej pory nie wiedziałam, że coś takiego istnieje, a więc uznałam że warto się tym podzielić. Kwestia warzyw eko jest szerokim i skomplikowanym tematem, mój post miał być pewnego rodzaju ciekawostką z przesłaniem, że warto być ostrożnym z nowalijkami (co pewnie nikogo nie zaskoczyło), a także (jeśli nie dysponujemy własnym ogródkiem) że warto poszukać dobrego dostawy warzyw i owoców (ja mam kilku takich rolników od których chętnie kupuję). Tak jak już wcześniej wspominałam w komentarzach, nie jest to wpis sponsorowany, a jedynie moja czysta ciekawość. Nie odpowiadam za dokładność, czy jakość urządzenia bo nie jestem producentem ani jego sprzedawcą i nie moim zadaniem jest potwierdzanie jego jakości w laboratoriach (co wiąże się z kosztami).

   • Weronika

    Magda, świetny wpis! Ciesze się, ze coraz bardziej rośnie zainteresowanie produktami eko. Powinniśmy wspierać takie inicjatywy i dociekać, żeby wiedzieć co jeść i czym karmić dzieci.
    Ja warzywa i owoce głownie kupuje na bio bazarze, w organicu i ewentualnie na hali mirowskiej.
    Czy badałaś również stężenie azotu w tych produktach?
    Zastanawiam się czy faktycznie warto tyle przepłacać :)
    Dzięki i pozdrawiam!

    • Magdalena Olszewska

     Cześć Weroniko. Dziękuję za miłe słowa. Kilka razy badałam warzywa z bio bazaru i były ok. Te z hali Mirowskiej sprawdzę przy następnej okazji:) pozdrawiam

    • Rafal

     Witam. Czy mozna tym.mierzyc miesa w wedliny?

     • Magdalena Olszewska

      Cześć Rafał, mięso jak najbardziej można, wędlin już nie (to produkt przetworzony), pozdrawiam

   • Piotr Bernard

    Pani Magdaleno, zamówiłem tester z kodem surojadek. Czytam różne wpisy, i Panią serdecznie pozdrawiam…
    Za tę stronę i wpisy dziękuję, naturalnie w ciągu wieków, dziesięcioleci, będą lepsze metody badania. Może i jakość warzyw i owoców się kiedyś polepszy?
    (nie wspominam o moim ulubionym mięsie)
    Na dzień dzisiejszy wydałem 1000 zł, i czekam na kuriera. Jestem (zawczasu, bo jestem optymistą) zadowolony bardzo…
    Choć jedna sprawa mnie intryguje: jak czujnik po każdym badaniu oczyścić? Spirytus, ocet, a może coś innego?
    I pewnie czas jest ważny? Jak to zrobić w sklepie, na bazarze?
    Jestem chętny bardzo na wymianę doświadczeń, ewentualną korespondencję, i telefony…
    Pozdrawiam Piotr Bonifacy Bernard z Radości (kawałek Warszawy).
    Rocznik 1963 jak Kukiz, i ta beatka, co nagrody wypłaciła za nic nie robienie.

    • Magdalena Olszewska

     Cześć Piotr, ja czyszczę zwykłą ściereczką :) Bez dodatku spirytusu czy octu, pozdrawiam
     Magda

  • Przemek

   A mnie się wydaje że skoro są testery „zrób to sam” PH, ciążowe, medyczne to czemu miało by nie być testów żywności. Przy czym jeśli pozostałe testy raczej nikomu nie szkodzą, to ten może zaszkodzić tym którzy wciskają oszukane „EKO” produkty, to pewnie będą go obsmarowywać w sieci. W/g mnie lepiej sprawdzić jakkolwiek niż wogóle. Nikt nie lata do laboratorium z jedną truskawką. Ja mam w domu PH-metr glebowy który kosztował mniej niż jedno badanie w laboratorium, a jednak działa.

  • Artur

   Owszem kolego. Badanie jest takie proste.
   Opiera się na właściwościach chemiczno fizycznych. Metoda nie jest dokładna, ale jest wystarczająco dokładna. Faktycznie błąd może wynosić około 10%, jeśli norma jest 60 a miernik pokazuje 600 to żebyś nie wiem jak zaklinał rzeczywistość produkt jest do ……
   Nie próbuj podnieść swojej wartości naukowej wywodami o azotanach, azotynach itp bo jak widać nie masz pojęcia czym się różnią. Natomiast jedno pokazałeś: „laboratoriuw”. To obniża rating do poziomu w okolicach zera (bezwzględnego).

 32. Pilot

  Gdyby to było prawdą to było by fajnie. Niestety to urządzenie nie ma prawa działać. Tutaj jest podobne w porównaniu do prawdziwego pomiaru laboratoryjnego : https://www.youtube.com/watch?v=XeshaS4SScw Nie dajcie się nabić w butelkę!

  • Magdalena Olszewska

   Oglądałam ten film, jeszcze przez testowaniem urządzenia:) Poprosiłam o komentarz firmę Greentest. Oto on:
   Jest to porównanie dwóch metod pomiaru – żadna nie jest referencyjna. Nie wiadomo też, czy powyższe urządzenie posiada jakiekolwiek badania takie jak Greentest – wyniki pomiarów z profesjonalnego laboratorium można znaleźć na dole naszej strony. Urządzenie, które jest na filmie ma podobną metodę działania, ale badania zostały wykonane zupełnie nieprawidłowo, wystarczy przeczytać pierwszy komentarz (niestety po rosyjsku). Tłumaczenie:
   Należy przeczytać o produkcie i poznać zasady jego funkcjonowania – test w obu przypadkach wykonany nieprawidłowo:
   1) Greentest mierzy zawartość w głębi produktu w tym przypadku duży udział miała skórka która była starta .
   2) Produkt powinien być w całości zmiksowany (w laboratorium nie używa się takich tarek produkt musi być naprawdę dobrze rozdrobniony) i z tego pobrana próbka, do badania był brany kawałek (np. ogórek przy nasadzie tam gdzie azotanów jest najwięcej).

  • kikl

   Zauważ ze Rusek ma innej firmy sprzet.

 33. Daro

  A co z GMO czy ten sprzęt wykryje ?

  • Magdalena Olszewska

   Z tego co mi wiadomo to niestety nie.

 34. Adriana

  Nie dziwi mnie wysoki poziom nawozów w sałacie, rzodkiewce czy pomidorach – zobaczcie co za oknem – te warzywa jeszcze same nie mają szansy rosnąć – musza być nawożone. I od tego bym zaczeła – nie kupuję jeszcze tego, bo wiem, że jest bardzo nawożone. A samo urządzenie bardzo mi się podoba i chciałabym je mieć – i zbadać bezpośrednio na ryneczku przed zakupem :)

 35. Zuza

  Ciekawa jestem jak wypadła zielenina typu natka pietruszki,koperek,szczypiorek?

  • Magdalena Olszewska

   Można zbadać szczypior, ale jeszcze go nie badałam:)

 36. Bartek

  No urządzenie fajne. Tylko jak kupie jedzenie , i okaże się że nic nie nadaje się do spożycia to mam nie jeść??….

  • Magdalena Olszewska

   To chyba niemożliwe, większość testowanych przeze mnie produktów była w normie (jabłko, burak, ogórek, pomidor, kiwi, mango, pomarańcze). Najsłabiej wypadły nowalijki jak sałata czy rzodkiewka (sezon na arbuza i młodą marchewkę też jeszcze przed nami).Testując marchewkę zauważyłam, że w końcówkach jest najwyższa wartość azotanów, warto więc te końcówki odcinać. Takie urządzenie będzie pomocne przy wyborze dostawcy większej ilości produktów (mi szczególnie zależało na zbadaniu marchewki, którą kupuję w dużych ilościach od pewnego rolnika i ten test wypadł ok)

 37. stylowoizdrowo

  Również jestem zaskoczona ogórkami i pomidorami, kto by pomyślał… nie cieszą się dobrą opinią. Szkoda, że nie ma tu jabłek, one też nie mają dobrej opinii

  • Magdalena Olszewska

   Jabłka były też testowane, wyszły ok. Warto pamiętać, że to urządzenie bada zawartość azotanów (czyli tego co roślina pobiera z gleby), a nie pestycydów.

   • abc

    Czysta 15-stka i Parszywa 12-stka o ktorej tu byla mowa uwzglednia zwlaszcza poziom pestycydow. Dzieki tej maszynie wybierzesz arbuza ktory ma malo azotanow a za to bedzie mial kope pestycydow i np metali ciezkich…

    • Magdalena Olszewska

     Tak jak wspominałam w poście Greentest bada zawartość azotanów, a więc tego co roślina wchłonęła z gleby (i nie zdołała przetworzyć). Warto pamiętać o tym, że stosowanie nawozów często idzie w parze ze stosowaniem pestycydów…Poza tym nie znam innego urządzenia (oczywiście poza badaniami laboratoryjnymi), które testowałoby warzywa i owoce pod każdym względem, może kiedyś ktoś coś takiego wymyśli? Myślę jednak, że dzięki temu że takie urządzenia powstają jakość żywności będzie lepsza.

 38. Monika

  O już znalazłam na oficjalnej stronie…chyba warto przemyśleć taki zakup:)

 39. Monika

  Wow,a gdzie takie cudo elektroniczne można kupić i czy jest drogie?
  Post bardzo przydatny:)

 40. Magda

  Świetny wpis. Też jestem bardzo zaskoczona pieczarkami. Już nie będą za często gościć na moim stole. Arbuz też niezły pochłaniacz chemii.Myślę, że latem będzie lepszy wynik.
  Pozdrawiam!

  • Magdalena Olszewska

   Dziękuję:) Na temat pieczarek sporo słyszałam od osoby, która uprawia ekologiczne pieczarki…Zamiast z nich rezygnować postawiłabym na ekologiczne:) Wynikami testu arbuza również byłam zaskoczona, to jeden z moich ulubionych owoców. Dzisiaj kupiłam kolejnego arbuza w innym sklepie, niestety poziom azotanów znowu był ponad normę. Może trzeba poczekać na sezon. Pozdrawiam.

   • Marcin

    Warto byłoby badać jadalną część danego owocu/warzywa. Podejrzewam, że w przypadku arbuza mogłoby to dużo zmienić. Podobnie w przypadku bananów i innych owoców/warzyw, które spożywa się lub można spożywać bez skórki.

  • awajz

   myślę że z tym Grentestem to będzie to samo co i z glukometrami do mierzenia cukru, jeden pokazuje 172 cukru a drugi 127

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share via
Send this to a friend
może zainteresuje Cię artykuł: Greentest czy Soeks. Który tester żywności wybrać? z bloga surojadek.com
link: https://surojadek.com/warzywa-i-owoce-bez-chemii/